V únoru jsme psali o kampani pro malý kapesní notebook GPD Pocket 7″. Už ho máme a po pár týdnech práce na něm můžeme napsat první dojmy. Výsledek je dobrý. Má to své mouchy, ale za tu kuriozitu to stojí.

Ano, dnes se dá sehnat leccos. My jsme na Indiegogo zachytili kampaň čínského GPD na kapesní plnohodnotný notebook (psali jsme o ní v únoru) a nedalo nám to a jeden kousek jsme si nechali přivézt. Po dvou týdnech už máme první dojmy.

Kapesní notebook?

GPD ve své kampani na Indiegogo, která byla velice úspěšná a několikanásobně překonala původní částku, slibovalo kapesní notebook s Atomem, plnohodnotnou klávesnicí, dotykovým displejem a plnohodnotným operačním systémem. Jak se jim slib povedl?

Čínská firma původně vyrábějící zejména příslušenství a herní prvky dodržela, co slíbila, a protože peněz se vybralo opravdu hodně, tak dokonce přidala.

Důležité technické parametry:

  • Procesor: Atom X7, 4jádrový, 1.6 MHz / 2,5 GHz
  • Paměť: 8GB RAM, sdílená
  • Displej: IPS jasný dotykový 7 palců, rozlišení 1920×1200, poměr 16:10, až 10 dotyků
  • Úložiště: 128GB SSD
  • Konektivita: Wi-Fi 2,4 GHz i 5GHz, Bluetooth 4.1
  • Porty: 1x USB 3.0, 1x USB-C, 1x Micro HDMI, 3,5 mm audio jack
  • Baterie: 7000 mAh Li-pol, výdrž deklarovaná 12 h, průměr 7-8 h
  • Rozměry a váha: 18 x 10,6 x 1,8 cm, 480 gramů

Zajímavé jsou právě rozměry a váha. Jedná se skutečně o plnohodnotný ani ne půlkilový notebook, který se vám vejde do kapsy u saka. A s jeho výdrží a nabíjením přes standardní USB-C se tak může stát nejen kapesní frajeřinkou, ale i opravdovým nástrojem pro vaši práci.

Atom je prostě Atom, ale na leccos stačí

Při pohledu na parametry možná někoho trochu zamrzí procesor Atom, nicméně v těchto rozměrech a v této konstrukci je pochopitelný. A procesor a paměť byly nakonec oproti původní nabídce v první verzi kampaně ještě navýšeny. Nějaké ohromující výkony sice tedy od notebooku nečekejte, ale na běžnou práci to bohatě stačí. Čtení mailů, práce s kancelářskými aplikacemi, práce na internetu i přehrávání multimédií nečiní mininotebooku žádné problémy. Pochopitelně u náročnějších aplikací už narazíte na limity, Atom je prostě Atom, byť nejnovější generace a s dobrým boostem.

Své si na výkon řekne i poměrně velké rozlišení, díky kterému je displej sice krásně hladký, ale sežere hodně zdrojů, a i s drobným snížením výchozího nastavení, je znát zlepšení. Rozlišení je celkově trochu snad až přehnané. Bodových 1920×1200 při poměru 16:10, což na sedmipalcovém displeji sice dělá krásný jemný obraz, ale klasické prostředí operačního systému je takřka neviditelné a titěrné. Naštěstí jak Ubuntu, tak Windows 10 si s tím poradí a hned z výroby vám přijde systém nastavený na 175 procent velikosti rozhraní, což už se dá. V prostředí moderních aplikací na UWP platformě je vše pak už v pořádku. Dotykové ovládání na tak malém a zároveň plnohodnotném displeji je překvapivě dobré, tolik se prsty nenamáháte, ale stisk je přesný. Pomáhá k tomu i velice tuhý kloub, díky kterému budete mít ale trochu problém otevřít notebook jednou rukou. To nevadí, alespoň se vám v kabelce či tašce nebude otevírat samovolně.

Jedna z věcí, na kterou si asi budete muset zvykat, je klávesnice. Úkol pro výrobce zněl jasně: Plnohodnotná klasická klávesnice s oddělenými tlačítky. Výrobce se k tomu postavil čelem a zadání splnil, samozřejmě s některými podivnostmi. Na klávesnici se píše skvěle, tlačítka mají dobrý zdvih a jsou dostatečně oddělena, ale klávesnici tohohle stroje se prostě budete muset naučit. Pár věcí vás na rozložení klávesnice vyloženě překvapí. Tak například trochu nepotěší umístění zapínací klávesy Power tam, kde obvykle čekáte Delete, či Backspace. I některé klávesy, jako jsou závorky, středník nebo třeba kroužkované U jsou umístěny mírně řečeno netradičně. Klávesnice navíc nemá pochopitelně české popisky, to se dá ale vyřešit třeba koupí nalepovacích. Pokud si na rozložení zvyknete a naučíte se například pracovat s dvěma mezerníky (uprostřed je touchpad), práce samotná na notebooku je dobrá.

Je to frajeřinka, ale svoji práci odvede

Díky rozměrům se notebook sice vejde do kapsy u saka, ale na kolena si ho moc nepoložíte, tedy pokud nemáte vyloženě anorektická stehna, kdyby se vám to ale povedlo, tak vězte, že displej se dá vyklopit do cca 150 stupňů.

Notebook sám je opravdu kolibřík. Do jeho relativně tenkého těla se vešly zajímavé komponenty. Má aktivní chlazení, což se dalo vzhledem ke komponentům a jejich umístění čekat. Výdech má malinký větráček na pravé straně a sem tam se mininotebook trochu zahřívá, větráček naštěstí není hlučný, takže při práci neruší. Na stole či pevné podložce je notebooček stabilní, tedy pokud se vám nepodaří překlopit displej tak, že se kloub začne zasouvat pod tělo notebooku, protože pak se na zadní straně displeje notebook opírá a trochu zvedá. Ale běžný pracovní úhel je bez problémů.

Baterie s kapacitou 7000 mAh má dle výrobce vydržet 12 hodin. To jistě vydrží, pokud nebudete připojeni k internetu a nebudete používat žádnou bezdrátovou technologii. Pokud ano, tak se dostanete s rozumným pracovním využitím na celý pracovní den. Standardní nabíjení přes USB-C potěší, kabel či nabíječku seženete kdekoliv. Jen je třeba si dávat pozor, notebook si při nabíjení řekne o poctivý proud, a tak s méně výkonnými nabíječkami se jen tak tak dostanete na udržení kapacity. To je ale u velkokapacitních notebooků s nabíjením přes USB-C již dnes samozřejmostí.

Závěr

Mininotebook se sedmipalcovým displejem je spíš kuriozitou. Pokud je vaším denním chlebem kreslení CAD nákresů nebo střih videa, pak jednoznačně není pro vás. Ale pokud je vaší prací spíš práce s textem nebo běžná kancelářská, či v našem případě redakční práce, pak může být určitou volbou. Nebudeme zastírat, že dokonalý rozhodně není. Ale zase si vezměte, “vejde se do kapsy u saka”, čímž navazuje na tradice tak úspěšných strojů, jako bylo Sony Vaio P130, a podobné. V Japonsku a Číně to jistě díky touze po malých kuriozitách bude hit, našinec si musí pořízení promyslet. Ale pokud máte volných přibližně 500 dolarů a chcete něco, co skoro nikdo nemá a jste minimalista, můžete to zkusit.

Plusy

+     Rozměry a váha

+     Výdrž baterie

+     Plnohodnotný notebook

+     Plnohodnotný OS

+     Volba mezi Windows a Linuxem

Mínusy

–       Naprosto úchylné rozložení klávesnice

–       Nemá LTE/3G modem

–       Příliš malé na práci na klíně

–       Občas se zadýchá

Notebook GPD Pocket 7 stojí přibližně 500 dolarů / cca 12000 Kč. Koupit se dá třeba na Gearbestu.