Není nad takovou malou nedělní chvilku ekonomické poezie, protože to co předvádí Apple se svými iPhony je opravdu báseň pro jejich bankovní účty. A jak to souvisí s naším čínským zaměřením ? Inu, jak řekl klasik v legendárním Armageddonu : „Americké komponenty, ruské komponenty, všechno je to Taiwan“. Dnes se totiž podíváme přímo do nitra zlaté horečky, protože si pěkně sečteme cenu součástek pro iPhone X a zjistíme, jak na něm jableční kapitalisté rýžují.

iPhone X je v současnosti asi nejžhavější zboží na planetě, když masy fanatickým příznivců Applu obléhají obchody a jsou schopni vyprodat i stopové prvky tohoto revolučního modelu. Což je vzhledem v závratné ceně, která začíná na 999 dolarech za základní 64GB verzi dost na pováženou, ale fandovství je holt věc vážná a posvátná. Podle výrobce je nárůst ceny zapříčiněn výrazně dražšími komponentami a v podstatě vám telefon v ceně ojetého vozu prodávají ještě velmi výhodně. A realita ?

Podle statistického webu Statista je výrobní cena jednoho kusu iPhone X zhruba 370 dolarů (prozatím nemají k dispozici cenu samotného sestavení, takže si připočítejte ještě jednotky dolarů), což je zhruba dvojnásobný nárůst oproti starému dobrému iPhone 4S, obecně pokládanému za jeden z historicky nejlepších iPhonů v historii. Z tabulky je také vidět, že momentálně nejlevnější jablečný produkt v nabídce, iPhone SE poskládáte za 160 dolarů.

Prostým pohledem na zbytkový rozdíl mezi tržní cenou telefonu a náklady na výrobu se vám asi protočí panenky, protože iPhone X je s přehledem nejvýnosnější „dojnou“ krávou mezi všemi modely. A ta pravá švanda ještě vzroste, když si uvědomíte jak otřesně jsou řešeny nárůsty cen u modelů s vyšší vnitřní pamětí. Samozřejmě, že v ceně není zahrnut marketing ani vývoj a další, ale i tak se jedná o opravdu exkluzivní obrázek toho, jak je iPhone X strašlivě cenově předražen jen díky značce. No nemáme to s těmi našimi čínskými telefony jednodušší ?