Hodnocení recenzenta

Za svoje peníze dostanete skvěle vypadající, kvalitně vyrobený a slušně výkonný notebook, který si prostě zamilujete. Xiaomi Mi Air Notebook 12.5" mohu jen a jen doporučit.

9

Když vám odejde notebook do křemíkového nebe, tak je to věc nemilá pro kohokoli, ale pro psavce mého ražení se jedná o tragédii. Takže když podobná radost potkala mě, tak jsem nelenil a zalovil v čínských vodách, protože jsem už dlouho pokukoval po nadějně vypadajícím Xiaomi Mi Notebook Air 12.5″. Nu a za pár dní jsem už šikmooký zázrak držel v ruce a po zhruba týdnu používání se mohu podělit o první dojmy v mini recenzi.

Xiaomi Mi Notebook Air 12.5″ je menším z dvojice notebooků tohoto čínského výrobce a v těchto dnech se dostává na trh jeho vylepšená verze s procesorem Intel Core M3-7Y30 platformy Kaby Lake. Ta je však výrazně dražší a v podstatě nenabízí kromě marginálně výkonnějšího procesoru zhola nic. Ale původní verze díky tomu klesla pod 500 dolarů a to už je opravdu láce, když se člověk podívá na ceny u nás kolem 20 tisíc korun.

Notebook dorazil ve slušivé bílé krabici a veškeré příslušenství je hezky úhledně uloženo uvnitř. Ono ho taky moc není, čínské manuály a 45W nabíječka s nabíjecím konektorem USB Type-C. Z druhé strany je pak konektor do zásuvky jen s čínskou zástrčkou, takže nějaká redukce bude nutností. Přibalená malá EU redukce je opravdu tragická s viklajícími se kolíky, takže ani náhodou, ale to není příslušenství od Xiaomi, pouze bonus z obchodu.

Na první pohled notebook opravdu ohromí kompaktními rozměry, tloušťka je pouhých 12.9mm a celá sranda váží jen 1.07 kg. Pro představu se podívejte na obrázek kde  leží vedle mých not o rozměrech zhruba standardní A4. Celokovová konstrukce je parádní a opravdu dá vzpomenout na MacBook Air i kvalitou provedení. Malou výtku si dovolím mít jen ke kloubu displeje, který mi přijde mírně volnější a uvidíme jak se popere s dlouholetým používáním.

Díky použitému mobilnímu procesoru Intel Core M3-6Y30 platformy Skylake nebylo nutné do notebooku instalovat větráček, takže provoz je absolutně tichý. Spodek notebooku v zátěži samozřejmě lehce topí, ale nejedná se o nic hrozného. Konektorová výbava je slabší, podobně jako u zmíněného MacBooku Air je zde pouze jeden USB 3.0 port, ale s tím se holt musíme smířit. Potěší plnokrevné HDMI, USB Type-C port sloužící k nabíjení a 3.5mm audio jack, zamrzí pak absence čtečky paměťových karet.

Pro otevření notebooku slouží šikovný výřez a po odklopení víka pak na vás vykoukne chlouba přístroje, 12.5-palcový FullHD displej kompletně pokrytý sklem od kraje ke kraji  (tvrdším než Gorilla Glass 3). Vypadá to prostě skvěle a i když displej není dotykový tak je radost pohledět, jen je potřeba mít na paměti že sklo znamená lesklý displej na rozdíl od obvyklejších matných.  Jas, barvy, odezva, pozorovací úhly, vše je na výborné úrovni a za zmínku pak stojí jen možnost otevření jen do maxima 135° úhlu.

Po týdnu intenzivního psaní mohu s klidným svědomím říct, že klávesnice je naprosto fantastická, klávesy jsou tak akorát, zdvih i odezvy jsou ideální a já jsem nadšen. Jen samozřejmě klávesy nemají české popisky, ale není problém si je polepit manuálně. Ke komfortu užívání přispívá i podsvícení, decentní ale nerušivé. Touchpad je dostatečně velký a nemá žádná fyzická tlačítka.

Po hardwarové stránce je notebook vybaven již zmíněným procesorem Core M3-6Y30 taktovaným na 0.9 – 2.2 GHz spolu se 4 GB LPDD3 RAM 1866 MHz, grafikou Intel HD Graphics 515 a 128 GB SATA3 SSD diskem. Neočekávaným bonusem je přítomnost druhého M.2 slotu na disk, jedná se o PCIe M.2 2280 slot, takže není problém notebook osadit super výkonným NVMe diskem, ale k tomu se dostanu osobně až časem. Jinak má Xiaomi Air dual band 802.11ac Wi-Fi a Bluetooth 4.1.

Notebook dorazil s čínskými Windows 10 a bohužel se jedná o verzi, kam se vám prostě nepodaří češtinu dostat ani párem volů. Takže nezbývalo než systém přeinstalovat a použít vlastní klíč, ale v době kdy je možné koupit online legální OEM licenci Win 10 za 13 dolarů to opravdu není problémem. Instalace z externího disku lehce zlobila, ale po přepnutí UEFI na Legacy v BIOSU vše fungovalo jako na drátkách. Windows 10 byly schopny najít veškeré nutné ovladače automaticky, ale pro plnou funkčnost některých vychytávek doporučuji nainstalovat i balík ovladačů a utilit ze stránek Xiaomi.

Celkový výkon notebooku je výborný, tedy pokud na něj pohlížíte jako na pracovní a zábavní cestovní nástroj. Surfování, kancelářská práce nebo přehrávání i náročných videí mu nedělá žádný problém a díky SSD disku je vše svižné a bleskové. Skylake GPU sice bohužel ještě nemá nativní dekódování HEVC kodeku jako Kaby Lake, ale zvládne to utáhnout procesorem. Co se týče hraní her, tak na nenáročné nebo starší tituly je to akorát, ale nečekejte žádné „dělo“. Na moje cestovní hry v podobě Hearthstone, Panzer Corps, Life is Strange nebo Planescape Torment Enhanced je to úplně akorát 🙂

Baterie s kapacitou 37 Wh byla schopná dodat šťávu zhruba pro šest a půl hodiny sledování filmů, pro kancelářskou práci můžete ještě minimálně hodinku navíc očekávat a na hry pak výrazně ubrat. Zvuk obstará dvojice 1W AKG reproduktorů na spodku notebooku, takže pokud máte notebook položený třeba na posteli a ne na rovné ploše, tak může být utlumen. Díky vylepšení Dolby Advanced Audio je pak k dispozici obšírné nastavení a ladění ideálního zvukového obrazu. Webkamerka nad displejem má rozlišení jen 1 Mpix, ale na hovory po Skypu je opět zcela dostačující.

To nejlepší na konec a tím je cena Xiaomi Mi Notebook Air 12.5″. K dostání je momentálně na Gearbestu za 489.99 dolarů (v těchto dnech je za tuto cenu zlatá varianta) a ultra levnou dopravou DHL za 2 dolary navrch. I když připočtete 21 % DPH a náklady celního řízení, tak se pořád dostanete lehce přes 15.000 korun českých, což je stále o čtvrtinu levnější než nabídka tohoto modelu u nás. A pro ty co by měli zájem o novou větší a výkonnější 13.3″ Ultimate verzi tak mám i speciální slevový kupón AirQ13 se kterým ušetříte 100 dolarů a notebook máte za 799.99 dolarů, také samozřejmě na Gearbestu.

Za svoje peníze dostanete skvěle vypadající, kvalitně vyrobený a slušně výkonný notebook, který si prostě zamilujete. Speciálně pro nás často cestující individua je Xiaomi Mi Notebook Air 12.5″ opravdovým požehnáním a já ho mohu z celého srdce jen a jen doporučit. Z mini recenze se nakonec vyklubala lehce maxi, ale ono se o takovém výborném kusu hardwaru prostě píše samo…

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.