Internet je toho plný, noviny jsou toho plné, youtube je toho plné…a ani Gizchina.cz se „hypu“ kolem nové vlajkové lodě největšího světového výrobce telefonů, tedy Samsung Galaxy S8, nevyhne. Ano, i já jsem byl navštívit prodejnu Vodafonu na Václavském náměstí, kde se tato perla objevila poprvé na veřejnosti pro všechny, kdo by se na ní chtěli podívat a tak říkajíc osahat na živo.

Dámy a pánové, Samsung Galaxy S8!

(omluvte sníženou kvalitu fotek, protože jsme s sebou neměli nic jiného, než telefony a málo času)

 

Co je nového?

A jaký na mě udělal telefon dojem? Inu sám jsem vlastníkem Samsungu Galaxy S7 Edge, tedy předchůdce většího Galaxy S8+, ale změny u menšího modelu vlastně dělají z klasického Samsung Galaxy S8 tak trochu nástupce Galaxy S7 Edge. Hlavní změnou je velká změna ve velikosti displeje, která se posunula z původních 5,1″ rovnou na 5,8″, technologie displeje SuperAMOLED zůstala. A při přímém porovnání se zdají barvy na S7 Edge takové vybledlé, zvláště červená. Člověk má trochu pocit, že Samsung Galaxy S8 příliš tlačí na pilu a barvy jsou hodně, ale opravdu hodně, syté a přesaturované. Naštěstí se to dá upravit v Nastavení v agendě zobrazení, stejně jako to mají ostatní modely Samsungu.

Naštěstí je telefon díky špičkovému poměru displeje 83,6 % ještě menší, než Galaxy S7 Edge, která je o celé 4 mm širší a asi o dva milimetry vyšší. Nižší šířka je vidět na první pohled, nicméně není to asi pouze tenkými rámečky, protože ty mají telefony téměř stejné, ale i poměrem stran, které je trochu bizarních 18,5:9 a sním se změnilo i rozlišení, které již není QHD, ale WQHD. Zda má tato „nudle“ opodstatnění kromě estetiky a zabrání téměř celé přední strany je předmětem sporů. Každopádně je to efektivní. Stejně jako kulaté rohy, které vlastně také nemají žádnou přidanou funkci, plní pouze estetický prvek (a tím dražší displej bude). Displej se mi zdál na nejvyšší nastavení jasu o trochu jasnější, než na minulé generaci. Kam až zasáhne automat je trochu otázka, protože v režimu Auto má nejvyšší jas u Galaxy S7 mnohem vyšší hodnoty, než na které se uživatel dostane manuálně.

Poměrně mě potěšilo, že zahnuté okraje mají menší radius, než na Galaxy S7 Edge, kde mi občas přílišné zahnutí displeje vadí při práci a byl byl raději za buďto menší, nebo žádné. Jak jsem zvyklý na tlačítka, tak mi tolik nevyhovují virtuální tlačítka na displeji, nicméně fyzický Home Button mi nechybí, spíše naopak. Jen spoustu potencionálních kupců má výhrady k umístění čtečky otusků na zadní stranu, kde není tak praktická, jako když je vepředu. Ale to je spíše o preferencích a stylu používání, mě nevadí ani jedno umístění s tím, že telefony Sony s čtečkou na boku telefonu, je asi nejlepší možné.

A zde mezigenerační konfrontace mezi Galaxy S8 a Galaxy S7 Edge:

Zadní strana

Záda telefonu se také trochu změnila, i když se jedná spíše o přeskupení prvků přisvětlovací diody a zdravotních senzorů na druhou stranu čočky fotoaparátu a nově zmiňovaná čtečka otisků. Její umístění, když odhlédnu od toho, že je na zádech, je poměrně nešťastné. Není vycentrovaná a je umístěna velmi vysoko, musel jsem hodně natahovat prst, abych na ní dosáhl, natož se strefil.

Zadní strana je bohužel opět skleněná a tak se člověk nevyhne investici do nějakého pouzdra nebo alespoň folie, i když by se mělo jednat o nejnovější Gorilla Glass 5, stále je to křehký materiál.

Co to ostatní?

Co se dalších detailů týče, tak kromě displeje se moc změn v designu neodehrálo. Rámeček je nově lesklý a má trochu jiný odstín a opět není elegantně černý, v což jsem opravdu doufal. Výdech hlasitého reproduktoru, který opět zůstal sám, již nejsou pěkné malé kulaté otvory, ale větší oválné. Tyto se mi také zdají horší, než tomu bylo u předešlých S7 a S7 Edge, i když samozřejmě vnímání takovýchto přehlédnutelných detailů je spíše hnidopišstvím.

Galaxy S8 má teď velmi podobnou softwarovou výbavu, jako starší generace. Tedy TouchWiz postavený na Androidu 7.0 Nougat, který se ale v něčem liší, od toho, co je v Galaxy S7/S7 Edge. Jedná se spíše o minoritní změny jako je gesto pro vstup do hlavního menu, animace a troch jiné samostatné menu aplikací. Většina ostatních aplikací, které jsem si prohlížel, mi přišla velmi podobná.

A asi to bylo tím, že byl telefon nový, ale většina aplikací, nastavení a úkonů, se prováděla rychleji, než na mém Galaxy S7 Edge. Nicméně zahanben jsem se nijak necítil, rozdíly nejsou tak markantní (naštěstí zatím).

Samsung Galaxy S8

 

Samsung Galaxy S8 – krátké první dojmy, závěr

Takže přišla k nám mobilní revoluce? To asi ukáží první testy, které se jistě zanedlouho vyrojí všude po internetu, ale z mého pohledu se jedná o poměrně zajímavou variaci na téma „evoluce“. Lepší využití přední strany s displeje, něco málo nových technologií, několik ústupků jako v případě čtečky otisků a také baterie, která je při téměř stejných rozměrech, jako má Galaxy S7 Edge, o nepěkných 600 mAh nižší, ale je stejná, jako má klasická Galaxy S7, tedy 3000 mAh. Jaká bude praxe s velkým 5,8″ WQHD panelem, ukáže až praxe.

Cenovka se vyšplhala na relativně vysokých 21 977 korun za „základní“ model Galaxy S8, ale je pravdou, že displej je efektní a v rukou vypadá telefon opravdu skvěle.

Je škoda, že jsem neměl více času na osahání a konfrontaci s předešlou generací telefonu, za mnou byl pěkný „štrůdl“ uchazečů o seznámení se s tímto krasavcem. Ale i tak to bylo poměrně zajímavé setkání generací, kdy ta nová přece jen přinesla něco zajímavého v podobě displeje a nejedná se o (relativně) malý krůček, jaký nastal například mezi Galaxy S6 a S7.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.