Hodnocení recenzenta

GPD Pocket 7.0' je bezpochyby velmi originální produkt, jehož schopnosti ale ocení jen úzká cílová skupina zákazníků.

8
Hodnocení: X/10

GPD Pocket 7.0′ přišel na svět díky úspěšné kampani na Indiegogo, kde se vybralo přes 3,5 milionu USD. Za tímto notebookem stojí společnost GPD se sídlem v Shenzhenu, která se až doposud zabývala výrobou přenosných herních konzolí. Jak její vstup do oblasti osobních počítačů dopadl, se pokusím zodpovědět touto recenzí.

Recenze GPD Pocket – BALENÍ

Notebook dorazil v pevné černé krabici, která sice luxusem nehýřila, ale ostudu si s ní výrobce také neutrhl. Na spodní straně víka je nalepen štítek s licenčním číslem pro nainstalovaná Windows 10. Notebook byl uložen v samostatné sekci mezi měkčenými podložkami. Pod nimi se nachází informační brožura sloužící i jako záruční list a krycí fólie na displej. Hned vedle notebooku najdete nabíječku a stále hodně netradiční oboustranný USB-C kabel. Nabíječka je vybavena pevnou vidlicí pro čínské/US zásuvky. Bez potřebné redukce se tedy neobejdete.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Výrobce se nebojí svůj produkt srovnávat s MacBookem Air od Applu. Stříbrné tělo s oblými rohy skutečně může vzdáleně MacBook připomínat. Minimálně jako inspirace Macbook posloužil. Upřít se výrobci nedá ani velmi dobré dílenské zpracování. Víko pěkně lícuje, opracování hran či vstupy pro konektory i výdechy chlazení jsou zhotoveny naprosto příkladně. Samotné tělo je opravdu bytelné. Žádné vrzání, prohýbání či jiné neduhy vyplývající z konstrukce se nekonají. Výrobce zkrátka na materiálu nešetřil, což se podepsalo i na lehce vyšší hmotnosti, která činí 480 gramů. Dle specifikací byla použita stejná slitina magnézia, jako má již zmíněný MacBook či Surface 3.

Rozměry činí 180×106×18,5 mm, bez problémů se tak notebook vejde i do dámské kabelky. Pokud notebook otočíte, najdete na spodní straně šestici malých šroubků, které drží spodní kryt. Jeho demontáž je velmi snadná a lehce se tak dostanete do útrob Pocketu. To se bude hodit, pokud se časem zanese malinký ventilátor, který ochlazuje pasiv, k němuž odvádí teplo od procesoru plochá heat pipe. V takto malém těle nemůžete počítat s vyměnitelnými komponentami. Vše je napevno přiletováno k základní desce. Značnou část vnitřního prostoru zabírá rozměrná baterie, kvůli níž také nejsou vyvedeny žádné konektory na levý bok notebooku. Veškeré konektory najdete na pravém boku. Konkrétně jde o USB 3.0, 3,5mm jack, microHDMI a USB-C. Posledně jmenovaný konektor slouží nejen k nabíjení notebooku, ale také k připojení volitelného replikátoru portů. Ten je vybaven čtečkou microSD karet a SD karet, dvěma konektory USB 3.0 a jedním USB-C s DisplayPort výstupem.

Velikost notebooku se logicky nejvíce podepsala na klávesnici plné kompromisů. Psát na ní všemi deseti je prakticky nemožné, pokud nemáte dětskou ruku. Při psaní jste tedy odkázání na „datlování“ ukazováčky, což po trošce zvyku není zásadní problém. Musíte si ale hodně zvyknout na některé hodně zmenšené klávesy. Chybět vám také budou české znaky v druhé řadě kláves, které navíc sdílí funkčnost F kláves dostupnou přes klávesu Fn. České znaky naštěstí můžete doplnit vhodnou sadou samolepek. Potisky kláves jsou poměrně dobře čitelné i za horšího světla, což je dobře, jelikož s podsvícením počítat také nemůžete. Všechny klávesy mají příjemný a jistý zdvih, až na tlačítka pod trackpointem a klávesy napravo od něj. Jejich stisk je trochu gumovější. Samotný trackpoint funguje spolehlivě, jen na něj musíte vyvinout trochu větší tlak, než u jiných notebooků.

Pevné konstrukci sekunduje i poměrně tuhý pant víka. Nepočítejte tedy s tím, že byste displej odklopili či upravili jeho polohu jednou rukou. Vždy musíte druhou rukou spodek přidržet. Ideální způsob otevírání je stejný, jako byste v rukách měli běžnou knížku. Víko lze vyklopit téměř do úhlu 180 stupňů. Výhodou tuhého pantu ovšem je, že displej zůstane ve své poloze, když po něm budete přejíždět prstem.

DISPLEJ

Ano, displej je dotykový, což v některých případech značně usnadňuje ovládání. Bohužel lesklé krycí sklo odráží okolní světlo, se kterým si neporadí ani podsvícení nastavené na maximum. Naopak noční ptáci přivítají nízkou hladinu minimálního jasu, která jim za tmy nevypálí oči. Úhlopříčka displeje činí 7 palců, odtud tedy plyne i označení samotného notebooku. Velkým překvapením je rozlišení 1 920 x 1 200 px, což odpovídá poměru stran 16:10. Displej je typu IPS s výbornými pozorovacími úhly a dobrým podáním barev. Drobnému přešlapu se však výrobce přeci jen nevyhnul. V propagačních materiálech je vyzdvihován 4,1 mm tenký rámeček nad a pod displejem, což je pěkná hodnota. Bohužel blízkost spodního okraje displeje u širokého kloubu víka je příčinou horší přístupnosti ikon na panelu nástrojů. Pokud máte široké prsty, bude se vám na správnou ikonu hodně špatně trefovat. Pro tento případ je lepší použít trackpoint nebo myš.

HARDWARE

Hardware je bezesporu jednou z hlavních příčin velkého úspěchu zmiňované crowdfundingové akce. Kdo by čekal, že ve výbavě takového kolibříka najde 8 GB RAM (LPDDR3-1600) či 128GB úložiště? Operační paměť je vzhledem k zaměření notebooku možná až zbytečně předimenzovaná a i se 4 GB byste spokojeně žili, ale mít rezervu se vždycky hodí. Datové úložiště je typu eMMC 5.1 a nabízí solidní rychlosti čtení i zápisu, a to i u malých 4K bloků. Disk rozhodně není brzdou systému nebo uživatelských operací. Tím se v některých případech stává procesor Intel Atom x7-7850 řady Cherry Trail.

Tento procesor je vybaven čtyřmi jádry se základní frekvencí 1,6 GHz, která se při zátěži vyšplhá až na 2,56 GHz. Je jasné, že procesor s SPD 2 W nebude trhat výkonnostní rekordy a některé operace mu zaberou výrazně delší čas než jeho dospělejším mobilním sourozencům. Rozhodně už ale nejde o tak nepoužitelný kus křemíku, jakým byly první generace Atomů. Běžnou kancelářskou práci, videa kódovaná v H.265 či přehrávání z YouTube zvládá bez problémů, samozřejmě s vyšším celkovým vytížením.

Chlazení procesoru je řešeno aktivním chlazením, což si myslím, že je veliká škoda. Takto úsporný procesor se určitě dal uchladit pasivně, a to i v takto malém těle. Škoda je to zejména proto, že malinký ventilátor se téměř neustále točí a vyluzuje poměrně hlasité šumění. Naštěstí nejde o protivný zvuk s vysokou frekvencí, který by výrazně rušil. Pokud si nasadíte sluchátka nebo pustíte muziku, nebudete ventilátor slyšet. Bez zátěže se teplota procesoru pohybovala kolem 50 stupňů, při plné zátěži vyrostla na 77 stupňů. Ani pak ale nebyl pravý spodní roh, kde je chladič umístěn, výrazně teplý. Nevýhodou také je, že nasávání chladného vzduchu je ze spodní části. Pokud tedy budete mít položený notebook na klíně, bude se ventilátor marně snažit a zvyšovat svoje otáčky. Žádná softwarová regulace bohužel nefunguje.

Bezdrátová konektivita zahrnuje Bluetooth 4 a Wi-Fi 802.11ac s podporou 5GHz pásma. Bluetooth fungoval přesně jak očekáváte. Nalezení a spárování myši i sluchátek proběhlo zcela hladce. Žádné výpadky spojení jsem nezaznamenal. Horší výsledky se dostavily u Wi-Fi, která je velmi citlivá na kvalitu signálu. V okamžiku kdy se notebook dostane do oblasti se slabším signálem už dochází k výrazně horšímu přenosu dat a k výpadkům spojení s routerem. Svůj díl viny nese anténa, která je navíc rušena kovovým tělem. Když jsem odšrouboval spodní kryt, příjem se zlepšil, byť k dokonalosti měl stále daleko. Pokud však máte signál dostatečně silný, pak je vše v naprostém pořádku a můžete streamovat i Full HD videa bez jakýchkoliv potíží.

ZVUK

Po zvukové stránce se žádné zázraky nekonají. Notebook je vybaven jedním malinkým reproduktorem, který má svůj výstup na vnitřní straně u kloubu displeje. Reproduktor dokáže hrát hodně nahlas, ale od cca 50% hlasitosti je téměř neposlouchatelný. Zvuk je ostrý až řezavý, samozřejmě bez jakýchkoliv hlubokých tónů. Pro nejzákladnější ozvučení videí z webu postačí, nic víc od něj ale nechtějte. Sluchátkový výstup podává standardní výsledky a pro běžný poslech naprosto stačí.

BATERIE A VÝDRŽ

Úsporný procesor a baterie s kapacitou 7 000 mAh mají podle výrobce zajisti výdrž až 12 hodin. Této hodnoty lze bez problémů dosáhnout při kancelářské práci s vypnutou Wi-Fi. Já jsem se dostal až na 16 hodin. Při přehrávání Full HD videa s vypnutou Wi-Fi a jasem na 50 % vydržela baterie necelých pět hodin. Aktivní používání prohlížeče Chrome opět s jasem na 50 % znamenalo výdrž šest hodin.

Dodávaná nabíječka je poměrně výkonná a podporuje tři výstupní napětí – 5V/3A, 9V/2,67A a 12V/2A. Z téměř vybitého stavu na 100 % dokázala nabíječka baterii dostat za cca 100 minut, což je velmi pěkný výsledek. Při nabíjení se nabíječka ani baterie nijak výrazně nezahřívaly. O to podivnější je, že po zapojení zdroje napájení se roztočí ventilátor chladiče procesoru, a to i když je notebook vypnutý.

 

SYSTÉM A ZKUŠENOSTI

Notebook dorazil s předinstalovanými Windows 10 Home v anglické mutaci. Bez problémů lze doinstalovat češtinu a mít systém plně lokalizován. Ač by se mohlo zdát, že nevýkonný procesor nebude systému dostačovat, není to pravda. Odezvy systému jsou téměř srovnatelné s klasickým notebookem. Troufám si tvrdit, že pokud máte starší notebook s pevným diskem, bude Pocket 7 i rychlejší. Spouštění webového prohlížeče, či nainstalovaných kancelářských aplikací je celkem svižné. Stejně tak přepínání mezi spuštěnými aplikacemi. U čeho si počkáte, je instalace rozsáhlejších aplikací jako je MS Office či instalace aktualizací systému, které v průběhu testu dorazily. Pro ty z vás, kteří dáváte přednost Linuxu, je dobrou zprávou, že výrobce má v nabídce i verzi s Ubuntu 16.04 LTS.

 

Recenze GPD Pocket – HODNOCENÍ A ZÁVĚR

GPD Pocket 7.0′ je hodně zajímavý mobilní počítač, který bude přímé konkurenty hledat v řadách tabletů s 8palcovým displejem. Těch je jako šafránu a s tak štědrou operační a uživatelskou pamětí pak žádný. Kladné body sbírá notebook také za celkem podařenou klávesnici (s přihlédnutím k nutnému kompromisu kvůli rozměrům), velmi dobře zpracované pevné tělo i krásně jemný displej, který je navíc dotykový a s tvrzeným sklem. Smířit se ovšem musíte s absencí webkamery, horším příjmem Wi-Fi a téměř neustále šumícím ventilátorem. Také výdrž zůstala za očekáváním. Naštěstí nabíjení je dostatečně rychlé.

Pro koho je tedy GPD Pocket 7.0′ určen? Dovedu si jej představit v kabelce pracovně vytížené ženy, která cestou do/z práce vyřídí maily určitě pohodlněji než na dotykovém displeji telefonu. Po příchodu do práce jej připojí k velkému monitoru a pohodlně pokračuje v práci dál. Hodit se také bude technikovi, který potřebuje mít v terénu k dispozici desktopovou aplikaci pro diagnostiku nějakého systému a nechce s sebou brát klasický velký notebook.

Za poskytnutí notebooku k recenzi děkujeme e-shopu Gearbest, kde si jej také můžete objednat. Aktuální cena činí v přepočtu 10 700 Kč bez DPH, cla a celních poplatků. Notebook lze pořídit i ve vybraných evropských obchodech za cenu kolem 16 000 Kč vč. DPH. Cena to určitě není nízká, je tedy jen na vás, zda je adekvátní pro vaše potřeby.