Hodnocení recenzenta

Nubia N2 je dobře zpracovaný telefon, a to jak po hardwarové, tak i softwarové stránce, který buduje výbornou výdrží.

8
Hodnocení: x/10

Čínská společnost ZTE není na našem trhu žádný nováček a totéž se dá říci o telefonech její sekundární značky Nubia. Čerstvě se v našich e-shopech objevil model Nubia N2, který do boje o přízeň zákazníků přináší dva výrazné trumfy – líbivý design a nadstandardní kapacitu baterie slibující dlouhou výdrž.

BALENÍ

Telefon je prodáván v bílé papírové krabici se zlatým lemováním a logem značky. Zlatá barva není samoúčelná, setkáte se s ní v poměrně hojné míře i na těle telefonu. Obsah balení nabízí jen to nejnutnější, což je návod, záruční karta, trh pro šuplík SIM karet, USB kabel a nabíječka s podporou rychlého nabíjení v režimech 5V/3A, 9V/2A a 12V/1,5A. Malým bonusem navíc jsou dvě plastové spony pro upevnění smotaného kabelu.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

ZTE prezentuje značku Nubia jako luxusnějšího výrobce, čemuž odpovídá vzhled i zpracování telefonů. Nejinak je tomu i u modelu N2. Na recenzi dorazil telefon v černé barvě se zlatým lemováním kolem displeje a bočních tlačítek. Zlaté je také písmo na zadní straně. Tato barevná kombinace je krásně kontrastní a určitě vzbudí pozornost . Dáváte-li přednost bílé barvě, vězte, že i ta je k mání. Elegantnímu vzhledu sekunduje i naprosto příkladné zpracování, ke kterému nelze mít sebemenší výhradu. Kovové unibody tělo je precizně sestaveno a vše skvěle lícuje. Pevnost telefonu je taktéž ukázková a telefon určitě vydrží i nějaký ten pád či hrubší zacházení.

Rozměry telefonu činí 155 × 75 × 7,9 mm, což je jsou pro telefon s úhlopříčkou displeje 5,5 palců akceptovatelné rozměry. Díky zaobleným bokům se telefon celkem příjemně drží a nemá tendenci vyklouzávat z rukou. Musíte ovšem počítat s hmotností 180 gramů, což je daň za nadstandardně velkou baterii. 

Oproti mnoha jiným čínským telefonům má Nubia N2 od sebe oddělené zapínací tlačítko a tlačítka pro regulaci hlasitosti. Prvně zmíněné je tradičně na pravé straně spolu s šuplíkem hybridního slotu. Dvě samostatná tlačítka pro regulaci hlasitosti jsou pak umístěna ve stejné výšce na levém boku. Tlačítka mají naprosto jistý a pevný stisk. Horní strana je využita pro sluchátkový výstup a sekundární mikrofon. Perforování na spodní straně bohužel neznamená, že má telefon dva reproduktory. Na levé straně je reproduktor, na pravé pak mikrofon. Uprostřed sídlí USB-C konektor. Reproduktor dokáže hrát dosti nahlas a čistě, základní ozvučení určitě zvládne.

Čelní stranu pokrývá tvrzené sklo Gorilla Glass 3 s 2,5D zakřivením.  Pod displejem najdete čtečku otisků prstů s tradičním červeným kroužkem, což je poznávací znamení telefonů Nubia, a senzorová tlačítka. Ta jsou podsvícena červenými LEDkami, které mají i funkci notifikační LED. Bohužel intenzita jejich svícení je tak slabá, že už při běžném pokojovém světle nejsou od vzdálenosti cca půl metru prakticky neviditelná. S typickým červeným kroužkem se setkáte také na zádech telefonu. Je jím lemována čočka hlavního fotoaparátu. Vedle něj je jednobarevný LED blesk se studeným světlem.

DISPLEJ

Úhlopříčka 5,5 palce a HD rozlišení může v leckom vyvolávat obavy, že se hrubší rastr podepíše na jemnosti zobrazení. Tyto obavy jsou i nejsou oprávněné. Pokud se budete na displej dívat bez možnosti srovnání se stejně velkým displejem ale s Full HD rozlišením, rozdílu si nevšimnete. Pokud tuto možnost mít nebudete, ani by vás nenapadlo se nad jemností pozastavit. Větší váhu než rozlišení přikládám použitému panelu. Ten u Nubie N2 se chlubí AMOLED technologií, což znamená, že černá je skutečně černá, pozorovací úhly jsou velmi široké a i na slunci budete na displeji něco vidět. V případně N2ky je čitelnost na slunci velmi dobrá, byť ne úplně dokonalá. Barvy dávkuje tento displej tak akorát. Nejsou to takové syté omalovánky, jak někdy můžete vidět u AMOLED displejů Samsungu. Sytost barev si navíc můžete upravit v nastavení systému. Připomínky nemám ani k automatické regulaci podsvícení. Taktéž funguje tak, jak má.

HARDWARE A VÝKON

Nubia N2 nebyla koncipována tak, aby trhala výkonnostní rekordy a odpovídá tomu i výsledek v benchmarku Antutu s výsledným skóre 42 tisíc bodů. Procesorový výkon je poměrně slušný, slabá je ovšem grafika. Nicméně i tak si na telefonu zahrajete. Náruživí hráči ať se poohlédnou po jiném telefonu. Základem hardwarové výbavy je procesor MediaTek 6750 složený ze dvou čtyřjádrových clusterů. Úspornější jádra pracují na frekvenci 1 GHz, výkonnější pak na 1,5 GHz. Procesor jsem již tradičně otestoval přehráváním H.265 videa. Telefon si s ním poradil, ale jen v přehrávači MX Player.

Kapacita operační paměti se pyšní hodnotou 4 GB, kterou při běžném použití nemáte moc šancí zaplnit. Poměrně velkorysá je také interní paměť s papírovými 64 GB. Reálně pro uživatelské potřeby zůstává cca 51 GB. Rychlost paměti nijak zvlášť nevyniká a zejména u náhodného čtení a zápisu malých bloků dat je pak pomalá. Naštěstí se to na plynulosti systému nijak zvlášť nepodepisuje. Pokud by vám kapacita interní paměti nestačila, můžete ji rozšířit až o 128GB microSD kartu nebo flash disk přes OTG redukci. Nubia N2 stejně jako mnohé jiné telefony je již vybavena USB-C konektorem ovšem ve spojení se starým rozhraní USB 2.0. Kopírování dat z a do telefonu maximálně využívá možností tohoto rozhraní, a data tak tečou oběma směry rychlostí 30 MB/s.

Čtečka otisků prstů funguje přesně tak, jak očekáváte. Je aktivní při zhasnutém displeji, stačí se jí tedy lehce dotknout a v mžiku máte telefon odemčený. Její rychlost i přesnost jsou naprosto v pořádku a nebude vás zbytečně při zacházení s telefonem brzdit. Otisk prstu můžete také využít k odemčení jakékoliv aplikace, jejíž uzamčení jste si v nastavení sami navolili. Pravé senzorové tlačítko má funkci kroku zpět a při delším podržení zobrazí všechny otevřené aplikace. Levé tlačítko pak funguje pro vyvolání menu v aplikacích nebo úpravy plochy v prostředí systému. Funkce senzorových tlačítek můžete v nastavení přehodit.

OPERAČNÍ SYSTÉM A PROSTŘEDÍ

U telefonu z roku 2017 byste Android 6.0 Marshmallow už vidět nechtěli. To určitě zamrzí, snad se výrobce odhodlá a upgrade na Android 7 uvolní. Systém je poměrně zdatně zamaskován pod firemní nadstavbou Nubia UI 4.0. Kromě vzhledu ikon byla přepracována nabídka Nastavení a veškeré nainstalované aplikace najdete přímo na pohotovostních obrazovkách tak, jak to používá Xiaomi nebo Huawei. Systém je samozřejmě lokalizován do češtiny, pár nepřeložených výrazů ale najdete a občas narazíte i na překlad, u kterého na první pohled nevíte, co znamená.

Kromě těchto spíše kosmetických úprav přidal výrobce podporu pro několik gest. Přidržením prstů na kraji displeje lze vysunout nabídku naposledy spuštěných aplikací nebo vyvolat jednu ze dvou přednastavených funkcí. Pro okamžité vyčištění operační paměti stačí opakovaně přejet po hraně displeje tam a zpět. Nechybí ani gesta pro dva prsty – úpravu jasu provedete současným přejetím po levé a pravé hraně displeje. Nejzajímavější funkcí, kterou taktéž můžete aktivovat gestem přejetím prstu od spodního okraje displeje, je vytvoření dvou samostatných ploch. Na nich pak můžete mít dvě různé aplikace. Je to hodně podobná funkcionalita, jakou nativně podporuje Android 7.

V nastavení najdete taktéž položku DTS zvukové efekty. Po jejím aktivování dojde k drobné úpravě produkovaného zvuku a máte také možnost nastavit si úroveň basů a výšek. Pro mě je tato funkce zcela zbytečná, ale uznávám, že se někomu může hodit.

Celkově je práce se systémem příjemná, optimalizaci provedl výrobce na výbornou. Žádných zpoždění či sekání se nedočkáte. Ke kladným bodům lze přičíst pouze pár předinstalovaných aplikací, které navíc nejsou úplně zbytečné.

BATERIE A VÝDRŽ

Výdrž je klíčová vlastnost tohoto telefonu a důvod, proč byste jej měli zařadit do svého výběru, pokud je Nubia N2 typ telefonu, který se vám zamlouvá. Baterie s kapacitou 5 000 mAh je příslibem, že byste se po nabíječce nemuseli shánět každý večer. Dalším z předpokladů pro to, aby výdrž byla na dnešní poměry opravdu nadstandardní, je ono zmíněné HD rozlišení displeje. S tímto nižším rozlišením nemá procesor tolik práce a je tím pádem i méně zatěžován a spotřebuje méně energie.

Papírové předpoklady výdrže Nubia N2 plně přenáší i do každodenní praxe. Při mém běžném používání mám stále zapnuté datové přenosy nebo Wi-Fi s aktivní synchronizací tří mailových účtů. K tomu přidávám pár desítek minut hraní, internetu, instant messaging a samozřejmě telefonní hovor. Stav baterie se po třech dnech zastavil na 33%. Reálně tedy bude stačit nabíjet dvakrát za týden. Pokud bych se ve svých aktivitách uskromnil, mohl bych bez nabíjení vydržet i celý pracovní týden.

Když už budete muset sáhnout po nabíječce, čeká vás nejdříve příjemný pohled, jak procenta rychle přibývají, který se ale s blížící se plnou kapacitou mění v dlouhé čekání. Nejrychlejšího tempa nabíjení jsem dosáhl do cca 65% kapacity baterie, pak již začala rychlost výrazně klesat a posledních 10% trvalo předlouhých 40 minut. Je to trochu škoda, nicméně celková doba nabíjení od 17% do plné kapacity si řekla o 2 hodiny a 20 minut, což vzhledem ke kapacitě baterie není úplně špatný výsledek.

KONEKTIVITA

V této oblasti Nubia nikterak nezaklopýtala. Podpora obou Wi-Fi pásem, klíčové frekvence 800 MHz u LTE včetně VoLTE a Bluetooth 4.2 zajistí bezproblémovou komunikaci s okolím. Zajít chuť si musíte nechat u NFC, kovová záda zkrátka implementaci této technologie nedovolují. Dosah a stabilita Wi-Fi je plně srovnatelná s jinými značkovými výrobci. Totéž platí i pro Bluetooth, který čile komunikoval s jiným telefonem, Mi Band 2 náramkem a handsfree v autě. Určitě potěší i přítomnost FM rádia, ovšem bez podpory RDS.

GPS

Problémy s GPS u čipsetů MediaTek jsou dávnou minulostí, což potvrzuje i Nubia N2. Fix byl okamžitý a přesnost téměř dokonalá. Navigace či geocaching vám s tímto telefonem zapovězeny určitě nebudou. Při toulkách přírodou oceníte i elektronický kompas.

FOTOAPARÁTY

Trend dvou čoček hlavního fotoaparátu do Nubie N2 ještě nestihl dorazit. Musíte si tedy vystačit s hlavním snímačem s rozlišením 13 Mpx a fázovým ostřením. Pořízené fotky jsou více než použitelné a za dobrého světla obsahují solidní detaily. Při horším světle už se ale šumu neubráníte a doba ostření se výrazně protáhne. K zahození není ani HDR režim, který skutečně dokáže zesvětlit stíny, aniž by docházelo k přepálení jasných částí snímků. Fázové ostření umožňuje vybrat si bod, na který zaostříte a následně snímek vyfotíte. Bohužel optika trpí výraznou hloubkou ostrosti a tak si s ostřením moc zábavy neužijete. Velmi dobré je také zaznamenané Full HD video se snímkovou frekvencí 30 sn./s.

Velkým překvapením je použití 16Mpx snímače u přední kamery a také výborná hodnota světelnosti F2.0. Fotky nejsou špatné, vzhledem k parametrům kamery ale  zůstaly za očekáváním. Venku na slunci naprosto v pořádku, ale s ubývajícím světlem šla kvalita dolů. Nicméně selfíčkáři budou určitě spokojení i díky možnosti pořizovat přední kamerou Full HD videa stejně jako u hlavní kamery.

Prostředí fotoaplikace se na první pohled nelišilo od jiných, které jsou v telefonech s Androidem použity. K dispozici je plně manuální režim i různé filtry. Navíc je ovšem volba Řada kamer (jeden z nepříliš zdatně přeložených výrazů), která nabízí deset dalších voleb vztahujících se pro fotky i videa. Můžete tak natáčet zpomalené nebo naopak zrychlené sekvence, nechybí makro režim, malování světlem nebo panorama.

ZÁVĚR

Nubia N2 je telefon, který nemá výraznou slabinu. Výkonu má na běžné používání tak akorát, kapacity obou pamětí jsou na dnešní poměry stále nadstandardní. GPS ani fotoaparát vás na holičkách nenechají, totéž platí i pro dobře odladěný systém. Vzhled a zpracování si nezadají ani s mnohem dražšími modely. Vytknout tak lze jen postarší Android 6.0 Marshmallow s místy nedokonalou nebo chybějící lokalizací. Za Nubii N2 zaplatíte 7 990 Kč, což je sebevědomá cena, kterou ne každý zájemce bude ochotný akceptovat. Velmi zdatnou konkurencí pro N2ku je Xiaomi Redmi Note 4 Global, který má velmi podobné parametry ale o 2 000 Kč nižší cenu. Za zapůjčení telefonu děkujeme českému zastoupení značky Nubia.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.