Hodnocení recenzenta

Oukitel K6000 Plus je dobře fungující telefon s adekvátní cenou vhodný pro běžného uživatele.

7.5
Celkové hodnocení

Oukitel je jeden z mála výrobců telefonů, ne-li jediný, který ve svém portfoliu nabízí celou řadu modelů s nadstandardní baterií. Nejinak je tomu i u aktuální novinky K6000 Plus, jejíž baterie disponuje kapacitou 6 080 mAh. Zda se tato hodnota podepíše i na očekávané dlouhé výdrži se pokusím touto recenzí odpovědět.

BALENÍ

Telefon dorazil v běžné papírové  krabici, která v sobě kromě samotného telefonu obsahovala nezbytný krátký návod, trn na šuplík SIM karet, náhradní krycí fólii, silikonový obal, USB kabel, nabíječku a OTG redukci. Na úvod tedy velmi příjemné překvapení a Oukitel získává první kladné body. Absenci sluchátek za mínus nepovažuji, protože málokdy je jejich kvalita na solidní úrovni a tak většinou stejně zůstanou ležet v krabici.

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Tento model nabízí výrobce ve zlatém a šedém provedení. Já jsem měl v rukách šedou variantu, která působí velmi nenápadně až tuctově. Čelní straně dominuje 5,5 displej krytý sklem s 2,5D zakřivením. Sklo bohužel není tvrzené a je přes něj nalepena krycí fólie, která právě kvůli oblým krajům sklo plně nezakrývá. Radost vám také neudělá rámeček kolem displeje, který je na dnešní poměry již výrazný, což se podepsalo i na šířce 76,6 mm a výšce 155 mm. Konkurenční telefony se stejnou úhlopříčkou dokáží být o pár milimetrů menší. Pozor si dejte i na tloušťku telefonu. Výrobce sice uvádí hodnotu 9,6 mm, ve skutečnosti však činí 10,4 mm. Tyto rozměry a zejména baterie se podílejí na hmotnosti 207 gramů. Takového otesánka v kapse u kalhot už opravdu ucítíte.

Pod displejem našlo své místo domovské tlačítko s integrovanou čtečkou otisků prstů a senzorová tlačítka. Ta jsou podsvícená, takže opět kladné body pro Oukitel. Nad displejem je tradičně umístěno sluchátko, čočka 8Mpx fotoaparátu, nezbytné senzory a oznamovací barevná LEDka. Když telefon otočíte zády k sobě, nemůžete si nevšimnout přechodů mezi kovovými zády a plastovými kryty v horní a spodní části. Barevně jsou sladěné pěkně, ale přechody mezi nimi jsou přeci jen dosti znatelné. Totéž platí i na bocích, kde navíc vybroušená hrana vedoucí kolem celého telefonu ve spojích důkladně nelícuje. Moc také nepotěší vystouplá čočka fotoaparátu. Pokud nebudete používat dodaný obal, hrozí brzké poškrábání krycího skla.

 

Tlačítka pro regulaci hlasitosti a zapnutí/vypnutí najdete na pravém boku. Na protilehlém boku je umístěn šuplík pro SIM karty. Telefon je vybaven hybridním slotem, buďto použijete dvě nanoSIM karty nebo jednu v kombinaci s microSD kartou. Výstup na sluchátka je tradičně umístěn na horní straně. Spodní část pak okupuje microUSB konektor spolu s mikrofonem a jedním reproduktorem. Ten dokáže hrát hodně nahlas a ani při plné hlasitosti nerezonuje a produkovaný zvuk výrazně nezkreslujeTelefon je sestaven pevně, byť při hrubším stisknutí se ozvou lehké pazvuky. Celkový dojem není špatný a odpovídá cenové kategorii.

DISPLEJ

Jako většina čínských telefonů je i Oukitel K6000 Plus vybaven 5,5palcovým displejem. Jeho Full HD rozlišení je pro danou úhlopříčku zcela dostatečné a ani při pohledu z blízka si nevšimnete jednotlivých pixelů. Použitý LTPS panel má být dobře čitelný i na slunci, což mohu jen potvrdit. Maximální jas je dostatečný, abyste s telefonem mohli pracovat i za jasného dne. Nechybí automatické podsvícení, které je sice trošku pomalejší, ale není to nic hrozného. Výrobce do systému implementoval možnost změnit teplotu barev pro snazší čtení za šera či tmy. Barvy jsou syté tak akorát včetně černé. Barevné podání ale není nejpřesnější, poznat je to nejvíce u modré barvy. Pozorovací úhly jsou zcela příkladné a ani z ostrého úhlu nedochází ke ztrátě kontrastu či inverzi barev. V systému je navíc implementována podpora MiraVision, takže si barevné podání můžete sami ještě uzpůsobit vlastním potřebám.

 

HARDWARE A VÝKON

Výkon Oukitelu K6000 Plus nikoho na zadek neposadí. To ale není jeho účelem. Výrobce použil osmijádrový procesor MediaTek MT6750T, který je složen ze dvou čtyřjádrových clusterů. Jádra úsporného clusteru běží na 1 GHz, zatímco výkonnější část má jádra taktovaná na 1,5 GHz. Grafickou část tvoří čip Mali-T860 MP2 s frekvencí 650 MHz. Operační paměť nabízí více než dostatečné 4 GB. Uživatelská paměť pak nabízí kapacitu rovnou 64 GB, z nichž máte k dispozici reálně 54 GB volného prostoru. Pokud by vám ani to nestačilo, můžete paměť rozšířit o dalších 256 GB pomocí paměťové karty. Počítat ovšem musíte s obsazením druhého slotu pro SIM kartu. Dobrá zpráva je, že na obou SIM kartách funguje LTE. Ještě lepší je, že jsou podporovány frekvence používané v našich končinách vč. klíčové frekvence 800 MHz.

Uvedená kombinace procesoru a paměti znamená v Antutu výsledek cca 45 tisíc bodů. Výkon tedy odpovídá nižší střední třídě. Syntetické testy jsou jedna věc, praktické použití je ale věc druhá. A zde jsem na žádný problém nenarazil. Dostatek paměti se kladně podepisuje pod svižným chodem systému, spouštěním aplikací i jejich přepínáním. S hrami si telefon taktéž poradí bez zásadních problémů, ovšem u nejnáročnějších titulů už si sahá na své výkonnostní limity. Nejste-li ovšem náruživí hráči, nebudete nedostatkem výkonu vůbec trpět.

Na tomto místě se také musím zmínit o snímači otisků prstů integrovaným do domovského tlačítka. K jeho přesnosti a zejména rychlosti nemohu mít vůbec žádné připomínky. Funguje bleskurychle a naprosto spolehlivě. Pro odemčení telefonu není potřeba domovské tlačítko nejdříve stisknout a až poté načíst otisk prstu. Stačí lehký dotyk a telefon je hned odemknut. To ovšem neplatí po zapnutí telefonu. První odemknutí musíte provést zadáním PINu či navoleným gestem. Snímači lze navíc v systému přiřadit i další funkce. Zvlášť pro krátký a dlouhý dotyk. Krátký dotyk může fungovat jako krok zpět, či pauza při přehrávání hudby a videa. Dlouhý stisk aktivuje nabídku spuštěných aplikací, spoušť fotoaparátu a přijmutí hovoru.  S takto nastavenými funkcemi můžete zapomenout na senzorová tlačítka a systém ovládat pouze přes snímač.

OPERAČNÍ SYSTÉM A PROSTŘEDÍ

Oukitel K6000 Plus dostal od výrobce nainstalován Android 7.0 Nougat v téměř čisté podobě bez zbytečných předinstalovaných aplikací, za což lze výrobce jen pochválit. Systém je vybaven lehkou grafickou nadstavbou, kterou můžete vidět i u jiných čínských výrobců. Systém navíc podporuje změnu témat, není tak problém si vzhled uzpůsobit i bez instalace launcheru. Přístup k nainstalovaným aplikacím je tradiční, tzn. vytváříte si jednotlivé obrazovky s vlastními aplikacemi. Veškeré aplikace jsou pak dostupné po vstupu do nabídky všech aplikací. Ta není rozdělena horizontálně do samostatných obrazovek, ale rolujete vertikálně. První čtyři ikony v nabídce patří nejčastěji používaným aplikacím. Mezi aplikacemi najdete i FM rádio, které už tak samozřejmé u dnešních chytrých telefonů také nebývá.

Prostředí systému si můžete přepnout do našeho mateřského jazyka, lokalizovány nejsou pouze výrobcem dodané systémové doplňky, které najdete v nastavení pod označením Smart assistance. Zde najdete šest voleb, které mají usnadnit či zrychlit práci se systémem. Můžete si aktivovat zmenšení aktivní obrazovky k pravému dolnímu rohu pro snazší ovládání jedním prstem, vysouvací nabídku z pravého dolního rohu, která umožní přístup k nastavení jednotlivých funkcí telefonu a aplikacím. Pro mě nejužitečnější byla funkce Float gesture, po jejímž aktivování se na bodu displeje objeví průhledné šedé kolečko. Když na něj ťuknete, zobrazí se nabídka užitečných rychlých akcí či aplikací, jako je stále zapnutý displej, plovoucí přehrávač videa a hudby či herní režim deaktivující senzorové klávesy. Umístění aktivačního kolečka můžete sami tažením změnit. Vítanou drobností je zobrazení využití operační paměti po ťuknutí na senzorové tlačítko pro přepínání aplikací.

 

BATERIE A VÝDRŽ

Výdrž na baterii je podle mého názoru klíčová vlastnost telefonu, která vás může přesvědčit, proč telefon koupit. Baterie s kapacitou 6 080 mAh evokuje, že by si telefon nemusel žádat nabíječku každý večer. Skutečnost je taková, že tři dny aktivního používání nejsou pro Oukitel vůbec žádný problém. Pokud budete hrát hry, počítejte s dvoudenní výdrží. Troufám si tvrdit, že ti z vás, kteří nemají potřebu mít neustále zapnuté datové přenosy s aktivní synchronizací mailu a vystačí si s občasným kouknutím na internet či počasí a vypínáním na noc, mohou po nabíječce sáhnout jednou za čtyři dny.

Ve svých propagačních materiálech výrobce hrdě hlásá, že Oukitel K6000 Plus je první telefon, který se nabíjí 12V napětím s proudem 2A, a že je baterie z 0 na 100 % nabita za 100 minut. Po zkušenostech s jinými čínskými výrobci jsem uváděné době nabíjení příliš nevěřil. Ovšem Oukitel mé pochybnosti rychle rozptýlil, nabíjet jsem začal při 15% kapacitě a do plna byla baterie nabita přesně za 85 minut. Výdrž i nabíjení tedy patří mezi nejsilnější stránky tohoto telefonu, navíc nedochází k výraznému zahřívání telefonu ani nabíječky.

 

KONEKTIVITA

Dalo by se stručně říci, že je funkční a bez problémů. Bluetooth mi s náramkem Xiaomi Mi Band 2 čile komunikoval a totéž platí i pro handsfree v autě. Stejně tak Wi-Fi fungovala na jedničku. Citlivost na signál byla srovnatelná s jinými telefony v domácnosti. Připojení bylo naprosto stabilní i při přenosu většího objemu dat či několikahodinovém připojení. Smířit se ovšem musíte pouze s podporou 2,4GHz pásma, a to může být pro nemálo z vás výrazná slabina, stejně tak nepočítejte s NFC.

Kopírování dat z a do interní paměti plně využilo možností USB 2.0 rozhraní. Sekvenční přenos dat stabilně dosahoval 30 MB/s. Kopírování oblíbené muziky či filmů tak nebude trvat nesnesitelně dlouhou dobu.

GPS

Bývaly doby, kdy měly telefony s procesory MediaTek s určováním polohy velké problémy. Situace se však změnila výrazně k lepšímu, což dokazuje tento telefon. Fix byl téměř okamžitý a ani s přesností jsem neměl vůbec žádný problém. Pokud ovšem ke svým toulkám potřebujete digitální kompas, tento telefon vám jej bohužel nenabídne.

FOTOAPARÁTY

Ve specifikacích se o hlavním fotoaparátu dočtete, že je vybaven 16Mpx snímačem, optikou se světelností F2.0 a rychlým fázovým ostřením  (PDAF). Kvalitu pořízených fotografií můžete posoudit sami v galerii. Za dobrého světla jsou fotky pěkné s dobrou mírou detailů. Fázové ostření je skutečně rychlé, na displeji můžete vybrat místo, kam má kamera zaostřit. Lze si tak pohrát i s hloubkou ostrosti. Jakmile ale fotíte v místnosti nebo při zatažené obloze, kvalita fotek jde celkem výrazně dolů a ani blesk se studeným světlem moc nepomáhá. Lehce lepších výsledků můžete dosáhnout, pokud si přepnete nastavení fotoaparátu do manuálního režimu.

Přední kamera má rozlišení 8 Mpx, výstup z ní je v lepším případě průměrný. Selfíčkáři tedy tento telefon mít rádi nebudou. Stejně tak vás nenadchnou pořízená videa. Ta sice mohou mít až Full HD rozlišení a snímkovou frekvenci 30 sn./s, ale reálné výsledky patří k podprůměru.

ZÁVĚR

Oukitel K6000 Plus si na nic nehraje. Pokud po něm zatoužíte, je to čistě volba rozumu. Design telefonu nemá čím oslovit, což ale nemusí být nutně špatně. Dovedu si jej představit ve velkých mužských rukách, kterým nebude vadit vyšší hmotnost a větší rozměry. Výkon telefonu plně dostačuje na plynulý chod systému, aplikací i her, vyjma těch nejnáročnějších. Mezi silné stránky určitě na prvním místě patří velmi dobrá výdrž i krátká doba nabíjení. Dále pak rychlá a přesná GPS, dostatečně velká operační i uživatelská paměť a čistý Android 7.0. Mezi slabiny bych zařadil nižší přesnost podání barev displeje, absenci NFC a digitálního kompasu a nepříliš kvalitní video a fotky pořizované za horších světelných podmínek. Pokud vás tento Oukitel oslovil, pořídit jej můžete např. v e-shopu Gearbest za cenu přibližně 5 200 Kč s DPH, odkud jej máme k recenzi zapůjčený.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.