První telefon s procesorem od Intelu se datuje do dubna 2012 a Xolo X900 se měl stát pionýrem nové doby, ve které si inženýři Intelu malovali zářivou budoucnost a světlé zítřky. Telefon s čipem Intel Medfield byl připraven k podrobení trhu… O čtyři roky později o 10 miliard dolarů lehčí Intel uznal, že mu na mobilním trhu pšenka nepokvete a potichu ukončil vývoj veškerých mobilních procesorů. Velkolepé plány skončily naprostým fiaskem.

Byla to určitě škoda, protože procesory Intel Atom založené na architektuře X86 byly zajímavou alternativou k modelům od arci-rivala ARM. Dokonce se jim povedlo v mnoha případech zvládnout úsporu a energetickou náročnost ještě lépe než právě konkurenční modely. I tak se Intelu nepodařilo se v mobilním průmyslu prosadit a musel uznat porážku. Zhruba rok tak vše setrvávalo v jakémsi limbu a v podstatě každý očekával, že Intel zlomí hůl definitivně a soustředí se jen na počítačové procesory.

Intel si vždy procesory designoval a vyráběl ve vlastních továrnách, kam nikoho nepouštěl a na jakékoli náznaky spolupráce, či poskytnutí know-how, či výrobních kapacit nereagoval. Tedy až do nedávna, protože na MWC 2017 byl slavnostně představen nový procesor Spreadtrum SC9853i na platformě Intel Airmont, jako výsledek spolupráce mezi Intelem a společností Spreadtrum. Tento nový procesor vyráběný 14nm FinFET procesem si klade za cíle ohrozit pozice Mediateku a případně Qualcommu ve střední třídě a získat zpět ztracené pozice. Impérium je opravdu připraveno vrátit úder a a uvidíme jak se jim to podaří.

Prvním telefonem s novým procesorem Spreadtrum SC9853i se stane Leagoo T5c a jsme velmi zvědavi jak si povede ve srovnání s konkurencí. Na stránkách výrobce už jsou k dispozici globální rezervace a můžete dokonce jen za účast nafasovat 30 dolarový slevový kupón. Podpoříte návrat Intelu na trh ?

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.