Recenzí počítačových periferií není nikdy dostatek díky obrovskému množství hardwaru, které se dá na internetu najít. Ano, tím narážím na neznámé čínské výrobce, kterých jsou stránky jako Aliexpress, Ebay nebo Banggood doslova přeplněné.

Myš, která na sobě nese název Easterntimes Tech X-11, jsem koupil na jedné z výše uvedených stránek pod názvem X-11 Wireless 2.4 GHz Gaming mouse za velmi příjemnou cenu 16,50 $, tedy v přepočtu zhruba 415 Kč.

 

Ale ještě před samotnou recenzí se musím k něčemu kajícně přiznat. Téměř cokoliv bezdrátového, včetně myši, je mi proti srsti ze zjevných důvodů nutnosti neustálého nabíjení, měnění baterií a kontroly nabití. Tato myš je tak mým prvním průnikem mezi ligu bezdrátových a svobodných.

Balení

O balení pouze ve stručnosti, není vlastně moc co popisovat. Myš přišla v plastové krabičce se zámky na čtyřech stranách (jako mají krabičky na jídlo) a molitanovou výstelkou. Krabička je opravdu pevná, myši se prakticky nemůže nic stát, snad kromě opravdu tvrdého pádu na pevný podklad. Kromě obligátní myši samotné je v balení ještě návod v angličtině, němčině a pravděpodobně čínštině.

Ačkoliv se myš tvářila podle názvu jako “fake”, dorazilo přesně to, co bylo na fotkách. Za což si ve světle případné nejistoty s objednáváním čínského zboží rozhodně zaslouží plus.

Technika a výbava

Easterntimes Tech X-11 (pro pohodlí zkráceně X11 ) je plně bezdrátová myš bez možnosti připojit kabel, pokud dojde šťáva v bateriích. To je trochu nemilé, protože vždy je potřeba mít jednu AA baterii po ruce pro případ nouze. Výrobce sice deklaruje výdrž až jeden rok používání, ale to je poměrně odvážné tvrzení, které potvrdí nebo vyvrátí až probíhající herní seance a další používání.

X-11 funguje na známé bázi radiofrekvence 2.4 GHz, tedy překvapení se nekoná. Dokáže operovat až ze vzdálenosti několika metrů, ale o tom až později.

Myš má optický snímač, tedy starší a “horší” technologii snímání povrchů. Nicméně bych v tom neviděl problém, protože se jedná o levnou myš a kompromisy tak jsou očekávány.

Bezocasý hlodavec X-11 má k dispozici 7 tlačítek – dvě hlavní, dvě boční, dvě pro změnu DPI a poslední v kolečku. Jedná se striktně o myš pro praváky, používání levou rukou považuji díky sklonu a odkládacímu prostoru pro palec za velmi nepohodlné.

Design a ergonomie

Nejdříve přijde na řadu design, ten ale u myšítek není většinou důležitější než ergonomie. Myš je v mém případě celo-černá a vyrobená pouze z plastu. Plast na bocích myši je hrubší a neulpívají na něm žádné otisky. Sice vypadá trochu lacině, ale svoji funkci plní výborně.

Vršek myši, včetně tlačítek do něj integrovaných, je z pogumovaného plastu příjemného na omak. Tento povrch je příjemné používat, bohužel na něm ale ulpívají nečistoty a otisky a není příliš praktický z dlouhodobého pohledu používání, kvůli náchylnosti k sedření. Na druhou stranu se na něm nepotí ruce a používání je tak mnohem lepší, než je tomu u mé starší Gigabyte M6900, která má pouze lesklý plast na kterém se ruce potí až hanba.

Na levé straně je opěrka pro palec pravé ruky, která v mém případě sedne opravdu přesně. Na levé straně se pak budeme muset obejít bez opory malíčku, i když osobně jsem za to spíše rád. Oba boky mají vzor z několika šestihranů a některé z nich červeně prosvítají. Bohužel se při používání vždy zakryjí rukou a ze vzoru tak není nic vidět.

Logo ve tvaru ozdobného písmene „T“ je také červeně prosvícené  v místech, kam dosedá dlaň ruky, stejně jako světlé proužky kolečka. To má dvě barvy, červenou a fialovou. Tyto barvy upozorňují na změnu DPI a blikáním na vybitou baterii.

Na spodku myši se nachází několik elementů. V prvé řadě jsou to dvířka krytu AA baterie a několik malých teflonů, které bych však raději viděl větší a z lepšího materiálu. Pak je to samotný optický senzor a přepínač na zapnutí/vypnutí myši nebo zapnutí podsvětlení. Je příjemné, že výrobce myslel i na ty, kteří nechtějí mít myš podsvícenou a výdrž na jednu baterii/nabití se díky tomu jistě několikanásobně zvýší.

A teď něco málo k ergonomii a rozměrům. Jelikož mi po letech používání mé Gigabyte M6900 ztvrdl kabel, tak mě i její ergonomie stručně řečeno přestala bavit. Je na mé ruce trochu krátká, sice nijak výrazně, ale po vyzkoušení jiných myší jsem musel uznat, že delší myš by mi prostě sedla do dlaně lépe. To byly dva hlavní důvody jejího nuceného odchodu do důchodu a koupě záložního hlodavce.
Rozměry X-11 jsou 130 mm na délku, 74 mm na šířku včetně odkládacího prostoru pro palec a výškou v nejvyšším bodě 43 mm. Myš tedy není nijak veliká, ale nejde ani žádnou miniaturu jaké se dávají občas k notebookům. Pro porovnání s Gigabyte M6900 a A4Tech v7 Core 2:

Co se týče kvality rozložení jednotlivých tlačítek, tak jako by X-11 byla dělaná přímo na mou ruku. Dvě hlavní tlačítka mají lehčí stisk a jsou alespoň ze začátku používání poměrně tichá. Mají také příjemný stisk bez prodlevy nebo gumového chodu. To samé platí pro boční tlačítka, která jsou umístěna přesně na palec a není problém je ovládat, protože je není potřeba hledat. Tlačítko více vepředu, které slouží jako příkaz “dopředu”, má jemný vzor a zlepšuje už tak dobrou ergonomii. Tlačítka pro změnu DPI jsou také docela dobře umístěna a nehrozí, že by se při zápalu hry omylem zmáčkla. Jako poslední pak přichází kolečko, které mě velmi mile překvapilo svým chodem. Každý krok kolečka je totiž příjemně oddělený od toho předchozího. Tlačítko v kolečku je tužší a jeho zmáčknutí při používání určitě nebude náhodné. Škoda, že kolečko není nakláněcí, docela jsem si na to za léta používání zvykl.

Zpracování i ergonomie myši X-11 jsou vlastně nečekaně dobré vzhledem k ceně a dokáže uspokojit i náročnější uživatele. Plasty jsou kvalitní, tlačítka mají příjemný chod a nejsou gumová, to samé platí pro kolečko. Ergonomie, rozložení tlačítek a celkového tvaru si mě X-11 rozhodně získala na svou stranu. Za cenu v přepočtu 415 Kč opravdu nemám co bych vytkl.

Senzor a praxe

Kruciální věcí u myši je bez debat senzor, to je prostě základ všeho a kvalita musí být na úrovni, jinak je myš odsouzena k zániku. Použitý senzor neznámého typu (myš se mi nechtělo rozdělávat, teflonky se již nedají nalepit zpět) má citlivost nastavitelnou tlačítky pro změnu DPI za kolečkem, a to v krocích 800/1200/1600/2000/4800 DPI. Citlivost je tedy značná a nejvyšší nastavení je pro mě extrémně rychlé a nepoužitelné.
Snímač jsem zkoušel na různých površích – dřevo, textil, kov a tmavé probarvené sklo. Všude myš snímala pohyb bez větších problémů až na průhledné sklo, které senzor neregistroval. Ale málokdo má průhlednou podložku pod myš, takže bych to neviděl jako mínus.

Horší je to ale s citlivostí snímání pohybu. Při první příležitosti vyzkoušet si nějakou tu herní “pecku” v podobě Toxikk nebo Unreal Tournament, kde myš vystavím vysokým nárokům, jsem zjistil jednu podstatnou negativní vlastnost. Snímač nedokáže snímat drobné pohyby například při zaměřování na velmi dlouhé vzdálenosti při odstřelování. Posléze jsem zjistil, že například i označování textu písmeno po písmenu je poměrně výzva. Snažil jsem se svést vinu na podložku, ale bohužel ani po výměně za jiný povrch se situace nezlepšila. Pro běžnou práci je senzor poměrně dostačující, ale jakékoliv drobné pohyby, zaměřování, označování nebo trefování se na drobné elementy začíná být po chvíli poměrně otravné. Zvláště, když většina i velmi levných bezdrátových myší kolem 150 Kč tento neduh prostě nemá (porovnáno s několika kusy z okolí).

Výše popsané považují za “dealbreaker”, tedy vlastnost, která by mne odradila od nákupu. Je to škoda, protože kromě senzoru není asi nic, co bych myši jako takové dokázal vytknout s ohledem na nízkou cenu. Na druhou stranu pro běžné používání je senzor dostatečně citlivý (vyzkoušeno na několika kolezích)  pro brouzdání internetem a pro běžnou činnost na PC postačuje. Dost možná jsem příliš zvyklý na něco jiného.

Baterie je zatím velkou neznámou, protože nemám myš tak dlouho, abych dokázal výdrž na jednu AA baterii zhodnotit. Ale zatím ji používám s jednou baterií a vypnutým podsvícením na myši kolem tří týdnů a nevypadá to, že bych musel obyčejnou ne-alkalickou baterii v dohledné době měnit.

Recenze Easterntimes Tech X11 – Závěr a hodnocení

Easterntimes Tech X-11 vypadá skvěle, má výbornou ergonomii, je bezdrátová a levná. Někde se tak přece  jen ale musí objevit onen legendární háček. Bohužel je asi v té nejdůležitější části myši –  senzoru. Téměř všechna pozitiva, která jsme o myši napsal tak smazává tento otravný nedostatek, který znepříjemňuje používání jinak povedené počítačové periferie. Naštěstí to není tak závažné, že by se snad myš nedala používat. Pro běžnou práci naprosto dostačuje, jen náročnější uživatelé by se měli raději poohlédnout jinde.

Takže nedejte jen na vzhled, ale i na použité komponenty utvářející celek. U těchto levných výrobků z Aliexpressu je samozřejmě nemožné předem určit, zda bude vůbec daná věc použitelná nebo ne. Jde o další z osobních experimentů pokus – omyl.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.