Známý výrobce chipsetů Mediatek chce trochu změnit poměry na trhu, kdy stále více ztrácí ve prospěch konkurence. Tentokrát chce vsadit na vysoké technické specifikace a nízkou cenu u nového chipsetu Helio P40.

Společnost Mediatek již nyní od čínských výrobců telefonů vidí silnou podporu. Patří sem nejen menší značky, ale i některé z velkých jmen, které podepsaly spolupráci, například Xiaomi, Oppo, Vivo, Meizu a další.

To vše dohromady v současné době dává Mediateku 15% podíl na trhu, ale analytici se domnívají, že s uvolněním chipsetu Helio P40 může dojít k k nárůstu až na 25% podílu na trhu.

helio P40

Helio P40 by měl znamenat pro Mediatek velkého hráče a bude prvním čipem od tchajwanské společnosti, který vynechá klasickou osmijádrovou konfiguraci pro modernější clusterový přístup. U P40 již bylo potvrzeno, že bude mít první dvojjádrový cluster vyrobený z A73 jader doplněný sekundárním čtyřjádrovým clusterem s jádry A53.

Také se ukázalo, že nový chipset bude vyroben pomocí 12nm architektury, grafika bude Mali G72 GPU a přinese podporu LPDRR4 RAM. Mediatek má v současné době chipsety, jejichž cena začíná na pouhých 10 dolarech za kus, ale zatím není známo, kolik bude stát P40. Jeho cena by však měla být výrazně nižší než u Snapdragonu 670, což bude jeho hlavní konkurent.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.