Hodnocení recenzenta

Segment levných počítačových periferií je okupován spoustou značek a člověk často narazí na nekvalitní výrobky. Což ale není případ Motospeed V30, která dokáže celkem překvapivě nabídnout mnoho dobrých vlastností. Předně je to postarší, ale stále skvělý senzor, spínače Omron, dobrý univerzální tvar a uživatelem definovatelné RGB podsvícení. Potrápí jen hlučné kolečko při skrolování a tužší, ale oplétaný, kabel. Koupí Motospeed V30 rozhodně neprohloupíte.

8
Hodnocení: x/10

Úvod

Není to tak dlouho, co jsme tu měli recenzi mechanické klávesnice stejné značky a bezdrátové myši z Číny. Motospeed V30 je myš, která svou cenou uspokojí naprostou většinu zákazníků. Jak si vede další počítačová periferie v podání značky Motospeed? To se dozvíte v následující recenzi Motospeed V30!

Balení

Dnes recenzovaná myš nemá zdaleka tak skvělé balení, jako Easterntimes Tech X11. Jedná se „pouze“ o standardní papírovo-plastové balení, vnější krabička je z papíru a myš samotná je uvězněna v plastovém výlisku. Nicméně jej považuji za dostačující a ochrana pokladu, ukrývajícího se uvnitř, je přijatelná. Krabička obsahuje dvě malé brožurky – návod v cizích řečech a záruční list. Ono co čekat od myši, která i před slevou stála méně, než průměrný steak v restauraci.

Design a ergonomie

Nedávno jsem si vybíral nějakou myš, která by nestála 1/6 mého platu a přesto nebyla úplně špatná. Volba padla na již osvědčenou značku A4Tech (konkrétněji model A4Tech Bloody V7 Ultra Core 2) a právě s tou budu Motospeed V30 poměřovat.

Co se týče určení, tak je Motospeed V30 „gaming“ myš a s univerzálním úchopem. Tedy ideální jak pro pravoruké, tak levoruké uživatele. Což je její plus, ale zároveň i mínus. Jsem již spoustu let zvyklý na čistě pravoruký design a různé „odkládací“ plochy pro prsty, takže ergonomie bude vyhovovat těm, kteří chtějí univerzální, nebo chcete-li, neutrální tvar.


Velikost myši je 128 x 67 x 41 mm, je tedy relativně úzká a dlouhá. S neměnnou vahou 135 gramů je pak i poměrně lehká.
Úchop myši je jistý, její výška je příjemná pro ruce středních rozměrů a její tvar dobře kopíruje tvar dlaně. Délka mi trochu připomíná některé podlouhlé Razery, ale jde jen o zvyk.

Co se materiálů týče, hlavním a jediným použitým materiálem je plast. Na vrchní části, kde sídlí většinu času moje ctěná dlaň, jde o polohrubý povrch, příjemný na omak. Tváří se sice jako nějaký „soft-touch“ povrch, ale jde jen o povedenou povrchovou úpravu plastu. Boky myši se na první pohled zdají jako z měkčeného plastu nebo gumy, bohužel se jedná pouze o tvrdý plast se strukturou. Což je celkem škoda, protože zrovna tam by se nějaká ta protiskluzové guma hodila.

Rozložení tlačítek je zcela standardní, dvě hlavní, zpět a vzad na levém boku, kolečko a přepínač nad ním. Všechna tlačítka jsou poměrně tichá, rozhodně tišší, než na zmíněné A4Tech Bloody V7 Ultra Core 2. Motospeed uvádí, že myš vybavil věhlasnými spínači Omron. Boční tlačítka jsou dobře přístupná palcem a mají „dutý“ zvuk spínačů. Pochválil bych kolečko za příkladné krokování a optimální sílu pro jeho stisk a zároveň jej pokárám za hlučné skrolování. Obě hlavní tlačítka se dají používat o při úchopu typu „claw“, pro ostatní úchopy opět bez problémů téměř po celé své délce.

Kabel je poměrně tuhý a neohebný, naštěstí je oplétaný látkou, takže klouže bez větších problémů. Dokonce je velmi podobný, jako má již zmiňovaná A4Tech Bloody V7.
Teflony naspodu myši jsou pouze dva, ale zabírají poměrně velkou část. Jejich adheze je, řekl bych, docela průměrná a ničím nevybočující. Proti skvělým ocelovým „teflonům“ na A4Tech Bloody V7 nemá moc šancí. A4Tech je v tomhle neporažený šampion.

Ještě nás pálí jedna podstatná otázka v dnešní RGB době. Má myš možnost vyhrát si s podsvětlením až do „alelůja“? Ano, pro všechny hračičky je možnost v dodávaném software vyhrát si s barvičkami opravdu do sytosti. Mimochodem, kdo by se poohlížel po takovém tom „nočním světle“ na cesty na WC, již nehledejte náhradu. Motospeed V30 je víceúčelové zařízení a díky silnému LED podsvícení postačí i na osvětlení menšího pokoje.

Software

Stejně tak, jako měla klávesnice Motospeed CK108/K92 svojí vlastní aplikaci pro správu barev, maker a dalšího nastavení, jej má i dnes recenzovaná myš Motospeed V30. Aplikace se dá stáhnout na oficiálních stránkách výrobce www.motospeed.cc.
Opět se jedná o menší okno, ve kterém se musí vše ovládat relativně malými ovládacími prvky, i když je situace lepší než u klávesnice. Možností, které aplikace nabízí, je opravdu mnoho. Od možnosti změny funkcí samotných tlačítek na jiná, různých kombinací, maker, triple-click až po ovládání multimediálních funkcí.  Další je nastavení krokování 4 kroků změny DPI. To mě ale nepříjemně obtěžovalo při každé změně windows notifikací se zvukem.
V aplikaci se dá nastavit také rychlost kurzoru, dvojitého poklepání, posunování kolečkem nebo report rate.

Samostatnou kapitolou je nastavení maker, opakování klikání a dalších sekvencí. Takže i hráči MOBA a dalších podobných her nejsou ochuzeni.

A konečně nezbytné RGB, u kterého s nastavováním můžete strávit pěkných pár desítek minut, pokud chcete, aby vám myš blikala/svítila tak, jak si doba a ostatní RGB příslušenství žádá. Je na výběr několik přednastavených módů, jako je“otáčení“ barev, dýchání, neon atd. U některých módů se dá nastavit intenzita podsvícení (0-50), rychlost změny barev nebo směr.

Myš má 14 diod (!!!) u kterých se dají individuálně nastavit barvy, takže diskotéka na stole opravdu není problém. Nicméně ti, kteří nechtějí podsvícení žádné, jej samozřejmě mohou vypnout, nebo nastavit jednotnou barvu. I když tím myš ztratí trochu ze svého „lesku“.

Senzor a praxe

Typ použitého senzoru je již postarší optické technologie podsvícené červenou LED. Jeho maximální rozlišení by mělo atakovat dle výrobce hranici 3500DPI. Nicméně se jedná o PMW3320, což je senzor, který používaly i myši od Razeru, Mad Catz, Steelseries nebo Roccat, takže jeho kvality jsou celkem jasně dány. A i praxe ukazuje, že se jedná o velmi kvalitní senzor, který mě nikdy nezklamal. Nedělají mu problém různé povrchy (textilová podložka, dřevo, lakovaná dýha, plast) a nikdy mě při hraní Unreal Tournament a dalších FPS her nezklamal. A na rozdíl od další myši, kterou jsem měl nedávno k recenzi (Easterntimes Tech X-11), Motospeed V30 netrpí problémy s citlivostí na pohyb. Senzor se tedy jak na papíru, tak v praxi osvědčil a s klidným srdcem bych myš doporučil i hráčům.
Ergonomii jsem nastínil již v předešlé kapitole. Jedná se o univerzální design pro obě dvě ruce a podle toho se také myš drží – neutrálně. Nemá žádné odkládací plochy pro malíček nebo palec, ale to je daň za její univerzálnost. Nicméně její výška, která pěkně vyplní dlaň, je takřka ideální pro pohodlný úchop při práci i hraní.

Závěr recenze Motospeed V30

Vybrat si správnou myš k PC je občas problém (i když zdaleka ne tak, jako vybrat si klávesnici) a v cenové relaci do 500 Kč není moc zajímavých možností. Motospeed V30 je ale slušná univerzálně tvarovaná myš, která dokáže nabídnout kvalitní senzor, spínače Omron, dobrou ergonomii, materiály a komplexní RGB podsvícení. Dodávaná aplikace je „nabušená“ možnostmi, které ani nejsem s to využít.
Co bych vytkl jako mínus, je určitě hlučné kolečko při skrolování a použité materiály na bocích, které by určitě mohly být gumové a ne z tvrdého plastu. A kabel by mohl být poddajnější, naštěstí je alespoň oplétaný, takže dobře klouže po podložce.
Pokud naleznete Motospeed V30 v některém s e-shopů za 10-12$, není se o čem bavit. Nic lepšího mezi myšmi k počítači nenajdete. Pokud ale cena atakuje původních 16$, už je to jen kousek od A4Tech Bloody V7, která se dá sehnat lehce nad 400 Kč a je z mého pohledu určitě lepší. Jen nemá RGB podsvícení a tolik možností v dodávané aplikaci.
Pokud byste měli zájem, ZDE můžete Motospeed V30 koupit.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.