Hodnocení recenzenta

Entry low-end telefon cílí na nemajetné nadšené fanoušky značky Xiaomi, kteří v tomto případě slušně připlácejí pouze za značku.

6
10
Ohodnoťte článek

Xiaomi Redmi Note 5A je pro mě varování, že i zavedený výrobce umí šlápnout vedle a je dobré být stále na pozoru. Levně vypadající telefon, s chybějící frekvencí 800 Mhz (rychlý internet mimo velká města) pro LTE a se slabým hardwarem. To vše bychom brali, kdyby markeťáci v Xiaomi zůstali při zemi a nacenili takový telefon pod 100 dolarů. Aspoň „Baťovka“ cena 99 dolarů by se snad dala zkousnout. Ne však 118 dolarů a verze označená jako CMCC dokonce 150 dolarů.

S takovou cenovou politikou by si telefon koupil jen opravdu zarytý fanoušek značky Xiaomi. Jinak opravdu netuším, kdo by po takovém předraženém telefonu toužil.

O SPOLEČNOSTI

Nelze upřít, že Xiaomi je jedna z nejúspěšnějších čínských výrobců elektroniky. Ač poměrně mladá čínská společnost, která má opravdu široký záběr – navrhuje, vyvíjí a prodává smartphony, software a nepřeberné množství další spotřební elektroniky. Založena byla v roce 2010 a svůj první telefon vydali v srpnu 2011.

Logo MI znamená Mobile Internet, ale také Mission Impossible, prý protože Xiaomi denně čelí mnoha výzvám, které je skoro nemožné překonat. Asi si vždy zavolají ku pomoci Toma Cruise.

Dnes má společnost více než tři tisíce zaměstnanců a její hodnota se odhaduje na 10 miliard dolarů, což ji staví na stejnou úroveň jako Lenovo. V roce 2014 se společnost dostala na pozici světové trojky v počtu vyrobených chytrých telefonů (za Samsung a Apple).

SPECIFIKACE XIAOMI REDMI NOTE 5A

 • Rozměry: 76.2 mm x 153.0 mm x 7.3 mm
 • Váha: 150 g
 • Displej: 5,5″, HD rozlišení (1280 x 720 px) ,využitá přední plocha 71 % (nic moc)
 • Procesor:  Qualcomm Snapdragon 425, grafika: Qualcomm Adreno 308
 • RAM: 2 GB
 • vnitřní paměť: 16 GB + možnost externí microSD karty
 • Fotosnímače:
  • zadní 13 Mpx sensor + 1 LED blesk, PDAF
  • přední 5 Mpx
 • Dual SIM: Nano SIM + Nano SIM + paměťová karta
 • LTE: 1800 (jeden zdroj neuvádí), 1900, 2100, 2300, 2500, 2600, 850, 900(jeden zdroj neuvádí) MHz
 • Baterie: Sony 3080 mAh (uživatelsky nevyjímatelná)
 • Systém: Android 7.0 Nougat (MIUI 8)
 • Bluetooth: 4.2
 • Materiál: plast
 • Barvy: zlatá, šedá, růžová

Za zapůjčení přístroje děkujeme eshopu Gearbest, kde si telefon můžete momentálně koupit za cenu necelých 120 dolarů.

BALENÍ

Produkty od společnosti Xiaomi jsou vždy baleny s ohledem na co nejnižší náklady. Výrobce svou filozofii nezměnil ani u modelu Redmi Note 5A, který vám dorazí v malé, jasně zářivě červené krabičce. V krabičce najdete telefon, napájecí adaptér (s nabíjecím proudem 1A) s odpojitelným kabelem s koncovkou microUSB, jehlu na vyjmutí slotu pro karty SIM a microSD a samozřejmě uživatelskou příručku.

Nehledejte sluchátka ani obal ani fólii. V tomto směru je žel také brán ohled na co nejnižší náklady.

UNBOXING

DESIGN A KONSTRUKCE

Položil jsem si vedle sebe Redmi Note 5A a Redmi Note 4X, oba z dílny Xiaomi a oba nabízející 5,5-palcový displej. Přesto Redmi Note 5A je asi o 2 mm delší. Zrovna takto bych si pokrok nepředstavoval. Když zůstaneme u přední strany, tak dole najdeme nepodsvícená senzorová tlačítka s velmi těžce čitelnými piktogramy. Vlevo nahoře je notifikační dioda (bíle svítící) a po její pravé straně je umístěna 5 Mpx selfie kamera. V prostřední linii nahoře je umístěn reproduktor pro telefonní hovory.

Jeho stříbrná, plastová záda mají dole a nahoře stříbrné linky vypadající jako předěly antén. Ale vzhledem k tomu, že model má záda, jak už jsem uvedl, plastová, tak to vypadá spíše na designový prvek. Vlevo nahoře se nachází mírně vystouplá (cca 1 mm) 13 Mpx kamera a po její pravé straně je LED blesk. Znak Xiaomi je v odstínu tmavší šedé a téměř v dolní části zad zaniká.

Po levé straně jako obvykle naleznete šuplík pro dvě Nano Sim karty a slot pro paměťovou kartu, což je super řešení (mnohdy nacházíme kombinovaný jeden slot a musíme obětovat buď SIMku či paměťovou kartu). Co ale nepotěší je fakt, že tento šuplík vůbec nelícuje s tělem. V balení, jak je uvedeno výše najdete i jehlu k vysunutí slotu.

Dole jsou umístěny dvě mřížky, přičemž pouze pravá je aktivní pro repráček. Na pravé hraně je standardně umístěno tlačítko pro vypnutí/zapnutí a nad ním kolíbka na ovládání hlasitosti. Vrchní hrana má tři prvky. Úplně vlevo najdete 3,5 mm audio jack pro svá sluchátka. Ve středu vrchní hrany je umístěn infra port pro ovládání domácích spotřebitelů a vedle něj je usazen sekundární mikrofon pro lepší kvalitu hovoru.

Suma sumárum – tuctový telefon, který se ztratí v moři podobných konkurenčních starších modelů. A žel zůstane zastíněn dnešními telefony s již useknutou vrchní hranou. Telefon mě nepřesvědčil ani pokud jde o dílenské zpracování. Zadní plastová záda mají při stlačení ve středu slušnou vůli. Celkově na mě telefon působí velmi levně, přičemž cenovka tomu neodpovídá. Ale nesmím zapomenout na jeho plus a tím je, i díky použitému plastu, opravdu „muší“ váha (150 gramů). I při delším hovoru člověka nebude bolet ruka od držení.

VÝKON

Co mě mile překvapilo byl výkon nejnižší řady Snapdragon 425 od Qualcommu. Stejně jako u předchozího modelu (myšlen Snapdragon 412) Qualcomm zde nacházíme 4 jádra Cortex-A53 s frekvencí  až 1,4 GHz. Zlepšení nacházíme i u grafického čipu, který nese označení Adreno 308. Zvedla se i podpora frekvencí pro operační paměť a to na 667 MHz s podporou typu LPDDR3. Procesor je vyroben technologií 28nm. Určitým downgradem je rozlišení displeje z fullHD na HD a to pravděpodobně pro úsporu energie.

V syntetickém testu Antutu se telefon vyšplhal něco málo přes 36.000 bodů.

Co je ale velmi limitující v dnešní „nenažrané“ době je operační paměť 2 GB. Samotný systém MIUI si ukousne 1GB a pro mě nebyl problém rychle vysát zbytek. Člověk se tak bude muset smířit s častějším úplným spuštěním aplikací, což je samozřejmě pomalejší než oživit zaparkovanou aplikaci. Též 16 GB vnitřní paměti je celkem minimum, takže si k ceně telefonu hned přihoďte pár set pro externí paměťovou kartu, která bude nutností.

DISPLEJ

Pokud s telefonem neplánujete virtuální realitu a vystačíte si s HD rozlišením, budete spokojeni. Za prvé lze pochválit barevné podání, které je tak akorát (žádné přesaturované omalovánky, přitom jsou barvy živé a pestré) a netřeba ho měnit. Pozorovací úhly jsou perfektní a co je u Xiaomi dobrým zvykem, je možnost displej stáhnout opravdu na minimum, což mi v noci u některých telefonů dost vadilo. Xiaomi navíc nočním sovám připravil možnost si v nastavení vypnout modrou služku a to přímo i s možností si takovou změnu teploty barev dopředu naplánovat.

Digitizér funguje spolehlivě, rychle a bez chyb. K mé plné spokojenosti také fungovala možnost probudit displej dvojklikem na obrazovce, což ale dnes beru za samozřejmost.

SYSTÉM

MIUI ve verzi 8.5.9.0 je fajn systém, i když už také v telefonu mohla být devítka. Jde o modifikovaný Android verze 7.1.2 s přidanými vychytávkami napříč celým systémem. Celkově jsem s chodem systému byl spokojen, telefon se nikdy nesekl ani netrhal.

Vychytávky jsou jak druhu praktického, tak i druhu líbivého – zpříjemňující tak nudu a šeď dnešních uspěchaných dní. Většinu takových vychytávek lze doinstalovat na jakýkoli Androidí telefon, ale zde odpadá hledání vhodné apky bez dodatečných reklam. Takže si například můžete nechat měnit vcelku pěkné obrázky na zamknuté ploše. Či si změnit barevné téma celého telefonu.

Z výčtu těch praktických mohu zmínit i takový detail, kdy jsem se pokusil o screenshot pomocí gesta třemi prsty, telefon se v tu chvíli pouze zeptal, jestli chci tuto funkci opravdu zapnout a jestli při sejmut obrazovky chci i notifikační zvuk. Či již zmíněné nastavení pro používání telefonu v noci, rozdělení displeje na dva prostory, dvojité spuštění té samé aplikace, stažení obrazovky pro používání telefonu jednou rukou (gestem je třeba přejet všechna senzorová tlačítka). Příjemná je i samotná klávesnice. Vše je intuitivní a praktické. MIUI je opravdu zdařilé, byť neříkám, že jde o jedinou vychytanou ROM, která je dnes k dizpozici.

Telefon disponuje infra portem, využít lze aplikaci Mi Remote.

Co už méně potěší, je přehršle aplikací, které jsou zbytečné a diskutabilní (například v těchto dnech „slavný“ Ccleaner), naštěstí jde vše odinstalovat.

Jediné co u mého novinkového kusu byl a zatím zůstává je bug v procesu instalace GAPPS, tedy Google účet a aplikace k němu přidružené. Předpokládám, že i při koupi z čínského Gearbestu, či jiných eshopů, dostanete mezinárodní verzi, kde tyto problémy nebudete muset řešit. Chyba, která nastane s jakýmkoli nástrojem je „zamrznutí“ a to těsně před možností zadat Google email a heslo. Systém zůstane viset na níže uvedené obrazovce (Checking info…).

Dobrou zprávou je, že už asi týden je k dispozici mezinárodní (stable) verze, tou špatnou je, že zařízení momentálně (k 30.9.2017) nelze odemknout.

BATERIE A VÝDRŽ

V telefonu si hoví baterie od Sony s kapacitou 3080 mAh (uživatelsky nevyjímatelná). I zde jsem příjemně překvapen, neb s telefonem lze fungovat i dva dny méně náročného provozu. S největší pravděpodobností se v tomto případě pozitivně podepisuje nízké rozlišení displeje a nevýkonný procesor.

I zde si systém dobře hlídá procesy a díky podrobné a snadno pochopitelné analýze dovoluje uživateli si telefon vyladit, tak aby výdrž byla co nejdelší, případně najít nějakou „žábu na prameni“ – tedy aplikaci cucající nadmíru baterii.

KONEKTIVITA A GPS

Qualcomm se svými procesory Snapdragon má asi nejlepší pověst pokud jde o příjem signálu GPS. I v tomto modelu Redmi Note 5A nebyl s příjmem žádný problém. Fix do pár vteřin s přesností na 5 metrů.

Již v úvodu jsem zmínil chybějící frekvenci LTE 800 MHz (tedy LTE v ČR mimo velká města). Což je další mínus tohoto telefonu a obecně většiny modelů Xiaomi. Samozřejmě 3G v pohodě funguje a to i s funkcí hotspot pro další telefon. 

Wifi i Bluetooth v úsporné verzi 4.2 fungovalo v dosahu a kvalitě ostatních dnešních telefonů.

FOTOAPARÁT

Fotografie jsou ucházející a to i při horším světle. A co jsem velmi ocenil bylo to, že si telefon i v horších světelných podmínkách dokázal spolehlivě zaostřit. Rozhodně se to nedá srovnat s levnými duálními hračkami (viz recenze Ulefone S8 Pro).

Originální fotografie si můžete stáhnout z úložiště a prohlédnout na svém počítači.

A opět musím pět chválu nad nativní aplikací a to zejména s chytrou funkcí pro rychlou možnost změny expozice a jiných hodnot. Prostě stačí zaostřit a pohybem dolů/nahoru o ostřícího kolečka lze fotografii zesvětlit/ztmavit. Prosté a účinné. Ten kdo si chce hrát, má možnost v aplikaci zvolit jeden z přehršle filtrů, kdy v live režimu lze vidět, jak asi bude vypadat výsledná fotografie. Na obrázku níže je filtr, který z nepořádku na stole dokáže udělat vlastně umění.

Videa umí telefon nahrávat až do full HD rozlišení (při 29 fps). Výsledné video má lehce desaturované barvy a hlavně na to že telefon disponuje dvěma mikrofony je nahraný zvuk jak ze záhrobí. Co je vekou výjimkou je možnost nastavit kontinuální automatické ostření při záznamu videa. Odpadá tak nutnost stále vybírat objekt, který má být zaostřen při změně scény, což u jiných telefonů má často za následek viditelné roztřesení v záznamu.

Testovací video

ZVUK

Zvuk, který se line (pouze) z pravé mřížky na bradě telefonu je dostatečně hlasitý a na to co dnešní telefony dokáží i slušně prokreslený. Nástroje se tak neslívají a telefon lze nakrmit i něčím jiným než klasickým popíkem. Samozřejmě to není žádná sláva. Více muziky se ozve po připojení kvalitních sluchátek, tehdy se ozvou i basy, nijak nehyzdící jiná pásma. Janelle Monáe to rozjela a z plna hrdla mi zpívala v hlavě, ještě před usnutím.

Telefon disponuje i FM rádiem. To se dokonce spustí i bez připojených sluchátek, ale ve výsledku nic nechytnete, neb sluchátka jsou jako vždy využity jako anténa. V nativní aplikaci nechybí možnost si i záznam rovnou nahrát. Šikovné, může se někdy hodit.

KONKURENCE

Aniž bychom museli přihazovat do osobního rozpočtu, lze najít mezi konkurencí modely s lepšími parametry, moderním designem a mnohdy s českým LTE. Zejména v Evropě, dle mého názoru, bude pro Redmi Note 5A velmi těžké se prosadit.

LeEco Le S3 X626 za 110 dolarů – levnější, nabušenější stroj s 4GB RAM a 32GB vnitřní paměti s 16MPx fotoaparátem a procesorem Helio X20 od Mediateku, navrch ještě čtečka otisku prstů

UMIDIGI Crystal za 120 dolarů – moderní design s minimálními rámečky, duální fotoaparát a LTE s 800 Mhz (B20)

Leagoo T5 za 129 dolarů – full HD displej, 4 GB RAM, 64 GB vnitřní paměti, duální fotoaparát, LTE s 800 Mhz (B20), čtečka otisku prstů

ZÁVĚR

I když se oprostím od patálií s flešováním mezinárodní ROM, což se zcela váže k testovacímu kousku (vy pokud se neukliknete v e-shopu se tohoto nemusíte bát), který k nám dorazil, zůstává po používání pachuť mé nelibosti. Při recenzi se snažím být objektivní a brát v úvahu poměr nabízený výkon versus cena. V tomto případě, bych nic nenamítal, pokud by cena nezastavila na bezmála 120 dolarů. A to že to jde i jinak, dokazuje předchozí část, minimálně s třemi konkurenty, po kterých bych osobně sáhl raději. Zopakuji tedy myšlenku z úvodu, tento telefon je pouze pro chudé a zároveň zaryté fanoušky značky Xiaomi.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.