Hodnocení recenzenta

Xiaomi MI 5X lze v našich končinách doporučit jen zarytým fanouškům systému MIUI. Pro všechny ostatní je vhodnější Xiaomi A1.

7.5
Hodnocení: X/10

Telefon Xiaomi A1 je prvním telefonem tohoto čínského výrobce s čistým Androidem, který má svůj předobraz právě v dnes testovaném Xiaomi MI 5X. Jsou to po hardwarové stránce naprosto identické telefony. I proto bude tato recenze jiná, že jste běžně zvyklí. Zpracování, výkon, displej či kamery jsou totožné. Pokud tedy chcete vědět, jak si telefon v těchto oblastech stojí, tak je právě pro vás naše recenze Xiaomi A1. V následujících řádcích recenze Xiaomi Mi 5X se zaměřím na rozdíly, i když to jsou  jen dva, operační systém a …

BALENÍ

Pevná papírová krabice již tradičně u Xiaomi obsahuje jen to nejnutnější v podobě papírové brožurky, trnu pro vyjmutí šuplíku SIM karet, USB-C kabelu a nabíječky. Ta je příjemně malá, možná vůbec nejmenší, jakou jsem u telefonu viděl. Když k ní ale přidáte nezbytnou redukci už tak kompaktní nebude. Navíc musíte oželet rychlé nabíjení.

Balení je u Xiaomi tradičně velmi chudé

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Telefon mi dorazil v celočerném provedení, které při prvním ohledání nemá absolutně čím zaujmout. Barevné varianty jsou určitě pohlednější. Výhodou naopak je, že přechody mezi kovovými zády a plastovými částmi s anténami jsou při letmém pohledu nepostřehnutelné. Jednolitost telefonu je tak výraznější. Pro velikost samozřejmě platí totéž co u Xiaomi A1, poměrně tlusté rámečky zejména pod a nad displejem nedělají telefon příliš kompaktním.

U modelu A1 jsem si stěžoval na nerovnoměrné podsvícení senzorových tlačítek. U tohoto telefonu je vše v naprostém pořádku. Zdá se tedy, že toto není problém obecný, ale jen konkrétního kusu.

HARDWARE A VÝKON

Pro pořádek zmíním, že telefon je postaven na procesoru Qualcomm Snapdragon 625 a 4 GB RAM, což jsou parametry slibující dostatečný výkon i pro hraní náročnějších her. Stejně jako A1 ani MI 5X nebyl ochuzen o hybridní slot. U něj bude mít možnost rozšířit interní paměť větší význam, jelikož její kapacita je „jen“ 32 GB. Pro vaše potřeby zůstává reálně 23 GB. Zvláštní je, že oficiální stránky zmiňují jen 64GB verzi, v čínských e-shopech však běžně 32GB model k dispozici je.

OPERAČNÍ SYSTÉM A PROSTŘEDÍ

Pokud si pořídíte telefon Xiaomi, který je určen primárně pro Čínu, musíte počítat s absencí služeb Googlu, tzn. že do telefonu standardní cestou přes Google Play nestáhnete žádnou aplikaci. Na internetu jsou sice apk soubory pro tyto aplikace, bohužel ne na všech telefonech Xiaomi s MIUI jdou spustit. To byl i případ tohoto telefonu. Toto řešení není zároveň pro uživatele nikterak přínosné. Systém je stále pevně svázán se zemí původu, takže se vám např. u klávesnice bude míchat čínština a i některé hlášky a názvy aplikací jsou pouze v rozsypaném čaji. Naštěstí ale máme u nás silnou komunitu, která vám pomůže do telefonu dostat počeštěn MIUI ROM. Návody jsou popsány velmi srozumitelně vč. obrázků, takže změnu systému zvládne každý zdatnější uživatel počítače.

Bohužel ne vždy je cesta k české ROM snadná, kdy stačí jít krok za krokem dle návodu na fóru. Prvním krokem je odemknutí bootloaderu telefonu. K tomu potřebujeme mít staženou v počítači aplikaci Mi Unlock a vytvořený Xiaomi účet. Obojí jsem měl, ovšem i tak jsem se po přihlášení a připojení dozvěděl, že odemknutí bootloaderu pro MI 5X se aktualizuje a musím tedy čekat. A tak jsem čekal, až jsem se po téměř třech týdnech od obdržení telefonu dočkal.

Vyhráno jsem ale zdaleka neměl, jelikož mi Mi Unlock sdělil, že tento telefon nemám se svým Xiaomi účtem spárován. Spárování je nutné provést v telefonu v Nastavení pro vývojáře. Zde stačí tapnout na příslušnou volbu. Jenže ouha, vyskočila na mě hláška v čínštině a telefon dál zůstal uzamčen pro úpravy ROM. Problém byl v tom, že přiřazení telefonu k vašemu účtu a tím pádem odemknutí telefonu pro další úpravy bylo potřeba provést z IP adresy lokalizované v Číně.

Hláška v čínštině nejspíš říká, že odemknutí lze provést jen z vybraných IP adres

Naštěstí mi opět poradily chytré hlavy české komunity. Na jejich doporučení jsem nainstaloval aplikaci PlexVPN (musíte si sehnat apk soubor a nainstalovat aplikaci ručně) a z nabízených VPN sítí jsem vybral Shanghai a následovala opětovná žádost o přiřazení telefonu k účtu. Tentokrát už vše klaplo a telefon jsem měl přiřazen.

Plex VPN je aplikace, se kterou se telefon bude tvářit, že je připojen např. v Šanghaji

Následoval tedy návrat do aplikace Mi Unlock, která mi s klidem sdělila, že na udělení oprávnění k odemčení bootloaderu si musím ještě 72 hodin počkat. Míra naštvání nabírala na intenzitě. Po třech dnech jsem se tedy k telefonu vrátil a k mé velké radosti už odemčení bootloaderu proběhlo bez potíží. Následoval tedy další krok, instalace TWRP, vymazání paměti telefonu a nahrání české ROM. V mém případě zafungovala instalace pomocí ADB Sideload. Po restartu mě čekalo pár minut netrpělivého čekání, zda systém naběhne. Vše klaplo a česká ROM byla po chvilce nastavování připravena k běžnému použití.

Lokalizovaná ROM je postavena na Androidu 7.1.2

Pokud nějaký telefon s MIUI již máte, dovedete si živě představit, jak prostředí vypadá a jaké možnosti nabízí. Systém se od čistého Androidu dosti odlišuje a má v sobě funkce, které jinak musíte řešit instalací dalších aplikací. Stejně tak systémové nastavení nabízí výrazně více voleb a možností, jak si chování systému přizpůsobit. Oproti A1 je zde navíc např. možnost probuzení displeje poklepáním, úprava barevného podání displeje nebo aktivace čtecího režimu, který eliminuje modré světlo. Co zde ale nenajdete, je plánované zapnutí/vypnutí telefonu. Stejně jako u A1 nemáte možnost nastavit barvu notifikační LED.

Nainstalovaná česká ROM byla postavena na Androidu 7.1.2, verze MIUI byla 8.5. Systém v telefonu běhal zcela hladce bez jakýchkoliv prodlev či problémů s pády aplikací. Optimalizace je provedená precizně a nelze k ní mít sebemenší připomínky.

KONEKTIVITA

Tři tečky v poslední větě úvodu recenze dávaly tušit, že kromě jiného systému se MI 5X od A1 ještě v něčem liší. Pokud hádáte, že tím podstatným rozdílem je podpora, resp. nepodpora našich LTE frekvencí, zejména pak té klíčové s hodnotou 800 MHz, jste na správné stopě. Xiaomi MI 5X není zkrátka telefon určený pro globální trhy, a i proto má softwarově podporu některých LTE frekvencí uzamčenou. Na 3G síti telefon funguje zcela bez potíží, stejně tak nemá problém s Wi-Fi na 2,4 GHz i 5 GHz.

ZÁVĚR

Pokud si chcete Xiaomi MI 5X pořídit, musíte přesně vědět proč. Pokud jste zarytí příznivci MIUI a jste ochotni skousnout či vám nevadí horší LTE konektivita, pak máte jasno. V opačném případě nevidím důvod, proč si nevybrat model A1, který navíc vyjde levněji. Cena MI 5X se aktuálně pohybuje kolem 240 USD, což po přepočtu a přičtení DPH odpovídá částce 6 400 Kč. Závěrečné hodnocení u A1 platí i pro MI 5X. Jde o telefon s vysokým výkonem v dané kategorii, perfektním zpracováním a bez výrazné slabiny (ano je zde to nešťastné LTE). Navíc podporu při řešení potíží či vydávání nových verzí systému máte díky skvělé české komunitě snadno na dosah. Za poskytnutí telefonu k recenzi děkujeme e-shopu Gearbest, který jej aktuálně nabízí za již zmíněnou cenu.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.