Hodnocení recenzenta

Perfektně zpracovaná kamera, jenž je odolná dle normy IP67 a tak ji nevadí ani krátký pobyt ve vodě. Hravě zvládne natáčet 360° videa, která si pak můžete prohlížet například pomocí brýlí pro VR. Videa z dovolené tak naberou zcela nový rozměr.

9
Hodnocení recenzenta

Xiaomi Mijia 3.5K je první 360° kamerou od Xiaomi, která na první pohled vyniká svým designem. Tato kamera mne při představení zaujala nejen tím, že jako jedna z mála zvládne natáčet i 360° videa, ale zejména svým zpracováním. Navíc Xiaomi obvykle zvládne vyrobit kamery s výborným poměrem cena/výkon a já doufal, že tady tomu nebude jinak.

Recenze Xiaomi Mijia 3.5K vznikla díky společnosti Gearbest, která nám kameru zaslala k testování a kde si ji také můžete za 248,99$ zakoupit. Tedy v případě, že vás tato recenze ke koupi přesvědčí.

OBSAH BALENÍ

Obrázek na bílé krabici nás nenechá na pochybách, že se uvnitř ukrývá netradičně zpracovaná kamerka. Kdo zná alespoň základy čínštiny, přeloží si souhrn specifikací, jenž je sepsán na krabici. Jelikož jsem se ale seznámil s parametry už dříve, nebudu ztrácet čas překladem a pustím se rovnou do vybalování.

Po sundání víka nás uvítá kamerka ležící hned nahoře. Tu si ale ukážeme až poté, co prohrabeme celý obsah krabice. Ten ještě zahrnuje skládací mini stativ, který využijete i jako selfie tyč, ochranné pouzdro, USB kabel a taky nezbytné brožurky. Ty jsou také v čínštině a tak je ihned po vyfocení odkládám.

VZHLED A ZPRACOVÁNÍ

Na produktových fotografiích to kameře Xiaomi Mijia 3.5K sluší, ale v reálu si troufnu říct, že je to ještě lepší. Nebojím se zpracováni označit jako prvotřídní. Vše je perfektní a to i proto, že kamera splňuje normu odolnosti IP67, což znamená úplnou ochranu před prachem a vodě odolnost po dobu 30 minut v maximální hloubce 1 metru.

Kombinace hliníkového rámu po obvodu a matného plastu, jenž pokrývá většinu kamery je povedená. Trochu jsem se bál toho, že plast bude magnetem pro otisky, ale naštěstí tomu tak není. Pokud se vám přece jenom podaří kameru zašpinit, nemusíte se ji bát umýt ve vodě. Přežije to bez ztráty kytičky.

Pozor si musíte dávat jen na objektivy. Ty logicky z kamery vyčnívají a budou tak nejnáchylnějším článkem kamery. Naštěstí je v balení i ochranné pouzdro, které má kameru ochránit před poškrábáním. K tomu ale mnoho slov chvály nemám. Nejde totiž úplně dovřít a kromě toho, že z něj teoreticky může kamera kdykoli vypadnout, bude do něj padat nepořádek, který kameru může potenciálně poškrábat.

Naopak si pochvaku  zaslouží skládací mini stativ, který zároveň slouží i jako praktický držák.

Všechny ovládací prvky kamery jsou umístěny na horní straně, kde jsou všechna 3 tlačítka a vedle nich jsou i oba mikrofony. Na jednom z boků je pak záslepka chránící microUSB port a slot pro paměťovou kartu. Záslepka má po obvodu gumové těsnění, které brání vodě proniknout dovnitř. Při zavírání se ale podívejte, zda kolem něj není nějaký nepořádek, protože těsnění by pak nemuselo plnit svůj účel. Stativový závit je k nalezení na spodní straně.

OVLÁDÁNÍ A FUNKCE

Na horní straně kamery jsou celkem 3 tlačítka. Těmi zvládnete většinu obsluhy, ale pro širší nastavení stejně budete muset zavítat do mobilní aplikace, které se ale budeme věnovat za chvíli. Kromě tlačítek jsou k dispozici i podsvícené symboly baterie, fotoaparátu a kamery. Díky tomu ihned zjistíte v jakém je kamera módu a také průběh nabíjení. Ovládání je velmi snadné a není potřeba nijak dlouze studovat návod.

Přímo na kameře lze zapnout/vypnout wi-fi a přepínat mezi foto/video režimem. Další možnosti se pak otevírají až při použití mobilní aplikace.

 

Specifikace:

 • senzor:  2x IMX206, 16 MPx
 • procesor: Ambarella A12
 • FOV: 2x 190°
 • displej:ne
 • baterie: 1600 mAh, integrovaná, podpora rychlého nabíjení
 • micro SD karta: až 128 GB
 • konektivita: microUSB, Wi-Fi, Bluetooth 4.0
 • světelnost objektivu: f/2.0
 • rozlišení videa: 2304 x 1152 ( 30fps ),2304 x 1152 ( 60fps ),3456 x 1728 ( 30fps )
 • rozlišení fotografie: 6912 × 3456 pixelů
 • stabilizace: EIS (elektronická stabilizace)
 • IP67
 • rozměry: 78 x 68 x 24 mm
 • váha: 107 gramů

APLIKACE

Pojďme se podívat na aplikaci, která je nezbytnou součástí této kamery. Aplikaci se mi nepodařilo v Google Play dohledat, ale stáhnete ji prostřednictvím QR kódu v manuálu. Trošku vám práci ulehčím a prozradím, že zde stáhnete aplikaci pro OS Android a tady zase iOS. Během testování dorazila už druhá aktualizace, která vylepšuje kvalitu snímků, umožňuje focení v plném rozlišení a taky přidává do exportovaných snímků metadata, která informují FB, YT a další o tom, že se jedná o 360° video. Bez toho by se totiž nezobrazilo správně.

Při prvním spuštění vám aplikace prozradí jak kameru spárovat s telefonem a taky pár triků k ovládání. V aplikaci se rychle zorientujete, protože je přehledná a nastavení není až tak mnoho.

V aplikaci se také rovnou můžete pochlubit svými výtvory, nebo si prohlížet záběry ostatních uživatelů této kamery. Kromě toho je k dispozici i editor, kde během chvilky zvládnete jednoduché úpravy a export na sociální sítě. Také zde můžete obraz rozdělit na poloviny a prohlížet si záběry ve VR brýlích, kdy se pohybem hlavy rozhlížíte po okolí.

Jediný nedostatek aplikace je, že nejde exportovat snímky v různých režimech pohledu a vždy se uloží jen panoramatický náhled. Na výběr jsou celkem 4 úpravy (little planet, mirror ball, flat a panorama) a jediný způsob, jak uložit fotografii je za pomocí screenshotu. Takto ale jdou uložit jen fotografie a navíc v nižším rozlišení. Vzhledem k častým aktualizacím doufám v brzkou nápravu.

FOTO A VIDEO

Kamera je osazena 2 snímači Sony IMX206, který najdeme i v kamerách GitUP Git2 a nebo SJCAM M20. Senzor je sice starší, ale stále má co nabídnout. Výpočetní výkon pak zajišťuje procesor Ambarella A12. Vhod přijde i EIS (elektronická stabilizace), která částečně eliminuje otřesy.

Ve výsledku jsem se snímky nadmíru spokojen. Obraz je ostrý a přechody téměř nejdou rozeznat. Problém však nastane, když je slunečno. V tomto případě každý ze snímačů vyhodnotí situaci trochu jinak a dopadne to přesně tak, jako na fotografii níže. Tohle je ale extrémní případ, ve většině případech si přechodu ani nevšimnete.

Měl jsem možnost se krátce seznámit i s kamerou Samsung Gear 360 a musím říct, že Xiaomi Mijia 3.5K je na tom o dost lépe. Záběry mají mnohem více detailů a jsou ostřejší. I když se nejedná úplně o akční kameru, tak je k dispozici i elektronická stabilizace a ta odvádí svou práci dobře.

Jelikož si Youtube docela pohrál s kvalitou videa, tak přikládám i videa v původní kvalitě, které najdete zde. Neochudím vás ani o fotky, které jsou zde.

Integrovaná baterie má kapacitu 1600 mAh a nelze ji vyměnit. V plném rozlišení a se zapnutou Wi-Fi natočíte cca 60 minut záznamu. Bez Wi-Fi pak kamerka vydrží zhruba o 10 minut déle. Doporučím nahrávat raději kratší videa, protože se při delším provozu kamera docela výrazně zahřívá.

ZÁVĚR A HODNOCENÍ

Xiaomi Mijia 3.5K je skvělá kamera, díky níž pořídíte nezapomenutelné záběry na kterých vám nic neunikne. Xiaomi se tato panoramatická kamera povedla a je jen málo věcí, které sráží celkové hodnocení. Jednou je to, že se fotografie ukládají v panoramatickém náhledu a nelze je upravit, což, alespoň doufám, bude brzo opraveno. Menší výtka pak patří i ochrannému obalu.

Naopak velmi chválím za perfektní zpracování, odolnost dle normy IP67 a samozřejmě kvalitní záběry.

Velké díky patří i společnosti Gearbest, která nám kameru k recenzi dodala a kde si ji za 248,99$ můžete zakoupit.