Hodnocení recenzenta

I když je Archos 55 Helium velmi levnou alternativou pro nenáročné, má jen několik světlých bodů, kvůli kterým bych jej mohl doporučit. Displej, podpora "českého" LTE, slušný výstup do sluchátek, kvalitní konstrukce i materiály a vybavené balení. Negativ je bohužel více a v prvé řadě je to odladění systému, které by sneslo hodně práce, použitý čipset, otřesný fotoaparát, náladovou baterii a nepříliš kvalitní GPS.

5
Hodnocení x/10

Úvod

Segment ultra levných dotykových telefonů je přehlcen různými neznámými značkami. Archos 55 Helium 4 seasons představuje jednu z mnoha možných voleb, na které může při výběru padnout výběr. Tato původem francouzská značka je u nás k mání již nějaký čas, ale až teď se nám dostal jeden z jejich modelů do rukou. Recenze Archos 55 Helium 4 seasons začíná!

Balení

Krabička není vyrobena z tvrdého kartonu, jak tomu zpravidla bývá , ale je poskládaná z obyčejného papíru. Stejně tak je i vyrobený překryvný přebal, na kterém je obrázek telefonu a nějaké základní informace o něm. Krabička je bohužel poměrně měkká a stačí velmi málo a telefon se může poškodit. Ale to je cena za nízké výrobní náklady.

Po vysunutí krabičky z obalu na nás vykoukne samotný telefon, pod ním leží příslušenství, kterého je poměrně hodně. V prvé řadě je to MicroUSB kabel, 1A nabíječka a pecková sluchátka. Pak jsou to dvě malé brožury s návodem a záručními podmínkami a lístek s čísly na technickou podporu, dokonce i pro Českou republiku. Balení obsahuje i krycí folii na displej a všechny 4 barvy zadních krytů. Na telefon za necelé 3000 korun slušně vybavená balení.

Design a zpracování

Díky ceně by bylo bláhové předpokládat „démant“ v oblasti designu. Archos 55 Helium je celkem obyčejná dotyková placka, nicméně díky zadním výměnným krytům se dá vytvořit alespoň trochu zajímavý telefon. Zaoblené rohy se dobře drží v rukou a s nasazeným černým zadním krytem, který mi připomíná Sand stone úpravu u původního OnePlus One, je i do rukou příjemný. Ostatní barvy krytů, tedy zlatá, světle „dřevěná“ a svítivě zelená, jsou buďto hladké nebo s pogumovanou povrchovou úpravou.

Zadní kryt toho moc neukazuje, dva výřezy pro vystouplnou čočku fotoaparátu a LED blesk a výdech hlasitého reproduktoru. Pod krytem se nachází nevyměnitelná baterie s kapacitou 2700 mAh, dva sloty na MiniSIM a jeden slot na MicroSD paměťovou kartu. Mimochodem zadní kryt drží na telefonu jako by byl přibitý hřebíky.

Telefon je samozřejmě celoplastový a tak jsou i boky plastové. Na levém boku je umístěno tlačítko zapínání a na druhém boku je kolébka hlasitosti. Tlačítka jsou dobře rozpoznatelná od okolního povrchu a mají poměrně dobrý stisk. Co bych ale vytknul, je jejich umístění. Zapínací tlačítko je nesmyslně vysoko a jeho nahmatání je obtížné. Hlasitost je na tom o trochu lépe, nicméně i tu bych raději viděl nějaký ten centimetr níže.

Spodní hrana pak hostí pouze MicoUSB konektor a horní má na starosti výstup přes 3,5 mm jack. A konečně přední strana, která je osazena 5,5″ HD LCD IPS displejem. Naspodu je velmi drobný výkus v rámečku, kde je ukrytý mikrofon a chvíli mi trvalo, než jsem na to přišel, když jsem ho nenašel na obvyklých místech.

Nad displejem je umístěná sekundární 2 Mpx kamera, sluchátko a senzor přiblížení. Je celkem škoda, že výrobce neosadil Archos 55 Helium alespoň senzorem regulace okolního světla. Notifikační LED bychom tu také hledali marně.

Co se celkového zpracování telefonu týče, nemám větších výtek. Přístroj je sice levný a celý z plastu, ale zpracování je slušné. Ani při větším tlaku nevydá ani hlásku, žádný skřek nebo skříp.

Hardware

Archos 55 Helium je tak trochu výlet do minulosti, což je ale vzhledem k ceně pochopitelné. Srdce, které bije v telefonu, je lehce obstarožní MTK 6737. Čtyřjádro, které je založené ještě na 28 nm litografii s jádry ARM Cortex-53 s taktem 1,3 Ghz, integrovaným grafickým čipem Mali-T720 MP2 o taktu 550 MHz. Tuto dvojici doplňuje 1 GB operační paměti RAM a 16 GB vnitřního úložiště, které jde rozšířit o paměťovou kartu. Zkoušená 32 GB fungovala bez problémů. Ostatních specifikací a parametrů není mnoho, kromě baterie s kapacitou 2700 mAh, HD rozlišení IPS displeje a rozlišení zadní kamery s 8 Mpx. Telefon nemá dnes již téměř nutnou čtečku otisků, na druhou stranu vše je podřízeno ceně. Což je vlastně všechno, co by se dalo z hlediska hardwarové výbavy o Archos 55 Helium napsat. Podpora GPS a kompletního LTE je asi celkem jasná. Zamrzí OTG, které (asi) zvolený čipset neumí, takže mé pokusy o připojení klávesnice a flešky skončily velmi záhy.

Software – Android 6.0 Marshmallow

Někomu se bude zdát, že nasazení starší verze Androidu je nepřípustné. Je pravda, že bych mnohem raději viděl „sedmou“ iteraci systému, nicméně ani ta „šestka“ není tak špatná, pokud se o ní bude výrobce starat a sem tam nějaká ta aktualizace se záplatami do telefonu přistane přes OTA aktualizace. Je ale ve hvězdách, jak bude levný telefon, jako je Archos 55 Helium, podporovaný výrobcem.

Nahraná ROM od výrobce je vlastně čistý android bez jakýchkoliv „vychytávek“, možností nastavení a jen s jednou aplikací, která není běžnou součástí systému. Tou je Archos Video, což je knihovna a přehrávač videí v telefonu.

Jinak jsem v systému nenašel opravu nic navíc, naprosto čistý systém. To ve mně vyvolalo pocit, že by se přece jen mohlo jednat o relativně rychlý přístroj…což se velmi záhy otočilo. V některých situacích je Archos 55 Helium celkem rychlý, ale jakmile jsem se snažil například z Chromu přepnout do Google Play, telefon přemýšlel co má dělat několik sekund, než mi vůbec povolil vstoupit do multitaskingu a přepnout se do druhé aplikace. A tam opět přemýšlel dlouhé sekundy nad zobrazením klávesnice. Občas se mi stalo, že se telefon zrovna zamyslel tehdy, když jsem chtěl položit hovor a prostě se zaseknul a nešlo ani ukončit hovor a ani telefon odemknout, takže jsem ho musel natvrdo vypnout dlouhým podržením zapínacího tlačítka. Je pravda, že jsem poslední dobou zvyklý na opravdu rychlé telefony, jako je OnePlus 5, ale Archos 55 Helium je na druhém konci spektra co do rychlosti a odezvě systému. Jako základ to stačí, ale v žádném případě nečekejte skvělé odladění, které nabízí jen o trochu dražší Xiaomi Redmi Note 4. První dny s telefonem jsem narazil na několik chyb, jako bylo padání Google Play, spadnutí SystemUI a další. Naštěstí se záhy na to objevila drobná OTA aktualizace, která některé chyby opravila. Odladění systému je rozhodně největší slabina celého telefonu a ubírá mu cenné body z hodnocení.

 

Displej

QHD? UHD? FHD? WHUXGA? Ani jedna z těchto zkratek tu dnes nemá místo. Dnes si budeme muset vystačit s HD rozlišením, tedy 1280 x 720 bodů na ploše 5,5“ displeje. Ten je vyrobený technologií LCD IPS, měl by tedy nabídnout relativně dobré podání obrazu v rámci ceny. A i když postrádá OGS, je totiž vidět mezera mezi displejem a krycím plastovým „sklem“, opravdu není tak špatný.

Barevné podání je syté a příjemné, netrpí žádnou výraznější vadou a ani černá nebo bílá nejsou podány v rámci možností špatně. Ostatní barvy jsou syté a žádná nevstupuje a ani se neztrácí. Rozsah jasu je celkem obstojný, noční brouzdání internetem oči nevypálí, i když by jas mohl být ještě o kousek nižší. Na druhém konci spektra jasu se displej zdá velmi jasný, ale lesklé krycí plastové „sklo“ rozhodně práci venku na slunci nikterak neusnadňuje.

 


Telefon jsem používal s nastaveným jasem téměř na maximum kromě noci, kdy jsem si jas samozřejmě stáhl ke spodní hranici. Je škoda, že telefon nemá čidlo pro automatické nastavení jasu. Snad příště.

Archos 55 Helium je dalším z telefonů, které již nemají tlačítka pod displejem, ale používají jejich softwarovou náhražku. Digitizér je sice laciný, ale svojí práci dělá poměrně dobře a neměl jsem problémy při používání.

Výkon

Ani, i dnes budeme poměřovat čísla s konkurencí. MTK 6737, 1 GB RAM a Mali-T720 MP2 jsou dnes na hranici, řekněme smysluplného používání. Už systém samotný občas dost přemýšlí a hraní 3D her nebo testování v různých benchmarkovacích aplikacích dělá z telefonu maximálně poníka, který se hodí pro vození dětí v lunaparku. Pokud by vás zajímaly konečné výsledky, tak v AnTuTu, jakožto berné mince pro většinu „poměřovačů“, dosáhl Archos 55 Helium 28 725 bodů. Myslím, že toto skóre bude na ukázku stačit, trápit telefon dalšími testy a benchmarky nemá smysl.

Hraní her je, jak jsem už psal, až na jednoduché hříčky, spíše pasé. Rozhodně nepočítejte s tím, že HD rozlišení nějak výrazně zvedlo nízký výkon SoC, takže na všechny ty Modern Combat 5, Mortal Kombat X nebo Need for Speed raději zapomeňte, resp. musíte se spokojit s detaily na minimu a doufat, že se telefon zrovna v nejnevhodnější okamžik nezasekne.

Baterie a výdrž

Archos 55 Helium disponuje baterií o velikosti 2700 mAh, která je, ačkoliv se zadní kryt dá sundat, pevně integrovaná do těla telefonu. První dny s menším pracovně-multimediálním nasazením mi telefon vydržel téměř celý den. V řeči čísel to znamená nějakých 4 a kousek hodiny SOT, tedy doby, kdy je displej reálně zapnutý. Což není tak špatné číslo.

Jenže jakmile přijde na řadu třeba 10 hovorů denně, testy navigace a používání některých aplikací sociálních sítí (Facebook Lite, Messenger Lite, Instagram), updaty aplikací z Google Play, baterie najednou začíná až nepříjemně klesat a člověk je rád, že se dostane na poloviční čas zapnutého displeje. A to, jak je telefon dýchavičný a místy dost pomalý, tomu zrovna moc nepomáhá. Takže výdrž baterie je velmi rozporuplná a přidělává vrásky na čele.

Konektivita, volání a GPS

Volání bývalo kdysi dávno v dřevních dobách telefonů, jejich hlavní devizou. Dnes je volání částečně na ústupu, nicméně stále se jedná o důležitou součást telefonů. Archos 55 Helium mě mile překvapil kvalitou jak signálu, tak kvalitou sluchátka i mikrofonu. Jak já, tak druhá strana, jsme slyšeli zvuk čistě a celkem hlasitě. Ještě bych dodal, že první slot SIM podporuje LTE, druhý slot je bohužel pouze 3G. Typů bezdrátových připojení je dnes několik typů. Jako první bych zmínil asi WiFi, které se zprvu zdálo poměrně normální, lehce slabší dosah, ale běžně použitelné. Bohužel jsem narazil na značnou náladovost u některých sítí. V práci jsem se několik dní byl schopen připojit, ale pak už jsem nikdy naší volnou ani pracovní WiFi nedokázal ani zachytit. To samé mě čekalo doma, WiFi se někdy odpojovala a někdy jsem naši síť vůbec nenašel. Přitom všechny telefony, tablet a několik notebooků a PC se připojili beze známek jakékoliv interference nebo výpadků. Co se týče Bluetooth, tam jsem žádné problémy nezaznamenal, je ale pravdou, že nepoužívám žádné bluetooth „vychytávky“ jako hodinky, repráčky atd. Pokud byste chtěli Archos 55 Helium používat jako navigaci na výletech, ať už pěších, nebo třeba autem, raději se poohlédněte v jiných vodách. Použitý čipset totiž podporuje pouze americké satelity GPS a to ještě trochu nevalně. První fix na otevřeném prostranství trval dlouhé minuty. Druhý pokus, na vzdálením místě od toho prvního, ale proběhl již v pořádku a telefon mě zaměřil během pár sekund. Horší je to s přesností. Pokud se GPS podpoří daty ostatních sítí, není to tak úplně špatné, nicméně navigaci městem bych telefonu nesvěřil.

Fotoaparát a video

Pamatujete si časy, tak kolem roku 2007, když Nokia a Sony Ericsson vyráběly skvělé fotomobily, které se opravdu daly používat na focení a výsledek byl často bez problémů použitelný? Většina z čtenářů pravděpodobně ano. A teď se přesuňte ještě o takových 5 let zpět a jsme na úrovni Archos 55 Helium.
Rozlišení 8 Mpx je sice mnohem vyšší, než měly telefony v tom čase, ale kvalita snímače nebo objektivu je, abych tak řekl kulantně, až absurdně nízká.
Nepodařilo se mi zjistit, který senzor je použitý, pouze to, že objektiv má světelnost f/2,8. Už tohle číslo dokáže nastínit kvalitu pořízených fotek. Asi nemá smysl fotky příliš pitvat, nechť promluví výsledky v galerii níže.

Kvalita natočeného videa celkem reflektuje kvalitu fotek, obzvláště nahraný zvuk je parádní retro. Problém je umístění mikrofonu, který směřuje k tělu a ne ke snímané scéně, takže umí vcelku dobře nahrát to, co mluví majitel, ale nenahraje nic toho, co se děje před objektivem. Maximální rozlišení videa je 1280 x 736 ve formátu .3gp.

Zvuk

Hlasitý reproduktor na zadní straně telefonu trpí při položení na rovnou podložku a ještě více trpí uši při pokusu o poslech hudby. Nicméně při vyzvánění je alespoň poměrně hlasitý a člověk nepřeslechne volání.
Naštěstí je tu ještě 3,5 mm sluchátkový výstup a ten je, jako obvykle v podání procesorů MTK, skvělý a poslouchat s lepšími sluchátky (Sennheiser Momentum OverEar 1.gen.) je zábavné. Je trochu paradoxní, že u tak levného telefonu je tak dobrý sluchátkový výstup. Ale abych pouze nechválil, hlasitost není nejvyšší, i když naprosté většině uživatelů bude stačit.

Závěr

I když je Archos 55 Helium velmi levný telefon, má spousty nedodělků a drobností, které mi používání poměrně ztěžovaly. V první řadě je to odladění systému, který by rozhodně mohl fungovat daleko lépe a rychleji, v druhé řadě je to fotoaparát, který vrátí uživatele o více než 10 let zpět. Nepotěšila ani nevalná kvalita GPS.
Na druhé straně potěší sluchátkový výstup, podpora dvou MiniSIM, podpory „českého“ LTE, paměťové karty, slušného displeje, dobře vybaveného balení a relativně kvalitního zpracování. Pokud se tedy budoucí majitel opravdu nenáročný, bude používat jen základní aplikace, poslouchat hudbu a sem tam vleze na internet, dal by se Archos 55 Helios doporučit. Pro ty, kdo by chtěli používat telefon i pro navigaci v autě a používání klasického portfolia aplikací jako je Facebook, Instagram, Messenger, Mapy, Viber atd., bych raději volil o trochu dražší, ale mnohem lepší přístroje, cokoliv od Xiaomi nebo Huawei/Honor. Za zapůjčení telefonu za účelem recenze patří díky společnosti Archos, kde si můžete dnes recenzovaný přístroj i pořídit.