Hodnocení recenzenta

Pokud hledáte klávesnici, která vám bude královsky sloužit při psaní delších textů, bude vypadat skvěle na stole a (pravděpodobně) dlouho vydrží, je Motospeed CK108/K92 opravdu skvělá volba za své peníze.

8
x/10

Úvod

Nakupování z čínských e-shopů je stále tak trochu hazard a občas nevíte, co vlastně přijde a jestli to bude vůbec podobné jako na těch pěkných obrázcích při nákupu. Motospeed je relativně zavedený výrobce, nicméně se stále drží jistých ne tak úplně korektních postupů a značení. Například na klávesnici není vůbec nikde uvedeno, o který typ se jedná, pouze to, že jde o Motospeed. Naštěstí krabice od klávesnice je vstřícnější k názvům a říká, že se jedná o model CK108. Což je ale další rozpor, protože na oficiálních stránkách www.motospeed.cc je uvedený pouze model K92, který ale odpovídá označení klávesnici s označením CK108.

Po delším zkoumání různých koutů internetu, kde se píše pouze jazykem “rozsypaného čaje”, jsem zjistil, že jedno označení je pro čínský trh a druhý je pro ostatní trhy. Jaký je ale mezi nimi rozdíl, pokud nějaký je, jsem nebyl s to zjistit. Takže dávejte opravdu pozor, co si objednáváte, pokud se jedná o dražší zboží, než je pár desítek korun.

Balení

Doma se mi povaluje několik krabic od různých klávesnic, povětšinou klasických membránových jako Genius nebo A4Tech. A do krabice od Motospeed se vejdou dvě krabice těch klasických. Tím chci naznačit, že se jedná o velké a robustní balení, které se rozhodně nezalekne ani tvrdšího zacházení. V krabici je klávesnice usazená po stranách do pevného molitanu a prakticky visí ve vzduchu.

Kromě obligátní klávesnice je v balení ještě záruční list celý v čínštině a návod. Ten je naštěstí v mnoha světových jazycích, včetně angličtiny, němčiny nebo polštiny.

To je vše, co ke klávesnici výrobce dodává. Moc toho není, ale na druhou stranu se jedná o levnou klávesnici mezi těmi s mechanickými spínači. Doporučoval bych dokoupit alespoň “key puller”, neboli nástroj na vytažení klávesy ze spínače pro snadnější manipulaci při čištění a dalších úpravách.


Technika

Jako první jistě neuškodí výčet funkcí, možností a technických specifikací, které Motospeed CK108/K92 nabízí. V první řadě to jsou určitě použité spínače Outemu Blue. To jsou ve své podstatě okopírované spínače Cherry MX Blue. Jedná se o spínače, které se hodí především pro psaní. Mají jistou hmatovou odezvu a výrazný zvuk při sepnutí. Jejich spínací síla se pohybuje podle výrobce kolem 50±5 gramů. K sepnutí dochází už kolem 2 mm dráhy, celková dráha jsou 4 mm.

Jejich nevýhodou je poměrně vysoká hlučnost. Klávesy nejen, že při plném stisku narážejí do samotných spínačů, což je normální vlastnost, ale ještě k tomu hlasitě cvakají. Pro někoho to je nevýhoda, pro jiné nutnost při psaní. Ale na zredukování hlučnosti existuje poměrně levný lék, o kterém ještě napíšu pár slov v jedné z dalších kapitol.

Motospeed CK108/K92 podporuje anti-ghosting po celé klávesnici, takže se vám nemůže stát, že při stisku několika kláves najednou by systém některou z nich nedokázal registrovat. Což se tedy hodí spíš pro hráče, než pro psaní. Rozhodně se ale jedná o funkci, kterou by měly klávesnice podporovat bez rozdílu určení.

Ale má to RGB?! Ano, RGB je je přítomno v plné síle! Všech 104 kláves je samostatně prosvíceno 16.8 miliony barev a každá z nich je nastavitelná skrze dedikovanou aplikaci od Motospeed. Tu si rozebereme v samostatné kapitole, jelikož si jí zaslouží.

Pak tu máme mocnou klávesu “FN”, tedy Function, česky Funkce. Tato slouží jako inteligentní přepínač dvou a více funkcí pro jednu klávesu, určitě jí všichni znáte. Při kombinaci kláves FN+F1 – F12 se ovládají různé programy a funkce jako je otevření přehrávače, zastavení přehrávání, ztlumení nebo zesílení hlasitosti, spuštění kalkulačky a tak dále. Pak má na starosti přepínání podsvícení pod tlačítky Insert, PgDown, Home a dalších v tomto funkčním bloku a ještě šipky, kterými se mění směr světelného efektu a intenzita podsvícení.

Klávesnice bohužel postrádá USB Hub nebo výstup pro sluchátka, což bych ale v této cenové relaci ani neočekával, nicméně by s jednalo o příjemný bonus. Ani žádné dedikované makro klávesy, ale nejedná se výslovně o herní klávesnici, většině asi chybět nebudou.

Design

Až na výjimky jsou všechny mechanické klávesnice z Číny s designem “floating keys”, tedy kláves, které “levitují” nad tělem a vytváří poměrně zajímavý efekt. Ani Motospeed CK108/K92 není onou výjimkou a má “levitující design”, který je z mého pohledu povedený a ukáže jak spínače, tak podsvícení, ale nepůsobí nepřirozeně nebo okatě.

Klávesnice má tělo vyrobené z plastu, ale vrch kryje celkem tlustý kovový plát s povrchovou úpravou kartáčováním.

Plastová područka má příjemnou délku, není ani krátká, ani dlouhá, je tak akorát (6 cm). Její nasazení je otázkou sekundy, dvě packy se zacvaknou do těla klávesnice a je hotovo. Její odepnutí je ale mnohem těžší. Područku nejde jen tak vytrhnout z klipsů, obě dvě packy se musí zmáčknout k sobě a vysunout.

Spodní strana klávesnice je už plastová a nese na sobě štítek s nezbytnými certifikačními značkami a jak jsme psal v úvodu, nikde není napsaný přesný typ klávesnice, to může být poměrně matoucí. Najdeme zde také čtveřici gumových protiskluzových podložek, další dvě jsou na područce. Vyklápěcí packy pro zvýšení sklonu klávesnice bohužel nejsou pogumované, takže v případě jejich zvednutí klávesnice trochu klouže po stole, naštěstí to zachraňuje dvojice, nebo v případě nasazené područky čtveřice, gumových podložek. Ale pokud budete používat velkou textilovou podložku na stůl, jakou jsem pro ztišení klávesnice pořídil (např. ZDE), neměl by s tím být moc problém.

Kabel je bohužel neoddělitelný, není opletený a ani nejde nijak schovat do těla klávesnice. A je opravdu tlustý, i když je příjemně poddajný. Jeho koncovka je pozlacená a má i feritové jádro pro lepší odrušení interferencí.

Klávesy samotné jsou samozřejmě plastové a jsou vyrobeny technologií “doubleshot”, což je velmi příjemná skutečnost. Jsou totiž vystříknuty ze dvou probarvených plastů a nehrozí tak setření popisků z kláves ani po mnoha letec používání. Vlastně se nesetřou nikdy. Klávesy jsou upevněny klasickým “Cherry křížkem“ a jsou plně kompatibilní s klávesnicemi, které používají zmíněné spínače.

Jejich zpracování je poměrně slušné, ale na zadní straně každé klávesy jsou stopy po výrobním procesu vystříknutí plastu, klidně by snesly ještě nějakou péči zabroušením. Kromě této drobnosti nemám co bych jim vytkl 

Zvolený font nepatří mezi neutrální, ale mezi “herní” (ať už to znamená cokoliv). Jde čistě jen o osobní záležitost, někomu se líbí, někomu ne. Já bych na klávesnici raději viděl jeden ze zavedených fontů, který není tak okatý.

Váha klávesnice je příjemný 1040 gramů a rozměry s područkou 440 x 195 x 40 mm.

Podsvícení a software

Nejprve si rozebereme software, bez kterého by klávesnice ztrácela trochu toho “lesku”. Tuto si můžete stáhnout na adrese www.motospeed.cc na záložce “driver download”. Což může být trochu ošemetné, když vám přijde CK108 a vy musíte hledat model K92. A na klávesnici nic napsaného není…
Instalační soubor je pouze pro Windows a před jeho instalací jej musíte přejmenovat na název v latince, jinak ho Windows vůbec dokáže otevřít. Dočkáme se klasického instalátoru, dá se vybrat cesta instalace atd., standardní postup i průběh instalace.

Samotná aplikace se tváří poměrně jednoduše a její skutečné možnosti nejsou od prvního dojmu příliš vzdálené. Hlavním smyslem aplikace je možnost změny podsvícení, vytváření maker na klávesách a možností 3 profilů.

Nastavení podsvícení je jednoduchá záležitost, stačí si vybrat z rolovacího seznamu požadovaný efekt, nastavit mu rychlost, barvu a intenzitu podsvícení. Aplikace dovolí nastavit barvu podsvícení každé klávesy individuálně, sice je samotné nastavení trochu nepohodlné. Po zvolení barvy efektu na “Custom backlit mode” si můžeme vybrat barvu “základu”, tedy barvy, která bude na všech klávesách. Položka “color” pak mění barvu na zvlášť zvolenou na vybraných klávesách. Barvy se dají jak přidávat, tak mazat. Vyhrát se s podsvícením tedy dá dosytosti, sice bych raději viděl tlačítka i samotnou aplikace celkově větší, většina ovládacích prvků je totiž poměrně malá.

Na výběr je dohromady 19 možností podsvícení, 17 z toho jsou přednastavené módy a zbylé 2 jsou bez podsvícení a výše zmíněný vlastní.

Klávesnice podporuje také tzv. herní podsvícení, které rozsvítí jen určité nejpoužívanější klávesy pro několik nejhranějších typů her – FPS, MMO, MOBA a RTS.
Podsvícení se dále dá měnit přímo na klávesnici kombinací kláves FN+INS/HOME/PU/PD/END/DEL a intenzita podsvětlení, směr efektu a intenzita podsvícení se mění kombinací FN+šipky.
Další funkcí je nastavení maker ke klávesám. To se opět nastavuje trochu krkolomně v malém okénku bez možnosti jeho zvětšení. Nastavit se dá nahrání sekvence kláves a počet jejího opakování v určitém čase, což je záležitost téměř výhradně MOBA hráčů.

Dále můžeme posunout zaznamenané stisky v tabulce nahoru nebo dolů a …. to je všechno, přátelé. Více možností, jak si vyhrát s makry nemáme.

Praktické používání

To hlavní a nejpodstatnější je ale to, jak se na takové klávesnici píše, to je její hlavní účel. Už přítomnost mechanických modrých spínačů Outemu, které jsou navrženy hlavně pro psaní, je téměř kterákoliv membránová klávesnice odsouzena se hluboce poklonit před pohodlím a jistotou mechanických kláves.

Motospeed CK108/K92 je se svými modrými spínači pro psaní předurčená se všemi plusy i mínusy. Stisk je jistý, návykový a hlasitý. Psaní je tedy sice hlučné, ale velmi pohodlné. Pisatel ví přesně, zda klávesa sepnula, nebo ne. To částečně zamezuje psaní chyb u  těch, kdo jsou zvyklí nedomačkávat klávesy až na konec jejich dráhy. Někomu nemusí vyhovovat tvar kláves, který ctí své staré předchůdce.

Klávesnice je trochu zvýšená sama o sobě, hlavně spodní řada by klidně mohla být o centimetr nižší, nebo alespoň tvar kláves by mohl být více pro lidské ruce. Bohužel toto je neduh asi všech levných mechanických klávesnic, které se detaily toliko nezbývají. Na druhou stranu se nejedná o tak nepohodlnou pozici rukou a zvyknout si na vyšší spodní řadu kláves je záležitostí maximálně několika hodin psaní. Bez područky je situace horší, ergonomie je díky vysoké spodní řadě kláves špatná a velmi často se mi stávalo, že jsem mačkal klávesy nechtěně. Područka je naštěstí malá a také pohodlná, není tedy důvod jí nepoužívat.

Klasický layout ala IBM Model M jistě nikoho nepřekvapí, naopak spoustu lidí osloví, včetně mě, mám toto rozložení kláves nejraději. Snad jen malý Enter by mohl být dvouřádkový, ale za ta léta s jednořádkovým jsem si na něj zvykl.

Recenze Motospeed CK108/K92 – Závěr

Každá mince má samozřejmě dvě strany a ne vše je dokonalé. Výhody “mechaniky” jsou nasnadě. Jistý stisk, a to jak hmatovým rozpoznáním sepnutí, tak hlasitým cvaknutím. Kvalitní konstrukce, která vydrží mnoho let beze změn v chování kláves. Díky DoubleShot klávesám se také nemusíte bát, že by se snad někdy znaky z kláves setřely.

Mezi nevýhody patří již několikrát zmiňovaný hluk, který je bez dilatačních gumových kroužků opravdu vysoký a dokáže bez větších problémů vzbudit při večerním hraní a psaní celou rodinu, která se snaží spát.  Vyšší počáteční investice do klávesnice, která je častokrát daleko vyšší, než většina za klávesnici dá, a již zmíněný hluk jsou jediné mínusy, na které jsem ochoten za danou cenu přistoupit. Někomu nebude vyhovovat výška zdvihu, ale opět jde jen o zvyk. Sám mám klávesnici s nízkým zdvihem v práci a doma mechanickou klávesnici s daleko vyšším zdvihem.

Takže je je vlastně resumé? Za peníze, za které se dá Motospeed CK108/K92 zakoupit není nic, co by mě dokázalo přesvědčit, že tohle nebyla dobrá koupě. Klávesnici bych doporučil všem, kteří píší hodně textů nebo nechtějí mít na stole klávesnici, který má gumovou membránu a i když se inženýři snaží s různými hybridními spínači, stále to bude jen a pouze kus gumy a ne čistě mechanické sepnutí. Její možnosti přizpůsobení jsou sice trochu humpolácké, ale to bych neviděl jako velkou překážku, přece jen nastavení podsvícení se dá uložit pod několik profilů, takže o ně jen tak nepřijdete.

Takže pokud hledáte klávesnici, která vám bude královsky sloužit při psaní delších textů, bude vypadat skvěle na stole a (pravděpodobně) dlouho vydrží, je Motospeed CK108/K92 opravdu skvělá volba za své peníze.

Bonus

Co dělat, když jsou modré spínače přeci jen příliš hlučné? Částečně se tento neduh dá vyřešit malými O-kroužky ze silikonu, které se navléknou zespodu na každou klávesu. Kromě toho, že se jim příjemně zkrátí dráha chodu, se zamezí nárazu klávesy do těla spínače a dalšímu hluku kromě cvaknutí samotného sepnutí spínače. Tomu se už nijak zabránit nedá, jedná se o konstrukční vlastnost. (ZDE)

Další věc, která dokáže klávesnici za pár korun ztišit, a zároveň je to celkem praktická věc, je velká textilová podložka na stůl (ZDE). Chápu, že jsou to další výdaje, ale nejsou nutné pro používání, jen příjemně zvyšují komfort používání a navíc se nejedná o nijak vysoké částky.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.