Hodnocení recenzenta
Kamerka střední třídy s lehce nadprůměrnou kvalitou záznamu, která si poradí s nativním 4K rozlišením. Oproti většině akčních kamer má úhel záběru jen 90° a tak cílí na ty, jimž se nezamlouvá efekt rybího oka. Díky tomu je obraz ostrý i okrajů, což nebývá u většího FOV zvykem.
Díky prodejci Gearbest dnes máme možnost otestovat ryze čínskou kamerku HawkEye Firefly 8s 4K. Společnost HawkEye byla založena v roce 2012 a kromě akčních kamer má v portfoliu i FPV monitory pro piloty dronů. U nás zatím známá moc není, ale není problém si kamerku zakoupit třeba právě prostřednictvím Gearbest, kde aktuálně stojí 123,99 $.
Námi recenzovaná kamera HawkEye Firefly 8s 4K má být tím nejlepším, co doposud společnost vyrobila. Prozradím, že kamera má poměrně slušnou HW výbavu, které dominuje snímač Sony IMX117. Ten jsme mohli vidět mimo jiné i u GoPro Hero 4 Black, ThiEye T5e nebo třeba i u skvělé SJCAM SJ7. Vezmeme to ale pěkně popořadě.
OBSAH BALENÍ
Co ukrývá černá krabička jsem vám prozradil už v unboxing článku, ale pro jistotu to shrnu i zde. Pod černým přebalem je pevná kartonová krabice a v ní pak kamera a spousta dalších užitečností. Kartonová krabice je dostatečně pevná na to, aby ochránila kameru po celou cestu ze vzdálené Číny. Bez újmy je také příslušenství.
Obsah balení:
- kamera
- vodotěsný obal
- držák na řídítka
- rovný a zaoblený nalepovací držák + náhradní pásky
- držák holé kamery
- redukce na stativ
- stahovací pásky
- ostatní redukce a držáky
- sluneční clona
- čistící hadřík
- poutko na krk
- set suchých zipů
- USB kabel
- anglicko-čínský manuál
- nálepky
V unboxingu jsem také prozradil, že v prodeji jsou dvě rozdílné verze kamery HawkEye Firefly 8S 4K a liší se v podstatě jen úhlem záběru. Zatímco náš testovaný kousek má FOV 90°, tak druhá varianta pak zabere až 170°.
VZHLED A ZPRACOVÁNÍ
Přiznám se, že od tohoto výrobce mám v rukou teprve první akční kamerku. Sice jsem již dříve testoval Firefly Q6, ale ta je určena především na drony a jiné létající potvory. HawkEye Firefly 8S 4K je naopak „osobní“ akční kamerou a tak jsem byl zvědavý, jak se čínská společnost vytáhne. Papírové parametry totiž vůbec nevypadají špatně. K tomu se ale dostaneme až za chvilku, protože si prvně ukážeme jak kamerka vypadá a jak si kluci čínští vyhráli se zpracováním.
Při pohledu na přední stranu zaujme malé zrcátko, které vám usnadní selfíčka. Pod ním je pak zapínací tlačítko a na přední straně je i označení kamerky, jenž je podsvícené. Barva podsvícení se liší podle toho, zda jste ve foto anebo video režimu.
Tlačítko spouště je klasicky na horní hraně, kde je i otvor na poutko. Konektory najdeme na levém boku a na pravém jsou zase 2 tlačítka pro pohyb v menu. Ty jsou poměrně namáčklé na sobě a jsou i málo vystouplé. Kvůli tomu je docela těžké je poslepu nahmatat. Pokud ale máte kamerku v pouzdře, tak tento problém odpadá.
Důležitým ovládacím prvkem je i displej, který má úhlopříčku 2 palce a rozlišení 640 x 480 pixelů. Kromě displeje je na zadní straně slot na microSD kartu a taky malé tlačítko sloužící pro vstup do galerie.
Mrkneme se ještě na spodek, kde je jak stativový závit tak i slot pro baterii. Dvířka jsou na pantu a tak nehrozí jejich ztráta.
Kamera je vyrobena převážně z plastu, který je pogumován. Tím se zabrání jak nechtěným otiskům, tak i vyklouznutí. Tohle je mezi kamerami ale standardem. Jedinou výtku mám k málo vystouplým tlačítkům. Asi si na to půjde zvyknout, ale nemůžu přeci jen chválit, ne?
Vodotěsný kryt je na tom po stránce zpracování také dobře. Stisk tlačítek je jistý a pouzdro s přehledem otevřete i jednou rukou.
OVLÁDÁNÍ A FUNKCE
Co říct k ovládání? Opět se jedná o takovou klasiku mezi akčními kamerami. Kvůli absenci dotykového displeje se musíme spolehnout na klasická tlačítka. To ale neberu jako mínus, protože na tlačítka je spolehnutí za každé situace.
Menu je uživatelsky přívětivé a již během prvního nastavování v něm budete lítat jak zběsilí. Za menší nevýhodu lze považovat nepřítomnost češtiny, ale díky přehledným ikonkám to ani není potřeba.
Specifikace:
- čipset: Ambarella A12S75
- senzor: Sony IMX117, 1/2.3″, 12 MPx
- stabilizace: ano, 6 osá, gyroskopická
- FOV: 90°
- objektiv: 11 členů, f/2.8
- displej: 2 palce, 640 x 480 pixelů
- rozlišení videa: 4K/30 fps, 2.5K/60 fps, FullHD/120 fps, HD/240 fps
- video kodek: H.264, MP4
- kapacita baterie: 1200 mAh, vyměnitelná
- microSD karta, až 128 GB
- konektivita: miniUSB, microHDMI, Wi-Fi, Bluetooth 3.0
- rozměry: 59 x 21 x 41 mm
- váha: 70 gramů
Součástí SW výbavy je obvyklý souhrn funkcí. Ten se liší v závislosti na zvoleném režimu (foto/video) a aktuální režim zjistíte samozřejmě na displeji. Firefly 8s má ale takovou menší vychytávku, protože aktuální režim vám prozradí i barva podsvícení loga na přední straně kamery. Modré podsvícení značí foto režim a zelená informuje o navolení video režimu.
video režimy:
- video (záznam v závislosti na nastavení)
- time-lapse video
- video knihovna
- režim auto (pro použití jako palubní kamera)
- slow motion
foto režim:
- foto (jeden snímek v závislosti na nastavení)
- burst (až 10 snímků za sekundu)
- foto knihovna
- Time-lapse (výsledkem je několik jednotlivých fotografií)
- dlouhá expozice (od 1/30 sekundy až do 60 sekund)
Baterie vydrží v průměru cca 90 minut. Nejlepších výsledků jsem dosáhl u FullHD/30 fps, kdy kamerka zhasla po 108 minutách.
APLIKACE
Aplikace na mě působila ze začátku dost přeplácaně. Po krátkém seznámení s ní ale zjistíte, že vlastně máte vše důležitě (ISO, vyvážení bílé, režim ostření..) po ruce a není tak nutné nijak zdlouhavě listovat v nastavení.
Po celou dobu testování aplikace plnila svou úlohu na výbornou, nepadala a tak ji nelze nechválit. Test proběhl na smartphonu Xiaomi Redmi Note 3 Global.
Ještě vám prozradím, že zde stáhnete aktuální firmware ke kameře.
FOTO A VIDEO
Přichází čas probrat kvalitu záznamu této levné kamerky. Vzhledem k tomu, že má kamerka FOV 90°, tak si přijdou na své ti, co nemají v lásce efekt rybího oka.
Kamerka disponuje stabilizací, která lze aktivovat maximálně do FullHD/60 fps. Kvalita videa je lehce nad průměrem a v této cenové hladině bych ji přirovnal k SJ6 od SJCAM. Na mou oblíbenou ThiEye T5e naopak lehce ztrácí. Ve videu je často dost šumu a občas se stalo, že jsou videa rozmazaná. Teda za zhoršených světelných podmínek, což jsou i videa níže, kdy byla mlha. Za slunečného dne je vše v pořádku a cena odpovídá kvalitě.
Pochválit musím video ze zimního stadionu, kde světla bylo málo, ale kvalita je v naprostém pořádku. Tam si kamera poradila na výbornou.
Videa v plném rozlišení stahujte zde.
Podobně jako videa jsou na tom i fotografie, které se opět kvalitou řadí k lepšímu průměru. Díky malému úhlu záběru nedochází ke zkreslení a ani rozpadu obrazu při okrajích.
Fotografie bez komprese stáhnete zde.
ZÁVĚR A HODNOCENÍ
Kamerka HawkEye Firefly 8s 4K obstála v testu docela dobře a zařadil bych ji po boku například SJCAM SJ6. Naopak na ThiEye T5e lehce ztrácí. Na rozdíl od těchto kamer má Firefly úhel záběru 90°, což může být pro někoho rozhodující, protože jediným konkurentem je zde GitUp s kamerou Git 2 90 se stejným FOV. Díky malému FOV zůstávají zachovány detaily i při okrajích snímků.
Snímač Sony IMX117, který je součástí kamery a je výbavou i několika dražších kamer má dle mého názoru na víc. Kvalita videa je sice v této cenové hladině nad průměrem, ale vzhledem ke schopnostem čipu přišlo mírné zklamání. Tady společnost pravděpodobně něco zanedbala.
Za zapůjčení k recenzi děkuji společnosti Gearbest, kde tento kousek zakoupíte za 123,99 $.