Hodnocení recenzenta

Hodnocení OnePlus 5 je vlastně dost jednoduché. Cenou se totiž řadí k lepší střední třídě a ne k nejvyšším modelům zavedených značek. Jeho úděl není přinášet tu nejlepší výbavu, ale nejlepší poměr mezi cenou a výbavou. A to jde OnePlus 5 opravdu skvěle. Nemá téměř žádné velké mínusy nebo nedodělky, fantasticky odladěný systém, výborný displej, nabíjení technologií DashCharge, skvělou čtečku otisků a zpracování na úrovni těch nejdražších telefonů. Pokud bych musel něco vyjmenovat, co se řadí mezi mínusy, je to odfláknuté podsvícení tlačítek, nevýrazná notifikační LED a pak už to jsou jen drobnosti. Za svou cenu dostanete opravdu to nejlepší, co se dá na trhu koupit.

9
Hodnocení: x/10

Úvod

Již několik let je společnost OnePlus zajímavou alternativou zavedeným výrobcům a OnePlus 5 jim nějakou tu vrásku navíc rozhodně přivodilo. Jak si vedl poslední telefon společnosti v náročném testu používání celkem náročného uživatele? To se dozvíte z dnešní recenze OnePlus 5!

Ještě bych si dovolil několik slov před samotným začátkem recenze. OnePlus 5 jsem používal spolu se svým Samsungem Galaxy S7 Edge, který je vlastně docela dobrý konkurent. Ano, nejedná se o nejnovější kousek, ale stále je to respektovaný high-endový telefon. Minimálně u fotoaparátu, displeje, baterie ale i odladěnosti systému se bude s výše zmíněným „bít“ na bitevním poli.

Díky společnosti gearbest.com za poskytnutí telefonu za účelem recenze!

Balení

Červeno bílá. Jsou to již tři roky, co jsem tuto barevnou kombinaci ochutnal u prvního OnePlus One a jak se zdá, společnost jí stále neopustila. Vlastně je to celkem příjemné vidět že si stále drží něco z minulosti. Nicméně krabička už není tak zajímavá, jakou měl  jejich první telefon. Dnes je to pouze normální krabička s nasazovacím vrchním krytem. Po jeho odklopení si telefon hoví v plastovém výlisku, který zároveň slouží jako přihrádka pro návod, záruční list a pin pro vysunutí DualSIM slotu.

Z dalšího příslušenství zde najdeme pěkný červený USB-C kabel a nabíječku s funkcí rychlého nabíjení Dash Charge.  Balení bohužel neobsahuje redukci do české zásuvky, takže mě čeká její nákup.

To je z balení vše, je jednoduché a strohé.  Ale tak to bývalo u OnePlus vždy a většině uživatelům to vadit nebude.

Design a zpracování

iPhone sem, iPhone tam, Huawei, Samsung…ano, ve OnePlus se letos nechali hodně inspirovat u konkurence, to je vidět na první pohled z produktové fotky. Jenže fotky jsou fotky a v reálu je telefon už jen trochu podobný a jde si trochu vlastní cestou s příjemnými detaily, které zanechávají dobrý dojem.

OnePlus 5 je dostupný ve dvou barvách, v černé a „ne-tak-úplně černé“, což je i náš případ. Už první úchop telefonu se nese ve znamení luxusu, telefon opravdu až překvapí solidností, se kterou se v rukou prezentuje. Působí velmi vkusně, a i když se nejedná o etalon originálního designu, jeho design je povedený, ať si novináři (a mé donedávna stejné já) říkají co chtějí.
Zkosené hrany a oblá záda se skvěle drží, ale kov je extra kluzký, pozor na to! A že jsem zvyklý na skleněná záda své S7 Edge, OnePlus 5 je na tom ještě hůře. Nákup nějakého pouzdra nebo alespoň samolepky na záda bych vřele doporučil.

Když jsem nakousl záda, ta jsou vyvedená pravděpodobně v hliníku. V levém horním rohu je novinka a marketingová nutnost – dvouoký objektiv fotoaparátu. Uprostřed zad je plastické logo OnePlus a to je vše. Opravdu minimalistický přístup, na zádech nenajdeme ani certifikační značky nebo IMEI.

Levá hrana nabízí prostor pro kolébku hlasitosti a přepínač profilů, který můžete znát už z modelu OnePlus 3/3T.

Pravá hrana má na starosti vypínací tlačítko a slot pro dvě NanoSIM.

Obě tlačítka mají výborný, pevný stisk a jsou dobře rozpoznatelné i poslepu. Umístění je v vcelku dobré, ale klidně bych je umístil o nějaký ten centimetr níže. Horní hrana imituje hlavu poručíka Kojaka – je holá a prostá čehokoliv.

Zato spodní hrana má elementů více než dost. Reproduktor, USB-C konektor, hlavní mikrofon a 3.5 mm sluchátkový jack (hurá!).

A nakonec přední strana, která hostí 5,5 “ FullHD Optic AMOLED displej, skvělou čtečku otisků, nad displejem sekundární kameru, sluchátko, notifikační LED, senzor přiblížení a senzor okolního světla.
Celkově musím OnePlus pochválit, jak design, tak zpracování jsou skvělé a s telefonem se rozhodně nemusíte bát negativní reprezentace ve společnosti.

Ještě rozměry a hmotnost, ty jsou 154.2 x 74.1 x 7.3 mm a 153 gramů.

Hardware

OnePlus vždy poskytovalo nejnovější dostupné procesory své doby a ani OnePlus 5 není výjimkou. Osazený Qualcomm Snapdragon 835 (Octa-core 4×2.45 GHz Kryo & 4×1.9 GHz Kryo) je vůbec to nejlepší, resp. nejvýkonnější SoC na trhu a se silným grafickým čipem Adreno 540 se opravdu jedná o ultimátní kombo.  Sekunduje mu 6 GB RAM a 64 GB ROM, v případě nižší verze, a 8 GB RAM (!!!) a 128 GB ROM v případě vyšší verze. V obou případech je osazená kapacita operační paměti obrovská na poměry relativně nenáročného a jen lehce upraveného Androidu, který ani s desítkami spuštěných aplikací nemá šanci využít tak obrovskou kapacitu.

Baterie s kapacitou 3300 mAh je lehce nadprůměrná, ale reálná výdrž bude jistě v podání OnePlus dobrá. Ale o tom až v dedikované kapitole o baterii.

Pak tu máme dva objektivy, hlavní má 16 Mpx snímač Sony IMX398 a světelnost f/1.7 a elektronickou stabilizací. Sekundární je 20 Mpx Sony IMX350 se světelností objektivu f/2.6. Tuto dvojici podrobím zkoušce ohněm s již několikrát zmíněným Samsungem Galaxy S7 Edge, který se jeví jako stále kvalitní konkurent.

O kvalitách 5.5″ FullHD AMOLED displeje se rozepíši zanedlouho, ale nebudu nic, než chválit. Funkcionalita v podobě možnosti použití dvou NanoSIM jistě potěší nemálo uživatelů, i když je pravda, že slot na paměťové karty by se rozhodně neztratil.

Podpora všech dostupných LTE pásem už asi nikoho nepřekvapí, i předešlý model 3/3T je měl. Někoho možná bude mrzet absence iR ovladače.

Displej

OnePlus mělo vždy mnoho problémů s displeji. Už od prvního modelu OnePlus One, kde přestával správně fungovat digitizér, OnePlus 2 měl zase displej nedostatečně podsvětlený a některé OnePlus 5 mají prý displej otočený…Rozhodně nebudu lhát, když řeknu, že jsem měl trochu obavy, že i můj kus bude mít nějaký problém s displejem. Naštěstí se nic takového neděje, displej i digitizér fungují k mé plné spokojenosti.

Osazený 5.5″ FullHD Optic AMOLED je opravdu skvělý a nebál bych se ho zařadit mezi přístroje s dvojnásobnou cenou. Jeho barvy, kontrast a rozsah jasu ho zcela jasně zařazují mezi špičku. Technologie Optic AMOLED, resp. softwarové vylepšení, které se pod tímto názvem skrývá, dělá svoje a použitý panel je téměř totožný s tím, který je použitý v Samsungu Galaxy S7 Edge. OnePlus 5 má trochu silnější kontrast a zelenou zobrazuje více do žluta a bílá se více blíží ideálu, než na S7 Edge.

Co se rozsahu jasu týče, i zde jsou S7 Edge a OnePlus 5 více, než vyrovnaní soupeři. Nejnižší možný jas je opravdu skvělý a noční projíždění převážně bíle podbarveného Facebooku neunaví oči. Druhá strana spektra je na tom také podobně a jas stačí i na ostré letní slunce. Ani slunný srpen nedokázal displej přeprat a vždy se na něm dalo bez větších obtíží pracovat.

Digitizér také spolupracuje skvěle, vždy rozpoznal dotek a vždy správně zareagoval i na nejmenší dotek. Někdo by mohl namítnout, že OnePlus vlastně nepřináší nic nového, co se displeje týče. Podle některých zpráv by se mělo dokonce jednat o totožný panel jako u předchůdce. Například módní zahnutý displej nebo displej s funkcí rozpoznávání síly. Ale po zkušenosti s S7 Edge jsem za rovný a vlastně úplně obyčejný displej vlastně rád.

Displej kryje poslední generace Gorilla Glass 5, takže jeho poškrábání by mělo být poměrně těžké. Na skle je od výroby nalepená folie, která má poměrně dobré kluzné vlastnosti, má ale ostré hrany a přejíždění prstů od okraje tak poměrně trpí.

Pod displejem jsou dvě špatně podsvícená tlačítka, resp. dvě podsvícené tečky, které by si opravdu zasloužily lepší LED na prosvícení symbolů. Mezi nimi si hoví čtečka otisků, kterou rozeberu samostatně. Ale věřte nebo ne, tohle je dost možná nejlepší čtečka, co jsem na telefonu kdy používal.

Lehčí výtku mám k automatickému jasu, který je pomalý a při vyndání telefonu z kapsy ve slunečný letní den mu trvá úprava jasu klidně dvě sekundy. Ale to je softwarová záležitost, která se jistě co nevidět opraví.

EDIT: po aktualizaci na OxygenOS 4.5.7. se chování automatického jasu zlepšilo a zrychlilo!

Notifikační LED, která se ukrývá vlevo nad displejem je bohužel opravdu drobná a nesvítí příliš výrazně, celkem snadno se dá její blikání přehlédnout. Ale buďme za ni rádi. Za použitý panel a celkovou kvalitu si OnePlus rozhodně zaslouží velkou a jedničku!

Systém – OxygenOS 4.5.5.

OnePlus je známo svou touhou po relativně jednoduchém, ale 100% funkčním Androidu. Jejich vlastní „nadstavba“ OxygenOS je skvělým příkladem, kdy se vše povedlo. Titul nadstavba záměrně píšu do uvozovek, protože rozdílů proti čistému systému od Googlu je tak málo, že vlastně není moc co popisovat.

Ono se spíše jedná o jednu z variant alternativních ROM z XDA, kde přibyly některé funkce, jako je správa gest na vypnutém displeji, možnost dvou témat s nastavením zvýrazněné barvy a spousty dalších menších drobností, které asi nemá smysl vypisovat. Většinou se ale jedná o funkce, které zpříjemňují používání a za jejich přítomnost jsem rozhodně rád.

Určitě potěšil ambientní displej, který sice funguje jinak, než u konkurentů jako je Samsung Galaxy S7/S8, LG G6 a dalších. Telefon při se při přijetí nějaké notifikace rozsvítí na pár sekund, ale pak opět zhasne a pro přečtení notifkace podruhé se musí doslova zvednout ze stolu/podložky/kapsy, aby ukázal, co se dělo. Ale i tak se jedná o skvělou funkci, na kterou si člověk velmi rychle zvykne.


Všechna gesta na zamčené obrazovce fungovala k plné spokojenosti, spouštění aplikací a různých funkcí, jako je zastavení a pokračování přehrávání hudby, posun přehrávaných skladeb a tak dále. Musím říct, že jsem si na tato gesta velmi zvykl na mém bývalém a velmi oblíbeném Meizu MX4 a poměrně mi chyběla u všech dalších telefonů. Funkce DT2W, neboli dvojité poklepání pro probuzení telefonu, funguje ukázkově.

A jak si OnePlus 5 vede v odladění ROM? Kdo by očekával něco jiného, než naprosto dokonale odladěný systém, bude velmi rychle vyveden z omylu. Dámy a pánové, přivítejte dost možná nejrychlejší z telefonů s Androidem na trhu. Jeho rychlost načítání aplikací, různých agend nebo her je prostě a jednoduše neskutečná. Reakce jsou okamžité, zde se počítá na milisekundy. Žádné prodlevy, žádné zakuckání systému, žádné zaváhání. Tohle jsem u telefonu s androidem opravdu nikdy nezažil, ani když jsem si hrál s různými Nexusy nebo Xiaomi. Můj starý dobrý Galaxy S7 Edge se klepe v koutě čekajíc na další výprask. OnePlus 5 má konkurenci pouze v podobě iPhone od Applu, Google Pixelech a možná sem tam Xiaomi s jejich MIUI.

Bravo OnePlus, tohle je cesta, kterou by se měli ubírat i všichni ostatní výrobci telefonů, tabletů a celkově výrobků s Androidem. Chápu, že za tím je asi hodně práce a peněz, ale dobrý hardware je první půlka úspěchu v dnešní době a software je ta druhá. Ale to by vydalo asi na samostatný článek… Ještě doplním, že OxygenOS 4.5.5. je založený na Androidu 7.1.1.

Ještě galerie dalších screenshotů, ale jelikož se jedná o téměř čistý systém, jak jej Google stvořil, není tam toho moc co ke koukání:

 

Čtečka otisků

Ta si hoví uprostřed pod displejem, je tedy vždy přístupná pro nejrychlejší odemknutí pomocí otisku. Softwarová výbava čtečky je docela základní a kromě uzamknutí některých aplikací na otisk a odemčení telefonu se k ní nedá přiřadit žádná jiná funkce, což je trochu škoda.

Naštěstí tuto drobnost vyvažuje absolutní spolehlivostí a fantastickou rychlostí, se kterou dokáže telefon po přiložení prstu telefon odemknout. Čtečka se jak rychlostí, tak přesností snímání, řadí k tomu nejlepšímu, co se na trhu aktuálně nachází. Problém jí dělají jen mokré prsty, kdy nedokáže přečíst otisk, ale lehce navlhlé prsty již přečte. Za tohle má OnePlus rozhodně velké plus v hodnocení!

Funkčnost si můžete prohlédnout ve videu s unboxingem.

Výkon

OnePlus mělo ve všech modelech ve své historii velmi výkonný hardware. Dalo by se říci, že vždy přišlo s nejnovějším SoC na trhu, spoustou operační paměti i velkým úložištěm. A OnePlus 5 respektuje to, co minulé vlajkové lodě společnosti přinesly na trh. Opět se jedná o to nejlepší, co se vůbec dá dnes koupit.

Srdcem telefonu je Qualcomm Snapdragon 835, grafický čip Adreno 540, 6 GB RAM a 64 GB ROM. Pokud by vám ani takovéto specifikace nestačily, je k mání verze s 8 GB RAM a 128 GB ROM. V rukou ale třímám nižší, ale stále velmi výkonnou verzi OnePlus 5.

Nejprve nějaké populární srovnávací testy benchmarků. V testu AnTuTu jsem dosáhl skóre 183193 bodů, což řadí OnePlus 5 k nejvýkonnějším telefonům na trhu. Ostatní testy dopadly ve velmi podobném duchu. Inu ještě aby ne, když se pod kapotou skrývá tak silné srdce.

 

Galerie ostatních benchmarkovacích programů:

Co se reálných výkonů ve hrách týče, hodnocení bude vlastně absolutní, protože veškeré programy a hry fungovaly na 100% i na nejvyšší možné grafické nastavení. Ale to je vlastně očekávaný výsledek, který by neměl nijak překvapit vzhledem k použitému hardwaru a odlehčenému softwaru. Zkoušel jsem to nejnáročnější, na co jsem v obchodě Play přišel (a co jsem měl případně zakoupeno): Asphalt Xtreme, Mortal Kombat X, Modern Combat 5, NFS: No Limits a Unkilled. Všechny hry šlapaly jako po másle, žádně záseky, žádně FPS dropy, opravdu 100% výkon.

Ani při hraní výše zmíněných náročných titulů, jsem se nedočkal téměř žádného zbytkového tepla, které by musel procesor odvádět přes kovové tělo. Telefon byl vždy maximálně lehce vlažný, nikdy nebyl teplý nebo zahřátý. Na OnePlus 5 si ruce v zimě opravdu neohřejete a to probíhalo testování v srpnu, kdy je chvílemi vedro až pekelné.

Baterie a výdrž

OnePlus mělo vždy díky dobře odladěnému kernelu velmi slušnou výdrž na jedno nabití, ale sem tam se objevily nějaké problémy. Problémem na recenzovaném OnePlus 5 byla zvýšená spotřeba WiFi, která mě trápila až do příchodu updatu na OxygenOS 4.5.7., který tento chvílemi dost nepříjemný neduh částečně vyřešil.

Po aktualizaci jsem již dosahoval docela příjemných hodnost kolem 6 hodin OST, při vyšším zatížení, tj. 24 hodin na datech nebo WiFi, hodina GPS navigace, prokastinace na různých sítích typu Facebook, Instagram, Viber, WhatsApp, používání online i offline map, poslouchání odhadem 4 hodiny hudby denně a tak dále. Takže výdrž integrované baterie s kapacitou 3300 mAh je slušná, sic se dá předpokládat zlepšení díky pravidelným aktualizacím.

Za noc (asi 7 hodin) s připojenou WiFi si telefon vzal kolem 2-5%, což není špatná hodnota a bez připojené sítě, ať už dat operátora nebo Wifi, zmizelo z ukazatele kolem 1-3%.

Bylo by chybou nezmínit extrémně rychlé nabíjení technologií DashCharge. Na rozdíl od konkurence v podobě Qualcommu nebo Samsungu, která má obvod pro správu napětí v telefonu, jej má OnePlus v nabíječce. Tím tělo nabíječky přebírá téměř veškeré vyrobené teplo a nezvyšuje tak degradaci akumulátoru v telefonu. A kromě toho se také jedná o nejrychlejší technologii nabíjení v současné době. Z 0 na 60% za 30 minut a z 0 na 100% za +-74 minut. Telefon nebyl při nabíjení teplejší, než od tepla z rukou, ve kterých jsem jej držel.

Konektivita, volání a GPS

Možnosti konektivity jsou dnes důležité téma a pokud nemá telefon například naše nejrozšířenější LTE pásmo B20, je prakticky odsouzen k zániku. To se naštěstí nestalo a všechna dostupná LTE pásma jsou u OnePlus 5 zastoupena, takže se nemusíte bát, že byste mimo město neměli signál LTE. Co se týče síly GSM signálu, ten se mi zdál stejný, jako mám na S7 Edge, nazval bych jej lepším průměrem. Nepozoroval jsem žádný výpadek nebo pokles kvality příjmu signálu.

Volání se také nemusíte s OnePlus 5 bát. Zde nemám co bych vytkl nebo případně zlepšil. Sluchátko je dostatečně hlasité i pro hovory v hlučném prostředí. Jak já, tak druhá strana, jsme neměli problém s hlasitostí nebo čistotou přenášeného hlasu.

Již zmiňovaná lehce problematická WiFi má ale skvělý signál, dost možná nejlepší příjem signálu, se kterým jsem se kdy setkal. V místech, kam náš domácí router nevidí, jsem měl co dělat s S7 Edge, abych si signál WiFi udržel a mohl jsem velmi pomalu brouzdat po internetu. Ale s OnePlus 5 se měla situace tak, že jsem vůbec nezaznamenal to, že jsem v místě, kde jsem měl s naší sítí tolik problémů. Opravdu skvělá citlivost antén, která mě mile překvapila.

EDIT: po updatu na OxygenOS 4.5.7. se citlivost WiFi poměrně snížila, nicméně stále je lehce nad průměrem. Chyba v předchozích verzích zapříčiňovala vysokou spotřebu WiFi, ale také její extrémní citlivost.

GPS je díky podpoře několik dalších zkratek jako jsou GLONASS, BeiDou, Galileo a QZSS neskutečně rychlá a přesná. Telefonu stačilo jen pár sekund na triangulaci satelitů i přesto, že jsem z telefonu vyndal SIM kartu. S vloženou SIM kartou dokázal telefon samozřejmě navigovat ještě přesněji, ale i bez ní byl opravdu schopným pomocníkem na cestách, kterému bych svěřil i dlouhou a náročnou cestu bez mrknutí oka.

Fotoaparát a video

Dva objektivy – marketingové lákadlo a nutnost je alespoň v jednom modelu portfolia mít. OnePlus naskočilo na „hypetrain“ a má je samozřejmě také, jako mnoho dalších telefonů posledních měsíců.

Ale nejdříve nějaký ten hardware, abychom věděli, s čím máme tu čest. Hlavní senzor s rozlišením 16 MPx je Sony IMX398 (1/2.8″) s objektivem se světelností f/1.7 a sekundární „portrétová“ kamera je 20 MPx Sony IMX350 s objektivem f/2.6. Bohužel zde nenajdeme optickou stabilizaci, pouze jejího menšího bratra v podobě elektronické stabilizace, tedy EIS. K pomoci ve špatných světelných podmínkách je vedle objektivů malý, ale poměrně silný LED blesk. OnePlus 5 také nově využívá nový model automatického zaostřování s názvem Fast Autofocus.

Nároky v podobě kvalitního výstupu jsou dnes extrémně velké a kde kdo bude OnePlus 5 srovnávat s aktuální špičkou, například v podobě Samsungu Galaxy S8, Apple iPhone 7 plus nebo Huawei P10. Je ale nutno brát v potaz cenu dnes recenzovaného telefonu, která je někdy až poloviční, takže by jistě bylo více fér jej srovnávat ve své cenové kategorii. Dnešním soupeřem mu bude můj osobní Samsung Galaxy S 7 Edge, který byl v době uvedení na trhu považován na krále mobilní fotografie (i když občas vidím značné mezery ve výstupu, stále patří mezi špičku, to se musí uznat).

Začnu popisem aplikace, která nás bude při focení provázet. Na první pohled je to mix mezi standardní aplikací pro focení od Google s několik málo funkcemi navíc. Automatický režim nabídne základní možnosti jako je zapnutí/vypnutí/auto blesku, HDR režim, časovač a možnost výběru poměru stran fotky 1:1, 4:3 a 16:9 a zoom. Ten by měl být až do 1,33x bezztrátový. Po manuálním zaostření (myšleno pouze tapnutí prstem na displej) se ještě dá hýbat s expozicí a dlouhým podržením se uzamkne AE/AF.

Aplikace má „dvě strany“ a swipnutím prstů po displeji se dá dostat do režimu natáčení videa a na druhou stranu do módu portrétu, kde se používá i sekundární „portrétová“ kamera, která vytváří lepší bokeh pozadí. Pro další možnosti a módy musí uživatel kliknout na tři čárky v levém rohu. Záměrně píšu kliknout, protože se nejedná o tzv. Hamburger menu a nejde vysunout z kraje displeje. Takové řešení mi nepřipadá ergonomicky příliš zvládnuté. Raději bych viděl buďto přepínání do výběrového menu rovnou jedním tahem, nebo alespoň stará dobrá tlačítka na displeji. Častokrát se mi stávalo, že než jsem se strefil na tlačítko a vybral požadovanou funkci, uteklo mi co jsem chtěl vyfotit nebo nahrát. Tady by se ještě dalo rozhodně zapracovat na ergonomii ovládání.

Manuální ovládání, který se skrývá pod položkou Režim Pro, je na tom s ovládáním podobně, jako to měly Lumie nebo Nubie ve svých aplikacích. Po kliknutí na požadovanou veličinu vyjede půlkruh se stupnicí, kde se dá nastavit požadovaná hodnota.

Co se celkové ergonomie týče, S7 Edge vede na plné čáře. Ergonomie aplikace od Samsungu je skvělá a co mi připadá jako nejpraktičtější možnost, jsou obě dvě spouště na jedné obrazovce, tedy jak focení, tak video. Člověk nemusí přepínat do jiného módu a to je rozhodně plus z mé strany.

Teď se ale vrhneme na menší rozbor obrazového výstupu a porovnání s konkurentem, kterým bude již několikrát zmiňovaný Samsung Galaxy S7 Edge, abych uvedl fotky do širšího kontextu. Samsung Galaxy S7 Edge disponuje 12 MPx snímačem Sony IMX260 se stejně světelným objektivem, jako má OnePlus 5, tedy f/1.7, skvělou čtyřosou optickou stabilizací a fantastickým Dual Pixel zaostřováním.

Výsledky focení OnePlus 5 bych označil do velmi slušný průměr. Mají skvělý kontrast, barvy občas trochu více saturované, jsou zaostřené po celé ploše snímku a netrpí žádnými výraznými aberacemi. Ani software se nesnaží udělat z fotek něco víc, než jsou a to se mi v porovnání s S7 Edge líbí, protože u Samsungu posprocesing nezvládli zdaleka tak kvalitně. Několik příkladů je v galerii.

Za dne jsou fotky výborné, detaily se sice trochu slévají dohromady, ale barvy, dynamický kontrast a celková atmosféra snímku jsou skvělé.

Kde OnePlus 5 někdy ztrácí, je samozřejmě noc a noční snímky. Tedy, ne že byly výrazně horší než u S7 Edge, ale mají díky absenci optické stabilizace občas trochu problém s větším sléváním detailů do ploch. Nicméně i tak jsou fotky dobře prosvětlené s rychlou závěrkou a tím S7 Edge opět dohání. Je to tak 50 na 50 v porovnání s konkurentem.

Hodně lidí si stěžuje, že OnePlus 5 „šumí“ ve fotkách. To je z části pravda, nějaký ten šum je vidět, ale zároveň se nesnaží o umělé retušování a zanechává tak i více detailů. Navíc se šumem se dá něco dělat. S informacemi, které ve fotce prostě nejsou, se už udělat nic nedá. Z mého pohledu se tedy jedná určitě o lepší přístup.

Souboj mezi OnePlus 5 a Galaxy S7 Edge je hodně vyrovnaný, někdy vítězí jeden, někdy druhý, ale pokud bych si měl vybrat, bral bych OnePlus 5 díky lépe nastavenému postprocesingu.

Focení mého tolik oblíbeného panorama je bohužel opravdu špatné. Samotné snímky jsou skvělé, ale jejich skládání dohromady je otřesné. Zkoušel jsem vyfotit panorama ve slunečný letní den a ani jeden z mnoha pokusů nevyšel tak, aby nebylo vidět spoustu nepřesností při skládání. Opravdu jsem se snažil hýbat přesně podle osy a podle linie v aplikaci, ale ani to moc nepomohlo. Navíc aplikace podporuje focení panorama pouze na výšku bez možnosti cokoliv nastavit. Zde musím OnePlus nemilosrdně pokárat.

Kdy ale S7 Edge vyhrává na plné čáře, je tma. Jeho software dokáže i díky optické stabilizaci pustit k senzoru neuvěřitelné množství světla a tam, kde OnePlus 5 vyfotí sotva znatelné obrysy, jsou u S7 Edge vidět focené objekty celkem jasně. Zde je tedy OnePlus kompletně poraženo.

Druhá absolutní výhra čeká S7 Edge ve schopnostech zaostřování. Technologie hybridního zaostřování spolu s DualPixel odsouvá OnePlus 5 na druhou kolej. Až by se chtělo napsat „watch and learn“. Ne, že by zaostřování na OnePlus 5 bylo špatné nebo pomalé, to vůbec ne a většinou je i přesné, ale S7 Edge je prostě mnohem dále a je na něj téměř 100% spolehnutí. I malé předměty umístěné přímo před objektiv S7 Edge s bez problémů okamžitě zaostří. Rychlý test zaostřování je vidět ve videu níže.

Nesmím zapomenout také na „druhé oko“ fotoaparátu, které vytváří výraznější efekt bokeh při focení portrétů. Ten je poměrně podařený, přátelská nutrie nemá pouze nejtenčí vousy, které postproces umazal, aby vyniklo popředí fotky rozmazáním pozadí. Nicméně z mého pohledu se jedná stále jen o marketing a kdyby OnePlus 5 neměl druhý senzor, nic by se nestalo.

Na internetu jsem se dočetl, že frčí selfies, takže…

Fotografie, které neprošly úpravami, jsou na obvyklém místě v jednom balíku ZDE.

Co se videa týče, s jeho kvalitou jsem byl spokojený po delší době nevýrazných nebo špatných výsledcích dříve testovaných telefonů. Jak obraz, který se zaznamenává v 1080p@30fps s bittratem kolem 20 000 kbps, tak se zvukem v AAC, bohužel jen v 95 kbps. Video se dá nahrávat ještě v 1080p@60fps a ve 4K@30fps s tím, že nový update OxygenOS 4.5.7 přidává podporu EIS i pro 4K rozlišení. Elektronická stabilizace je kupodivu poměrně efektivní a drobné otřesy dokáže bez problémů eliminovat. S optickou stabilizací se za některých situací měřit nemůže, ale efektivita se jí nedá upřít.

Omluvte, prosím, kvalitu zpracování videa, jedná se o můj úplně první výtvor v nějakém video editoru.

 

Zvuk

O ten se stará jeden reproduktor, který dokáže hrát poměrně hlasitě a po přechodu z S7 Edge, také o mnoho kvalitněji. Mnohé recenze jeho výkony naopak shazují, ale nemyslím si, že by za konkurencí nějak zaostával.

Výstup do sluchátek je samozřejmě mnohem záživnější, než hlasitý reproduktor. Na pravé spodní straně telefonu najdeme hned vedle USB-C konektoru, starý dobrý 3,5 mm sluchátkový jack, takže zůstává možnost připojit kterákoliv sluchátka, která jsou zrovna po ruce. Bohužel se mi nepodařilo zjistit, který zvukový čip OnePlus 5 používá, pravděpodobně se bude jednat o integrovaný čip ve Snapdragonu 835.

Nicméně ani to mu neubírá na solidních schopnostech přednesu. Projev bych hodnotil jako spíše neutrální, bez výraznějších basů, středů nebo výšek, vše se drží v linii až se někdy zvuk zdá suchý. Ve spojení se Sennheiser Momentum Over Ear 1. generace je projev spíš pro audiofilní posluchače, než širší spektrum, které má raději hutnější zvuk. Namítnete ale, že se to dá spravit vestavěným ekvalizérem. Bohužel ten má jednu nepříjemnou vlastnost, že po jeho zapnutí neumí nastavit neutrální předvolbu a kromě předvolených zvukových profilů, rovnou nastaví jako výchozí „všeobecné vylepšení“, které zvuk změní opravdu výrazně a úplně špatným směrem. A posouvání posuvníků v samotném grafickém ekvalizéru s tím bohužel nic neudělá. Takže doporučuji stáhnout AudioFX nebo používat vestavěný ekvalizér v jednom z přehrávačů z Google Play. Snad se neutrální volba dostaví v jednom z budoucích updatů, do té doby je vestavěný ekvalizér nepoužitelný.

Nicméně výstup je opravdu skvělý a to jak neutrální barvou zvuku, tak vysokou hlasitostí, která bude stačit opravdu každému. Nikdy jsem nemusel použít vyšší, než řekněme 20 z 30 kroků posuvníku a to ani v hlučném MHD.

 

Závěr recenze OnePlus 5

Celé tři týdny s OnePlus 5 mě přesvědčily, že tohle je telefon, který bych mohl bez mrknutí oka doporučit každému, kdo chce za své peníze to nejlepší, co se dá z nových přístrojů na trhu pořídit. Chyb je opravdu málo a pokud jsou, velmi rychlé aktualizace většinu záhy vyřeší. Takže ani problémy s výdrží baterie a vysoké spotřeby WiFi se neohřály ani týden, aktualizace vše opravily.

Pokud bych měl snad tedy něco negativní „vypíchnout“, byla by to nevýrazná notifikační LED, absence OIS (na druhou stranu podává EIS skvělý výkon), neoriginální design. Více mě opravdu nenapadá a nastupuje dlouhý štrúdl pozitiv. V prvé řadě je to použitý hardware v čele s Snapdragonem 835 a 6 GB RAM, povedený displej, fantasticky odladěný OxygenOS resp. Android 7.1.1., extrémně přesná a rychlá čtečka otisků, zpracování na úrovni těch nejlepších v branži, slušný foťák i video a mohl bych pokračovat. Pokud jste snad uvažovali o telefonu lehce nad 10 000 Kč, má OnePlus 5 opravdu málo konkurentů, kteří by s ním dokázali držet krok.

Díky eshopu Gearbest za zprostředkování OnePlus 5 za účelem recenze, zakoupit si jej pak můžete ZDE!

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.