Hodnocení recenzenta

Maze Alpha rozhodně není dokonalý telefon. Vyšší hmotnost a dost široký spodní rámeček jsou dvě chyby, které zabránily dosáhnout lepší známky. Nicméně k říjnu 2017 se svojí cenou nemá tento telefon konkurenta.

7.5
10

Telefonů s designem ala Xiaomi Mi Mix se v poslední době rojí jak hub po dešti. I když zdá se, že poladit přístroj tak, aby ani jeden parametr příliš celý přístroj nijak nelimitoval a přitom mohla být nastavena příznivější cenová politika než u Xiaomi, není zdá se, tak snadné. U Maze Alpha se to vcelku povedlo a hlavně není telefon pouze na papíře, ale již je několik týdnů v prodeji.

Maze Alpha se hodí zejména těm lidem, kteří s telefonem opravdu pracují či „pařmenům“. Velký displej přímo láká ke konzumaci internetového obsahu a dovoluje i malou práci – úprava dokumentu, odepsání na email apod. Velká kapacita operační paměti pak dovoluje rychlý multitasking mezi mnoha aplikacemi najednou. Milovníci her opět ocení velký displej s ucházejícím rozlišením a procesor zvládne i graficky náročnější akce. Dnes ještě neokoukaný design s useknutým vrškem a kovový rámeček jenom podtrhává určení těmto cílovým skupinám.

O značce

Obchodní značku Maze (z angl. v překladu bludiště, zmatek) vlastní čínská společnost YOP Communication Technology Co. Ta se zabývá jak samotným vývojem a výrobou mobilních zařízení, tak i samotným prodejem. Společnost sídlí v Shenzhen v Číně, se dvěma továrnami a pobočkou v Guizhou. YOP slibuje dobrý poměr mezi konkurence schopnou cenou a nejlepší službami, testovaní všech zařízení před odesláním zákazníkům, kvalitu a rychlost. Tak kdybyste náhodou měli nějaký problém, klidně jim jejich sliby směle připomeňte. Doufám, že v takovém případě to ve výsledku nedopadne, jako na níže uvedené oficiální fotografii.

Pokud bych měl telefon soudit dle kvalitě informací na oficiálních stránkách, špatně by to dopadlo. Stránky www.mazephone.com obsahují informace pouze o třech telefonech Maze Alpha, Maze Comet a Maze Alpha X. I tak jsem našel spoustu mylných informací, například Maze Alpha je uváděn jako 5,7″ telefon, či Maze Alpha X mísí fotografie i s původní verzí, což je dost zavádějící, zvláště, když jde o lepší poměr displeje ku přední ploše.

Unboxing

Specifikace Maze Alpha

 • Displej
  • velikost 6 palců
  • rozlišení 1920 x 1080 bodů
  • ochranné sklo Corning Gorilla Glass 4
  • poměr stran 16:9
  • využití přední plochy 75 procent (mnoho eshopů mylně uvádějí 80 procent)
  • zakřivení 2.5D po stranách
 • CPU: Helio P25 ( MTK6757 ) úsporné osmijádro ( 4 x 2.5GHz ARM Cortex-A53 + 4 x 1.4GHz ARM Cortex-A53 )
 • Systém: Android 7.0
 • RAM 4GB RAM
 • vnitřní paměť 64GB ROM
 • Fotoaparát
  • přední 5.0MP
  • zadní duální 13.0MP (SAMSUNG S5K3L8) + 5.0MP
  • jednoledkový blesk
 • Konektivita
  • Bluetooth: 4.1
  • LTE 800/900/1800/2100/2600 MHz
 • Rozměry a hmotnost
  • výška 15.98 cm
  • šířka 8.25 cm
  • tloušťka 0.84 cm (0.81 v marketingových materiálech)
  • hmotnost: 227 gramů
 • Baterie 4000 mAh s funkcí rychlonabíjení (9V 2A)
 • Ostatní
  • čtečka otisku prstů (na přední straně)
  • GPS, Glonass, Beidou
  • dual SIM typ NANO
  • slot pro paměťovou kartu (v tom případě přicházíme o jeden slot pro SIM kartu)
  • microUSB typu C, OTG

Balení

Krabička zavání luxusem a precizností. Papírový obal se stříbrným plastickým nápisem modelu a značky obepíná dostatečně pevnou papírovou krabičku s magnetickým uzavíráním a elegantní matnou úpravou. V samotné krabičce je pak v plastovém lůžku telefon, pod telefonem v samostatné obálce rychlý průvodce, záruční list a kvalitní tvrzené sklo na přední stranu telefonu. Zespodu je na obálce připevněna jehla k otevření šuplíku pro karty. Na samotném dně si v klubíčku spinká hadík v podobě silného kabelu. Klidný spánek pak hlídá masivní nabíječka s evropskou koncovkou.

Design a konstrukce

Telefon nezapře svojí inspiraci u slavného modelu Xiaomi Mix. Jde o tri-bezelles design, oproti standardním dnešním telefonům nacházíme „useknutou horní stranu, kam se vešlo pouze malé sluchátko, vlevo pak senzor přiblížení a senzor světla. Žel u tohoto modelu se ušetřená plocha pouze přesunula na spodní stranu, kde se spodní rámeček rozšířil na dva centimetry. To je samozřejmě Alphě vytýkáno, čehož si je výrobce vědom a již přispěchal s inovativní verzí X, kdy se dočkáme právě užšího spodku.

Ve výsledku tedy displej zabírá 75 procent přední plochy, čímž rozhodně nejde o full-screen telefon, ale jde o parádní hodnotu. Osobně jsem rád za každé procento, neb proč vláčet větší cihličku, pokud to není nutné. Na straně druhé si člověk musí zvyknout na jiný úchop, neb palec se opře již o displej a vyvolá nežádoucí akce. U tohoto telefonu to ale není problém, pokud si zvyknete držet ho právě za prodlouženou bradu.

Na přední straně tedy nacházíme šesti palcový displej, vycentrované sluchátko v úzké mezírce nad displejem. Telefon neobsahuje notifikační diodu. Ve středové ose pod displejem je čtečka otisku prstů, která slouží též jako senzorové tlačítko pro funkci zpět a home (více v další části systém). Vpravo od čtečky je selfie kamera s rozlišením 5 Mpx, která díky svému umístění láká ke stálému upatlání. Než se budete divit, proč jsou fotografie rozmazané, očistěte nejprve krycí sklo. Displej je dle výrobce chráněn Gorilla Glass ve verzi 4.

Celý telefon je obehnán kovovým rámečkem s perfektním lícováním. Jak šuplík na sim karty (s kombinací 2 nanoSIM karty či 1 nanoSIM karta a microSD paměťová karta), který se nachází na levém boku, či předěly antén, to vše je vzorově zarovnáno s rámem. Stejně tak musím pochválit tlačítka na pravém boku, který mají dobrý zdvih a vyhovující citelný stisk. Telefon pak mohu probudit také dvojklikem na displeji.

Na spodní straně je mono reproduktor, umístěný v pravé mřížce. Levá obsahuje zřejmě mikrofon. Mezi nimi je pak umístěn microUSB port typu C.

Záda jsou též skleněná a tak pokud nebudete používat kryt, těšte se na neustálé otírání o kalhoty. Duální fotoaparát, který lehounce vyčuhuje se nachází v levém horním rohu a je doplněn jednou ledkou.

I když musím pochválit konstrukční oddělení v Maze, výtku bych přeci jen měl. Záda nejsou do rámu zapuštěna zcela rovnoměrně. Není to nic tragického a v kategorii do 200 dolarů jsem ochoten přimhouřit oko. Torzní tuhost je velmi dobrá a při snaze telefon zkroutit jsem nebyl nijak úspěšný.

Maze nabízí i originální plastové pouzdro. To je v prvé řadě předražené – na to, že je to kus obyčejného plastu. Za druhé jde o tvrdý plast a ne měkký silikon, je tedy diskutabilní, jak moc telefon uchrání. Za třetí nechrání předek displeje, což je zásadní chyba. Za čtvrté toto pouzdro není součástí balení, ale musíte si připlatit.

Výkon

Srdcem modelu Alpha je procesor Mediatek Helio P25. Řada P cílí na dobrý poměr výkon/energetická náročnost. P25 je osmijádrový procesor s technologií 16nm. Mimo lepšímu vyladění výkon/energie oproti předchozím verzím zde Mediatek také doplňuje podporu duálního fotoaparátu a dalších vychytávek pro fotografování (což se v Maze Alpha žel nijak pozitivně nepodepisuje).

Procesor zvládne až 24Mpx rozlišení v provedení jednoho senzoru, nebo 2 x 13 Mpx. V 64 bitovém procesoru se nachází osm jader Cortex-A53, která mají frekvenci až 2,6 GHz a grafický čip Mali-T880 pracující na frekvenci 900 MHz. Telefony s tímto procesorem mohou obsahovat až 6GB RAM (což Alpha nabízí u své vyšší verze), z konektivity jde pak o výčet Beidou, Galileo, Glonass, GPS pro navigaci a a/b/g/n/ac pro Wifi.

V Antutu tento telefon nasbíral něco přes 63000 bodů. Takže trhač asfaltu to není, ale už něco zvládne. A pro hry je velký displej přímo jako stvořený. Škoda, že Maze šetří procesor pokud jde o foto senzory. Raději bych v telefonu viděl jednu čočku, třeba s vyšším rozlišení a 4K videem (což by dle Mediateku procesor měl též zvládnout).

Displej

Šesti palcový displej je opravdu prima, pokud máte telefon nejenom na volání. Donedávna byly tyto rozměry výrobci dost opomíjené, což se postupným vývojem v zmenšováním rámečků naštěstí mění. Full HD rozlišení je dobrá volba pro tak velký displej a zároveň šetrné vůči baterii. Pozorovací úhly displeje jsou ucházející, stejně tak barevné podání. S barvičkami si můžete pohrát díky technologii MiraVision (možnost uživatelského nastavení sytosti, jasu, teploty barev a kontrastu).

Pochválit musím opravdu velký jas při maximu, naopak jako vždy vytýkám nelineární rozsah posuvníku a minimum jasu by klidně mohl spadat do nižších úrovní. Vcelku inteligentně funguje adaptivní jas, kdy telefon optimalizuje jas dle okolního světla.

Digitizér je spolehlivý, jen probouzení telefonu dvojitým poklepáním spolehlivě funguje pouze uprostřed displeje.

Systém

Hned po vybalení z krabičky a připojení k internetu si telefon „sosnul“ dalších bezmála 0,5 GB update, po týdnu dalších 129MB. Verze Androidu ale i tak zůstává na verzi 7.0. Uvidíme, jak se Maze popere s dalším postupem nejlépe minimálně na Oreo.

Systém ve verzi 7.0 nabízí klasické vychytávky. Chytrá gesta (třemi prsty pohyb po obrazovce dolů – screenshot, třemi prsty pohyb po obrazovce nahoru zapne aplikace fotoaparátu [ten jde i aktivovat dvojím zmáčknutím tlačítka pro zapnutí/vypnutí telefonu], dvěma prsty rychlá změna hlasitosti) využití senzoru přiblížení pro automatické volání atd. Gesta pro probuzení telefonu dvojitým poklepáním a další akce. Samozřejmě funguje (pokud máte zobrazená softwarová tlačítka) gesto pro „sražení“ obrazovky pro ovládání telefonu jednou rukou.

Co je ale zásadní plus je možnost ještě více využít čtečku otisku prstů. Mimo samotné odemknutí telefonu je možno namapovat akci pro krátké stisknutí a pro dlouhé. Standardně je nastaven krok zpět a návrat na home obrazovku a tím odpadá nutnost mít ukrojený displej softwarovými tlačítky a vy si tak můžete naplno užívat šesti palcový displej.

Jak jste si už asi všimli ze screenshotů, systém je velmi špatně přeložen do našeho mateřského jazyka. Dočasně mě zlobila aplikace Fotky. Nejprve jsem jí deaktivoval. Pak jsem jí aktualizoval a je se zdá klid. Možná to tedy vůbec nesouviselo s telefonem.

Co kvituji s velkým povděkem je absence nepotřebných aplikací. V telefonu jsou tedy pouze systémové aplikace plus klasický balík GAPPS (Gmail atd.). Systém není od výroby rootnutý.

Baterie a výdrž

Baterie je další pozitivum tohoto telefonu. Kapacita je rovných 4000 mAh a dovoluje uživateli přežít i tři dny slušného provozu s 6 hodinami SOT (použitým displejem). A to jsou hodnoty u klasických telefonů nevídané. Rychle jsem si odvykl, nestrkat telefon do nabíječky každý den, tak jako u mého dědečka Samsunga.

Samozřejmě než se naplní taková „lejta“, už to něco trvá. Proto je k telefonu dodávaná robustnější nabíječka s hodnotami až 9V a 2A. Na tyto hodnoty jsem se ale nedostal. Napětí kolísalo lehce nad 5V s nabíjecím proudem okolo 1,7A. Samozřejmě když se hodnoty blíží k 100% celé nabíjení se ještě zpomalí. Možná při dalším nabíjecím cyklu už to ale celé pojede rychleji. Nyní při asi třetím nabíjecím cyklu se mi za hodinu nabilo 70 procent baterie. Nabíječka se přitom celkem zapotí a ohřeje. Zato telefon takovou pumpu akceptuje se stoickým klidem a nechává ho to naopak chladným.

Konektivita

V této oblasti začnu výtkou vzhledem k dosahu Bluetooth v 4.1. Má poloviční dosah toho co zvládne můj Samsung, tedy sotva 5 metrů. Spárování proběhlo v pohodě. I GPS pokulhává za rychlostí v této oblasti asi nejlepších Qualcommů. První fix trval řádově desítky vteřin. Další orientaci telefon zvládal na jedničku, aplikace ukazovala i přesnost 4 metry, což jsem na telefonu viděl poprvé.

Co naopak je velkým plusem tohoto telefonu je fungující pásmo B20 800Mhz pro LTE mimo velká města. Ve výčtu dalších frekvencí jsou 900/1800/2100 a 2600 MHz.

Fotoaparát

Slibný duální fotoaparát sídlící na zádech telefonu je nejsmutnější záležitostí Maze Alpha. Zajímalo by mě, jestli existuje vůbec fungující duální fotoaparát v telefonech s cenou do 200 dolarů. V aplikaci můžeme najít volbu bokeh od které bych čekal (tedy v telefonu vlastně ani nečekal) portrétní režim s rozmáznutým pozadím, což známe ze zrcadlovek s větším čipem.

A opět zde jde pouze o směšnou softwarovou napodobeninu, kdy se v kruhu okolo zaostřeného objektu vše rozmaže. Druhá čočka se na tomto procesu vůbec nepodílí, neb stejné výsledky jsem dosáhl i se zakrytou čočkou. Do fotícího procesu je tedy zapojen pouze senzor blíže k LED blesku. Druhá čočka je, troufám si tvrdit, pouze pro parádu (rozumějte pro marketingové ulhané prospekty).

Senzor, který něco dělá je Samsung S5K3L8 s rozlišením 13MP a velkostí senzoru 1/3.06″. Ten najdeme i u telefonů Umi či Xiaomi Redmi třetí a čtvrté řady. Samotný podává průměrné výsledky. Tedy za dobrého světla to ujde, s ubývajícím světlem už je to horší a zpomaluje se i proces ostření. LED blesk vám lépe poslouží jako svítilna, než jako pomocník při fotografování.

Video vcelku ujde, byť jsem někde zaznamenal, že by telefon měl umět slow-motion, v nabídce tato volba ale chybí. Jak jsem již zmiňoval výše, je škoda, že Maze nešlo osvědčenou cestou jednoho kvalitního senzoru, kdy by procesor zvládl natáčet i 4K videa.

Testovací video

Samotná aplikace je příjemná a rychlá i když nastavení je trochu chudší než například u vychytané aplikace u Xiaomi. Pro ty co se budou snažit obejít automatiku je zde připraven režim PRO, kdy je možno manuálně upravit nastavení bílé, ISO a expozici. Co je příjemné, je automatické ostření u natáčení videí. Odpadá tak nutnost ťapat na objekt při měně scény, což u jiných telefonů má často za následek otřes viditelný v záběru. Malým detailem je absence možnost tuto volbu změnit.

Fotogalerie

Originály fotek najdete na úložišti.

Zvuk

Telefon neobsahuje žádný speciální audio čip. Zvuk se proto řadí opět do průměru dnešní střední třídy. Chvilku mě zmátl reproduktor na spodní straně telefonu, kdy se zdálo, že jde o stereo. Nakonec se žel ukázalo, že repro obsahuje pouze pravá mřížka. Co bych ocenil je větší hlasitost a to jak sluchátka pro telefonní hovory, tak i hlasitost reproduktoru. Po připojení sluchátek se v reprodukci do ucha připojí i jiná frekvenční pásma a slyšíme i nějaký ten bas. Co bych rozhodně doporučil je nastavit v ekvalizéru jiný profil, než plochý. Bonno z U2, který svolil k testování to též kvitoval s povděkem.

Konkurence

Telefonů s tri-bezelles designem či s poměrem stran 18:9 ala Samsung S8 postupně přibývá. Výrobci zvyšují úhlopříčku displeje, přičemž telefony mají podobnou velikost jako starší 5,5″ telefony. I tak jde stále o novinky za které si mnohé značky nechávají pěkně zaplatit. Jediná značka, která se snížila na úroveň pod 200 dolarů je Vernee, která u svého modelu dokázala rozměry telefonu ještě zmenšit.

Co bude určitě zajímavé, budou další verze těchto telefonů. Například již ohlášená Maze Alpha X s lepším využitím přední plochy vypadá moc pěkně. Do prodeje by měl tento model jít zhruba za měsíc.

 • MAZE Alpha 6GB RAM je ten samý model, pouze s větší kapacitou RAM 6 GB za 210 dolarů
 • Elephone S8 velmi očekávaný nadějný telefon s vyšším rozlišením displeje 2560 x 1440, chybějící frekvencí 800Mhz, výkonnějším procesorem X25, menší hmotností a vyšší cenou 260 dolarů
 • UMIDIGI S2 horší rozlišení displeje, méně výkonnější procesor Helio P20, zato lepší baterie a lépe využitý přední panel za 220 (před týdnem za 250) dolarů
 • Vernee Mix 2 lepší rozlišení displeje 2160×1080, užším rámečkem (81% přední plochy zabírá displej) za 190 dolarů

Závěr

Na recenzi Maze Alpha jsem se velmi těšil. Jako bývalý uživatel sedmi palcového Huawei Mediapad razím cestu univerzálnosti. Po neúspěšném dvojitém pokusu zahrnout do používání telefon i tablet, zůstávám věrný přerostlým phabletům. Jedno zařízení na všechno, samozřejmě s kompromisy. Na Maze Alpha je sympatické vyladění všech parametrů s nastavenou příjemnou cenovou politikou. Co zamrzí je větší váha a průměrný fotoaparát. I tak, zvláště ve srovnání s dnešní nabídkou, je Maze Alpha opravdu mazec.

Za zapůjčení děkujeme e-shopu Gearbest, kde je telefon nabízen s cenou (stále se měnící) v rozpětí 180 až 190 dolarů.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.