Hodnocení recenzenta

Kamera YI 4K+ naplnila veškeré mé očekávání a v mnohém je dokonce překonala. Dle mého názoru se jedná o nejlepší akční kameru a to za poměrně nízkou cenu.

9.5
Hodnocení recenzenta

Společnost Xiaomi vstoupila již před více než 2 lety na trh s akčními kamerami, když představila levnou Xiaomi Yi Camera Sports. Kamera se stále těší velké oblibě, ale Xiaomi se mezitím posunulo o pořádný kus dál. V minulém roce byla představena kamera Xiaomi YI 4K a před nedávnem i vylepšená Xiaomi YI 4K+, která pořádně zatopila společnosti GoPro. Nyní ji, díky společnosti Beryko.cz, máme možnost vyzkoušet i my.

Xiaomi Yi 4K+ je oproti GoPro Hero 5 o poznání levnější, ale dle zahraničních recenzí se nemá za co stydět. Nedáme ale na cizí recenze a Xiaomi Yi 4K+ si otestujeme sami v naší recenzi.

OBSAH BALENÍ

Xiaomi se bohužel v příslušenství moc nevytáhlo a balení obsahuje jen naprostý základ. Námi testované balení je vybaveno vodotěsným pouzdrem, redukcí na stativ, jedním šroubem, USB-C kabelem a manuály.

Vaší pozornosti jistě neuniklo bílé zpracování doplňků a to včetně bílého zámku pouzdra. Kombinace černé kamery a bílého příslušenství se mi osobně moc nezamlouvá, navíc se zámek na pouzdře snadno ušpiní.

VZHLED A ZPRACOVÁNÍ

Tělo kamery je bez výjimky hladké, přesto kamera nijak zvlášť v rukou neklouže. Přední strana má být inspirována karbonem, i když to tak na první pohled nevypadá. Oproti GoPro působí Xiaomi uhlazenějším dojmem ale není bez pouzdra vodotěsná, v tomto má tedy GoPro jednoznačnou výhodu. Jinak je kamera zpracována na výbornou a v podstatě není co vytknout.

 

Na přední straně je objektiv a informační dioda, která dokáže zobrazit až 3 různé barvy. Další dioda pak je i v jediném tlačítku kamery na horní straně. Na stejném místě je i první z mikrofonů a reproduktor. Druhý mikrofon je na pravé hraně a na levé pak USB-C port. Ten je schovaný pod gumovou krytku, která jej chrání před prachem a vodou.

Displej má úhlopříčku 2,19-palce, rozlišení 640 x 360 pixelů a podporuje dotykové ovládání. Zbývá nám už prozkoumat jen spodní stranu, kde je integrovaný stativový závit a slot pro baterii. Dvířka slotu drží na pantu, takže je při výměně baterie neztratíte.

Musím uznat, že zpracováním se bez debat jedná o jednu z nejlepších kamer na trhu a Xiaomi se tentokráte opravdu vytáhli.

OVLÁDÁNÍ A FUNKCE

Myslím, že redukce tlačítek na minimum je u akčních kamer krok špatným směrem, přesto YI musím pochválit za jednoduché ovládání i v ochranném pouzdře. Do nastavení se sice nedostanete, ale přepínat mezi různými módy jde snadno a rychle. Stačí dlouze podržet tlačítko a vyskočí na vás nabídka s možnostmi. Tou listujete krátkým stiskem a dlouhým pak svou volbu potvrdíte.

Ke vstupu do nastavení však musíte využít dotykový displej. Ten ale nereaguje v pouzdře, což třeba u kamery SJCAM SJ7 Star možné je. Na druhou stranu je u Xiaomi displej dotažen k dokonalosti, ovládání je přesné, rychlé a v rámci možností, přihlédnu-li k velikosti displeje, i intuitivní.

Menu je poměrně obsáhlé a všechny položky můžete shlédnout na videu. V nastavení lze vždy upravit jen aktuálně zvolený mód, což celé menu zjednodušuje a zrychluje tak práci s kamerou. Možná si všimnete, že v menu chybí volba 4K/60 fps. Má to totiž jeden drobný háček. Tato položka je dostupná pouze pokud přepnete kameru do NTSC. V našich končinách se ale používá PAL a tak budu kameru testovat „pouze“ při 50 snímcích za vteřinu.

Specifikace:

 • senzor: IMX377, 12 MPx
 • procesor: Ambarella H2
 • FOV: 155°
 • displej: 2,2 palce (640 x 360 pixelů), dotykový
 • baterie: 1400 mAh
 • micro SD karta: až 128 GB
 • konektivita: USB-C, Bluetooth, Wi-Fi
 • světelnost objektivu: f/2.8
 • maximální rozlišení: 4K/60 fps
 • stabilizace: EIS (elektronická stabilizace)
 • bitrate: max 120 Mbps
 • podpora RAW: ano
 • možnost připojení externího mikrofonu, hlasové ovládání, možnostr redukce fish eye efektu

APLIKACE

V poslední době mi pod rukama prošlo několik kamer od různých výrobců, jednalo se například o SJCAM SJ7 Star nebo ThiEye T5e. A obě měly problém s aplikacemi pro smartphony. Není to ale problém jen kamer z Číny, setkal jsem se s tím nedávno i u GoPro, kde kamera odmítla s telefonem spolupracovat. I když se už nakonec povedlo některé z kamer spárovat se smartphonem, tak pohyb v aplikaci byl pomalý a s velkými prodlevami. To vedlo k tomu, že jsem aplikace používal jen minimálně a s velkým odporem.  Appka níže mi ale spravila náladu a je prostě skvělá. Celý proces od instalace až po spárování s kamerou zabral asi minutu a latence v aplikaci je minimální. Když se chce, tak to jde. Bravo!

Aplikaci jsem testoval na telefonu s OS Android 7.1.1., ale jablíčkáři nemusí smutnit. I pro ně je připravena aplikace v App Storu.

FOTO A VIDEO

V předchozích kapitolách recenze jsme si řekli, co vše kamera umí a nyní se podíváme, jak to opravdu umí předvést. Moc kritiky ale neuslyšíte, protože se kamera řadí ke špičce v oboru. Barvy mají skvělé podání a navíc je možné natáčet v režimu flat, což je obdoba GoPro Protune. Díky tomu máte mnohem volnější ruce při postprodukci. Podpora RAW a hlasového ovládání přibude až s další aktualizací.

Záběry mají parádní ostrost, která se ale pomalu u okrajů ztrácí. Není to ale nic, co by mi zkazilo náladu. Šum je minimální, barvy věrné a dobře dopadla i stabilizace. Jelikož se jedná o elektronickou stabilizaci, tak však bohužel nejde použít při každém rozlišení. Počítat s ní můžeme u 4K/25fps, 2.7K/50fps a také u FullHD/50fps. Celkově ale nemůžu hodnotit jinak než za 1.

Youtube podstatně zhoršil kvalitu záběrů a proto je přikládám ke stažení v původní kvalitě zde (4K,2.7K) a zde (FullHD). Fotografie pak najdete ke stažení zde.

Datový tok u 4K/50 fps dosahuje až 135 Mbps a tak se moje karta pořádně zapotila. Pokud teda plánujete nákup této kamery, ověřte si rychlost stávající karty, protože ne všechny budou kameře stačit.

Kombinace úsporného procesoru a baterie s velkou kapacitou vám umožní natáčet tak dlouho, dokud se vám nezaplní karta. Při FullHD snímání kamera vydrží téměř 2 hodiny a u nejvyššího rozlišení je pak tato hodnota zhruba poloviční.

ZÁVĚR A HODNOCENÍ

Dočetli jste až sem a máte hlavu plnou dojmů? Tak já vám to shrnu takříkajíc „po lopatě“. Kameře Xiaomi YI 4K+ hraje do karet skvělý dotykový displej a jemu přizpůsobené ovládání, výborná aplikace a co je nejdůležitější, tak i výborný záznam s nadprůměrnou elektronickou stabilizací. Skvělá je i korekce fish eye efektu přímo v nastavení.

Jedinou nevýhodu pak vidím v nutnosti používat vodotěsné pouzdro. GoPro to zvládne i bez něj a to u několika modelů. Snad se toho dočkáme i u příští kamery od YI, odpadl by tím problém s dotykovým ovládáním.

Děkuji společnosti Beryko.cz za zapůjčení kamery Xiaomi YI 4K+ k účelům recenze a i díky nim už zase přemýšlím nad výměnou své stávající kamery za tuto.