Hodnocení recenzenta

Xiaomi Mi Pad 3 by byl výborný tablet, sráží jej ale zbytečné chyby, které jsou vzhledem k ceně obtížněji akceptovatelné.

7.5
Celkové hodnocení

Společnost Xiaomi uvedla na trh třetí generaci kompaktního tabletu Mi Pad, která se na první pohled nijak výrazně neliší od svých předchůdců. Stále jde o velmi dobré zařízení vhodné zejména ke konzumaci internetového obsahu.

BALENÍ

Obsah balení by se dal jednoduše popsat jako chudý. V pevné papírové krabici kromě samotného tabletu najdete USB-C kabel, český manuál a nouzovou 1A nabíječku, kterou přibalil český distributor. Vzhledem k tomu, že Mi Pad 3 cenou rozhodně neatakuje nejnižší příčky, je to opravdu škoda. OTG redukce či hadřík na očištění displeje by byly vítaným příslušenstvím.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Pokud jste někdy viděli nebo měli v rukou Mi Pad druhé generace, přesně víte jaký je letošní model. Kovová konstrukce těla i rozměry jsou naprosto totožné, což rozhodně nelze brát jako výtku. Když něco dobře funguje i vypadá, není potřeba to měnit. Jediným poznávacím znakem Mi Padu 3 je absence loga MI nad displejem a použití zlaté barvy. Druhým nepodstatným rozdílem je navýšení hmotnosti o 6 gramů na celkových 328 gramů.

Rozměry tedy činí 200,4 x 132,6 x 7 mm. Zpracování je dle očekávání bezchybné a zde se Xiaomi naprosto vyrovná svému vzoru Applu. Popisovat vzhled je jako nosit dříví do lesa. Ale pro pořádek, unibody tělo je kovové, pevné a ani při hrubším zacházení se nedočkáte žádných pazvuků. Čelo tabletu patří 7,9palcovému displeji, pod kterým jsou umístěna podsvícená senzorová tlačítka. Nad displejem sídlí čočka předního fotoaparátu a malá bílá indikační LED dioda. Na pravém boku najdete tlačítka pro zapnutí a regulaci hlasitosti. Horní strana je osazena 3,5mm výstupem na sluchátka, ta spodní pak nabízí USB-C konektor. Na zádech najdete hlavní kameru, jejíž čočka je v rovině s tělem tabletu. Dvojice reproduktorů má své tradiční místo ve spodní části zad.

Tablet telefonní funkce nepodporuje, slot pro SIM kartu byste tedy hledali marně. Totéž platí i pro šuplík micro SD karty, Mi Pad 3 je opět nepodporuje, musíte si tedy vystačit s interní pamětí.

DISPLEJ

K displeji lze říci totéž co ke konstrukci. Mezigeneračně k žádným zásadním změnám nedošlo. Opět je použit 7,9palcový IPS displej s vysokým rozlišením 1 536 x  2 048 bodů, což představuje dostatečnou jemnost 324 ppi. Tento displej své kvality potvrdil již u předchozí generace Mi Padu. K pozorovacím úhlům nemohu mít sebemenší připomínku, stejně tak k barevnému podání. V nastavení si můžete také aktivovat režim čtení, který přepne zobrazení do teplých barev a eliminuje modré světlo. Pro lepší čtení delších textů a zároveň ke snížení spotřeby slouží monochromatické zobrazení. Regulace podsvícení funguje spolehlivě a dosti rychle. Čitelnost na slunci je dostatečná, i když trochu víc jasu by čitelnosti prospělo. A to i proto, že otisky prstů na krycím skle ulpívají velmi výrazně a olejofobní vrstva, která by tomu bránila, bohužel chybí. V pohotovosti tedy raději mějte hadřík k čištění displeje.

HARDWARE A VÝKON

Nová generace a opět jiný výrobce procesoru. První generace byla vybavena procesorem Tegra K1 od Nvidie a právem tak Mi Pad patřil na absolutní výkonnostní vrchol. Druhá generace spoléhala na Intel a jeho mobilní procesor Z8500, což byl určitě ústup z výkonnostní špičky, byť síla tomuto procesoru určitě nechyběla. Aktuální Mi Pad 3 pak pohání šestijádrový MediaTek MT8176, což je nový model představený na podzim loňského roku. Procesor je složen ze dvou výkonnostních clusterů. Při zátěži jsou využívána dvě jádra s frekvencí 2,1 GHz, zatímco pro provoz v klidovém režimu slouží čtyři jádra s frekvencí 1,7 GHz. Grafickou část procesoru zajišťuje čip PowerVR GX6250, který zvládá přehrávání 4K videí v HEVC i VP-9 kodeku a poradí si i s náročnými hrami. Nemusí vás tak mrzet, že Mi Pad 3 už nepatří do elitního klubu nejvýkonnějších zařízení, jako tomu bylo u jeho první generace. Kde ovšem výrobce výrazně přitlačil na pilu je kapacita operační paměti, která vzrostla na 4 GB. Uživatelská paměť zůstala beze změny, tzn. kapacita 64 GB bez možnosti dalšího rozšíření pomocí paměťových karet. Pokud vám tato kapacita nestačí, určitě využijete podporu OTG s patřičnou redukcí či vhodným flash diskem.

Pro interní úložiště sice výrobce použil starší typ čipů eMMC5.0, jejich rychlost je však více než nadprůměrná. Tablet jsem samozřejmě nechal otestovat benchmarkem Antutu, jehož výsledek skončil na hodnotě 73 000 bodů. To je poměrně překvapivá hodnota, jelikož Mi Pad 2 dokázal nasbírat o cca 4 000 bodů víc. Výsledky syntetických testů ovšem nic neříkají o reálném chování systému a aplikací, na což se podíváme v další kapitole.

SYSTÉM

Tablet je samozřejmě osazen upraveným systémem MIUI ve verzi 8.2, který vychází z Androidu 7.0. Pokud již nějaký Xiaomi telefon či tablet vlastníte, zorientujete se v systému bez problémů. Ostatním bude chvilku trvat, než v nastavení některé funkce najdou. Nastavení je poměrně bohaté a lze v něm najít dost užitečných vychytávek, které v běžném Androidu chybí. Systém je lokalizován do češtiny, sem tam ale na pozůstatky angličtiny narazíte, jde např. o datum, který jediný zůstal v angličtině i anglickém formátu. K plynulosti systému, instalování aplikací, jejich spouštění a přepínání nemohu mít žádné výhrady. Reakce byly rychlé a ani načítání webových stránek v zobrazení pro PC nečinilo tabletu žádné velké potíže. Chvályhodné je i to, že do tabletu výrobce implementoval funkci pro ovládání jednou rukou Quick ball. Můžete si tak vytvořit pět zástupců, které máte kdykoliv k dispozici.

Co ovšem nepotěší jsou občasné pády aplikací. U některých se to stávalo i pravidelně. Pokud jsem nepřipojil sluchátka, nespustila se ani aplikace upřesňující nastavení zvuku, opět docházelo k jejímu pádu. Největší slabinou ovšem byla nemožnost kopírovat data z a do interní paměti tabletu přes USB kabel. Po připojení k počítači byl tablet rozpoznán jako neurčené zařízení s nemožností přenosu dat. Nezbývá než doufat, že tyto neduhy odstraní brzká aktualizace softwaru.

BATERIE A VÝDRŽ

Osazená baterie disponuje kapacitou 6 600 mAh a výrobce k ní ve svých propagačních materiálech uvádí výdrž až 12 hodin při sledování videa. Abych toto tvrzení ověřil, nastavil jsem jas displeje na 50 %, poloviční hlasitost reproduktorů a spustil přehrávání videí přes aplikaci  YouTube. Po rovných šesti hodinách se ukazatel baterie zastavil na 49 %. Dvanáctihodinové výdrže tedy nebude vůbec problém dosáhnout.

Pokud tabletu energie dojde, poohlédněte se po nabíječce s 2A výstupem a obrňte se trpělivostí. Tablet žádnou technologii rychlého nabíjení nepodporuje a do plné kapacity jej nabijete za cca 3 hodiny a 15 minut. Při nabíjení se tablet nijak výrazně nezahříval.

KONEKTIVITA

Stejně jako předchozí generace ani Mi Pad 3 nepodporuje datové přenosy a GPS. Vystačit si musíte s Bluetooth 4.1 a dvoupásmovou Wi-Fi. Obojí funguje na jedničku. Na citlivost Wi-Fi mohu pět jen samou chválu. V místech, kde jiné telefony již ukazují velmi slabý signál, má Mi Pad 3 o jednu čárku navíc a stabilně a bez výpadků data přenáší i při několikahodinovém nepřetržitém streamování.

Pokud jste mimo dosah Wi-Fi, můžete se vrátit ke starému dobrému FM rádiu. To lze spustit i bez připojených sluchátek, ale je to zbytečná snaha. Sluchátka fungují jako anténa a bez nich nic nenaladíte. Příjem je dostatečně kvalitní a nelze k němu mít žádné výhrady. Nepočítejte ale s RDS, stanice si musíte pojmenovat sami.

FOTOAPARÁT

Rozlišení 13 Mpx a světelnost F2.2 jsou hodnoty, které naznačují, že pořízené snímky by mohly patřit mezi to lepší, co mobilní segment nabízí. Realita bohužel není tak růžová. Fotky postrádají ostrost, dočkáte se přepálených slunečných scén a téměř nulovou hloubkou ostrosti. Za horšího osvětlení začíná automatika pracovat s šumem, který způsobuje výrazné vyhlazování, což z fotek vytvoří omalovánky. Příliš nepotěší ani nemožnost si jakékoliv parametry kamery nastavit. Kvalita, resp. nekvalita pořízených snímků může být způsobena nějakou vadou konkrétního testovaného kusu. To ale nemohu potvrdit ani vyvrátit. Snad jde také jen o SW problém, který vyřeší budoucí aktualizace. Naproti tomu videa ukládaná ve Full HD s ostrostí problém nemají, s přepálenými scénami ale také. Přední kamera pak nabízí standardní výsledky, neurazí ani nenadchne.

 

ZÁVĚR

Xiaomi Mi Pad 3 na mě během testování zapůsobil lehce schizofrenním dojmem. Svižný systém kazí pády aplikací, výbornou výdrž na baterii sráží dlouhá doba nabíjení. Displej s výbornými parametry kryje snadno se špinící krycí sklo a poměrně rychlou vnitřní paměť jsem nemohl důkladně využít, jelikož s počítačem se tablet nebavil. Rozhodně ale nejde o špatný produkt. Část problémových věcí se dá vyřešit softwarovou aktualizací a potom půjde o tablet, kterému nebude moc co vytknout. Tablet si můžete zakoupit v e-shopu xm.cz, odkud jej máme k testu zapůjčený.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.