Hodnocení recenzenta

Hodinky Xiaomi Amazfit nepatří mezi designové premianty, ale díky své funkční výbavě a ceně jim to rádi odpustíte.

8
Celkové hodnocení

Do světa chytrých hodinek čínská společnost Xiaomi vstoupila již na konci loňského léta s hodinkami Huami Amazfit. Pro zákazníky mimo Čínu byly ale hodinky velmi těžce použitelné kvůli systému, který byl pouze v čínštině. Po půl roce však přichází globální verze s anglickou lokalizací, kterou vládne i doprovodná aplikace. Zároveň došlo k doplnění názvu o výraz Global. Pokud byste si hodinky chtěli koupit, pozor ať nekoupíte čínskou verzi.

BALENÍ

Hodinky jsou dodávány v pevné papírové krabičce, v níž kromě samotných hodinek najdete jednoduchý návod v angličtině k prvotnímu zprovoznění, plastovou kolébku sloužící pro nabíjení a přenos dat z počítače i nezbytný USB kabel. Ten je plochý, dobře ohebný a dostatečně dlouhý.

SPECIFIKACE

 • dvoujádrový procesor s frekvencí 1,2 GHz
 • 512 MB RAM
 • 4 GB uživatelské paměti
 • displej 1,34“, 320 x 300 bodů
 • baterie 280 mAh
 • Bluetooth 4.0
 • Wi-Fi 2,4 GHz
 • GPS + Glonass
 • optický senzor srdečního tepu
 • voděodolnost dle IP67
 • hmotnost 54,5 gramů

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Design hodinek nejspíš neosloví každého. V mých očích kombinace tmavého lesklého kovu a keramického těla nevypadá vůbec špatně. Škoda jen velkého průměru 4,7 cm, který z hodinek dělá dosti velké „cibule“. Z výroby jsou hodinky doplněny měkkým silikonovým řemínkem a lze jej snadno vyměnit za jiný s šířkou 22 mm. Hodinky mají namířeno ke sportovcům a aktivním lidem, k obleku se opravdu nehodí. Na spodní straně hodinek je umístěn snímač srdečního tepu a čtyři kontakty pro nabíjecí kolébku. Jediným mechanickým prvkem je tlačítko umístěné v horní části na pravém boku, kterým se hodinky zapínají a odemykají. Jeho umístění je ideální pro nošení na levé ruce. Pro menšinu nosící hodinky na pravé ruce bude jeho stisknutí lehce nekomfortní. Pokud jste zvyklí hodinky nosit, nebude vám přítomnost hodinek Amazfit vůbec vadit. Jejich hmotnost je nízká a řemínek je na omak velmi příjemný.

DISPLEJ

Jedním z klíčových prvků jakýchkoliv chytrých hodinek je jejich displej. Jeho kvalita a výrobní technologie určuje, jak dobře budou informace čitelné na přímém světle a jak dlouho hodinky vydrží na jedno nabití. V této disciplíně jsou na tom hodinky Amazfit více než dobře. Nepřekypují sice barvami a jejich sytostí, jako OLED displeje, ale excelují právě v čitelnosti na přímém světle. Použitá technologie využívá odrazu světla, takže nejlepší čitelnosti dosáhnete právě na denním světle. Pokud navíc nosíte brýle s polarizačními skly, budete doslova nadšeni. Polarizace účinně odfiltruje odlesky krycího skla hodinek a vy uvidíte na displeji vše naprosto jasně. Samozřejmě člověk se nepohybuje jen na denním světle, pro tyto účely jsou hodinky vybaveny podsvícením, které lze mít stále zapnuté, vypnuté nebo v automatickém režimu. Ten se aktivuje pohybem zápěstí do vodorovné polohy, abyste se na hodinky podívali. Podsvícení svítí cca 7 sekund. Bohužel tato funkce nepracuje zcela spolehlivě a někdy je potřeba trochu více s rukou cuknout, aby se podsvícení aktivovalo. K pozorovacím úhlům nemohu mít žádné zásadní výhrady. K horší čitelnosti dochází až při pohledu z opravdu ostrého úhlu, a to i při zapnutém podsvícení.

SYSTÉM A POUŽÍVÁNÍ

Ani Android Wear ani Tizen, ale vlastní systém s poměrně jednoduchým ovládáním, které budete mít v malíku během pár desítek minut od prvního spuštění. Výchozí obrazovka s nastavitelným vzhledem vždy zobrazuje čas a případně další doplňkové informace. Na výběr máte z 18 předinstalovaných vzhledů. Pokud by se vám žádný nelíbil, můžete si pozadí obrazovky nahráním vlastního obrázku upravit dle vlastních preferencí.

Tažením prstu zleva doprava a naopak přecházíte mezi jednotlivými aplikacemi. K detailním informacím aplikací slouží poklepání. Tažením prstu shora dolů na domovské obrazovce se dostanete k rychlému přehledu a nastavení. Vidíte zde informaci o aktuálním počasí, můžete aktivovat režim „v letadle“ a tichý režim, dozvíte se, jak dlouho baterie ještě vydrží a vstoupíte do detailního nastavení.

Tažením prstu odspodu vzhůru se dostáváte k notifikacím. Po cca 12 sekundách nečinnosti dojde k vypnutí podsvícení, uzamknutí obrazovky a jejímu návratu na výchozí obrazovku. K opětovnému návratu do systému slouží zmíněné tlačítko nebo poklepání na displej. Tento postup funguje, pokud nemáte aktivní záznam sportovní aktivity. V tomto případě opět dojde k uzamčení obrazovky, ale na displeji zůstávají zobrazeny informace o aktivitě jako je vzdálenost, počet kroků, čas apod. Informace nejsou ovšem neustále aktualizovány. Aby se šetřila baterie, dojde k zobrazení aktuálních hodnot až v okamžiku kdy dáte zápěstí do vodorovné polohy. Je to tedy stejné jako s aktivací podsvícení.

Použitý systém je zcela uzavřený a není možné do něj nahrávat žádné nové aplikace např. z Google Play či vlastního obchodu. Zároveň ani není možné z něj vyexportovat uložené záznamy o sportovních aktivitách do služeb třetích stran. Amazfit potvrzují aktuální stav světa chytrých hodinek, který je roztříštěný a alespoň prozatím mu nevládne žádný jednotný systém jako u mobilních telefonů.

POLOŽKY V MENU

Jak už jsem zmínil, výchozí obrazovka zobrazuje hodiny ať už v analogové nebo digitální podobě. Posunem doleva se dostáváte do aplikace Sports, kde si vybíráte z těchto sportovních aktivit:

 • Běh (Run)
 • Chůze (Walk)
 • Běh na pásu (Indoor Run)
 • Kolo (Bike)
 • Rotoped (Indoor Bike)
 • Přespolní běh (Trial Run)
 • Eliptický trenažér (Elliptical)

Posunem doprava z hlavní obrazovky přecházíte mezi těmito aplikacemi:

 • Měření ušlých kroků – primárně se zobrazuje počet kroků a graf s plněním denního plánu, lze však přepnout na detailní rozpis po hodinách
 • Tepová frekvence – zobrazuje přehledný graf včetně hodnot
 • Hudba – nabízí základní ovládání v podobě tlačítek pustit/zastavit a skočit na další a předchozí skladbu
 • Budíky – týdenní přehled budíků včetně času buzení
 • Předpověď počasí  – výhled počasí na týden dopředu, po klepnutí na jednotlivý den pak zobrazíte detailnější informace
 • Kompas – klasický vzhled kompasu s vyznačeným severem
 • Stopky – standardní stopky s funkcí mezičasů
 • Monitor spánku – ukazuje čas usnutí a probuzení včetně grafického znázornění lehkého a hlubokého spánku
 • Tréninkové centrum – můžete si vybrat mezi režimy Začátečník, 5km běh, 10km běh, Půlmaraton, Maraton a hodinky vám diktují, jaké aktivity vykonávat

 

 

MOBILNÍ APLIKACE

Systém hodinkám dodává poměrně velkou autonomii a doprovodnou mobilní aplikaci Amazfit Watch ani příliš nepotřebují. Po jejím prvním spuštění naskenujete QR kód z displeje hodinek a ihned dojde ke spárování. Aplikaci využijete na úvod pro výběr vzhledu domovské obrazovky, nastavení notifikací z libovolných aplikací v telefonu a přeskládání pořadí aplikací v menu hodinek. Aplikace vás také informuje o stavu baterie a kdy byla naposledy nabíjena. Její nejdůležitější funkcí je ale synchronizace sportovních aktivit. Zde si bohužel nevystačíte jen s touto aplikací, ale musíte si ještě stáhnout aplikaci Strava, což je mobilní verze stejnojmenné služby pro záznam sportovních aktivit. Zde si již můžete zobrazit detailní informace o svých aktivitách včetně záznamu v mapě.

Jste-li stejně jako já majitelem náramku Mi Band, určitě vás napadne, zda lze hodinky spárovat s aplikací MiFit. V ní totiž je možnost párovat i chytré hodinky. To jsem samozřejmě vyzkoušel, bohužel aplikace mi automaticky nabídla pouze možnost stáhnout aplikaci Amazfit Watch. Je to trochu škoda, protože Amazfit Watch neumí zobrazit informace o spánku či ušlé vzdálenosti, jako MiFit. Tyto informace tak zůstávají jen v paměti hodinek. Je to tedy další důkaz, že výrobky s logem Xiaomi pocházejí od různých výrobců a Xiaomi jim „jen“ dá svoji značku. Vy pak musíte mít k různým zařízením různé aplikace. Zde by se integrace do jednoho řešení určitě hodila.

 

BATERIE A VÝDRŽ

Stačí, že musíme nabíjet svůj telefon každý den a ne k tomu přidávat ještě hodinky. Na tuto starost můžete s Amazfit zapomenout. Pokud je budete provozovat jen v režimu chytrých hodinek s příjmem notifikací a vypínáním na noc, můžete se dostat až na týdenní výdrž. Pokud budete aktivně využívat sportovních funkcí se záznamem GPS a měřením tepu, zkrátí se výdrž na tři až čtyři dny, což jsou velmi dobré hodnoty.

Nabíjení lze provádět pouze prostřednictvím plastové dokovací kolébky, do které se hodinky nacvaknou. Ke kolébce pak už připojíte libovolný USB kabel s micro USB konektorem. Nabíjení baterie z 10% na 100% mi trvalo téměř 130 minut. Zejména posledních několik procent trvalo poměrně dlouho. Na 50% kapacity se lze dostat za 45 minut.

KONEKTIVITA

Kromě tradiční Bluetooth konektivity mají Amazefit ve výbavě i Wi-Fi, přes kterou lze stahovat předpověď počasí nebo aktualizace firmwaru. Připojení k Wi-Fi je naprosto bezproblémové a stabilní. Pokud se chcete přihlásit k zabezpečené síti, musíte heslo zadat prostřednictvím aplikace v telefonu. To se samozřejmě zadává jen jednou. Pokud na noc telefon vypínáte, počítejte s tím, že aplikace v telefonu ihned po jeho zapnutí aktivuje Bluetooth, aby došlo ke spárování.

ZÁZNAM SPORTOVNÍ AKTIVITY

Pokud si z nabízených aktivit vyberete chůzí, běh nebo jízdu na kole, hodinky nejdříve začnou hledat GPS polohu, což trvá dle podmínek 20 až 30 sekund a upozorní vás, že máte mít hodinky pevně přitažené k zápěstí, aby mohlo docházet k měření tepové frekvence. Máte-li k hodinkám připojena Bluetooth sluchátka, začne ihned hrát i hudba. Pokud nechcete mít svůj sportovní výkon znehodnocen neočekávaným zastavením, můžete záznam pozastavit. Po skončení se veškeré informace uloží pro následnou synchronizaci s aplikací Strava. Pokud nemáte telefon po ruce, můžete si i tak výsledky ihned prohlédnout na displeji hodinek.

RECENZE XIAOMI AMAZFIT – HODNOCENÍ A ZÁVĚR

Pokud to se sportováním a jeho zaznamenáváním myslíte alespoň trošku vážně, budou vám hodinky Amazfit více než dobrým společníkem. Bez problémů je můžete používat i pro běžné denní nošení, kdy poslouží jako prodloužená ruka vašeho telefonu. Vyzdvihnout je potřeba zejména skvěle čitelný displej na přímém světle, dobrou výdrž na baterii i funkční výbavu s poměrně bohatými možnostmi individuálního nastavení. Kde naopak mají hodinky mezery, je absence podpory Google Fit či exportu dat do jiné služby pro záznam sportovních aktivit. To však není věc, kterou by v budoucnu nemohla vyřešit aktualizace firmwaru a doprovodné aplikace. Počítat také musíte s tím, že uzavřený systém neumožňuje instalaci žádných nových aplikací mimo oficiální aktualizace. Tato slabá místa ovšem rádi přehlédnete při pohledu na příznivou cenu 4 599 Kč, za kterou si můžete hodinky zakoupit v e-shopu xm.cz, odkud jsme je měli k testu zapůjčeny.

Závěrečná poznámka: česká komunita vytvořila pro původní čínskou verzi hodinek lokalizovanou ROM, která obsahuje i další aplikace. Jde ale o neoficiální úpravu, sice použitelnou i pro verzi Global, můžete ale narazit na případné problémy se zárukou.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.