Hodnocení recenzenta

S nedostatečně odladěným systémem a neúplnou podporu LTE je Xiaomi MI6 pár kroků za svými konkurenty.

7.5
Hodnocení: X/10

Xiaomi MI6 je vrcholným modelem tohoto čínského výrobce pro minimálně první polovinu letošního roku. Skvělé parametry a nadstandardní výbava slibují skvělé uživatelské zážitky. Realita se však ukázala méně růžová, než jak nám ji prezentují materiály výrobce.

BALENÍ

Jak již bývá u telefonů Xiaomi tradicí i tento telefon dorazil v bílé pevné papírové krabici. V ní najdete kromě samotného telefonu nezbytnou dokumentaci, USB-C kabel, redukci USB-C/3,5mm, jack konektor a Quick Charge nabíječku. Ta je ovšem vybavena zásuvkou typu A a redukce pro EU zásuvky bohužel chybí. S napětím v naší rozvodné síti si ale rozumí, stačí tedy dokoupit jen patřičnou redukci. Mně telefon dorazil s náhradní nabíječkou s výstupem 5V/2A. Bonusem navíc je přibalený silikonový obal.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

V produktových materiálech se dočtete, že pro výrobu těla byl použit kov v kombinaci s tvrzeným sklem, které není použito jen na přední části, ale také na zádech. K dispozici je navíc i luxusnější verze s keramickými zády. Vychvalovaný design u černé verze, kterou jsem měl k dispozici, absolutně zaniká. Modrá verze se zlatými boky bude na pohled určitě zajímavější. Pokud navíc telefon oblečete do dodávaného pouzdra, rázem máte na stole tuctový telefon, se kterým okolí neoslníte. Utěšit vás může alespoň fakt, že zabráníte ulpívání otisků, které jsou na černých lesklých zádech neustále viditelné. Ke cti silikonového obalu patří, že s ním jdou boční tlačítka velmi dobře mačkat a nijak při používání neomezuje.

Pokud se na telefon začnete dívat hodně z blízka, zjistíte, že skleněná záda nelícují s kovovým tělem tak, jak by se na vrcholný model slušelo. Po celém obvodu telefonu je mezi těmito dvěma díly výrazná mezera, do které strčíte nehet. Pokud telefon nebudete nosit v dodávaném obale, bude se zde usazovat špína, kterou odstraníte párátkem či hrubší jehlou. Tento neduh bych akceptoval u telefonu za 2-3 tisíce, ale ne u MI6 s cenou více než čtyřikrát vyšší. Pevnost telefonu je ale příkladná, vše pevně drží a žádného skřípání se nedočkáte. Bonusem navíc je zvýšená odolnost proti stříkající vodě.

Rozměry telefonu činí 145,17 x 70,49 x 7,45 mm, což jsou celkem standardní hodnoty. Lehce vyšší je ovšem hmotnost s hodnotou 168 gramů. Díky oblinám v rozích i na zádech se telefon dobře držel a ani z pohledu ergonomie jsem nezaznamenal žádný problém. Rozmístění ovládacích prvků je přesně tam, kde je očekáváte. Dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti je na pravém boku stejně jako zapínací tlačítko. Protější bok zabral šuplík pro dvě nanoSIM karty. Horní část je osazena jen infraportem, konektor pro sluchátka chybí. Pro poslech hudby prostřednictvím drátových sluchátek musíte využít dodávanou redukci do USB-C konektoru, který má své tradiční místo na spodní straně. Po jeho levé straně sídlí mikrofon, na pravé pak reproduktor. Ten dokáže hrát velmi nahlas, čistě a poradí si i s hlubšími tóny.

Čelní stranu telefonu zabírá 5,15″ displej, nad nímž je čočka přední kamery a bílá notifikační LED. Brada telefonu patří čtečce otisků prstů a senzorovým tlačítkům s taktéž bílým podsvícením. Po otočení telefonu uvidíte na zádech dvojici čoček hlavního fotoaparátu a dvoutónový LED blesk.

DISPLEJ

Úhlopříčka 5,15 palců, Full HD rozlišení a IPS technologie jsou základní technické údaje použitého displeje. Tyto suché informace převedené do reálného použití představují dokonalou jemnost zobrazení, tak akorát syté barvy a výborné pozorovací úhly. Intenzitu podsvícení lze nastavit ve velmi širokém rozpětí, zejména jeho nejnižší intenzita je velmi nízká a bude vhodná při nočním hraní či čtení. Maximální jas pak umožňuje velmi dobré použití i při ostrém slunci. Přesto mám subjektivní pocit, že dříve testovaný model MI5c byl s čitelností na slunci ještě lepší. Automatická regulace podsvícení funguje přesně a rychle, nelze k ní mít tedy žádné připomínky.

Pokud byste s barevným podáním displeje nebyli spokojeni, můžete si je v nastavení upravit dle vlastních preferencí. K dispozici je i čtecí režim, který eliminuje modré světlo. Čtecí režim můžete nastavit buďto pro jednotlivé aplikace nebo automaticky dle časového plánu. Mnoho uživatelů jistě také ocení možnost probuzení telefonu poklepáním na displej.

HARDWARE A VÝKON

Xiaomi MI6 svým výkonem dle výsledků benchmarku Antutu aktuálně patří na šestou pozici mezi všemi mobilními telefony. Ve výsledkové listině má MI6 skóre 172 tisíc bodů. Já jsem naměřil „jen“ 150 tisíc bodů, ale i tak jde skutečně o světovou extratřídu, což lze od procesoru Snapdragon 835 s osmi jádry a grafickým čipem Adreno 540 očekávat. Procesor je doplněn o 6 GB operační paměti a 64GB interní paměť. Z ní pro vaše potřeby zůstává k dispozici cca 55 GB. Rychlost čtení/zápisu dat interního úložiště je také na velmi vysokých hodnotách.

Špičkový hardware se samozřejmě podepsal na rychlosti s jakou telefon instaluje či spouští aplikace. Rychlost je skutečně fantastická. Samozřejmostí u tohoto telefonu je bezproblémová podpora přehrávání H.265 videí, zahrajete si i jakoukoliv náročnou hru. Výkon vás opravdu nebude v ničem omezovat.

Jediné v čem by vás mohl telefon omezovat je oněch 55 GB interní paměti. Řešení jsou hned dvě. Můžete si pořídit dražší verzi MI6 s keramickými zády a 128GB interní pamětí nebo sáhnout po OTG redukci a připojit svůj flash disk. Rozšíření kapacity paměťovými kartami již tradičně u Xiaomi nehledejte. Přenos dat z a do interní paměti plně vytíží použité USB 2.0 rozhraní, tzn. rychlost 30 MB/s pro čtení i zápis. Opět si mohu povzdechnout, že není použito USB 3.0.

Čtečka otisků prstů fungovala dle předpokladu rychle a spolehlivě, a to i při zhasnutém displeji. Stačilo se jen dotknout, nebylo potřeba nejprve displej rozsvítit.

OPERAČNÍ SYSTÉM A PROSTŘEDÍ

Není žádným překvapením, že použit je systém MIUI, což je výrazně upravený Android z dílny Xiaomi. Telefon dorazil s verzí MIUI 8.2, která je postavená na Androidu 7.1.1. V průběhu testování výrobce uvolnil novou verzi 8.5, která opravovala drobné chyby.

Špičkový hardware v kombinaci s nejnovějším Androidem sliboval skvělý uživatelský zážitek, který ovšem místy zadrhával. Po většinu času systém i aplikace běhají jak po drátkách. Bleskové reakce jsou velmi návykové. Jenže tento dobrý dojem kazí pády aplikací a občasné zamyšlení systému, kdy musíte počkat, až se mu uráčí zareagovat. Toto rozhodně nejsou dobré zprávy pro zájemce o telefon, který má konkurovat těm nejlepším.

Systém je plně lokalizován do češtiny a pokud jste s MIUI již přišli do styku, nebude vám činit problém se v něm zorientovat. V nastavení, kromě tradičních položek, najdete také volbu Duální aplikace, která umožňuje mít jednu aplikaci nainstalovanou dvakrát. Tu si pak můžete rozdílně nastavit. Vhod přijde i Zámek aplikací, umožňující ke spuštění aplikace použít zvolený vzor či otisk prstu.

Nastavení umožňuje také vyladit si chování senzorových tlačítek. Můžete přehodit jejich primární funkce nebo nastavit funkci pro dlouhý stisk tlačítka. Nastavit můžete i délku dlouhého stisku. Tlačítku pro snížení hlasitosti lze přiřadit sekundární funkci, která provede snímek obrazovky nebo začne nahrávat dění na obrazovce.

BATERIE A VÝDRŽ

Kapacita osazené baterie činí 3 350 mAh, což není nijak nadstandardní hodnota. Byl jsem hodně zvědavý, jak moc ji bude nejvýkonnější procesor od Qualcommu vysávat. Moje běžná zátěž telefonu představuje aktivní synchronizaci tří mailových účtů, několik desítek minut prohlížení internetu, hraní her. S tím souvisí neustálé připojení k internetu pomocí Wi-Fi nebo datových přenosů. Navrch přidávám cca 5-7 několikaminutových hovorů. Výsledná výdrž se zastavila na dvou celých dnech. Na noc jsem telefon nevypínal, jen přepnul do režimu letadlo. Během noci z baterie ubyly cca 4 % baterie, což není úplně málo. Celkově však výdrž hodnotím kladně. I hodně náročný pracovní den ustojí MI6 s přehledem. Zamrzí ovšem absence bezdrátového nabíjení, obzvláště když záda nejsou vyrobena z kovu.

Jak jsem zmínil v úvodu, neměl jsem možnost vyzkoušet originální nabíječku, která podporuje rychlé nabíjení Quick Charge 3.0. Z jiných zdrojů jsem zjistil, že tato nabíječka dokáže telefon nabít za pouhých 75 minut. Já jsem telefon nabíjel přibalenou 2A nabíječkou a do 100 % jsem baterii nabil za 120 minut, což je také pěkná hodnota. Vyzkoušel jsem i nabíječku se starším typem Quick Charge a do plných jsem se dostal za 90 minut. Vždy šlo o nabíjení z 15 % kapacity. Během nabíjení se telefon nijak nezahříval.

KONEKTIVITA

Počítám, že na tuto kapitolu jste možná zabrousili jako první a hlavně vás zajímá, jak je na tom Xiaomi MI6 s podporou českého LTE. Na rovinu, zázrak se nekoná a frekvence 800 MHz podporována není. Byť je telefon nabízen jako „global“ verze, u nás si rychlých datových přenosů téměř neužijete. Ano 3G funguje bez problémů, ale mimo velká města jste odkázáni na 2G. Tohle je fatální chyba a také nejvýraznější důvod, proč se poohlédnout po jiném telefonu.

Wi-Fi nabízí samozřejmou podporu pro pásmo 2,4 GHz i 5 GHz, přenos je stabilní s velmi dobrým dosahem. Bluetooth je ve verzi 5.0, nemusíte tak mít obavy, že vám bude nadměrně vysávat baterii, pokud jej máte neustále zapnutý, např. kvůli komunikaci s chytrým náramkem nebo hodinkami. K funkčnosti Bluetooth nemohu mít připomínek. Telefon s okolím čile komunikoval. Bez problémů fungovalo také NFC, jehož anténa je umístěna nad logem MI na zádech telefonu.

Příjemně mě překvapil infraport, který neměl problém naučit se ovládat i mou 7 let starou LCD televizi Panasonic. Po nastavení se do menu aplikací přidá nová ikona s názvem zařízení.

GPS

S MI6 se nikde na světe neztratíte díky podpoře GPS, GLONASS i BDS. Fix byl prakticky okamžitý a přesnost naprosto v pořádku. K dispozici je také elektronický kompas. Poté, co se mi jej po několika minutách kalibrování podařilo zprovoznit, už fungoval. V aplikaci Kompas najdete také informace o zeměpisné šířce a délce včetně hodnoty atmosférického tlaku.

FOTOAPARÁTY

Fotografická výbava MI6 patří papírově k tomu zajímavějšímu, co lze dnes v mobilních telefonech nalézt. Hlavní kamera využívá dvojice 12MPx snímačů o velikosti 1/2,9 palce s optickou stabilizací. Primární čočka disponuje výbornou světelností F1,8 a ohniskovou vzdáleností 27 mm. Sekundární čočka slouží pro optický zoom, její ohnisková vzdálenost činí 52 mm a světelnost F2,6. Ostření je velmi rychlé díky fázové detekci. Za horších světelných podmínek vypomáhá dvoutónový blesk.

Hlavní kamera je schopna natáčet 4K videa, zpomalené či zrychlené záznamy, pořizovat fotky s malou hloubkou ostrosti nebo s pomocí sériového snímání. Aplikace nabízí poměrně bohaté možnosti nastavení, byť volba konkrétního rozlišení fotek chybí. Naopak můžete přidat datum a čas pořízení. Zajímavou funkcí je automatická detekce pohlaví a věku fotografované osoby dle jejího obličeje. K čemu to je ale dobré, netuším.

Z pořízených fotek jsem nebyl zklamán, ale přeci jen jsem vzhledem k parametrům čekal víc, zejména co se týče detailů, které měly tendenci se slévat. Pěkné byly HDR fotky, v nichž kamera účinně zesvětlila stíny v tmavších částech fotky nebo celkově došlo k zesílení kontrastu fotky za horších světelných podmínek bez toho, aby vyniknul obrazový šum. Víc než fotky se mi líbila natočená videa, která byla pěkně ostrá. Kdyby byla možnost natáčet i jinou snímkovou frekvencí než jen 30 sn./s, neměl bych vůbec žádné připomínky.

Přední kamera disponuje 8MPx snímačem a celkem příjemně překvapila. Přišlo mi, že nedochází k tak agresivnímu postprocessingu a neslévají se tolik detaily jako u hlavní kamery. Selfíčka tedy budou určitě použitelná.

Recenze Xiaomi MI6 – ZÁVĚR

Xiaomi MI6 má špičkový hardware a tudíž i výkon, který právem atakuje přední příčky výsledků benchmarků. Jenže ty nic neříkají o reálném používání, kde MI6 za svými konkurenty ztrácí. Největší mínus je jednoznačně absence podpory klíčové frekvence LTE. Potrápit vás také může ne zcela dokonale vyladěný systém, který občas nezareaguje tak svižně, jak byste očekávali. Nepotěší ani občasné pády aplikací, absence 3,5mm audio konektoru či chybějící bezdrátové nabíjení. Za očekáváním zůstaly také výsledky hlavního fotoaparátu. Design je pak věcí vkusu každého z vás, mě osobně nijak zvlášť nezaujal.

Kladné body Xiaomi MI6 získává především za velmi dobrý displej, solidní výdrž, rychlé nabíjení a některé vychytávky v systému. Určitě potěší tělo odolné proti stříkající vodě, infraport a přibalené ochranné pouzdro. V neposlední řadě je potřeba vyzdvihnout i atraktivní cenu 13 789 Kč, za kterou jej zakoupíte na e-shopu xm.cz, odkud jej máme k recenzi zapůjčený.

Xiaomi MI6 určitě není špatný telefon, přesto si vysloužil poměrně nízké hodnocení. Tam, kam má MI6 namířeno, tedy mezi ty nejlepší telefony, se jeho chyby jen velmi těžko odpouštějí.