Hodnocení recenzenta

Skvělá smart žárovka, jejíž možnosti lze rozšířit mnoha senzory a díky tomu si automatizovat domácnost. Poradí si s 16 miliony barev, různou intenzitou osvětlení a nabídne i několik předpřipravených režimů, jako je třeba východ nebo západ slunce. Jedinou nevýhodu vidím v nízkém výkonu, kdy na velkou místnost jedna žárovka prostě nestačí.

9
Hodnocení recenzenta

Ještě nedávno jsme svítili klasickými žárovkami a dnes jsou již běžně k sehnání chytré LED žárovky, které toho zvládnou mnohem více. Tyto smart žárovky se pomalu dostávají i do běžných domácností a tak si dnes posvítíme na Xiaomi Yeelight RGB.

Xiaomi vyrábí dva typy žárovek – bílou a barevnou. V recenzi se budeme věnovat barevné verzi s označením Xiaomi Yeelight RGB, která nabízí  více možností, ale také je o něco dražší. RGB LEDka je k sehnání zde a bílou koupíte tady.

OBSAH BALENÍ

Xiaomi Yeelight RGB dorazila v malé bílé krabičce, na které toho není moc napsáno. Tím se tedy nebudeme zdržovat a podíváme se rovnou dovnitř, kde je kromě žárovky už jen  čínsko-anglický návod. Ten nabádá ke stažení aplikace MiHome a tato appka nás provede spárováním a nastavením. O tom ale až za chvíli.

recenze Xiaomi Yeelight

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Xiaomi je známo perfektním zpracováním svých produktů, což se potvrdilo i v našem případě. Žárovka disponuje paticí E27 a oproti běžným LEDkám je docela těžká. Její váha je 145 gramů a může za to především elektronika ukrytá vevnitř. Žárovka je rozdělena na 2 části, pod stříbrným plastem je ukryta elektronika a pod mléčným sklem pak samotné diody. Těch je celkem 19. Na žárovce je vytištěno logo Yeelight a také několik základních informací.

SPECIFIKACE

  • výkon: 9W
  • světelný tok: 600 lumenů
  • barevná teplota: 1700 – 6500 Kelvinů
  • patice: E27
  • ostatní: Wi-Fi, možnost automatizace, 16 milionů barev

SPÁROVÁNÍ A APLIKACE

Spárování a následná obsluha LED žárovky je jednoduchá. Manuál v balení sice nabádá ke stažení aplikace MiHome, která je místem pro všechna chytrá zařízení od Xiaomi, ale dobře poslouží i samotná aplikace Yeelight. Obě vás snadno provedou spárováním. Pro fungování je nutné mít účet u Xiaomi. Pokud ho tedy nemáte, musíte si jej založit.

Yeelight je plně v angličtině, kdežto u MiHome se lze příležitostně setkat i s čínštinou. Není to ale nějak omezující, protože základní popisky jsou v anglickém jazyce.

Yeelight
Yeelight
Developer: Yeelink
Price: Free

Aplikace Mihome nabízí více možností automatizace a propojení různých senzorů, kdežto Yeelight se věnuje jen žárovce. Doporučuji tak stáhnout obě, určitě se budou do budoucna hodit.

Jak vidíte, tak prostředí je přehledné a během chvilky si nastavíte barvu a intenzitu světla. Na výběr je i několik předpřipravených scén jako například východ nebo západ slunce. Scény si můžete vytvořit i vlastní a vložit si je na plochu. Stačí pak jen kliknout na příslušnou ikonu na ploše a světlo se nastaví dle vašich představ.

AUTOMATIZACE A SMART HOME

LED žárovka Xiaomi Yeelight spolupracuje s mnoha aplikacemi třetích stran. Funguje automatizace pomocí IFTT, Taskeru i mnoha dalších. Největší sílu ale vidím při spolupráci s Xiaomi Gateway. Žárovky díky tomu můžete propojit s mnoha senzory (senzor pohybu, bezdrátová tlačítka..) a přizpůsobit si vše dle vašich představ. Já mám například na chodbě žárovku propojenou se senzorem pohybu, kdy pohyb světlo automaticky zapne a po 2 minutách bez pohybu zase vypne. Během noci (22 – 06) se světlo rozsvítí jen na 25% a tak vám po ránu nevypálí oči. Drobnost, která vám zpříjemní vstávání.

LED žárovka, senzor pohybu a bezdrátové tlačítko

Dále mám nastaveno, že se při příchodu domů automaticky rozsvítí světlo na chodbě. Pokud tedy nesete nákup, nemusíte hledat vypínač. K tomuhle ale potřebujeme Xiaomi Gateway. Pokud vás zajímá více o Xiaomi Gateway a automatizaci, dejte mi vědět do komentářů a já se pokusím na toto téma více zaměřit.

Svítivost

LEDky Xiaomi Yeelight mám hned v několika místnostech. Ty menší osvětlí s přehledem a vystačím si jen s jednou žárovkou. Jednu žárovku mám i v obývacím pokoji (20 m²), kde na běžné úkony stačí, ale na čtení to prostě není. Totéž platí i v kuchyni, kde žárovce asistuje ještě LED pásek. V této kombinaci je světla víc než dost.

Pokud chcete žárovky použít jako hlavní zdroj světla, tak je nutné zakoupit více kusů. Ty pak lze dát do společné skupiny a ovládat je všechny najednou. Sloučit lze i všechna světla v bytě a ty pak jedním kliknutím zhasnout.

V aplikaci lze nastavit i hudební mód, kdy žárovka reaguje na hudbu a mění barvy. Neposlouchá tedy přímo žárovka, ale smartphone, který je s ní spárovaný.

Xiaomi Yeelight lze ovládat jak skrze Wi-Fi, tak i vzdáleně. Můžete tak na dálku zkontrolovat, zda není někde rozsvíceno a popřípadě zhasnout.

Závěr

Žárovky Xiaomi Yeelight využívám již více než půl roku a jsem s nimi více než spokojen, takže nákup mohu jen doporučit. Jediným problémem je nízký výkon, což lze vyřešit koupí více kusů žárovek nebo jiným zdrojem světla. Další nevýhoda se týká jen bílé LEDky a tou je nemožnost regulovat barevnou teplotu světla. RGB tohle zvládá a tak je lepší si pár korun připlatit. Bavíme se zhruba o 12 dolarech u bílé a 17 dolarech u RGB verze.

Ovládání přes aplikaci je někdy zdlouhavé, což jsem vyřešil nákupem Xiaomi Gateway a mnoha různých senzorů. Díky tomu si lze automatizovat domácnost. Nastavování sice zabere nějaký čas, ale pak už na nic nemusíte sahat. Úspěšně se mi podařilo ovládat světla i většinu elektroniky hlasem, ale o tom třeba až příště.