Hodnocení recenzenta

Xiaomi A1 je podařený telefon s vysokým výkonem za lákavou cenu. Bez chyb ale není. Škoda, že některé se u Xiaomi opakují již delší dobu.

8
Hodnocení: X/10

Model A1 je prvním telefonem od Xiaomi s čistým Androidem, tedy bez oblíbené nadstavby MIUI. Navíc je to první Xiaomi telefon s oficiální českou distribucí, ve které má prsty i Google a jeho program Android One, v jehož rámci se k nám telefon dováží. Po hardwarové stránce je A1 naprosto totožný telefon jako model 5X, který je ale určen primárně pro Čínu.

BALENÍ

Pevná papírová krabice již tradičně u Xiaomi obsahuje jen to nejnutnější v podobě papírové brožurky (tentokrát však již v češtině), trnu pro vyjmutí šuplíku SIM karet, USB-C kabelu a nabíječky. Bohužel však nepodporuje rychlé nabíjení.

Balení obsahuje jen to nejnutnější

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Telefon mi dorazil v růžovém provedení, které jednoznačně osloví jen zástupkyně něžného pohlaví. Jestliže tloušťka telefonu činí jen 7,3 mm, pak šířka 75,8 mm a zejména výška 155,4 mm si s kompaktností příliš nerozumí. Tenké rámečky si Xiaomi zkrátka schovává pro modely Mi Mix. Zejména pod a nad displejem se tak moc místem plýtvat nemuselo.

Dobrou zprávu ale je, že pod 5,5palcovým  displejem se nacházejí bíle podsvícená senzorová tlačítka. Jejich intenzita ale není stejná. Tlačítko zpět svítí výrazně více než zbylá dvě tlačítka. Nejde o nic zásadního, ale takovou věc si výrobce musí ohlídat.

Čtečku otisků prstů najdete na zádech telefonu. Nad ní v levém horním rohu sídlí fotoaparát s dvojicí čoček a dvoutónovým bleskem. Čočky jsou bohužel vystouplé, jejich poškození by ale mělo zabránit tvrzené sklo. Pravý bok telefonu je vyhrazen tlačítkům pro regulaci hlasitosti a probuzení telefonu. Na protější straně najdete šuplík pro SIM karty, ovšem pozor, je to hybridní slot umožňující i osazení paměťové karty. To se u Xiaomi vidí hodně zřídka.

Spodní strana telefonu je zabrána audio konektorem, USB-C portem a výstupem pro reproduktor, který dokáže hrát hodně nahlas a poměrně věrně. Na horní straně pak najdete již jen infraport. Telefon nebyl ochuzen ani o notifikační LED, která je již tradičně u Xiaomi jen bílá, což zhoršuje její viditelnost na slunci. Výhodou ovšem je velikost a jas použité LED diody, která je oproti jiným telefonů, Xiaomi velká a svítí poměrně intenzivně. Na denním světle je ale i tak špatně viditelná.

Ke konstrukci a dílenskému zpracování nelze mít žádné připomínky. Unibody tělo je z hliníku s naprosto perfektně slícovanými přechody mezi částmi s anténami. Tlačítka mají jistý stisk a dobrou odezvu. I přes větší šířku se telefon dobře drží, k čemuž přispívají i výrazně zaoblené boky.

DISPLEJ

Full HD rozlišení, úhlopříčka 5,5 palců a IPS technologie jsou základní a stěžejní parametry použitého displeje. K jeho podání barev a živosti nelze mít žádné výhrady. Automatická regulace jasu funguje přesně a rychle. Na slunci je čitelnost naprosto v pořádku. Někomu však může chybět černobílý čtecí režim nebo úprava teploty barev pro menší únavu očí. V nastavení taktéž nenajdete možnost probuzení telefonu poklepáním na displej.

HARDWARE A VÝKON

Výkon je bezpochyby nejsilnější stránkou telefonu. Osmijádrový procesor Snapdragon 625 spolu s 4GB RAM a 64GB úložištěm jsou parametry, které najdete jen u dražší konkurence. V benchmarku Antutu si telefon vysloužil výsledné skóre 62 tisíc bodů. Výkon telefonu bude stačit i na hraní náročných herních titulů. U některých však dojde ke snížení detailů. Při dlouhodobé zátěži se telefon jen mírně zahříval. O podpoře přehrávání videí v H.265 asi není potřeba se ani zmiňovat. Videa bez problémů přehrajete.

Lehké zklamání mě ovšem čekalo při testování vnitřního úložiště. U telefonů Xiaomi s 64GB pamětí nebyl problém mít pro data volných reálně i 55 GB. U A1 s čistým systémem zůstává jen 51 GB. Nikterak výrazně nezabodovala ani rychlost použité eMMC paměti. Naštěstí na běžném chodu systému se to nikterak nepodepsalo. Totéž platí i při přenosu dat z a do počítače s plným využitím USB 2.0 rozhraní, kdy se sekvenční přenos dat drží rychlosti 30 MB/s. Velkým plusem je určitě možnost rozšířit paměť o paměťové karty, byť jen za cenu obsazení slotu pro druhou SIM kartu.

Čtečka otisků prstů umístěná na zádech není z mého pohledu ideálním řešením. Důležité však je, že reaguje bleskurychle a telefon odemkne i když je displej zhasnutý. Sekundární vlastností, kterou můžete aktivovat v nastavení, je možnost zobrazení notifikací, když přejedeme prstem po čtečce od vrchu dolů.

OPERAČNÍ SYSTÉM A PROSTŘEDÍ

Jak jsem již zmínil v úvodu, je A1 první model od Xiaomi s čistým Androidem, resp. s jen lehce upraveným Androidem. Díky programu Android One můžete navíc počítat s pravidelnými aktualizacemi včetně brzkého přechodu na Android 8 Oreo. V průběhu testování v telefonu proběhla OTA aktualizace na verzi Androidu N 7.1.2, máte tak k dispozici všechny novinky, které Android N aktuálně nabízí. Mezi ně patří třeba Ambientní notifikace na zamčené obrazovce nebo přístup ke všem aplikacím tahem od spodní strany displeje.

Osobně je mi čistý Android bližší než MIUI, ve kterém mi umístění některých položek nastavení nepřijde tak logické jako ve výchozím systému. Je to samozřejmě o zvyku. Na druhou stranu MIUI nabízí vychytávky, které jinak musíte řešit aplikacemi třetích stran. Do systému použitého v A1 výrobce zasahoval jen drobně. Byla např. přidána možnost naplánovat zapnutí a vypnutí telefonu, což jsem doposud viděl jen u telefonů s procesory MediaTek. Velmi užitečná je také možnost nastavit všem aplikacím, jak budou využívat připojení k internetu. Zda bez omezení, vůbec, jen přes Wi-Fi nebo i přes datové přenosy. Za co však je potřeba výrobce trochu pokárat, je neúplná lokalizace systému do češtiny. U položek, které výrobce do systému přidal navíc, bych to ještě pochopil. Proč je ale v angličtině i nastavení SIM karet, moc nechápu.

Důležitou zprávou pro zájemce ale je, že systém je perfektně odladěn. Během testování jsem se nesetkal s žádnými pády aplikací či zasekáváním systému, a to ani při vyšší zátěži. Na svižný chod systému se tedy můžete zcela spolehnout. Velmi mě potěšil přenos aplikací a jejich dat při zprovoznění telefonu. Po propojení se stávajícím telefonem se veškeré aplikace a jejich nastavení automaticky stáhly. Tuto operaci se mi povedlo úspěšně dokončit vůbec poprvé.

 

BATERIE A VÝDRŽ

Kapacita baterie 3 080 mAh není nikterak omračující hodnota, o to víc mě překvapila reálná výdrž. Mé standardní použití s neustále zapnutou Wi-Fi či datovými přenosy, několika hovory denně, využitím komunikace přes Hangouts, synchronizace tří mailových účtů a několik desítek minut hraní méně náročných her se podepsalo na 50% úbytku kapacity za jeden den. Po nabíječce bych musel sáhnout kolem poledne druhý den. Při troše skromnosti bych dva dny na jedno nabití zvládl. Velkou pochvalu zaslouží telefon také za téměř nulovou spotřebu v režimu Letadlo. V průběhu noci z baterie ubylo jen 1 %.

Dodaná nabíječka má dle specifikací na výstupu standardní výkon 2 A. Z 15 % do plných zvládla nabíječka dodat energii za 110 minut. Škoda absence rychlého nabíjení, navíc když jej čipset podporuje. Pak by nabíjení mohlo být o několik desítek minut kratší. Kvůli kovovému tělu navíc chybí i bezdrátové nabíjení.

KONEKTIVITA

Jestliže je telefon u nás oficiálně distribuován, byla by neodpustitelná chyba, kdyby telefon nepodporoval české frekvence LTE. On je však podporuje, můžete tak být téměř neustále on-line. U LTE jsem však narazil na drobný problém. Po zasunutí SIM karty a nastavení preferovaného typu sítě, se telefon k 4G síti ne a ne přihlásit. Stalo se tak až po cca 3 restartu telefonu. Dle informací na internetu jsem nebyl sám, kdo měl tento problém. Pokud tedy narazíte na tento problém, je potřeba buďto pár hodin počkat nebo několikrát telefon restartovat.

Wi-Fi je dvoupásmová s velmi dobrým příjmem i u slabého signálu. Bez problémů fungoval také Bluetooth. Komunikace s handsfree v autě, jiným telefonem či sluchátky byla přesně taková, jak uživatel požaduje.

IrDA portu sekunduje předinstalovaná aplikace Mi Ovladač. S ní jsem na pár tapnutí zprovoznil ovládání i mé již letité televize Panasonic. Počítat ovšem nemůžete s FM rádiem či NFC, které si s kovovými zády nerozumí.

GPS

S rychlostí a přesností neměly čipsety od Qualcommu snad nikdy problémy a nejinak je na tom i GPS u tohoto telefonu. Fix je rychlý a přesnost téměř dokonalá. Pro geocaching je tedy Xiaomi A1 ideální nástroj. Navíc potěší i přítomnost digitálního kompasu.

Přesnost GPS je ukázková

FOTOAPARÁTY

Xiaomi A1 je vybavena dvojitým hlavním fotoaparátem, který si odbyl svojí premiéru u top modelu MI6 a nutno podotknout, že jsem od něj očekával víc. A1 sdílí s MI6 12MPx snímače o velikosti 1/2,9 palce, rozdíl ale najdete jednak v chybějící optické stabilizaci, horší světelnosti optiky a jiné ohniskové vzdálenosti. Zachován ale zůstal autofocus s fázovou detekcí i dvojitý zoom.

Vzhledem k velmi podobným parametrům nelze očekávat, že by A1 nabídla výrazně jinou obrazovou kvalitu oproti MI6. Fotky nejsou špatné, mají dobré podání barev, ovšem chybí jim detaily, které se slévají. Vzhledem k horší světelnosti také více vyniká šum za horších světelných podmínek.

Stejnými neduhy trpí i videa. Obraz je navíc poměrně roztřesený kvůli chybějící stabilizaci. Natáčet můžete i ve 4K, zpomalené či časosběrné záznamy. U nich si můžete nastavit interval i snímkovou frekvenci v hodně širokém rozsahu. V jiných recenzích jsem se dočetl, že má A1 problém se záznamem zvuku u videí, kdy dochází ke skokovým změnám hlasitosti. Já jsem na tento problém nenarazil.

Přední kamera je naprosto totožná s tou v MI6 a selfíčkáře tedy určitě nezklame i díky možnosti pořizovat Full HD záznamy.

S kvalitou fotek budou selfíčkáři spokojení.

ZÁVĚR

Vstup do světa čistého Androidu se Xiaomi rozhodně povedl. Telefon nabízí vyvážený mix vlastností a výkonu a v žádné z disciplín výrazněji nezklame. Jeho největší předností je poměr hrubého výkonu a ceny. U konkurence byste pro takový výkon museli sáhnout hlouběji do kapsy. Kovové tělo je precizně zpracované a zajišťuje vysokou pevnost. Práce se systémem je zcela bezproblémová a plynulá za všech okolností. Navíc máte jistotu pravidelných aktualizací včetně přechodu na Android 8 Oreo. Zamrzí větší rozměry, zejména výška, nepotěší absence rychlého nabíjení či jen průměrný fotoaparát. Za zapůjčení telefonu k recenzi děkujeme e-shopu xm.cz, kde si jej také můžete zakoupit za aktuální cenu 6 128 Kč.