Velmi dominantními vládci vyšší třídy procesorů jsou už poměrně dlouho Snapdragony řady 800 od Qualcommu a konkurence se prozatím marně pokouší je vyhodit ze sedla. Mediatek dělá co může, ale každému procesoru z jejich high-end řady Helio pořád ještě malý kousek k té úplné špičce scházel. Ale s novým kusem Helio X30 mají opět jen ty nejvyšší ambice a křemíkový borec by měl přinést některá zásadní vylepšení oproti předchůdci v podobě Helio X20.

Mediatek začal svoji PR kampaň nového procesor první malou video prezentací na sociální síti Weibo a máme tak v ruce některé specifikace a detaily. Podle všeho by Mediatek Helio X30 měl být prvním a jediným deseti-jádrovým procesorem na světě, vyráběným 10 nm výrobním procesem. V porovnání se předchůdcem Helio X20 by X30 měl přinést až 30 % nárůst celkového výkonu a masivní 50 % skok ve výdrži baterie, což by bylo opravdu zásadní. Dále pak kvanta nových funkcí a novinek jako je například technologie CorePilot, Imagiq 2.0 a mnoho dalších.

V suché řeči specifikací bude Helio X30 deseti-jádrovým procesorem se třemi CPU clustery. Jádra jsou rozděleny mezi dvojici jader Cortex-A73 taktované na 2.5 GHz, čtveřici Cortex-A53 taktovaných na 2.2 GHz a nakonec čtveřice Cortex-A35 taktovaná na 1.9 GHz. Čipset podporuje až 8 GB LPDDR4X RAM nebo paměti UFS 2.1 pro interní úložiště. Grafickým čipem je PowerVRXTP-MT4 taktovaný na 800 MHz a první benchmarky nevypadají špatně. LTE bude Cat 10 takže o krok za novými Snapdragony, ale pořád velmi rychlé.

Uvidíme ve kterém telefonu se v reálu nové Helio X30 poprvé objeví, prozatím kolují pouze divoké spekulace a odhady. Hovoří se například o Vernee Apollo 2, Meizu MX7, případně některému z nových Elephonů.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.