Hodnocení recenzenta
UMIDIGI C Note má co nabídnout - líbivý (byť dnes tuctový) design, výborné zpracování, dostačující výkon, dobrou výdrž baterie, nejnovější verzi Androidu a české LTE.
Telefon pro masy. Klasika. Šeď a nuda. Umidigi s modelem C Note rozhodně nesoutěží v originalitě. A tak zde máme další pokovenou „cihličku“, která nikoho neurazí, ale ani nepřekvapí. Jediné co mě snad překvapilo je vyšší cena a malé mušky poletující okolo tohoto modelu na které jsem si již u telefonů zavedených značek odvykl.
Tímto úvodem však nechci navodit pocit, že Umidigi C Note je špatný telefon, rozhodně má co nabídnout a čím oslovit své potenciální zákazníky. Nicméně v sektoru 5,5″ telefonů má poměrně silnou konkurenci.
O SPOLEČNOSTI UMI
Od minulého prolézání oficiálních stránek www.umidigi.com musím „Jůmíky“ pochválit. Asi četli na našich stránkách výtku k chabým informacím a upatlané transparentnosti. Nyní stránky obsahují jasné informace, konkrétní adresy, fotky z recepce atd. Konečně člověk nemusí váhat, jestli nejde jen o pouhého překupníka. Umidigi (kdysi pouze Umi) UMi Electronics sídlící v oblasti Shenzhen a byla založena v roce 2006. Prvním telefonem byl model UMi X1, který pak po letech zažil i poměrně úspěšný comeback. Aktuálně má společnost UMi v nabídce 13 telefonů. Mimo pole chytrých telefonů nabízí i HF sady, BT repro a dva headsety pro virtuální realitu.
Společnost se prsí svým živým sociálním životem: 210 000 lidiček na Facebooku, 480 000 diváků na Youtube a nechce se mi až věřit 610 000 zaregistrovaných členů na fóru. Další chloubou je několik prvenství (viz časová osa níže).
Specifikace UMIDIGI C NOTE
- Rozměry: 76.4 mm x 154.7 mm x 8.4 mm
- Váha: 168 g
- Displej: 5,5″ od Sharp, Full HD rozlišení (1080 x 1920 px), využitá přední plocha 69 % (bída), 2.5D zakřivení na okrajích, ochrana Dragontrail
- Procesor: MediaTek MT6737T – 4x 1.5 GHz, GPU: ARM Mali-T720 MP2
- RAM: 3 GB
- vnitřní paměť: 32 GB + možnost externí microSD karty do velikosti 256 GB
- Fotosnímače:
- zadní 13 Mpx sensor: Samsung S5K3L8 + duální LED blesk
- přední 5 Mpx
- Dual SIM: Nano SIM + Nano SIM/paměťová karta
- LTE: 1800, 2100, 2600, 800 MHz (super!)
- Baterie: Sony 3800 mAh
- Systém: Android 7.0 Nougat
- Antutu: téměř 40000 bodů
- Čtečka otisku prstů (na přední straně), kompas, OTG, notifikační LED
- Materiál: kov a plast
- Barvy: zlatá, šedá
Balení
Možností jak zabalit telefon do krabičky je mnoho a Umidigi zvolilo dosti podivnou variantu, která navozuje zdání originality, ale myslím, že jde o zbytečné mrhání energie. Navíc telefon v chatrné vaničce trochu poletuje a to považuji za chybu. Krabička je celá z papíru a obsahuje telefon s transportními foliemi a nasazeným průhledným silikonovým pouzdrem. Dále nalézáme stručný návod v angličtině, pružnou ochrannou fólii na displej, malou nabíječku s EU koncovkou a chabým nabíjecím proudem 1A, krásný červený kabel pro nabíjení a datové připojení a jehlu pro šuplík. Sluchátka by se do krabičky jistě vešly, ale prý si je máme koupit sami.
Unboxing
Design a konstrukce
Kdybych viděl tento telefon před rokem, pěl bych ódy. Nicméně nepovažuji u telefonu tuto stránku věci za tolik podstatnou a v této cenové kategorii nemůžeme po designové stránce čekat wow efekt. Je to prostě klasika, která se teď vyrábí.
Celokovové tělo, které je zcela pevné, zaoblené. Dobře se tedy drží v ruce. To považuji za podstatnější než to, jestli designéři navrhli jiný vzor v perforaci mřížky reproduktoru než konkurence. Co ale zamrzí, jsou širší rámečky. Některé kapsy proto mají smůlu a to je v dnešním světě bezrámečkových telefonů škoda.
K dispozici jsou dvě barevné varianty, šedá (v recenzi) a zlatá. Uspořádání tlačidel a senzorů je klasické. Tedy výdech reproduktoru na bradě telefonu vpravo od microUSB zdířky, na levé straně je pouze imitace levého reproduktoru, nicméně se tam skrývá pouze mikrofon. Na pravém boku přístroje jsou tlačítka pro vypnutí/zapnutí telefonu a kolébka pro hlasitost. Tlačítka jsou kovová, jdou dobře nahmatat a neslyšně stisknout. Trochu horší již je používání přes silikonové pouzdro, to je ale problém pouzdra.
Na levém boku je šuplík pro sim karty a paměťovou kartu. V balení je pak trn pro vysunutí. Nahoře pak najdeme 3,5 mm audio jack. Záda jsou též kovová vyjma anténových částí. Fotoaparát, umístěný nahoře vlevo, lehce vystupuje nad zadní kryt. Pouzdro je tedy téměř nutností, pokud si nechcete poškrábat ochranné sklíčko. Vpravo od čočky fotoaparátu je dvou barevný LED blesk.
Celý modul čočky s bleskem navozuje dojmu, že jde o duální fotoaparát. To samé i tlustý kabel s koncovkou navozuje dojem, že půjde o rychlo nabíjení – vše je to ale pouze šikovné zmatení nepřítele. My se ale nedáme. A místo toho tučně zvýrazníme podstatný nedostatek a to nepodsvícená senzorová tlačítka.
Ještě věta k silikonovému pouzdru. Vyjma horšího ovládání tlačítek je škoda, že obal nechrání displej při položení telefonu displejem dolu.
Výkon
Procesor MediaTek MT6737T je 64 bitový, zhruba rok starý procesor určen v první řadě pro chytré telefony. Vyrábí se technologií 28 nm a skládá se ze čtyř jader CPU taktovaný až do 1,5 GHz (MT6737 až 1,35 GHz). GPU je ARM Mali-720 MP2. Procesor jako nástupce designu Cortex-A7 zvládne až 4 GB paměti a má lepší poměr výkon/cena. Často je stavěn vedle konkurenčního Snapdragon 410 (4x Cortex-A53 na 2.1.-4.01. GHz).
Procesor je vhodný pro běžné úkoly, jako je surfování po internetu a nenáročné hry. V Antutu tento procesor v Umidigi C Note dosáhl 38564 bodů. Operační paměť ve velikosti 3GB a 32 GB vnitřní paměť nám snad po nějakou dobu postačí. Rozhodně jsem neměl potřebu instalovat (což nemám nikdy) aplikace čistící paměť a ani paměťovou kartu bych (chvíli) nepotřeboval.
Ve hře Asphalt Airborn 8 se již telefon celkem zapotil a obraz se lehounce trhal. Při delším hraní či videu se v horní části zad telefon lehce zahříval.
Displej
U displeje z dílen Sharp nemusím šetřit chválou. Nejvyšší hodnota jasu je nadprůměr co lze dnes vidět v této cenové kategorii a tak zejména nyní v létě, kdy telefon vyndáte na sluníčko, lze telefon bez problémů používat. Naopak v noci i při minimálním jasu displej stále svítí jako lampa od majáku a jediné co lze udělat, abyste si šetřili trochu zrak (a melatonin) je ubrat trochu modré v kalibraci barev. Pozorovací úhly jsou vynikající, tak jak je již dnes standard.
Jediné co tedy můžeme vytknout je samotná konstrukce, kdy okolo displeje jsou zbytečně velké rámečky (zvláště v dnešní době bezrámečkového boomu to prostě musíme zmínit) – samotný 5,5″ displej tedy zabírá 69% plochy. Plně postačující je pak klasické Full HD rozlišení (1080 x 1920 px), 2.5D zakřivení na okrajích a ochranné sklo Dragontrail (+ přibalená ochranná fólie).
Digitizér pracuje spolehlivě, zvládne současně pět prstů (na co také více, že?!). Práce s dotykovou plochou je tedy příjemná, bez prodlev či chybných doteků.
Systém
Čistému vše čisté. Není nad čistý systém bez dodatečných aplikací a nástaveb. Android ve verzi 7.0 běží v telefonu svižně je svižný a odladěný. V průběhu recenze přišla jedna aktualizace, která vyřešila jediný vážný problém na který jsem narazil. Telefon se totiž nedokázal „popasovat“ s PINem na SIM kartě. Obrazovka pro zadání kódu se po restartu objevila, ale po zadání 4 číslic se nic nestalo a chybělo tlačítko OK. Programátor prostě zapomněl.
Nicméně po aktualizaci i tento problém zmizel a tak k systému mám pouze jednu „výtku“. Když telefon probudíte (tlačítkem on/off), je aktivní pouze senzorové tlačítko home. Až když se dotknete obrazovky, můžete použít i tlačítko zpět či kontextové menu. Tento „problém“ se neprojevuje, když telefon probudíte dvojklikem na obrazovce. A pro úplnost dodám klasický neúplný a nepřesný překlad do češtiny napříč systémem.
Mezi featury systému pak můžeme zmínit appku DuraSpeed, což je aplikace přímo od Mediateku a měla by sloužit k zvýšení rychlosti spuštění aplikací a šetření energie. Zde doporučuji, pokud nechcete vypomáhat vývojářům v zasílání anonymních dat, vypněte si tuto volbu v nastavení aplikace Dura Speed (volba je záludně v obrazovce O aplikaci (která je přeložena jako „O kontaktu“)). Další vlastnosti jsou možnost probudit telefon dvojklikem na obrazovce. Samozřejmě můžete použít i čtečku otisku prstů, která je sice chytře umístěna do home tlačítka, ale není úplně spolehlivá. V nastavení také najdete možnost customizovat notifikační diodu, či naplánovat automatické vypnutí/zapnutí telefonu.
Baterie a výdrž
Umidigi C Note není úplný maratonec typu Oukitel, ale obsahuje kvalitní baterii od společnosti Sony s kapacitou 3800 mAh. Ta utáhne až dva dny nenáročného provozu (s 5:30 SOT). Škoda jen, že Umidigi k telefonu dodává napájecí adaptér s malým proudem 1A. A telefon si prostě víc nevezme (ani když mu nabídnete větší sousto). Nabíjení se tedy bude často řešit přes noc a pokud zapomenete, ráno si moc nepomůžete. Doba nabíjení se pohybovala okolo 3:45 hodin.
Konektivita a GPS
Se silou mobilního signálu nebyl problém a telefon sloužil stejně jako ostatní testované přístroje. Co je rozhodně velké plus pro tento telefon je, že zvládá 800Mhz pro české LTE mimo velká města (další pásma jsou: 1800, 2100, 2600, 800 MHz – vše důležité je obsaženo, vyjma diskutabilního pásma 8 (900 Mhz)). Při testu rychlost rozhodně nedosahovala proklamovaných maximálních rychlostí (a to ani pro „normální“ balíčky), ale to není problém telefonu, ale operátora vs. síla signálu.
S wifi ani s modrým zubem (bluetooth) nebyl problém a přístroj opět dosahuje limitů jako konkurenční stroje.
Nad čím, ale visí otazník je funkce OTG (on the go). Již jsem do recenze napsal, že tato funkce mi nefungovala s flash pamětí. Zkoušel jsem to několikrát a to s více typy flešek. Nicméně mi to nedalo a zkusil jsem ještě k telefonu připojit bezdrátový set (klávesnice + myš) od Microsoftu. A ejhle, nejen že se mi myška objevila na telefonu, ale co je zvláštní, začala pracovat i ta flash paměť. Co si o tom myslet, nechám na vás.
GPS i bez dat neztratí hlavu a v pohodě se najde. První fix jsem provedl ve stojícím voze, částečně pod stromy. Do půl minuty se telefon zorientoval a navedl mě, kam jsem potřeboval. Další nalezení GPS signálu již probíhalo do pár vteřin s přesností okolo pěti metrů. Co je ale vyloženě na houby (myšleno jako idiom) je kompas. Lítal, jak kdybych měl ruku terminátora.
Fotoaparát
I v aplikaci fotoaparátu jsem našel malinkatou mušku. V reklamních materiálech je uvedeno, že aplikace obsahuje i profesionální režim, kdy si můžete nastavit expozici, ISO atd. Marně jsem ale šátral po displeji, nikde nic. Ale pozor, tato nabídka tam opravdu je, ale objeví se jenom, když máte telefon v portrait režimu (na výšku), pak stačí přejet přes levý okraj. Ale v landscape režimu (na široko), což je myslím nejčastější volba při fotografování, se tato nabídka neobjeví. Jsem perfekcionista? Chci od života moc? Asi ne, když vím, že mi rukama prošly telefony, které takovýmito neduhy netrpěly.
Video ukázka Umidigi C Note. Maximální rozlišení FullHD s 30 snímky za vteřinu.
Zvuk
Z pravé mřížky na bradě telefonu se line poměrně hlasitý výstup. Opravdu mě v tomto telefon mile překvapil a ani při volume „na plné pecky“ nic nedrnčí a zvuk je vcelku poslouchatelný. Samozřejmě na nějaké disco na pláži zapomeňte a raději se zaposlouchejte do šplouchání vln (anebo si pomozte BT reprem). Písně z reproduktorku jsou ploché, bez basů a při vyšší hlasitosti již podání není tak přesné. Po připojení sluchátek jsem pak byl plně spokojen, byť podotknu, že rozdíl mezi flac a lepším mp3 mé uši nerozpoznají.
Konkurence
Konkurence je v tomto segmentu obrovská. To, že ostatní umí podobné a k tomu i levněji se můžete podívat na článek, který jsme nedávno publikovali. Umidigi C Note je k mání za 155.99 dolarů a tady si prostě myslíme, že by to šlo ještě laciněji.
Závěr
Recenzovaný Umidigi C Note rozhodně nepatří k nejlepším telefonům této třídy. Je to prostě průměrný telefon od zavedené společnosti, okolo kterého sem tam poletují zbytečné otravné mušky. Byť jde o detaily, víme, že konkurence to umí čistěji. Přesto má co nabídnout – líbivý (byť dnes tuctový) design, výborné zpracování, dostačující výkon, dobrou výdrž baterie, nejnovější verzi Androidu a české LTE.
Za zapůjčení telefonu pro recenzi jsme neskonale vděčni fakt cool shopu Coolicool.com.