Minulý týden jsme se dočkali oficiálního oznámení nových procesorů řady 600 od Qualcommu a vedle nízkonákladového Snapdragonu 630 nejvíce nadšení vzbuzuje nová hvězda střední třídy, Snapdragon 660. Tento procesor slibuje přinést výkon high-endu právě do střední třídy telefonů a při pohledu na první výsledky z benchmarku Geekbench nebude daleko od pravdy.

Snapdragon 660 je vyráběn 14nm procesem a papírově by měl nabídnout zhruba 20 % nárůst procesorového výkonu oproti předchůdci v podobě Snapdragonu 653. Rozdíl grafického výkonu by díky Adreno 512 GPU měl být dokonce ještě vyšší zhruba na hranici 30 %. Procesor je osmijádrový a bude mít čtveřici jader Kryo 260 taktovaných na 2.2 GHz doplněných čtveřicí Kryo jader taktovaných na 1.8 GHz.

Z obrázku výše je jasné, že Snapdragon 660 opravdu nebude žádné „ořezávátko“, protože docílil 1599 v single core testu v Geekbench a multi core pak dokonce 5639. Tato čísla jsou opravdu fantastická, ale abychom je lépe pochopili musíme je uvést v kontextu porovnání s vlajkovým čipem minulé generace v podobě Snapdragonu 821. Konkrétně se jedná o porovnání tohoto čipsetu v telefonem Xiaomi Mi5S a Mi5S Plus.

Ačkoliv Snapdragon 660 nedosahuje výkonu Snapdragonu 821 na jedno jádro, tak rozdíl je velmi malý a ve vícejaderném testu se pak role otáčí a nováček je teoreticky schopen staršího sourozence porazit takříkajíc s „prstem v nose“. Nutno podotknout, že Snapdragon 821 je procesorem pouze čtyřjádrovým, ale to nic nemění na tom, že nová střední třída od Qualcommu bude opravdu silnější než kdykoli předtím a nemusí se bát reálného srovnání s nedávnými vlajkovými modely.