Pro všechny fanoušky značky OnePlus je dnešek dnem, kdy si konečně mohou v kalendáři a v deníčku odškrtnout důležitou položku. protože před chvílí byl v New Yorku oficiálně představen nový model OnePlus 5T. Dopředu musíme říci, že jsme se nedočkali žádného překvapení, protože vše podstatné již bylo odhaleno a uteklo na internet v minulých dnech. Mírným překvapením je jen cena, ale to si necháme až na konec a jen zmíníme, že se jedná o překvapení příjemnějšího rázu.

Design a vzhled

Na první pohled nový OnePlus 5T samozřejmě nezapře svého staršího sourozence a stejně jako on má elegantní hliníkovou konstrukci se zadní stranou opracovanou pískováním. Ergonomicky zakřivená záda telefonu a slušivá černá barva dodají telefonu na kráse. Prozatím bude OP5T k dispozici pouze v černé Midnight Black variantě, ale objevily se i informace o připravované speciální „Star Wars“ edici v červené barvě.

V porovnání s OP5 je nový model v podstatě rozměrově skoro stejný (rozdílem jsou zhruba  4 mm na výšku) a zhruba o 10 g těžší se 162 g váhy. Zásadním rozdílem je pak už mnohokráte zmiňovaný přesun čtečky otisků prstů na záda telefonu. Čtečka je tentokráte kruhová a opět keramická, takže opravdu vydrží i neurvalé zacházení. Kvůli maximalizaci užitné plochy displeje také zmizely hardwarová kontextová tlačítka a musíme se spokojit pouze se softwarovými na displeji.

Hardware

Tady se nezměnilo od minula prakticky nic a 5T tak opět sbírá body s procesorem Snapdragon 835 doplněným grafikou Adreno 540, 6 GB nebo 8 GB LPDDR4X RAM, 64 GB nebo 128 GB vnitřního UFS2.1 úložiště, dual nano-SIM slot bez možnosti microSD karty, Bluetooth 5 s podporou kodeků aptX a aptX HD, NFC, veškeré LTE frekvence celého světa, USB Type-C port a 3300 mAh baterii s podporou rychlo-nabíjení Dash Charge (5V/4A).

Displej

Tady se konečně OnePlus rozmáchli k inovaci, protože v souladu s moderními trendy má OP5T větší displej s poměrem stran 18:9. Konkrétně pak 6.01-palcový Full Optic AMOLED displej s FullHD+ rozlišením (2160×1080 pixelů), takže se opět nekonají zbytečné hony na extrémní rozlišení. Poměr displeje k tělu telefonu je velmi dobrých 80.5 %, přičemž boční rámečky jsou v podstatě neviditelné a horní/dolní jsou potlačené na minimum.

Jak je u OnePlus telefonů zvykem, tak bude možno si vybrat z různých možností kalibrace displeje a kromě výchozí, sRGB a DCI-P3 přibude i nový „Sunlight“ režim pro lepší čitelnost displeje ve venkovních podmínkách a zejména na slunci.

Fotoaparáty

V oblasti fotoaparátů sice změn není tolik, ale jsou poměrně zásadní a výrazně k lepšímu, takže můžeme jen pochválit. Hlavní duální kombo zadních senzorů sice zůstalo papírově stejné s 16 Mpix primárním + 20 Mpix sekundárním, ale právě sekundární senzor se dočkal upgradu na Sony IMX376K se světelností f/1.7 pro lepší záběry za horších světelných podmínek. K těm by měla napomoci i nová technologie „Intelligent Pixel“, která bude v případě potřeby sdružovat 4 pixely do jednoho k redukci šumu na nočních fotografiích. Vylepšeno by mělo být také automatické přepínání kamer v závislosti na prostředí. Se selfie kamerkou zůstalo vše při starém, takže 16 Mpix se svetělností f/2.0.

Software

I když optimisté spekulovali o možnosti Androidu 8 Oreo v telefonu, tak se samozřejmě jednalo jen o marné doufání a OP5T běží na OxygenOS verzi založené na Androidu 7 Nougat. Do konce roku by však měla být k dispozici beta verze Androidu 8 a na začátku roku 2018 pak oficiální vydání. OnePlus patří k těm velmi rychlým ve vydávání softwarových aktualizací, takže bych jim v tomto ohledu i věřil.

Detekce tváře

Moderna už dorazila i sem a po vzoru nových iPhonů i OnePlus 5T nabídne možnost odemykání telefonu pomocí technologie rozpoznávání vaší tváře přední kamera. Ta by měla pracovat až se 100 unikátními prvky k rozpoznání, ale i tak nedosahuje bezpečnosti TrueDepth kamery v iPhonu X. Za vyzkoušení ale určitě stojí, v zájmu absolutní bezpečnosti však tuto technologii nepůjde použít k ověřování plateb apod., na to bude stále vyhrazena pouze čtečka otisků prstů.

Cena a datum vydání

OnePlus 5T bude k dostání na vybraných trzích (včetně České republiky) už od 21. listopadu a cena se pro našince vůbec neliší od minulé generace, což je rozhodně pozitivní zpráva. Takže ho seženete za 499 euro v 6GB/64GB verzi a za 559 euro za 8GB/128GB kousek.  Velmi rozumné rozhodnutí od firmy, které si zaslouží ocenění.

Tak co na nový OnePlus 5T říkáte ? Stojí posun k poměru stran 18:9 a větší plocha displeje za některé kompromisy jako je přesun čtečky otisků prstů nebo absence hardwarových kontextových tlačítek, případně mírné „protažení“ telefonu do výšky ?