Hodnocení recenzenta

Pořízením UMI Z chybu rozhodně neuděláte, výkonem škrábne vyšší střední třídu a zpracováním ji snad i překoná.

8.5

Na začátku dnešní recenze musím uklidnit všechny fanoušky značky UMI, protože samozřejmě nekončí, jak by se snad z nadpisu mohlo zdát. UMI Z je jen posledním kusem z jejich produkce než se rozhodli prodloužit jméno na UMIDIGI. Také jde o jeden z prvních telefonů na trhu s procesorem Mediatek Helio X27 a tak jsem byl osobně velmi zvědav jak si povede v našich testech. Protože už jste se už určitě podívali na výsledné skóre hodnocení, tak už asi tušíte, že určitě očekávání nezklamal. Ale k tomu se samozřejmě dostaneme 🙂 Nesmíme také hned na úvod zapomenout poděkovat kolegům z Coolicoolu, že nám ochotně poskytli vzorek a díky nim mohla recenze UMI Z vzniknout.

BALENÍ

V UMI si poslední dobou dávají opravdu záležet i na prvním dojmu co se týče balení a Z tak dorazilo ve slušivé černé plechové krabičce. Vše velmi decentní, kompaktní a opatřené zlatým vystupujícím logem značky. Na zadní straně pak pro jistotu výpis specifikací telefonu, abyste neměli pocit, že kupujete zajíce v pytli. Uvnitř pak vše úhledně uspořádáno a rozděleno, telefon samotný je chráněn jak vypolstrovaným víkem krabičky, tak nalepenou fólií na zádech i na displeji. Příslušenství základní, ale v podstatě vše co potřebujete – kovový trn na vysunutí SIM šuplíku, nabíječka rozumných rozměrů (přímo s EU konektorem, žádné redukce), smotaný slušivý rudý nabíjecí kabel s USB-C konektorem a nezbytná příručka uživatele, tentokráte dokonce bez rozsypaného čaje.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

I s kvalitou zpracování se UMI zlepšuje opravdu model od modelu a UMI Z patří k příkladně udělaným telefonům s reprezentativním vzhledem. Je vyrobeno z jednoho kusu hliníkové slitiny  narušené pouze dvěma tenkými plastovými pruhy pro antény na zádech. Tělo telefonu je zaoblené, příjemně se drží a neklouže z ruky. Ani rozměrově se nejedná o žádného macka, telefon má 154,6 x 76,8 x 8,2 mm a ačkoliv jsem ho původně podezíral z nadváhy, tak se mnou naměřených 177 g moc neliší od udávaných 175 g. Do mých rukou doputovala šedo-černá varianta, ale k sehnání je i lehce kýčovitá bílo-zlatá.

 

Přední straně telefonu dominuje samozřejmě 5,5-palcový displej s velice tenkými rámečky po stranách displeje a podrobně se na něj podíváme v samostatné kapitole. Jen dodám, že je krytý odolným Dragontrail glass a nabídne 2.5D zakřivení. Na displejem je mírně mimo středovou osu čočka předního fotoaparátu se softlight LED bleskem, reproduktor, notifikační dioda a senzory přiblížení a regulace jasu. Dole najdeme oválné Home tlačítko se čtečkou otisků prstů a po stranách pak nepodsvětlená kapacitní tlačítka (je nutné je zapnout v Nastavení).

 

Zadní strana je poměrně minimalistická a ani logo UMI není přehnaně velké, podobně jako veškeré nezbytné certifikace. Na první pohled by se mohlo zdát, že UMI Z disponuje duálním fotoaparátem, ale není tomu tak a druhá „čočka“ je pouze laserový autofokus. Jen připomenu, že duální fotoaparát je vymožeností mírně dražšího bratříčka UMIDIGI Z Pro. Čočka fotoaparátu mírně vyčnívá, ale jde opravdu o milimetr. Vedle ní je pak kulatý čtyřnásobný LED blesk a díra mikrofonu.

Levá hrana telefonu obsahuje vysouvací SIM šuplík s hybridním slotem (2xSIM nebo 1xSIM+microSD) a pravá hrana pak tlačítko Power a kolébku ovládání hlasitosti. Tlačítka jsou kovová  s přesným a jasným stiskem a minimálním vikláním. Na horní hraně telefonu je pak sám voják v poli 3.5mm jack konektor a nic jiného. Zbývá už jen pohled na bradu telefonu, kde najdeme dvě podélné mřížky, jedna skrývá reproduktor a druhá mikrofon, nejde tedy o stereo. Nabíjecím konektorem je moderní USB-C, takže už neřešíte korektní natočení kabelu.

DISPLEJ

UMI Z může nabídnout 5,5-palcový Sharp IGZO displej s FullHD rozlišením 1920×1080 pixelů a hustotou bodů 401 PPI, výrobce slibuje až 95 % NTSC barevný gamut. Jedná se o OGS panel, tedy dotyková vrstva je součástí displeje a ten tak není příliš „zapuštěný“ pod krycím sklem. To je zastoupeno 2.5D zakřiveným Dragontrail Glass a pokud bychom věřili UMI tak by dokonce mělo být ještě odolnější než obvyklejší Gorilla Glass. Barevné podání displeje je na velmi slušné úrovni, stejně jako pozorovací úhly, jen je nutné odstranit nalepenou podprůměrnou ochrannou fólii displeje, která má tendenci vše silně rozmazat. Maximální jas má výbornou hodnotu až 500 nitů, takže se nemusíte bát ani přímého slunce. Překvapením je pouze podpora maximálně 5 dotyků najednou, ale ruka na srdce, většina z nás nemá geny chobotnic a více není nutné.

HARDWARE

Jak už bylo zmíněno na začátku, tak UMI Z je jedním z prvních telefonů na trhu vybavených procesorem Mediatek Helio X27. Tento deca-core procesor vyrobený 20nm procesem je papírově velmi výkonný a může nabídnout dvě jádra Cortex-A72 taktovaná na 2.6 GHz, čtveřici jader Cortex A-53 taktovaných na 2 GHz a nakonec čtveřici jader Cortex A-53 běžících na 1,6 GHz. Doplněn je o grafiku Mali-T880MP4 taktovanou na 875 MHz, 4 GB LPDDR3 od Samsungu a 32 GB eMMC 5.1 úložiště. K reálnému výkonu komponent se dostaneme podrobně v kapitole s benchmarky. Telefon má dále k dispozici identickou dvojici 13 Mpix fotoaparátů Samsung S5K3L8, dualband Wi-Fi, Bluetooth 4.1, GPS+Glonass, akcelerometr, kompas, gyroskop, FM rádio, hybridní SIM slot nebo samostatný audio čip NXP-TFA9890. Pro našince je pozitivem i plná podpora českých LTE pásem včetně 800 MHz.

Samostatný odstaveček si zaslouží čtečka otisků prstů, protože dovede zároveň překvapit i zklamat. Rozpoznání vašeho otisku je na velmi slušné úrovni a vysoce nad úrovní levných čínských značek. Ale ze záhadného důvodu trvá probuzení vypnutého displeje otiskem prstu mnohem déle než by člověk očekával a nesnese srovnání například s mým extrémně rychlým OnePlus 3. Na druhou stranu pokud odemykáte již rozsvícený displej tak je reakce blesková. Tady by mohli UMI ještě zapracovat.

SOFTWARE

Tady budu poměrně stručný, protože UMI Z má k dispozici čistý Android 6.0 Marshmallow jen se základními Google aplikacemi. Takže žádný bloatware nebo zpomalující nadstavba systému. Po prvním OTA updatu se z mého UMI stal mávnutím kouzelného proutku UMIDIGI a po dobu testování dorazily ještě další updaty, firma se o telefon evidentně stará. Bohužel však stále ještě není k dispozici zásadní slíbený update na Android 7.0 Nougat, snad už to nebude trvat moc dlouho. Jinak je systém svižný, díky 4 GB RAM je multitasking bezproblémový a vše běhá jak na drátkách. Subjektivně mi přijde trochu líný scrolling v základních obrazovkách, ale může se jednat jen o neodladěnost, protože například v Chrome browseru je vše v pořádku.

VÝKON A POUŽÍVÁNÍ

Konečně se dostáváme k proklepnutí křemíkového srdce telefonu a máme pro vás sadu výsledků z nejoblíbenějších benchmarků. Helio X27 je bezesporu velmi dobrým procesorem, ale do úplné špičky mu však přece jen krůček schází. Ale i tak jsem dokázal z telefonu vyždímat 98.000 bodů v Antutu (apropo nechápu jak dokázali jiní recenzenti překonat 110.000), nebo velmi dobré výsledky z Geekbench. Ani grafický čip Mali-T880MP4 není žádné ořezávátko a předvedl slušné výkony zejména v porovnání s minulými generacemi Mediateku. Vnitřní úložiště je sice pouze eMMC 5.1, ale jedná se o čipy Samsungu a naměřené přenosové rychlosti jsou také výrazně nadprůměrné.

Výkon samotný pak bez výhrad dostačuje na cokoliv co si zamanete, potrápil jsem telefon i náročnějšími hrami se kterými si poradil zcela bez problémů. Při extrémním výkonu se záda telefonu poměrně zahřívají, ale nejde stále ještě o nic co by vám popálilo prsty. Moderní výkonné křemíkové zázraky holt topí.

BATERIE A VÝDRŽ

UMI Z má na papíře velmi dobrých 3780 mAh kapacity baterie a protože se jedná o kvalitní kus z produkce Sony, tak má očekávání byla poměrně velká. Možná až příliš veliká, protože jsem se v obligátním PCMark testu baterie dostal zhruba na 5.5 hodiny což určitě není špatné, ale šlo by určitě i víc. V reálném provozu jsem se dostal na lepší hodnoty, zhruba kolem 6-7 hodin SOT. Telefon tak vydrží dva dny střízlivého užívání nebo jeden obvykle náročný den.

Co se týče nabíjení tak UMI sice deklaruje podporu rychlonabíjecí technologie PE+ a plné nabití kapacity za 100 minut, ale v reálu jsem se dostal na vyšší čísla. Plné nabití baterie obvykle trvalo minimálně 120-130 minut, ale mějte na paměti, že po několika cyklech se vše ještě usadí.

KONEKTIVITA A GPS

S konektivitou se také nebudeme dlouho zdržovat, UMI Z bylo výborné jak v citlivosti mobilního signálu, tak Wi-Fi včetně nadprůměrných rychlostí nebo Bluetooth. Kvalita hovoru také bezproblémová a jak už jsem zmiňoval výše tak telefon podporuje LTE pásma 1/3/7/20. GPS také překvapilo, fix je poměrně rychlý a přesnost byla dokonce ještě o chlup lepší než u mého OnePlus 3, takže už snad můžeme nadobro pohřbít historické problémy muzejních čipsetů od Mediateku s GPS.

FOTOAPARÁT

Kapitolu o fotoaparátech začneme netradičně tím předním, protože ten bývá u většiny telefonů opomíjenou popelkou. Tady je však selfie snímač zcela identický se zadním a 13 Mpix senzor Samsung S5K3L8 patří k tomu nejlepšímu co jsem u předních fotoaparátů osobně viděl. Softlight LED blesk pomůže s případným přisvícením scény, takže selfie mánie nekončí ani za šera.

Pokud je přední kamera ve své kategorii vysoce nadprůměrná, tak u zadní už tak moc jásat nelze. Stále jde o nadprůměr, fotky jsou barevně dobře saturované a zaostřené, někdy však mají tendenci být lehce podexponované a mají problémy s šumem. Pochvalu zaslouží duální zaostřování, telefon má jak PDAF, tak laserový autofokus pro bleskové snímání. Dále je zde kulatý čtyřnásobný LED blesk slibující lepší výkon než obvyklé duální. V hoších světelných podmínkách jde samozřejmě kvalita rapidně dolů, ale pořád se dají pořídit s trochou šikovnosti použitelné snímky. HDR jsem po chvíli testování zcela zavrhl, produkuje nerealisticky barevné a přesvícené fotky. Obecně fotoaparát trpí absencí optické stabilizace, takže občas se prostě podaří vyfotit něco rozmazaně. Pokud byste měli zájem mrknout na neupravované fotky v plném rozlišení, tak jsou ke stažení ZDE.

Videa je možné nahrávat až ve 4K rozlišení, ale osobně jsem měl problémy s přehráváním uložených 4K videí na mém stolním počítači. V telefonu vše přehrávalo korektně, ale v několika různých přehrávačích se video sekalo. Takže pro vás mám radši plně funkční ukázku FullHD videa, které je na slušné úrovni. Videa se ukládají ve formátu MP4.

ZVUK

UMI Z se chlubí samostatným Hi-Fi audio čipem NXP-TFA9890 a kvalita výstupu do sluchátek je opravdu velmi dobrá. Ještě krůček a mohla by být výborná, ale nemůžeme být přehnaně nároční. Také zvuk z reproduktoru je dobře prokreslený a může nabídnout skoro až zbytečně vysokou maximální hlasitost. Ale ani při maximálním zesílení nedochází k výraznému zkreslení zvuku, takže bod pro UMI v oblasti audia.

RECENZE UMI Z – HODNOCENÍ A ZÁVĚR

Abychom si mohli udělat úplný obrázek o UMI Z tak musím samozřejmě doplnit i cenu za kterou se prodává, na Coolicoolu od kterých máme vzorek je k dostání za 229.99 dolaru. Cenově tedy patří do čínské střední třídy a po několika týdnech s ním mohu s klidem duše potvrdit že právem. Výkonem dokonce škrábne vyšší střední třídu a kvalitou zpracování tam patří úplně. Za zmínku rozhodně stojí vysoce nadprůměrný selfie fotoaparát, zvukový výstup nebo výborné GPS.

Pokud se UMI podaří v dohledné době poskytnout slíbený update na Android 7.0 Nougat, tak odpadne i poslední malá výtka, kterou k telefonu mám. S UMI Z rozhodně neprohloupíte, ale je na zvážení, jestli nestojí za to investovat zhruba 20 dolarů navíc do modelu UMIDIGI Z Pro s identickým hardwarem a designem, ale duální kamerou.