Hodnocení recenzenta

7
10

Xiaomi se v řadě Redmi Note vytasilo s dalším modelem Xiaomi Redmi Note 4X. Kovová pevná konstrukce, pěkný displej, obrovská kapacita baterie, zavedená značka – na to v Čechách slyšíme. A zvláště zbystříme, když je produkt nabízen v nějaké zajímavé slevě.

V naší rodině již jeden rok odvádí dobrou práci Xiaomi Redmi Note 2. Nutno říci, že vyjma výdrže baterie a robustnějšího těla, by mě ale tento nový model moc nepřesvědčil utrácet další peníze. Jde tedy o pomalý klasický vývoj reagující na nabídku konkurence, než o revoluci typu Xiaomi Mi Mix.

Společnost Xiaomi

Xiaomi (vyslovuj Šiaomi) je poměrně mladá čínská společnost, která navrhuje, vyvíjí a prodává smartphony, aplikace a nepřeberné množství další spotřební elektroniky. Založena byla v roce 2010 a svůj první telefon vydali v srpnu 2011.

Logo MI znamená Mobile Internet, ale také Mission Impossible, prý protože Xiaomi denně čelí mnoha výzvám, které je skoro nemožné překonat. Asi si vždy zavolají ku pomoci Toma Cruise.

Dnes má společnost více než tři tisíce zaměstnanců a její hodnota se odhaduje na 10 miliard dolarů, což ji staví na stejnou úroveň jako Lenovo. V roce 2014 se společnost dostala na pozici světové trojky v počtu vyrobených chytrých telefonů (za Samsung a Apple).

Co mě ale zaráží, je fakt, že na oficiálních stránkách mi.com v anglické mutaci není kompletní přehled telefonů a to ani těch nejnovějších.

Specifikace Xiaomi Redmi Note 4X

 • CPU: Snapdragon 625 osmijádro 2.0GHz
 • RAM: 3GB
 • vnitřní paměť: 32GB
 • grafika: Adreno 506
 • Displej: 5.5″ s FHD rozlišením a 2.5D zakřivením
 • Zadní kamera: 13 MP + dvouledkový blesk
 • Přední kamera: 5 MP
 • Bluetooth: 4.2
 • Navigace: GPS, A-GPS, GLONASS
 • Ostatní: čtečka otisku prstů (vzadu), infra port
 • Dual SIM: Micro SIM + Nano SIM
 • LTE 4G: B1/B3/B5/B7/B8
 • Systém: Android 6.0 ( MIUI 8.1 )
 • Baterie: 4100 mAh
 • Barvy (v nabídce eshopu): černá, stříbrná (v recenzi), šampáňo zlatá
 • Váha: 172 g
 • Rozměry: 151 x 75,7 x  8,2 mm

Balení

V úsporné, pevné, papírové krabičce si hoví telefon s transportní fólií na displeji, nabíječka 5V a nabíjecím proudem 2A. Tlustší datový i napájecí kabel s koncovkou MicroUSB. Manuál a jehla pro vysunutí šachty pro Sim karty a paměťovou kartu.

Unboxing

Design a konstrukce

Telefon se chlubí kovovou unibody konstrukcí, která je opracovaná do zaoblených tvarů. Díky tomu je tělo velmi pevné a přitom se dobře drží v ruce. Stříbrná verze velmi ladí s černým displejem na hranách zakřiveným pomocí 2.5D efektu. Co potěší jsou užší rámečky – displej zabírá 71% z přední plochy – místo pro pokrok zde ale je.

Skoro to vypadá, že Xiaomi se revolučně dokázalo poprat s mobilním a wifi signálem a zatímco konkurence se „vycajchnovala“ pouze s obloukovými plastovými předěly, Xiaomi zázračně přijímá signál i přes kov. Nu, Mission Impossible se nepovedl a tak to co se zdá býti kovem, je nakonec výtečně zbarvený plast zabírající necelý centimetr horního a dolního dílu na zádech (nenechte si tedy věšet bulíky na nos konkurenčními servery).

Z toho samozřejmě vyplývá, že všechny porty objímá plast a ne kov. S tím se samozřejmě Xiaomi nikde nechlubí. Co je ale líbivé na pohled a velmi praktické je zcela zapuštěná čočka fotoaparátu.

Výčet barevných variant je bohatý: černá verze, zlatá, růžovoučká, stříbrná a tyrkysová. Asijským bonusem je pak edice s anime Hatsune Miku postavou.

Rozmístění prvků na telefonu je standardní. Vlevo se nachází slot pro paměťovou kartu, která v tom případě zabere místo pro NanoSIM kartu (pokud potřebujete úpravu stávající karty, podívejte se do článku TYPY (VELIKOSTI) TELEFONNÍCH SIM KARET), druhý slot je připravený pro MicroSIM. Dole najdeme mikrofon, MicroUSB port a jeden výdech reproduktoru, který si při landscape režimu často zakryjete rukou. Pro váš palec (pokud jste praváci) čeká na pravém boku kvalitní kovová tlačítka pro vypnutí/zapnutí přístroje a ovládání hlasitosti. Na horní straně našel své místo audio jack 3,5 mm, infra port a sekundární mikrofon. Na horní části je pak centricky umístěna zapuštěná čočka fotoaparátu, pod ní dvou ledkový blesk a bleskurychlá a spolehlivá čtečka otisku prstů.

Rozměry telefonu jsou 151 mm výška, 75,7 mm šířka a 8,2 mm tloušťka. Váha se pak zastavila na 172 g. V ruce je to už trochu znát.

Výkon

Osmijádrový Snapdragon 625 s frekvencí  2.0GHz slibuje výkon a menší náročnost na baterii v zařízení. V konkrétních číslech by měl být dokonce o 35 % úspornější než jeho předchůdce Snapdragon 617. Přesto, že se nejedná o nejvyšší třídu procesorů, je Snapdragon 625 vyroben 14nm technologií (první z řady 6xx). Sekunduje mu grafický akcelerátor Adreno 506. Snapdragon 625 také podporuje až 24 megapixelový fotoaparát, 4K videa, rychlé nabíjení atd. To vše ale nalezneme v dražších přístrojích, v Redmi Note 4X jede procesor tak trochu na půl plynu.

Nicméně procesor s 3GB operační paměti bohatě postačí na dnešní aplikace, včetně her.

Dostatek operační paměti zajišťuje rychlé přepínání spuštěných aplikací. V syntetickém testu Antutu telefon nasbíral 61554 bodů.

Displej

Xiaomi Redmi Note 4X se může chlubit 5,5″ IPS displejem s Full HD rozlišením 1920 × 1080 pixelů. Díky IPS technologii má displej vynikající pozorovací úhly (na srovnávacím snímku vlevo s AMOLED displejem Samsung Note 3). Barvy jsou přirozené a syté a v nastavení nechybí možnost si pohrát s teplotou barev a kontrastem. Rád pochválím minimální hodnotu jasu, kdy lze s telefonem pracovat i v absolutní tmě, aniž by byl tak drážděn zrak. I samotný systém pamatuje na váš zrak a v nastavení obrazovky si můžete zapnout čtecí režim, kdy je potlačena modrá barva (melatoninu zdar!). Stejně tak hodnota maximálního jasu byla ucházející pro práci na světle. Kontrast displeje 1000:1 a svítivost 450 cd/m2.

Displej zvládne až 10 doteků současně, přičemž digitizér pracuje na jedničku. Veškerý dotek okamžitě zaznamená. Velmi spolehlivě také fungoval senzor přiblížení.

Systém

Systém MIUI osobně nepoužívám, ale je to jedna z nejvychytanějších ROM, kterou na Androidu lze vidět. A to jak po funkční, tak i po designové stránce. Jediné čemu jsem nepřišel na chuť bylo drobné písmo v systému, které jsem si okamžitě zvětšil. Změnit si také můžete obrácenou funkci senzorového tlačítka -kontextové menu/seznam aplikací. Obráceně funguje i například režim automatického otáčení displeje (jde o zámek – ne o zapnutí funkce).

Co mimo běžné finty můžeme ještě v MIUI najít, je například funkce „Druhý prostor“ (druhý profil), kdy se telefon chová jako kdybyste měli dvě samostatná zařízení. V každém prostoru pak lze mít svoje nastavení, data i aplikace.

S tím souvisí i funkce „Duální aplikace„. Po zvolení aplikací ze seznamu, se vám na plochu vytvoří „bratříček“, a vy si tak vesele můžete spustit tu samou aplikaci dvakrát. Díky tomu si můžete například spustit dva dokumenty zároveň.

Další funkcí, kterou ale využije maximálně váš děda, který po vás jednou telefon zdědí, je „Zjednodušený režim“ (Lite Mode). Telefon je pak slušně ořezán a to jak domácí plocha, tak i menu. Zabraňuje se pak nechtěnému zmáčknutí a díky velkým ikonám může i člověk se zrakovým postižením lépe ovládat. (Pozn. pro přepnutí z normálního režimu na tento režim, je potřeba telefon zrestartovat).

To co už lze vidět i u jiných výrobců, jsou pak nástroje pro snazší používání telefonu jednou rukou. K tomu slouží např. tzv. „Quick Ball„, kdy se na místě pro váš palec připraví ikona. Ta po klepnutí zobrazí kruhové menu simulující senzorová tlačítka a funkci pro zamknutí přístroje. Další funkcí je „sražení“ obrazovky na jednu stranu displeje.

Systém je rychlý, jediné co trochu zlobilo byla nativní aplikace pro galerii, trošku jí trvalo načtení fotek. Po nahrazení za QuickPic, jsem již s telefonem nezaznamenal žádný problém.

Systém je počeštěn, avšak jak bývá zvykem, překlad není 100%. Systém není „od přírody“ rootnutý.

Baterie a výdrž

Úžasná baterie o velikosti 4100 mAh. Aniž by se to podepsalo na váze přístroje, podává baterie úctyhodné výsledky. Při druhém nabití jsem se dostal k výdrži pěti dnů s 6:15 SOT (rozsvíceným displejem).

Škoda, že nabíjení nemá turbo. Mobil se dodávanou nabíječkou nabíjí 5,41V a proud kolísal mezi 1,7 a 1,9 A. Po překonání hranice 90% kapacity baterie proud postupně klesal na 0,5A.

Vývoj nabíjení
 • 25% – za 30 minut
 • 47% – za hodinu
 • 74% – za hodinu 45 minut
 • 93% – za 2 hodiny 30 minut
 • 100% – za 3 hodiny

Konektivita

Výčet frekvencí LTE je bohatý (4G LTE: B1/B3/B5/B7/B8), ale absence B20 (800 Mhz) může být pro někoho fatální, o to více v tuto dobu, kdy do hry vstupují i virtuální operátoři. V malých městech se tak musíte spokojit s 3G, které samozřejmě bohatě postačí pro přečtení emailů, načtení dopravní situace a jiné datově nenáročné operace. Pokud jste ale datoví šílenci, počkejte si na globální verzi, která je přislíbena.

Signál a kvalita připojení WiFi a Bluetooth (ve verzi 4.2 LE) jsem shledal na podobné úrovni jako ostatní přístroje.

Lehce nadprůměrný výsledků podává GPS (A-GPS, Beidou, GLONASS), kdy první fix (bez dat) byl proveden než byste stačili říct švec (= 2 vteřiny).

Při navigaci možná také oceníte spolehlivě fungující kompas.

Příjemným bonusem, jak komunikovat s okolním světem je infra port, který sídlí na horní straně přístroje.

Fotoaparát

Sony IMX258 s velikostí senzoru 1/3.06″  a světelností f/2.0. Jde o rok a půl starý snímač, který patří do průměru dnešních fotoaparátů v chytrých telefonech. Najít ho můžeme i přístrojích Sony či Meizu. V praxi to znamená, ucházející snímky při dobrém světle. Při horším osvětlení, kdy je focený objekt již trochu dále – a tak nepomůže „blesk“ – se již zapotí ostření a prudce stoupá míra šumu ve fotografii. Telefon si docela obstojně dokáže nastavit bílou, pouze při použití blesku mají fotografie nádech modré barvy. A to i přesto, že jde o dvou tónový blesk.

Originální fotografie ke stažení na ulozto.cz.

Velmi povedená je aplikace pro fotografování. Dovoluje manuálně nastavit bílou i ISO (100-3200). Což si myslím v praxi na momentky málokdo využije. Velmi chytlavé ale je možnost rychlé změny EV pohybem nahoru/dolu u kolečka pro ostření. Aniž by se muselo složitě něco zapínat v menu, můžete střelhbitě změnit světlost výsledného snímku.

Spíše zábavná je funkce určení věku při focení selfie. Lze si tak v praxi vyzkoušet, jaký rozdíl věku stroj určí, když se usmíváte či naopak mračíte.

Kvalita zachycených videí je opět průměrná. Testovací video bylo pořizováno již k večeru a je použit i digitální zoom, ten samozřejmě výsledný obraz velmi degraduje. Jako vždy, pro ostření musíte vždy ťapnout na daný objekt.

Testovací video

Ve video režimu také můžete použít časosběrné video (time lapse) a slow motion. To lze nastavit až u HD rozlišení a při chabém osvětlení přes obraz problikávají pruhy, takže je výsledné video znehodnoceno.

Přední kamera je od Samsungu model S5K5e8 s rozlišením 5 Mpx.

Zvuk

Zvuk z reproduktoru je lehce zkreslený, nicméně dostatečně hlasitý a docela slušně prokreslený. Podobné zhodnocení si zaslouží i výstup sluchátka pro telefonní hovory. Maximální hlasitost nedosahuje extrémních hodnot, ale v porovnání s ostatními přístroji umí Xiaomi spustit slušný „randál“. Sluchátkový výstup je samozřejmě na daleko lepší úrovni. Podání je přesné a ve třech testovaných stylech (jazz, dnb, rock) jsem byl spokojen, zvláště, když jsem nebyl líný a použil předvolené typy ekvalizéru. Jediné, co se nesetkalo s úspěchem bylo zapojení studiových uzavřených sluchátek, kdy jsem telefonu nastavil uzavřený typ sluchátek od Xiaomi (jediný model v nabídce) – naráz se zvuk velmi zploštil. Proto jsem pro další poslech nechal navolené Xiaomi špunty.

Telefon může posloužit jako FM rádio. Příjem signálu excelentní. Telefon si však nedokázal poradit s RDS a nezobrazoval názvy stanic.

Konkurence

Konkurence v této třídě je velká. Každý výrobce chrlí další a další novinky. Proto Xiaomi umí zatopit i ostatní, zvláště, když zvolí líbivější cenovou politiku.

V ceně okolo 200 dolarů

 • Elephone S7 4G Phablet – 3GB RAM + 32GB ROM BLUE – líbivý telefon s Helio X20 a 800 MHz LTE
 • UMIDIGI Plus E – 6GB RAM + 64GB ROM –  Helio P20 Octa Core 2.3GHz, FDD-LTE 800/1800/2100/2600MHz
 • Huawei Honor 6X – Android 6.0, Kirin 655, duální zadní kamera 12.0MP + 2.0MP

V ceně okolo 170 dolarů

 • OUKITEL K6000 Plus – 4GB RAM + 64GB ROM, kamery: 8.0MP  a 16.0MP zadní, FDD-LTE 800/900/1800/2100/2600MHz, obří baterie 6080mAh
 • Ulefone Power 2 – 4GB RAM + 64GB ROM + obří baterie 6050mAh

Závěr recenze Xiaomi Redmi Note 4X

Značka s dobrou pověstí. Líbivý – i když ne nijak originální – design. Pevné tělo s kvalitním dílenským zpracováním. Výtečná výdrž baterie. Vyladěný MIUI systém, slušný výkon pod kapotou. Dobrý displej s větším rozsahem jasu. Třešničkou na dortu – infra port.

Pak je to u Xiaomi Redmi Note 4X již šedý průměr – pomalé nabíjení, absence B20 (800 Mhz) u LTE, nijak uchvacující fotoaparát a zvukový výstup (i když chválím větší maximální hlasitost).

Telefon je na Gearbest.com momentálně na 189,99 dolarech a po použití kupónu RedmiSN (50 kusů) by cena měla spadnout na 179,99 dolarů. Osobně si myslím, že momentálně v poměru výkon/cena lze najít o chlup lepší kousky u konkurence a v ceně nad 200 dolarů platíme již trochu za značku, nicméně nutno dodat – dobrou značku.