Hodnocení recenzenta

Projektor PRW330 je dobrý stroj. Nativní rozlišení HD, možnost používat zařízení za šera, Android na palubě, vynikající konektivita a velmi nízká cena, to jsou hlavní klady. Na straně druhé, velké rozměry, vysoká hlučnost větráků může někoho odradit od koupě.

7
10

Máte rádi vlahé letní večery? A co vytáhnout sousedy, vybrat barák se světlou fasádou a užít si atmosféru letního kina. Pokud máte hluboko do kapsy, můžete zauvažovat o tomto zajímavém „hybridu“, který k nám dorazil k recenzi. Jde o ledkový projektor PRW330, který v sobě ukrývá Android. Ač v postarší verzi (4.4), přesto postačující rozšířit samotný projektor o funkci herního automatu, kancelářského software a všeho dalšího co najdete v obchodu Play.

Ceny projektorů se víceméně drží ve stejných hladinách již několik let. Momentálně lze v českých e-shopech sehnat nejlevnější LED projektory s nativním WXGA (1280×800) rozlišením něco přes 7000 Kč (značky Acer či Asus). Samozřejmě že v takovéto cenové relaci se nevyhnete kompromisům. Hlučnost, nízká světelnost a kvalita světelného zdroje se nemůže rovnat strojům s cenovkou 20000 Kč a výše. A pokud spoléháte na záruku s tím, že si (v ČR) raději připlatíte, vězte, že i zde můžete narazit.

Záruka u projektorů

Samozřejmě, když projektor přenášíte (což je jedna z výhod oproti velkým monitorům) a neopatrným zacházením projektor poškodíte, můžete se se zárukou rovnou rozloučit a to dost možná i v případě, že by se závada objevila až později a s ulomeným plastem nijak nesouvisela. Věta „přístroj jeví známky pádu“ je nesmrtelná.

Ale co může překvapit nejvíce kupce LED projektoru těšící se na „nekonečných“ 20 000 hodin životnosti lampy jsou mrtvé pixely. Když se Vám takový bílý bodík ukáže někde uprostřed obrazu a projektor máte hlavně na filmy, je po zážitku. Nu a pokud jde o záruku, dostáváme se do podobných vod, jako u monitorů. Samozřejmě dražší přístroje můžete vyreklamovat i s jediným vadným pixelem. Ale u levnějších modelů může fungovat například takovýto model: pokud si obraz rozdělíte do devíti stejných částí, pak záruku můžete uplatnit pouze v případě, že v prostřední části je více než tři, nebo po stranách více než čtyři vadné pixely.

Zn. značka neznámá

Najít informace o výrobci tohoto projektoru, to aby si člověk najal detektiva. Na krabici projektoru je pouze označení modelu PRW330. Po hodince googlování jsem našel „značku“ ViviBright na marketingových materiálech. To je ale pouze zkomolený obchodní výkřik hlásající, jaké má projektor živé barvy a jas. Nicméně i toto spojení mě navedlo na, v tuto chvíli totálně prázdný (údajně) oficiální obchod této značky na Aliexpressu a z domény emailové adresy jediné kontaktní persony (Mr. Rex Xu – původní povolání komisař) jsem našel další obchodní název BarcoMax. Nicméně ani ViviBright ani BarcoMax nemají oficiální stránky. Google odkazuje pouze na různé většinou čínské eshopy.

Resumé této části tedy je, že výrobce nechce být dohledatelný a to nesvědčí nic dobrého. S informacemi, firmware, servisem atd. jste odkázání pouze na daného prodejce.

Balení

Obrovská krabice v sobě ukrývá pečlivě zabalený, vypolstrovaný a transportní fólií potažený projektor. Po straně se pak vešly kabely (VGA kabel, AV kabely), dálkový ovladač (bez baterií – nutné pro provoz jsou 2 x AAA), kabel pro napájení a v jazyce anglickém manuál k projektoru a k Androidu. Co by možná někdo ocenil, vyměnit starý VGA za HDMI kabel.

Unboxing

Specifikace PRW330

 • Rozlišení 1280 x 768/800
 • Svítivost 146 ANSI lm (údaj z eshopu 2800 lumenů)
 • Kontrast 600:1 / dynamický 10000:1
 • velikost obrazu: 28″ (71cm) do 280″ (711 cm) při vzdálenosti plátna a projektoru 1,2 do 7,5 metrů
 • poměr stran: 4:3/16:9
 • Repro:  8Ω, 2W x 2
 • Váha: 3,2kg (celé balení 5,6 kg)
 • Rozměry: 35 x 27 x 12,5 cm (balení rozměry 43,5 x 34,5 16 cm)
 • hlučnost: 49 db (údaj z krabice 31 db)
 • výkon 210W
 • Systém: Android 4.4
 • CPU: Čtyřjádro 1.5GHz cortex A5 chip
 • RAM: 1GB RAM
 • vnitřní paměť: 8GB
 • Bluetooth 4.0, Wifi 802.11b/g/n

Design a konstrukce

Celý projektor, na to jaký má výkon, je zbytečně velký (35 cm délka x 27 cm hloubka x 12,5 cm výška) a dle výsledné váhy 3,2 kg, což není zas tak mnoho, je „vyplněn“ hlavně prázdným prostorem. Na dovolenou to zrovna není ideální kompaktní přístroj. Samozřejmě poskládat všechny díly do menšího prostoru a uchladit je, by bylo konstrukčně těžší a tedy nákladnější. Nicméně i Čína takové kousky umí (viz část Konkurence). Použité tvrdé bílé plasty po designové stránce nikoho nenadchnou (bílá není tak cool jako černá, ale zato není tolik vidět prach). Nicméně drží pevně při sobě a jedinou výtku bych měl k volnějšímu okuláru objektivu. Plastová tlačítka na horní straně jsou sice dostatečně velké, ale musí se velmi silně stisknout aby došlo ke kontaktu a jsou též velmi hlučná – asi chtějí sekundovat hlučnému ventilátoru.

S čím se počítalo, je možnost upoutat projektor ke stropu (tedy hlavou dolu), na to jsou připravené 4 závity. Obraz lze přetočit v menu.

Vyjma horní strany na vás číhají výdechy ventilace (vpředu s možností vyčistit filtr). Na obou bocích jsou umístěné stereo reproduktory 8Ω, 2W x 2. Na horním víku je 8 ovládacích tlačítek pro přepínání zdroje video signálu, pohyb v menu a ovládání hlasitosti. Daleko příjemnější je ale používat dálkový ovladač, který samozřejmě funguje i s odrazem od stěny.

Obraz

Asi jsem ve fyzice nedával tolik pozor a musel jsem znovu nastudovat pojmy jako světelný tok (označuje se písmenem Φ a jednotkou je lumen [lm]), svítivost (označuje se písmenem I a jednotkou je kandela [cd]), intenzita osvětlení (označuje se písmenem E a jednotkou je lux [lx]). V článcích na internetu se někdy pletou luxy a lumeny, nicméně přepočet je jednoduchý: intenzita osvětlení 1 lx je vyvolána světelným tokem 1 lm rovnoměrně rozprostřeného na ploše 1 m2.

U výsledného obrazu nás zajímají parametry: nativní rozlišení (hlavní parametr tříštící ceny u projektorů), světelný tok, kontrast a věrohodnost barev.

Pokud jde o první veličinu nativní rozlišení, máme zde hlavní důvod ke koupi tohoto přístroje. HD rozlišení 1280*768(800) byste v této cenové relaci hledali jen těžko. Pokud jde o světelný tok udává prodejce 2800 lumenů. To by byla úžasná hodnota, ale má daleko k pravdě. Po několika měřeních jsem dosáhl hodnoty 146 ANSI lm (měření probíhalo v 9 bodech na ploše 2 m²). Největší hodnota byla ve středu obrazu – 105 lx.

To se zdá být žalostně malá hodnota, hlavně ve srovnání s papírovými(!) údaji jiných výrobců. Nicméně tato intenzita postačuje k promítání v místnosti se zataženými žaluziemi. A nutno dodat, že pravdivé údaje uvádí u svých modelů jen málo výrobců.

Zkuste si porovnat obraz z recenzovaného modelu PRW330 (146 ANSI lm) s Acerem X123 PH, který by měl údajně disponovat 3000 ANSI lm.

Rozdíl zde samozřejmě je patrný (zvláště u prostředního obrázku), ale dvacetinásobný rozdíl si myslím, že to není.

Pro promítání filmů je obraz dostatečně ostrý po celé ploše a barvy vcelku věrné. Pro prezentaci profesionálních fotografií to samozřejmě není úplně vhodný kandidát. Kontrast je výrobcem udávaný 600:1 a dynamický 10000:1 (dynamický kontrast znamená kontrast pro celý obraz (černoši v tunelu vs. sněhuláci na sněhu)). Obraz lze zrcadlově obrátit všemi směry a manuálně lze doladit lichoběžníkové zkreslení do 15 stupňů. Manuálně otočením objektivu lze ostřit, zoom chybí.

Za cenu 200 dolarů (cca 6000Kč s DPH) zde máme HD rozlišení a světelnost umožňující provoz s mírně ztmavenou místností (pro uhlopříčku cca 2m). To je výsledek, který možná dovolí následující kompromisy.

Hlučnost

V prvé řadě, projektor při nabíhání si dovolí zahrát úvodní znělku Intelu a to dost hlasitě. V řadě druhé, když projektor nahodí všechny ventilátory, tak mi to připadá jako vzlet rakety SpaceX. Pokud budete při promítání blízko projektoru, je to opravdu nepříjemné. Naštěstí hluk ventilace je jednolitý, nijak nekolísá, díky tomu si lze s naším přizpůsobivým mozkem na hluk docela zvyknout, ale rozhodně bych doporučoval projektor umístit od diváků co nejdále – ideál je strop. Také promítání venku předpokládám bude bez problémů, neb hluk se ztratí v otevřeném prostoru.

Když jsem si kupoval první LED projektor, těšil jsem se na tichý provoz, přeci ledky nepotřebuji chladit. Je pravdou, že nevyzáří tolik tepla, ale zato jsou LEDkové projektory prý náchylnější na výkyvy teplot a tomu je třeba předcházet právě chlazením. Při měření hlučnosti jsem naměřil cca 1 m od projektoru tyto hodnoty:

 • vpravo 54 db
 • vpředu 49 db
 • vlevo 52 db
 • vzadu 44 db

Pro srovnání Acer X123 PH

 • vpravo 22 db
 • vpředu 20 db
 • vlevo 17 db
 • vzadu 15 db

Pro představu 50 dB je hlasitost normálního hovoru, mírného deště či modernější myčky na nádobí. Vyšší hlučnost této mašiny je asi největší výtka z mé strany.

Systém

Android na palubě projektoru není špatný nápad a zde se jedná o značnou přidanou hodnotu. Ač postarší verze 4.4, přesto plně postačující ke všemu co vás napadne. Od nenáročných her, kancelářských balíků, brouzdání po internetu apod. Ne všechny aplikace lze do projektoru instalovat, musíme si uvědomit, že nejde o standardní zařízení ala telefon/tablet.

Po zapnutí přístroje Android vždy bootuje a zastaví se v hlavní nabídce, která více připomíná TV nastavení než Android. Z této nabídky lze jednoduše zvolit video přehrávač, Youtube, prohlížeč internetu, WPS kancelářský balík, Obchod Play, či seznam aplikací.

Běžné úkony systém zvládá na jedničku a zvláště s plnohodnotnou klávesnicí a myší se mi systém dobře ovládal. Operační paměť 1 GB je minimum pro nenáročnou práci a 8 GB vnitřní paměti není také mnoho, zvláště když si uvědomíme, že nelze používat paměťové karty (pouze USB flash disky).

Konektivita

Na zádech projektoru v levé části výrobce umístil docela bohatou nadílku portů: 2 x HDMI, 2 x USB (2.0), Audio In (cinch), Audio Out (cinch), VGA, S-Video, komponentní vstup YPbPr.

USB pracovalo spolehlivě, ať už pro připojení bezdrátové Microsoft klávesnice a myši či flash paměti. Externí disk Verbatim 1 TB projektor žel neutáhl.

Projektor se též bez problému spojil na Wifi s místním AP od T-mobile a na pár kliknutí zobrazil plochu mobilu pomocí Miracast (na obrázku je zobrazeno rekurzivní natáčení sebe sama přes fotoaparát smartphonu).

Zvuk

Málokdy jsem používal instalované reproduktory na projektoru, ale v nouzi se hodí. Hodnoty 8Ω, 2W x 2 bohatě postačí pro puštění promo videa. Samozřejmě zcela chybí jakékoli basy a při maximální hlasitosti dochází ke značnému zkreslení zvuku.

Konkurence

V ČR lze nejlevnější nový projektor sehnat něco málo přes 5000Kč. Například Acer C120 (rozlišení 854 x 480 bodů, svítivost: 100 ANSI lm (a toť otázka), kontrast: 1 000:1) s dost chabou nabídkou portů. Pros stejné rozlišení jako recenzovaný kousek už musíme přihodit zhruba další dva tisíce například ASUS P2E (rozlišení 1280×800, svítivost ANSI 350 lm, HDMI) a to samozřejmě bez Androidu.

Pokud zaletíme do Číny máme mnohem bohatší nabídku. Nejlevnější projektory s rozlišením 854 x 480 začínají zhruba od 2000 Kč s DPH. Recenzovaný projektor má levnějšího brášku PRW 331 (momentálně 180 dolarů), který se zdá býti hardwarově totožný, pouze mu schází Android. Pokud byste toužili po Androidu v projektoru, ale oželeli byste rozlišení můžete sáhnout po MDI M1 (Android 4.4, rozlišení 854 x 480).

Poslední dvě možnosti v závěru. DOOGEE Smart Cube P1, maličkatá rubikovka o které jsme již na Gizchina.cz také psali (6,2 cm délka všech stran) s Androidem, SVGA rozlišením za 170 dolarů. A pokud máte české zlaté ručičky, zadejte na Youtube „diy projector smartphone“ a vytvořte si projektor z krabice od bot s pomocí vašeho mobilu.

Závěr

Projektor PRW330 je dobrý stroj. Nativní rozlišení HD, možnost používat zařízení za šera, Android na palubě, vynikající konektivita a velmi nízká cena, to jsou hlavní klady. Na straně druhé, velké rozměry, vysoká hlučnost větráků může někoho odradit od koupě.

K recenzi nám přístroj poskytl eshop Gearbest, kde v průběhu recenze stihli projektor zdražit na momentálních 232 dolarů (cena před cca 3 týdny byla 200 USD). Stačí ale, když chvíli počkáte, ceny jsou u nich jako na houpačce. Také si vždy zkuste vyhledat slevové kupóny, které dokáží cenu ještě stlačit.