Hodnocení recenzenta

Xiaomi Mi 5c dělá svému výrobci čest. Pokud bude k dispozici i globální verze, pak má velikou šanci na prodejní úspěch.

8
Celkové hodnocení

Nový model Mi 5c od Xiaomi má pro tohoto čínského výrobce velmi důležitou úlohu. Jde totiž o první model vybavený procesorem, který si výrobce sám navrhoval. Xiaomi se tak staví po bok Applu, Samsungu a Huawei, kteří si vlastní procesory pro mobilní telefony taktéž navrhují.

BALENÍ

Tato kapitola bude velmi, velmi strohá. Balení je tak chudé, jak jen může být. V malé krabičce se kromě telefonu, nabíječky, USB-C kabelu a nezbytného návodu s trnem pro šuplík SIM karet nenachází vůbec nic. Xiaomi už zkrátka nemá potřebu se zákazníkům zalíbit bohatým příslušenstvím, jak to dělají jiní čínští výrobci.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Jestliže Xiaomi šetří na příslušenství, tak u zpracování vám to královsky vynahradí. Kovové unibody tělo je naprosto precizně vyrobeno a seskládáno, včetně vsazení plastových částí v horní a spodní části zad. Po této stránce nemůžu mít sebemenší výhradu. Hnidopišsky bych jen upozornil na zamykací tlačítko a tlačítko regulující hlasitost. Jsou dost blízko u sebe a větší prsty mohou mít tendenci stisknout obě tlačítka současně.

Zmíněná tlačítka mají svojí tradiční pozici na pravém boku. Jsou vsazena pevně a poskytují jistý stisk. Na opačném boku najdete šuplík pro dvě SIM karty. Nejde o hybridní slot, takže si musíte vystačit s interní pamětí. Na vrchní straně je tradičně audiokonektor, dále pak sekundární mikrofon a infraport. Spodní stranu zabírá otvor pro mikrofon, USB-C konektor a reproduktor. Ten dokáže hrát velmi hlasitě a čistě. Jsou dokonce slyšet i basy. Na rovných zádech má své místo čočka fotoaparátu a LED blesk. Obojí je v rovině těla. Přední stranu zabírá 5,15-palcový displej, čočka předního fotoaparátu, malá notifikační LED a tlačítka pro ovládání systému. Prostřední hardwarové tlačítko má v sobě integrovanou čtečku otisků prstů. Po jeho bocích jsou senzorová tlačítka, jejichž polohu identifikují malé bílé LED diody.

Kovové tělo zajišťuje telefonu příkladnou pevnost. Nikde nic nevrže a nedočkáte se ani pazvuku při hrubším uchopení či snaze telefon kroutit. Rozměry činí 144.4 x 69.7 x 7.1 mm, telefon je tedy příjemně kompaktní a díky hmotnosti 135 gramů vám ani neutrhne kapsu u kalhot.

DISPLEJ

Xiaomi displeje umí a potvrzuje to i u Mi 5c. Úhlopříčka 5,15 palců je tak akorát, Full HD rozlišení zajistí dostatečnou jemnost zobrazení, IPS technologie výborné pozorovací úhly a vysoká maximální úroveň podsvícení pak naprosto špičkovou čitelnost na slunci. Podání barev je taktéž výborné. Displej si zkrátka zaslouží absolutorium.  Skvělému displeji zdatně sekunduje automatická regulace podsvícení, která funguje za všech okolností rychle a přesně. Pokud by vám nevyhovovala výchozí teplota barev a kontrast, můžete si je v nastavení upravit. K dispozici je i čtecí režim, který eliminuje modré světlo. Jeho intenzitu lze ručně navolit dle potřeby.

HARDWARE A VÝKON

Jak jsem zmínil v úvodu, telefon spoléhá na procesor vlastní produkce s označením Surge S1. Jedná se o osmijádrový procesor složený ze dvou výkonnostních clusterů. Čtyři výkonná jádra Cortex A53 běží na frekvenci 2,2 GHz. Druhé čtyři úsporné Cortexy A53 běží na 1,4 GHz. Procesor je vyráběn stále 28nm technologií. Novější 16nm technologii přinese až připravovaný Surge S2. Grafický výkon zajistí čip Mali T860. Výkonově na tom měl být přibližně stejně jako Snapdragon 625 nebo MediaTek P20 s výsledkem cca 58 000 bodů v Antutu. Tohoto výsledku se mi bohužel dosáhnout nepodařilo, a to kvůli nižšímu výkonu ve 3D, než jaký avizoval výrobce ve svých testech. Zarazila mě také nemožnost přehrát Full HD video kódované v H.265. S tím výkonnostně slabší procesory od MediaTeku problém neměly. To ale bude trápit asi jen málokoho.

Víc než výsledky syntetických testů je důležitější reálné chování systému a aplikací. V této disciplíně je na tom Mi 5c více než dobře. Systém reaguje svižně, aplikace nepadají a rychle se spouští. K tomu určitě přispívá 3GB paměť RAM a interní s dostatečnou kapacitu 64 GB, které je postaveno na čipech eMMC 5.0. Z uvedené kapacity zůstává pro vaši potřebu necelých 55 GB.

Pokud by vám tato volná kapacita nestačila, můžete využít podpory funkce OTG a připojit USB-C flash disk či jiný flash disk přes patřičnou redukci. Byť je telefon vybaven moderním USB-C konektorem, nepočítejte s rychlejšími přenosy při kopírování, stále je použito USB 2.0. To by nemusel být až takový problém, kdyby kopírování dat plně využilo možnosti tohoto rozhraní. To se ovšem stane jen při kopírování dat do telefonu, u kterého můžete počítat s rychlostí blížící se 30 MB/s. Výrazně horší je to v opačném směru, z telefonu data tečou nanejvýš rychlostí 15 MB/s. Pokud tedy budete z telefonu přenášet natočená videa, dost si počkáte.

Čtečka otisků prstů umístěná v poměrně malém domovském tlačítku vás svojí rychlostí a přesností nezklame. Funguje bleskurychle a spolehlivě. Škoda jen, že k její aktivaci při zhasnutém displeji musíte toto či boční tlačítko nejdříve stisknout a až potom dojde k načtení otisku prstu. Čtečka má ještě funkci tlačítka zpět. Stačí se při aktivním displeji čtečky lehce dotknout. Tuto funkci aktivujete v nastavení.

OPERAČNÍ SYSTÉM A PROSTŘEDÍ

Bootloader, fastboot či custom ROM jsou výrazy, které zkušený uživatel Androidu zná. Pokud vám to nic neříká, budete mít s tímto telefonem velký problém. Xiaomi Mi 5c je, alespoň prozatím, model určený pro Čínu a tomu odpovídá i prostředí systému. To je sice v angličtině, ale nenajdete v něm Google aplikace, takže do něj nestáhnete žádnou ze svých oblíbených aplikací. Nejlepším řešením je odemknutí bootloaderu a nahrání evropské MUIU ROM. Postup, jak celou tuto proceduru provést, najdete na fóru české komunity muios.cz. Počítejte ale s tím, že to není otázka pár minut. Jen na povolení odemknutí bootloaderu musíte čekat tři dny.

V lokalizované verzi systému postaveném na Androidu 7.1 Nougat vše funguje tak, jak jste zvyklí na jiném android telefonu, resp. toho od Xiaomi. Se skutečností, že telefon není primárně určen pro světové trhy, souvisí i chybějící podpora FDD-LTE. Zapomeňte tedy na rychlé datové přenosy. Dokonce i podporu pro 3G, kterou telefon má, si musíte ručně aktivovat. Naštěstí i s tímto poradí česká komunita.

Systém je velmi dobře odladěn, odezvy jsou okamžité a aplikace stabilně pracují. Se systémem je tedy velmi dobré soužití i díky absenci zbytečných aplikací, které byste stejně nikdy nevyužili. Pozor si jen dejte na defaultně aktivovaný úsporný režim, který stabilně uspává aplikace včetně těch pro instant messaging. Pokud jste ještě neměli možnost se potkat s prostředím MUIU, počítejte s tím, že se výrazně od standardního prostředí Androidu odlišuje. Některé položky v nastavení jsou jinde a je tedy potřeba si na změnu prostředí zvyknout. Velkou výhodou jsou doplňkové funkce, které běžný Android nenabízí. Mezi ně patří např. aktuální rychlost stahování dat ve stavové liště, nastavitelné zmenšení obrazovky pro ovládání jednou rukou nebo Dotykový asistent, což je plovoucí zástupce, který nabízí pět rychlých akcí dle vašeho výběru. Příjemná je také přítomnost FM rádia, ovšem bez RDS, kompasu či aplikace pro nahrávání plochy.

BATERIE A VÝDRŽ

Osazená baterie disponuje kapacitou 2 810 mAh, což je celkem standardní hodnota pro telefon této velikosti. Při mém běžném používání, kdy je telefon neustále připojen na datové přenosy nebo Wi-Fi se zapnutou synchronizací mailů, několika hovorům denně, pár desítkám minut hraní a občasného použití internetu a GPS, jsem se dostal na výdrž cca 1,5 dne. To určitě není špatná hodnota. Jeden hodně náročný pracovní den tedy telefon ustojí bez potíží. Úsměv na tváři vám zaručeně vykouzlí doba nabíjení. Z 15 % do plného stavu baterie jsem se dostal za 1 hodinu. Je k tomu potřeba dodávaná nabíječka, která má na výstupu hodnoty 9 V/ 2 A.

KONEKTIVITA

Ani v této oblasti nemá Mi 5c žádné slabé místo a vše funguje přesně tak, jak očekáváte. Stabilita byla při testování bezproblémová i při mnohahodinovém připojení a stahování většího objemu dat. Samozřejmá je podpora obou Wi-Fi pásem. Zda je konkrétní síť dostupná i na 5 GHz se dozvíte u názvu sítě přímo v nastavení telefonu. Bluetooth neměl problém spárovat se s jiným telefonem, počítačem či náramkem Mi Band 2. Wi-Fi tethering taktéž fungoval bez problémů. Zapomenout však musíte na NFC. Kovová konstrukce má zkrátka svá omezení.

GPS

Na GPS nelze mít z pohledu rychlosti absolutně žádnou výhradu. Fix je téměř okamžitý a díky vysoké citlivosti se mi dokonce povedlo být přesně lokalizovaný i uvnitř některých budov. Bohužel s přesností měl telefon trochu potíže. Nejednou se mi stalo, že telefon ukazoval svoji polohu mimo tu skutečnou, což vyústilo v nesmyslnou trasu v Endomondo. Nebylo to ale nic tragického.

FOTOAPARÁTY

Na svých stránkách výrobce o fotoaparátu v Mi 5c nešetří superlativy. Použity mají být pokročilé komponenty použité v prémiových telefonech. V řeči čísel jde o 12MPx snímač s 1,25 μm velkými pixely, které mají zachytit o 24 % více světla. Tento snímač je doplněn optikou se světelností F2,2, jistou dvojitou redukcí šumu a fázovým ostřením.

Reálná zkušenost se od marketingových materiálů velmi často liší a někdy i více než výrazně. O kameře v Xiaomi Mi 5c se to však říci nedá. Pořízené fotografie jsou opravdu podařené. Kamera nemá tendenci přepalovat jasné scény, naopak při nízké hladině světla je šum na přijatelné úrovni. Tomu pomáhá i jednobarevný LED blesk. Vyhrát si můžete s hloubkou ostrosti, stačí ťuknout na zvolené místo na displeji a kamera na něj okamžitě zaostří. Použitelný je i HDR režim, který jen tupě nezesvětluje celou fotografii. Pro jeho použití ale doporučuji umístit telefon na pevnou podložku nebo stativ.

Natáčení videí je umožněno pouze ve Full HD rozlišení. O videu lze říci to samé, co o fotografiích. Výsledná kvalita je taktéž výborná. K dispozici jsou navíc režimy časosběrného videa a zpomaleného videa. Obojí je zaznamenáváno v HD rozlišení.

Samotná aplikace fotoaparátu nabízí nejen přednastavené režimy, ale také manuální nastavení vyvážení bílé, volbu ostření, expozice i hodnoty ISO. Další volby pak čekají v upřesňujícím nastavení, kde najdete položky pro nastavení ostrosti, sytosti barev, kontrastu, režimu automatické expozice atd. Je toho opravdu hodně a s fotoaparátem si tedy můžete důkladně vyhrát.

Přední kamera nabízí rozlišení 8 Mpx. Její kvalita mě už tolik neohromila, jako u hlavní kamery. Nicméně selfíčkáři tratit určitě nebudou.

ZÁVĚR

Společnost Xiaomi tímto telefonem opět dokazuje, že telefony jsou její opravdu silnou stránkou. Zpracování je na špičkové úrovni, displej jako má Mi 5c byste chtěli mít v každém telefonu. Na něj je opravdu radost se dívat. Hlavní kamera produkuje krásné fotky a díky podpoře časosběrného a zpomaleného videa se její použitelnost ještě rozšiřuje. Výdrž je adekvátní kapacitě baterie, špičková je potom rychlost nabíjení. Vytknout tak lze jen chudé příslušenství a pro nás evropany absenci FDD-LTE. To ale nelze brát jako vadu, to je vlastnost, se kterou musíte u verze určené primárně pro odlišný trh počítat. Totéž platí i pro systém, který si musíte sami přeinstalovat. Telefon můžete za něco málo před 8 tisíc zakoupit v e-shopu xm.cz odkud jsme jej měli k recenzi zapůjčený.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.