Pro mnohé čtenáře našeho webu se při slově „Asie“ asi nejprve v hlavě vybaví čínská vlajka. Asie ale není jen Čína, ale jsou tam státy, které byste na slepé mapě možná ani nevěděli ukázat. Nebo víte kde je Turkmenistán, Uzbekistán nebo případně znáte hlavní město Mongolska? Pokud ano, budou pro vás následující informace ještě zajímavější.

Redakce Gizchina,.cz se totiž rozhodla podpořit projekt s názvem Mongol Rally, který se pravidelně koná více než 10 let. Jedná se o nejdelší dobrodružný závod na světě. Jeho start je kousek od Londýna a  cíl je pak v Mongolsku ve městě Ulanbátar (s následující malou zajížďkou ještě kousek na sever do Ruska).

Celá cesta má více než 10 000 kilometrů a projedete státy jako Irán, Uzbekistán, Kazachstán nebo Rusko. Podmínkou soutěže nejsou žádné průjezdové body, rychlost nebo čas,  protože cíl je „otevřen“ dva měsíce. Proč tomu je tak, když jde o závod rallye?

Je to totiž tak náročná cesta, že ani nemusíte dojet do cíle. Celé to stojí na autech, které by dle pravidel neměly mít obsah motoru větší než 1.2 litru (pořadatel však může udělit výjimku). Jaké auto tedy můžete mít? Většinou jsou to malé městské auta a zkuste se do tak malého auta nabalit na dva měsíce cestování.

Jak se vyhnout malému a konstrukčně složitému autu, vymysleli dva kluci původem ze Slovenska. Koupili od staršího pána starý Wartburg Tourist (kombík s obsahem 1.0 l) a upravili ho tak, aby dokázal přežít tuhle náročnou cestu. Mají dokonce ambice nejen dojet do cíle, ale také se přes Rusko vrátit do Evropy (celkem 20 000 km).

Nemusíme zabíhat do detailů, protože ty najdete na webu Mongol-rally.com (v pravém rohu je odkaz také na SK verzi webu) a tam také uvidíte naše logo Gizchina. Je to proto, že tento tým podpoříme darem mobilního telefon čínské značky (ať mají kluci GPS a ne jen papírové mapy) a pár gadgetů na cestu. Přesvědčili nás i tím, že jejích cesta má také charitativní rozměr (více na webu).

Pokud byste se chtěli na tomto projektu jakkoli podílet nebo mít doma něco zajímavého z jejich cesty, tak se podívejte na stránku Startovač (klikni zde), kde kluci právě rozběhli svojí kampaň. A některé odměny vypadají určitě zajímavě. Případně se mrkněte na jejich sociální sítě (Facebook, Instagram, Twitter). V redakci držíme klukům palce, budou to určitě potřebovat a přejeme šťastnou dobrodružnou cestu na Dálný Východ.