Hodnocení recenzenta

Jeden z nejlevnějších telefonů, který jsme kdy měli v redakci na recenzi. I tak nabízí LTE, nejnovější systém a celkem líbivý design. Cena se ale žel podepsala na širokých rámečcích, těžké váze a slabému výkonu.

7
10

Není všechno zlato co se třpytí, napadne asi každého, když mu dorazí na pohled krásný zlatavý telefon Ulefone S8 Pro za 80 dolarů. A pravda několik výhrad k tomuto telefonu jsem nasbírala. Nechám tedy na posouzení každého, jestli je natolik bohatý, aby si kupoval levné věci.

Tento telefon nastavenou cenovou politikou míří samozřejmě hlavně na ty, kdo mají hluboko do kapsy. Některé zákazníky očarují krásné marketingové fotky s falešným slibem půl milimetrových rámečků či duální fotoaparát. A kdo se zaměří na označení, vybaví se mu podprahová asociace s nabušeným modelem od Samsungu. Možná tak se stane, že si tento telefon někdo koupí.

Za zapůjčení patří poděkování přímo společnosti Ulefone. Samotný telefon si pak můžete zakoupit například v eshopu Gearbest aktuálně za 80 dolarů.

O SPOLEČNOSTI ULEFONE

Čínská společnost Ulefone patří mezi ty větší výrobce. Je členem skupiny Gotron Group (HK) Co, Ltd. Na oficiálních stránkách ulefone.com lze dohledat poměrně transparentní informace a to v anglickém, ruském a španělském jazyce. Z toho je vidět, kam hlavně tento výrobce cílí. Buď ale mají slabé servery, nebo že by o společnost byl tak velký zájem, někdy stránky z ničeho nic vypoví službu. Moc dobrý dojem to na mě nedělá.

Tato společnost byla založena roku 2010 a zaměřuje se na výzkum, vývoj a výrobu chytrých telefonů. O společnosti se jinak ví, že vlastní 6000 m2 plochy pro továrny a měsíčně vyprodukuje 600 000 ks telefonů. Má licenci na import a export. Aktuálně společnost Ulefone nabízí 24 smartphonů.

SPECIFIKACE ULEFONE S8 PRO

 • Rozměry: 72,2 x 146,4 x 9,2 mm
 • Váha: 184 g
 • Displej: 5,3-palcový, rozlišení HD (1280 x 720 pixelů), 2.5D zakřivení na okrajích
 • Procesor: MediaTek MT6737 – 4 x 1.3 GHz
 • RAM: 2 GB
 • vnitřní paměť: 16 GB + možnost externí SD karty do velikosti 128 GB
 • Fotosnímače:
  • zadní duální 8 Mpx (interpolované rozlišení do 13 Mpx) + 5 Mpx, ƒ/2.2 velikost clony, LED blesk, Auto-HDR funkce
  • přední 2 MPx (interpolované rozlišení do 5 Mpx), LED blesk
 • Dual SIM: Micro SIM + Micro SIM/TF paměťová karta
 • LTE:  2100/1800/2600/900/800
 • Baterie: 3000 mAh Li-Polymer s nabíječkou 5V, 1A
 • Systém: Android 7.0 Nougat
 • Bluetooth: 4.0
 • Čtečka otisku prstů Touch ID (na zadní straně), akcelerometr, snímač okolního světla, geomagnetický snímač, gravitační senzor, snímač blízkosti
 • Materiál: kov a plast
 • Barvy: zlatá, černá a bílá

BALENÍ

Společnost Ulefone zvolila k zabalení Ulefone S8 Pro elegantní černou krabičku s decentními prvky stříbrné a vínově červené. Na spodní straně najdete štítek se specifikacemi pro rychlý přehled toho co můžete od svého nového pomocníka čekat. Po otevření krabičky mě čeká docela příjemné překvapení. Musím uznat, že si výrobce s balením docela vyhrál. Vše bylo pečlivě zabaleno a uloženo uvnitř. Každý kousek místa je dobře využitý.

Po odklopení víka krabičky, na vás nejprve vykoukne mobil, který je dodáván již s ochrannou fólií a průhledným ochranným plastovým obalem. Na zadním straně je opět nálepka s návodem jak postupovat při otevírání tohoto zadního krytu. Telefon je uložen na papírovém lůžku. Na ochranné fólii je ještě jedna fólie, kde jsou opět zdůrazněny specifikace s názvem zakoupeného modelu chytrého telefonu. Dále v krabičce najdete manuál v angličtině, španělštině, italštině, němčině, francouzštině a ruštině. K dalšímu příslušenství patří bílý micro USB kabel (velmi krátký cca 1 metr) a nabíječka s nabíjecím proudem 1A přímo s EU koncovkou.

UNBOXING

DESIGN A KONSTRUKCE

Hned po vytažení z krabičky a potěžkání v ruce mi přišel dost těžký. Na to, že jde o 5,3 palcový telefon je váha 184 gramů opravdu moc. A to v telefonu není nijak ohromující kapacita baterie. V tomto případě jde zřejmě o daň za celokovový hliníkový rám. Zadní plastový kryt je zaoblený stejně jako okraje telefonu a hrany jsou zkosené což je velmi příjemné pro držení v ruce. Tuhý silikonový obal, se kterým je dodáván je šikovný například vzhledem k ochraně před vyklouznutím z ruky. Avšak manipulace s bočními tlačítky přes něj je trochu horší.

Nám se do ruky dostala zlatá varianta, která potěší vzhledově zvláště nás ženy. Na zadní straně je umístěn duální fotoaparát což je zdůrazněno vpravo nápisem dual lens. Po pravé straně je umístěn LED blesk. Hned pod kamerou je snímač otisků prstů. Ve stejné středové linii najdeme o něco níže uvedení značky Ulefone v černé barvě. Po otevření zadního plastového krytu najdete umístění pro dvě micro SIM karty: SIM1 vpravo a vlevo SIM2 a paměťovou microSD kartu.

Přední straně dominuje 5,3-palcový displej s 2.5D zakřivením. Nahoře vpravo je umístěn blesk a hned vedle selfie kamera. Notifikační dioda žel chybí. Na boční pravé straně je umístěno tlačítko pro zapnutí/vypnutí a pod ním kolébka pro ovládání hlasitosti. Nezvykle prohozené. Špatná to volba pro originalitu. Tato tlačítka mi ve srovnání s Xiaomi Redmi Note 4X, který teď používám, připadají dost uvolněná (rozviklaná). Na spodní hraně najdeme reproduktory. Na protilehlé straně tedy nahoře uprostřed je umístěn nabíjecí konektor a vlevo od něj 3,5 mm audio jack pro sluchátka.

VÝKON

Za 80 dolarů v telefonu nemůžeme čekat nějaké killer HW prvky. 64 bitový procesor od MediaTeku nese označení MT6737 a jde o čtyřjádro s taktem až 1.3 GHz. Tak tak stačí systému Android pro normální běh v HD rozlišení (což je maximum co procesor zvládne). Takže napsat email, zavolat si, vyfotit kytičky – telefon jakž takž zvládne. Ale graficky náročnější aplikace, například hry na to můžeme zapomenout. I pohyb v samotném systému někdy zaznamená trhnutí.

Tomu i odpovídá nasbíraných 30219 bodů (v prvním kole necelých 28000 bodů) v testu Antutu.

Pokud jde o paměť mohlo by se zdát, že 2 GB operační paměti bude stačit. Ale když vezmeme v úvahu, že jak samotný systém, tak i aplikace jsou jsou stále lačnější, je 2GB RAM řekla bych minimum. 16GB vnitřní paměti, pak bude časem vyžadovat častější „úklid“ nepotřebných souborů. Samozřejmě pro dodatečná data aplikací, fotky apod. bude dobré přikoupit externí paměťovku (max do výše 128 GB). Díky starší konstrukci v tomto telefonu nepřicházíme o slot pro SIM kartu.

DISPLEJ

Ač se výrobce chlubí s minimálními rámečky (0,5 mm) je po zapnutí jasné, že revoluce v low-end kategorii se konat nebude. Displej má velikost 5,3″ a žel jak po stranách, tak i nahoře/dole má široké rámečky, ač s 2.5D designovým zakřivením (se mi zdá, že ve vzniklé mezeře mezi rámem a koncem skla této konstrukce se více zanáší prach). Rozlišení HD pro tuto velikost bohatě postačuje, navíc graficky náročnější operace líbivé pro oko, by stejnak nezvládl procesor. Na displej je dobře vidět i z boku.

Telefon dobře reagoval na doteky. Jediná chybka se ukázala v aplikaci, testu maximu doteků, kde telefon reagoval pouze na dva prsty. Mohla to být i chyba aplikace, protože screenshot s gestem pomocí tří prstů spolehlivě fungoval.

Barvičky lze doladit v nastavení pomocí MiraVision (technologie pro vylepšení kvality obrazu).

Co považuji za zásadní chybu je „ukousnutý“ kus obrazovky pro softwarová tlačítka. Ta sice lze schovávat, ale zase jde o úkon navíc. Navíc místa pod displejem je až až. Některým uživatelům by také mohlo vadit absence možnosti probudit displej dvojitým poklepáním.

SYSTÉM

V tomto čase běžná 7. verze systému Android je v telefonu v čisté formě, bez žádných dodělávek od výrobce či dalších aplikací. Za to patří Ulefonu chvála. Jak jsem již uvedla výše, občas se telefon zadýchává, ale nejde o nic dramatického. V telefonu jsou všechny potřebné aplikace od Googlu a celý systém je počeštěn, jak ale bývá nedobrým zvykem sem tam narazíme na anglické popisky.

Nejsem fanynka čteček otisku prstů (na Xiaomi čtečku používám pouze k zapnutí displeje (bez skenovaní) – tato možnost u Ulefone chybí). A čtečka v Ulefone S8 Pro je zde jen do počtu. Naskenovaný prst to pozná až na několikátý pokus a i poté odemknutí chvilku trvá. Přičemž prst je třeba umístit opravdu pečlivě. Trochu za to může i opravdu tlusté pouzdro, takže prst je třeba pořádně „nacpat“ do výřezu v pouzdře. Na slibovaných 0,18s pro odemknutí telefonu jsem se nikdy nedostala.

Jako standardní výbavu nového Androidu nacházíme různé vychytávky. Intelligent assist – sejmutí obrazovky třemi prsty, otočením telefonu ztlumení volání aj. Naplánování úplného zapnutí/vypnutí telefonu. Smart Lock například s možností přidat jiné zařízení, v jehož blízkosti bude telefon vždy odemknut.

Systém není rootnutý.

BATERIE A VÝDRŽ

Vyjímatelná baterie má kapacitu 3000 mAh což telefonu postačí v klidu pro den a půl provozu (zhruba s 3 hodinami zapnuté obrazovky). V případě, že telefon máte hlavně na občasné telefonování dostanete se i na dva dny. Systém dokáže vše potřebné zaparkovat a v klidovém režimu si řekne o několik jednotek procenta baterie. Pokud ale telefon vezme do ruky dítko pro hry a videa, telefon vydrží pár hodin. Co je pozitivní, telefon se nijak nepřehřívá a to ani při zátěži, ani při nabíjení.

Nabíjení 5V adaptérem s 1A není žádný zázrak, přičemž celý proces se standardně ke konci zpomalí. Celá baterie se nabije zhruba za 4 hodiny.

KONEKTIVITA A GPS

Co je velkou devizou tohoto telefonu je rychlý internet LTE a to včetně frekvence 800 Mhz (tedy pásmo B20) pro lokality mimo velká města. Tímto tento telefon drtí svojí konkurenci, která mnohdy v této cenové hladině 4G vůbec nenabízí.

Postarší (tedy neúsporná) verze Bluetooth v 4.0 překvapila dost chabým příjmem. Zatímco s jinými telefony lze u nás bytě protnout 10 metrů přes dvě stěny, Ulefone se dostal tak na polovinu – tedy 5 metrů s jednou stěnou. Naštěstí s wifi ani telefonními hovory nebyl žádný problém.

Podobně lze hodnotit GPS. Mediatek u nových procesorů dost zapracoval a signál lze chytnout do pár vteřin s přesností až 5 metrů. Uvidíme, jak se Mediatek popasuje s dalšími novinkami na poli GPS, kdy by se přesnost měla příští rok zvýšit na desítky centimetrů.

FOTOAPARÁT

Duální čočka (která z těla lehce trčí) je zřejmě marketingovým tahákem tohoto telefonu. Jeden senzor má 8 Mpx softwarově vyhnán na 13 MPx (s clonou F2.2) a druhý senzor 5 MPx. Tak jako jiní výrobci i Ulefone slibuje fotografie, například portréty s rozmazaným pozadím, čehož doposud je možné dosáhnout jenom s fotoaparáty s většími senzory či ultrazoomy. Aby to nebyl úplný kiks, je v aplikaci volba nazvaná SLR, která se tváří, že by právě v tomto režimu měl telefon. Po zaostření (pokud se zadaří) se objeví obrázek clony a posuvníkem lze jakoby nastavit hloubku ostrosti. Nejsem žádný znalec těchto technologií, ale společně s manželem jsme došli k jednoznačnému verdiktu, že jde o pouze o softwarovou úpravu, kdy dojde k rozmazání okolí zaostřeného objektu. Je to směšná atrapa, která s možností kvalitní zrcadlovky nemá nic společného.

Tak na takovou fotografii, kterou se chlubí Ulefone na svých stránkách (viz níže) s Ulefone S8 Pro zapomeňte a pokud je pravda, že je tento portrét pořízen tímto telefonem, prošel slušnou postprodukcí ve Photoshopu.

Versus pokus z telefonu v režimu SLR.

Tak jsme se zasmáli a pojďme na „normální“ fotografie. Lze konstatovat klasiku, v dobrém světle lze pořídit vcelku povedené snímky, byť oproti střední třídě je znát pomalejší ostření. Při špatném světle, pokud fotíme dále než jeden metr (a tedy už nepomůže LED blesk), jsou pak snímky rozmazané a téměř nejdou zaostřit.

Originální foto najdete na úložišti.

Aplikace pro focení je ořezaná na úplný základ, chyběla mi například možnost rychle nastavit expozici, kdy se v tomto případě musí hluboko do nastavení.

Přidanou hodnotou je dvou tónový blesk pro zadní fotoaparát a dokonce jedna ledka pro selfie. To se někdy může hodit.

Video se nese v podobném duchu. Jen se nenechte zmást, v nastavení volba Vysoké rozlišení znamená 640 x 480. Pro HD rozlišení zvolte volbu Jemné. Jak je již nedobrým zvykem, fotoaparát automaticky neostří, pouze mění expozici. Při změně objektu je tedy třeba „tapnout“ tam, kam má fotoaparát ostřit. Video by vcelku ušlo, nebýt někdy „úletu“ ve skokem posuvu nastavení bílé.

VIDEO

ZVUK

Zvuk se line pouze z levé mřížky na spodku telefonu, pravá je tedy pouze do počtu (nebo spíše matení zákazníka). Africké tóny zpěvačky Velile se linuly poměrně nahlas, ale měla jsem pocit, jako bych poslouchala starý tranzistorák u babičky. Když se připojí sluchátka, požitek se samozřejmě zvýší, ale africké bubny by si stále zasloužily více basů, které Ulefone jaksi nedokázal vytlačit ani po hraní si v ekvalizéru.

KONKURENCE

V segmentu levných telefonů můžeme nalézt mnoho porůznu vybavených telefonů. Je to jako v loterii, některé parametry jsou horší, některé naopak lepší.

 • Uhans A6 – pokud chcete ušetřit ještě stovku a nevadí vám absence LTE můžete zkusit tento model od společnosti Uhans. Větší baterie, senzorová tlačítka, naopak chybějící LTE.
 • Leagoo M7 – za 70 dolarů vám může dobře posloužit model M7 od zavedené společnosti Leagoo. Duální zadní fotoaparát, 7,9 mm tenký a designově velmi povedený telefon, žel s nepochopitelně nízkou kapacitou operační paměti 1 GB.
 • Bluboo Maya – podobně drahý a vybavený telefon, tedy konkrétně 82 dolarů. 5,5″ displej se senzorovými tlačítky, lehký (140 gramů), ale bez LTE.

ZÁVĚR

Telefon Ulefone S8 Pro je hlavně levný. To si člověk musí stále v hlavě opakovat, když mu těžkne ruka, špatně mačká tlačítko hlasitosti přes tuhé pouzdro, nebo kouká na dlouho se otáčející kolečko, když telefon pořádně zatížíme. Také ukrojený displej softwarovými tlačítky zamrzí.

Na druhou stranu jde o na pohled hezký telefon (zvláště když je nahatý – tedy bez toho „armádního“ obalu), dostačuje k běžným úkonům, nabízí nejnovější spolehlivý systém a díky kovovému rámečku snad něco vydrží (zvláště když zpět nasadíte tuhý silikonový obal). Oproti konkurenci má velkou výhodu s fungujícím LTE (včetně pásma B20). Jde tedy, jako vždy, o vaše preference.