Hodnocení recenzenta

Baterie s kapacitou 6050mAh a rychlonabíječkou dělá z telefonu Ulefone Power 2 opravdového kovového siláka a ideálního společníka do míst s horší dostupností elektrické zásuvky. Slušný výkon, dostatek paměti a dvě SIM karty umožňují velmi široké použití.

8.5
Ohodnoťte článek

UleFone nasadil do boje na trhu těžkotonážního siláka Power 2 a my máme konečně k dispozici podrobný pohled jak si vedl. Telefon je opravdu podařený a musím říct, že zejména díky své baterii na mě udělal silný dojem. Chválit budu hodně, ale nějaký ten nedostatek se taky najde. A pro začátek nesmím zapomenout poděkovat přímo Ulefone za zapůjčení vzorku.

 BALENÍ A PŘÍSLUŠENSTVÍ

Výrobce vsadil na eleganci, takže telefon dodává v pevné černé krabičce s logem POWER II, která se otvírá zatáhnutím za červené poutko a vysunutím červeného šuplíku. Očekávaný náhrdelník na mě nevykoukl, místo něj tam spočíval nablýskaný černý obsidián. Dodává se i ve stříbrné a zlaté variantě, které vypadjí taky velmi elegantně. Předek je u stříbrné verze černý, u zlaté pak bílý.

Kromě samotného telefonu je v krabičce rychlonabíječka s červeným USB kabelem, USB OTG káblík, zajímavý stojánek, a pak velmi příjemné příslušenství – tvrzené sklo s tvrdostí 9H a kryt na záda z tvrdého plastu s neklouzavou úpravou a texturou kůže. Zejména zadní kryt je hodně praktická věc, telefon neklouže v ruce a chrání fotoaparát před poškrábáním.

Zmíněný stojánek jsem viděl s vlastním logem i u jiných výrobců, ale upřímně moc nechápu jeho smysl. Respektive nevím, proč si ho lepit na mobil, aby mi tam potom překážel? Použití dodávaného elegantního krytu je potom nemožné a položit telefon na záda rovněž. Jediné smysluplné využití je navlečení kroužku na prst. Potom je možno telefon snadno držet aniž by vyklouzával z ruky a třeba jej i nosit jako kabelku.

Na displeji i zádech byly nezbytné ochranné fólie. K vytažení šuplíku na SIM karty je třeba malý trn, který je zasunut v krabičce s manuálem a je pěkně na očích jakmile telefon vytáhnete z krabičky.

Jak už jsem se zmínil, telefon připomíná černý obsidián. Kromě středového tlačítka je předek celý skleněný a lehce si jej spletete s telefony značky Samsung. Ale proč vlastně vymýšlet nového, když už je to osvědčené, že ? Design je celkově líbivý a  zezadu je zejména po nasazení krytu neokoukaný.

KONSTRUKCE A ZPRACOVÁNÍ

Tělo telefonu je kovové, což v součtu se silnou baterií dává hmotnost úctyhodných 210g. V ruce je tato váha ještě přijatelná, kapsu ale už poněkud trhá.

Přední část je celoskleněná (ochranné sklo je Corning Gorilla Glass 3), nahoře je reproduktor a pod sklem senzory a fotoaparát. Pod displejem je pak pouze jedno středové home tlačítko, které funguje také jako čtečka otisků prstů a gest, takže posunutí prstu vlevo je vlastně tlačítko zpět.

Žádná jiná, ani senzorová, tlačítka nejsou k dispozici. Kdo by je nutně potřeboval, musí si zapnout spodní softwarovou lištu s tlačítky. Musím říct, že po chvíli používání jsem si na gesto zvykl natolik, že jsem softwarová tlačítka úplně přestal používat. Lištu lze schovat a vyvolat jen v případě potřeby.

Levá boční hrana obsahuje pouze šuplík na dvě nanoSIM nebo jednu nanoSIM a microSD kartu. Trn pro vysunutí šuplíku je umístěn v krabičce viditelně hned po vyjmutí telefonu. Pravá boční hrana nabídne tlačítko power, umístěné dnes už klasicky kousek nad polovinou délky a dlouhé tlačítko ovládání hlasitosti.

 

Horní hranu obsadil pouze 3,5mm konektor na sluchátka. Spodní hrana obsahuje mikrofon, microUSB konektor a jeden reproduktor.

 

Záda telefonu jsou černá, matná, s jemně vystupujícím objektivem fotoaparátu v horní části. Pod foťákem je oválná LED dioda pro přisvícení. Baterie je nevyjímatelná, takže zadní kryt je napevno.

 

Všechny hrany telefonu jsou hladké a zaoblené, včetně 2.5D skla , takže telefon opět poměrně dost klouže. Výrobce dodává tuhý plastový kryt na záda s imitací kůže, který telefonu moc sluší a po jehož nasazení se problémy s klouzáním zcela odstraní. Ochrání i čočku foťáku před poškozením.

DISPLEJ

Displej je s FullHD rozlišením 1920 x 1080 pixelů o velikosti 5,5″ , 401 ppi, sklo pak Corning Gorilla 3. Zobrazení je ostré a krásně čitelné i při 50% podsvícení. Na slunci je také velmi dobře čitelný. Adaptivní jas pracuje správně, prodleva je ale dosti velká, průměrně kolem 5 sekund při ztmavování. Kroky jsou postupné, což nepůsobí úplně příjemně. Naopak zesílení podsvícení na slunci je téměř okamžité a bez mezikroků.

Černá barva je i při maximálním podsvícení opravdu černá. Podsvícení displeje je zcela rovnoměrné bez jakýchkoli barevných efektů.

Tvrzené sklo sice osobně obvykle doporučuji nalepit hned po vybalení telefonu, ale ne u displejů s 2,5D zakřivením a  zabroušenými okraji. Jemné zaoblení je samo o sobě velmi příjemné a nalepením skla tam vznikne ostrá hrana. Navíc skla na těchto typech displejů často po okrajích nedrží a odchlipují se. Proto je i u tohoto telefonu sklo vlastně menší, aby nedosahovalo až k okrajům a vypadá opravdu velmi nevábně. Musíme se tak smířit s tím, že éra jakéhosi ochranného rámečku okolo celého displeje je pryč a nekompromisně nastoupila doba bezrámečková.

VÝKON, SYSTÉM, UI

Power dvojku pohání MediaTek MT6750T Octa-core 1.5GHz a sekunduje mu 4GB RAM. Tato kombinace není nikterak oslňující z hlediska umístění v žebříčcích benchmarků, ale pro samotný telefon je to výkon dostatečný. Nic se neseká, systém reaguje pružně. Při běžné práci maximální výkon ani nevyužijeme.

 

Nainstaloval jsem na testy tři větší hry, konkrétně Mortal Kombat X, Galaxy on Fire HD a Real Racing 3. Kromě Mortal Kombat frčely hry perfektně plynule, bez záškubů. Mortal Kombat se sice rozjel, po několika pohybech bojovníka ale vždycky spadl. Příčinu neznám, možná je hra už příliš náročná – potom ovšem nevím, jaký hardware by potřebovala?! Náklonová čidla fungují perfektně, velikost displeje je pro hraní tak akorát. Telefon se po chvíli hraní začne zahřívat, není to ale v žádném případě nic extrémního.

Operační systém Android 7.0 Nougat je nainstalován bez jakéhokoli bloatware, jen s firemní nadstavbou. Launcher3 je obarven do černa, ikony jsou osmiúhelníkové a trochu připomínají starý Honeycomb. Lze však samozřejmě nainstalovat např. Nova Launcher a ikony si přizpůsobit zcela podle sebe. Aktualizační služba si ihned stáhla aktualizaci na současnou verzi 20170407.

 

 

Některé funkce, které do Nougatu implantoval Ulefone bohužel  nejsou přeložené do češtiny. Například gesto palcem z pravého rohu displeje vyvolá One Hand FloatView, kde najdeme přímo pod palcem důležité přepínače a taky nedávno spuštěné aplikace. Bohužel toto gesto funguje tak v polovině z deseti pokusů, protože místo v pravém dolním rohu displeje, na kterém to reaguje, je velmi úzké. Tím se stává funkce spíše protivná. Někdy se to podaří třeba i třikrát za sebou, jindy bych s tím praštil. Další nevýhodou je, že nesmí být schovaná spodní lišta, protože bez ní to nefunguje vůbec. Prvním pohybem vzhůru tedy musíme vytáhnout lištu a pak zkoušet gesto. Kdyby to fungovalo lépe, je tato funkce fantastická.

 

Středové tlačítko s funkcí snímače otisků prstů si zvládne zapamatovat až 5 různých prstů. Lze nastavit dotykové funkce na jedno ťuknutí (back, music, video) a dvě ťuknutí (recent, photo, answer call). Pokud nastavíte odemčení telefonu gestem, PINem nebo heslem, není jejich zadání vyžadováno, pokud se dotknete snímače autorizovaným prstem. Citlivost snímače je vynikající, rozpoznání prstů je téměř stoprocentní.

Další screenshoty z prostředí Power 2 naleznete ZDE.

 

FOTOAPARÁTY

Focení s Power dvojkou je podobné, jako u jiných telefonů, je ale potřeba trochu se zorientovat v nastavení. Položka „Velikost fotografií“ nabízí volby od QVGA až po 16Mpx při formátu fotografií 4:3. Formát se ale nastavuje pomocí volby „Velikost náhledu“, což je chyba v překladu, a nabízí dvě možnosti „Standardní (4:3)“ a „Celá obrazovka“ – což je rozměr 16:9, ale výslovně to tam uvedeno není. V režimu Celá obrazovka pak nabízí velikost fotografií od jednoho do 15 Mpx.

Výrobce uvádí, že fotoaparáty mají 13Mpx zadní a 8Mpx přední. Interpolací nabízejí až 16Mpx a 13Mpx. Pokud uživatel neví, jaké fyzické parametry foťák má, nedokáže tak ani odhadnout, jestli už fotí interpolovaně. Tady by to chtělo nějak barevně odlišit v menu.

Při focení s bodovým ostřením klepnutím prstem na konkrétní místo snímku se občas stane že si přepnete režim Photo na režim Video nebo Beauty. Tyto režimy se totiž přepínají přímo posunutím prstu po displeji do stran (resp. nahoru a dolů) a než si všimnete, že se to přepnulo, může být záběr pryč.

Kvalita snímků je poměrně dobrá, na ostřejším slunci nebo naopak v šeru je víceméně pro většinu foťáků problém se správně doostřit, tam už záleží na fotografovi, jestli si se záběrem dostatečně pohraje.

 

Nabídka režimů focení je Photo, Panorama a HDR. Plná automatika potom fotí ihned po zaostření nebo po klepnutí na objekt a následném zaostření. Nelze ji vypnout, dokud neukončíte aplikaci fotoaparátu a znovu ji nespustíte. To je ale jen softwarová chyba. Fotit lze také pomocí tlačítka hlasitosti, což je pohodlné při držení telefonu v levé ruce.

Přední fotoaparát nabízí funkci Mirror, takže obraz může a nemusí být zrcadlově obrácený. Při světlejším pozadí úplně dobře nezaostří na selfie objekt, který tak zůstává spíše tmavý. Vzhledem ke své hmotnosti asi nebude tento telefon pro milovníky selfie ta pravá volba.

Další fotografie v plném rozlišení najdete ZDE.

Video disponuje elektronickou stabilizací, která je celkem účinná. Nahrávky jsou čisté a bez záškubů, objektiv rychle reaguje na změny světla a doostřuje. Videa jsou pak ukládána ve formátu 3GP. Na videa se můžete podívat níže.

 BATERIE A VÝDRŽ

Baterie s kapacitou 6050 mAh je jednoduše trhák….nebo spíše trhač. Testoval jsem s displejem na 75 %, vloženou SIM kartou a zapnutou WiFi. Držel jsem displej zapnutý skoro až do vybití baterie a výsledný SOT blížící se k 11 hodinám je famózní. Při běžném denním používání je pak Power dvojka spolehlivě minimálně třídenním mobilem.

Lze určitě ještě zapnout integrovaný spořič baterie, snížit jas displeje, kterému stačí 45% pro stále skvělou čitelnost, a další osvědčené postupy pro dosažení ještě větší úspory energie. Pak mobil vydrží určitě v pohodě týden.

Díky rychlonabíječce 9V/2A se dokáže z nuly na 100% nabít cca za dvě hodiny. Takovým letmým desetiminutovým nakopnutím posilníte baterii klidně i o 15%, což v případě Power 2 vystačí na pár hodin provozu.

ZVUK A VIDEO

Telefon hraje velmi dobře, zvuk je dostatečně silný a kvalitní. Vestavěný přehrávač je androidí klasika. Název bere z mp3 tagu, pořadové číslo skladby ignoruje, prostě trpí všemi neduhy jako v jakémkoli jiném telefonu. Osobně prostě tomuto typu přehrávače nemohu přijít na chuť ani na kloub. Vždy si nainstaluji ověřený PowerAmp, ve kterém se vyznám, a který mi nabízí přehrávání ze složek i podsložek. Prostě tak, jak chci já a bez nutnosti skládání skladeb do nějakých playlistů.

S připojenými sluchátky je možné spustit FM rádio. Sluchátkový kabel slouží jako anténa, silné stanice lze chytit čistě a není třeba s kabelem nijak manipulovat. Z rádia lze nahrávat do mp3 formátu.

Videa jsou díky kvalitnímu FullHD 5,5″ displeji velmi dobře koukatelná. Vestavěný reproduktor má čistý a dostatečně hlasitý přednes. Posun na jinou pozici filmu je rychlý.

 GPS

Kompatibilita se systémy GPS a GLONASS je příkladná. Fix satelitů je bleskový, signál je doslova připoután a pevně držen. Testovaná navigace Waze tak potom bleskově reaguje, nevypadává z trasy a velmi rychle pozná, když odbočíte někam jinam. Ve srovnání s mým stařičkým Galaxy Note 3 je Power dvojka vítězem jak v rychlosti fixu tak při vlastním navigování. Reakce jsou prostě rychlejší a určení polohy přesnější.

 WIFI A KONEKTIVITA

V této kapitole nemám naprosto co vytknout. Vedle 2G a 3G má Power dvojka plné osazení 4G FDD-LTE: 2100/1800/2600/900/800(B1/3/7/8/20). Zejména B20 je v Česku velmi důležité pásmo a dost čínských telefonů jej nemá. WiFi je k dispozici na frekvencích 2,4GHz i 5GHz (a,b,g,n) a jeho funkce je bezvadná.

Jedinou kosmetickou vadu bych přece jenom zmínil, a tou je zobrazení mobilních sítí na stavové liště. I když je zapnutá WiFina a na liště svítí vějířek síly signálu, svítí tam také velké 4G a stupnice mobilního signálu. Když WiFi vypneme, velké 4G zůstane a nad stupnicí signálu se objeví malé 4G, případně 3G atd. Je to trochu matoucí, protože není bez hlubšího pohledu jasné, jestli jsou mobilní data zapnutá nebo ne.

Bluetooth jsem testoval se svým autorádiem Kenwood. Připojení, synchronizace, volání, vše pracuje bez problémů.

SPECIFIKACE ULEFONE POWER 2

 • DISPLEJ: 5.5 “ (1920×1080 pixelů), Corning Gorilla Glass 3, 2,5D
 • CPU: 1,5 GHz Octa-Core MediaTek MT6750T 64-bit + GPU Mali T860
 • RAM: 4 GB LPDDR3
 • ROM: 64 GB + microSD
 • OS: Android 7.0 Nougat
 • SIM: DualSIM nebo 1xNano+microSD
 • FOTO: zadní – 13 MPx,  přední – 8 MPx (interpolovaně 16MPx/13MPx)
 • ROZMĚRY: 155 × 77,6 × 9,9 mm
 • VÁHA: 210 g
 • VÝBAVA: středové tlačítko se čtečkou otisků prstů, USB + OTG kabel, tvrzené ochranné sklo, zadní kryt tvrdý
 • 4G FDD-LTE:2100/1800/2600/900/800(B1/3/7/8/20)
 • Wi-Fi 802.11 a/b/g/n (2.4GHz / 5GHz)
 • Bluetooth 4.0
 • GPS, A-GPS, GLONASS, digitální kompas
 • BATERIE: 6050 mAh s možností rychlého nabíjení, nevyjímatelná

 RECENZE ULEFONE POWER 2 – ZÁVĚR A HODNOCENÍ

Telefon ULEFONE POWER 2 bych bez váhání doporučil komukoli, snad kromě dětí, pro které je příliš velký a těžký. Vynikající výdrž na jedno nabití jej předurčuje k použití v oblastech bez možnosti dobíjení. Při kapacitě 64GB není nutné používat microSD kartu, spíše se nabízí použití jako dual SIM.

Recenze Ulefone Power 2

Telefon je momentálně k sehnání za velmi rozumnou cenu kolem 170 dolarů, takže jeho koupě vás rozhodně nezruinuje. Na úplný závěr pak ještě jednou děkuji přímo Ulefone za poskytnutí vzorku na recenzi.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.