Tento rok prozatím není pro taiwanský Mediatek žádným velkým úspěchem a zdá se, jako by pomalu prohrával skoro na všech frontách. Vlajkový čipset Helio X30 nabral velké zpoždění a měl by se reálně objevit v telefonu až tento měsíc s vydáním Meizu Pro 7, tedy dlouhé měsíce po jeho oficiálním představení.

A zpoždění Helio X30 není jediným problémem se kterým se tento gigant potýká, protože i v nižší a střední třídě čelí velkému náporu konkurence a ztrácí zákazníky ve prospěch Qualcommu. Ten sklízí velké úspěchy se svými Snapdragony řady 400 a 600, které jsou momentálně asi ideální volbou pro telefony v nižší a střední třídě. Tím samozřejmě razantně klesá podíl na trhu, kdy ze zhruba 50 % je současných 35 %. I tak se ale stále jedná o dvojku na trhu,

Mediatek plánuje dobýt ztracené pozice pomocí nejen Helio X30, ale také plánovanými novými čipsety, které by měly využívat 12nm výrobní technologii TSMC a měly by přinést lepší výtěžnost a poměr cena/výkon. O těchto čipsetech toho prozatím není mnoho známo a brzy plánovaný Helio P23 k nim ještě patřit nebude, zůstane u osvědčeného 16nm procesu. Nové čipy by doufejme měly firmě pomoci znovu získat důvěru velkých hráčů na trhu jako je Oppo, Vivo nebo Xiaomi.