Hodnocení recenzenta

7.5
Celkové hodnocení

O odolných telefonech české společnosti Evolveo jsme psali již několikrát. Nyní jsme měli možnost vyzkoušet jejich poslední model a zároveň novinku z oblasti outdoorových telefonů, která se jmenuje StrongPhone G4. Jak se nám jevil a jak obstál, se můžete dočíst v následujících řádcích.

BALENÍ

Telefon došel ve známé „evolveácké“ krabičce, na které kromě fotografie modelu najdete i základní údaje o jeho specifikaci. Vrchní víčko je označeno logem společnosti a názvem modelu spolu s jeho vyobrazením. Kromě telefonu jsou součástí balení také nabíječka, sluchátka (pecky), náhradní pár výměnných stříbrných kovových bočnic, šroubováček a manuály v několika jazycích včetně českého a záruční list.

recenze StrongPhone G4

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

StrongPhone G4 má elegantní zaoblený tvar a na první pohled vidíte také vysokou kvalitu zpracování, a to jak na pryžových komponentech, tak na bočních kovových výztuhách. Kombinace kovu a pryže na zadní straně a rozích telefonu zajišťuje příjemné a kvalitní držení přístroje v ruce. Pryž je zároveň ochranou proti nárazům a eliminuje problémy s poškrábáním. Výhodou je rovněž jednoduchá omyvatelnost nebo očištění přístroje. Z konstrukce budete mít dobrý dojem také díky její pevnosti, která splňuje splňuje podmínky testů Ministerstva obrany USA (United States Department of Defense) MIL-STD-810G:2008 a zároveň tento model disponuje certifikací IP68.

Zpracování těla telefonu je opravdu kvalitní, všechna tlačítka jsou dobře ovladatelná, vyztužená kovová konstrukce nikde nevrže a telefon sedí příjemně v ruce. Přední části dominuje 5 palcový HD displej se sluchátkem. Samozřejmostí je rovněž přední selfie kamera. Pravá hrana je osazena kolébkovým tlačítkem pro zesílení nebo zeslabení zvuku a tlačítkem pro vypnutí/zapnutí telefonu (Power). Levá hrana obsahuje šuplík pro 2 nano SIM karty a nebo 1 SIM kartu a microSD kartu, jedná se tedy tzv. hybridní slot. Na dolní hraně najdeme microUSB konektor, opatřený záslepkou proti vlhkosti a prachu. Horní hrana nabízí prostor pro 3,5 mm audio konektor rovněž se záslepkou. Záda telefonu jsou potažená perforovanou pryží, jak již bylo zmíněno. V horní části je schovaná čočka fotoaparátu a přisvětlovací LED dioda. Mikrofon pro potlačení hluku byl umístěn na zadní stranu telefonu také. Ve spodní třetině je plastické logo EVOLVEO, pod kterým je zadní reproduktor. StrongPhone G4 má rozměry 145 × 75 × 10 mm při váze 180 gramů, a to včetně nevyjímatelné baterie.

DISPLEJ

G4 je osazen 5 palcovým IPS HD displejem s rozlišením 1280 × 720 pixelů a ochranným sklem Gorilla Glass 3. Příjemné je, že displej má velmi dobrou zpětnou dotykovou vazbu, takže i na příkazy zadané velmi jemným a lehkým dotykem reaguje správně a bez zpoždění. Podsvícení je rovnoměrné a barvy jsou věrné, a to jak u statických obrázků, tak i u videa. Chválu si zaslouží i použitý digitizér, který je poměrně přesný. Průběžná změna automatického jasu skrze senzor je plynulá. Pozorovací úhly jsou u tohoto přístroje opravdu velmi dobré a při vyšším jasu stále dobře čitelné.

HW, OS A VÝKON

Srdcem odolného telefonu G4 čtyř jádrový procesore MediaTek MT6737T, taktovaný na 1,5 GHz. K dispozici máme 3 GB RAM a 32 GB ROM, kterou lze dále rozšířit pomocí microSD karty o dalších až 32 GB. To vše je doplněno grafickým čipem Mali-T720 MP2. Přístroj jinak běží na operačním systému Android 6.0 Marshmallow, který je odladěný a bez problémů vše zvládal. Místo kapacitních tlačítek jsou u tohoto modelu softwarová a najdete je v dolní displejové části telefonu. Defaultně zde není možnost zapnutí procentuálního ukazatele stavu baterie. To se však dá vyřešit jednou z mnoha aplikací, které toto umožňují.

Co se her týká, tak díky čtyř jádrovému procesoru a 3 GB RAM není žádný problém přehrát běžné i náročnější hry, natožpak videa. Telefon se při testování nijak nesekal ani nejevil známky přehřívání. Co se benchmarkových testů týče, výsledky si můžete prohlédnout níže:

BATERIE A VÝDRŽ

StrongPhone G4 disponuje baterií o kapacitě 3000 mAh. Při běžném každodenním použití, čímž mám na mysli několik hlasových hovorů denně, procházení webu za použití datového tarifu nebo WiFi, focení, e-mailovou synchronizaci, nějaká ta videa, komunikace na Twitteru a samozřejmě pouštění muziky do sluchátek, mi telefon vydržel cca den a půl, což je naprosto dostačující. Samozřejmě jsem měl přístroj nabitý na 100%. Pokud jste však daleko větší maniaci a během dne stahujete, hrajete hry několik hodin nebo při dlouhých cestách používáte navigaci s GPS s daty, pak si určitě nabíječku noste s sebou. Velkou výhodou je podpora rychlého nabíjení Qiuck Charge. Telefon se mi ze stavu, kdy měl 5% baterie nabil na 100% zhruba během 1 a půl hodiny, což je podle mě příjemný čas.

KONEKTIVITA A GPS

Konektivita u našeho modelu splňuje očekávání pro tuto třídu telefonů. Telefon je vybaven bezdrátovým modulem WiFi, Bluetooth 4.0, dvěma sloty pro SIM karty nebo 1 x SIM a 1 x microSD karta (hybrid slot), GPS, USB portem. WiFi síťová karta pracuje ve standardu Dual Band Wi-Fi 802.11 (2,4 GHz + 5 GHz) a je stabilní. Sílu signálu v místnosti s routerem a ve vedlejší místnosti s otevřenými dveřmi můžete podle screenshotů posoudit sami. Jen podotknu, že domácí WiFi jsem chytal i venku na zahradě bez problémů. Co se sítí týká, myslím, že zde mohou být uživatelé naprosto spokojeni. Dostupné jsou 2G, 3G a 4G sítě, a to v pásmech – 3G: 850/900/1800/1900 MHz a pro vyznavače LTE musím napsat, že podporuje všechna česká pásma, jmenovitě 4G: 800/900/1800/2100/2600 MHz.

Hlasové hovory probíhaly v 3G síti naprosto bez problému a data se v 4G síti stahovala téměř „sama“. Zvuk byl ve sluchátku čistý a hlasitý. Rovněž příjemce hovoru nezaznamenal žádný problém. Co se GPS týče, Strongphone G4 podporuje GPS i A-GPS a je schopen také registrovat satelity systémů Glonass. První spuštění GPS a jeho lokalizace trvalo necelou minutu. Další test spuštění aplikace a opětná lokalizace GPS satelitů již byla otázkou pár vteřin. Výsledek fungování si můžete prohlédnout výše na screenshotech, včetně trasy sledované pomocí aplikace EndoMondo (procházel jsem v podstatě sídlištní zástavbou).

FOTOAPARÁT

Telefon je vybaven 8,0 megapixelovým fotoaparátem (interpolovaným na 13 MPx), který využívá obrazový snímač SONY Exmor R. Součástí je LED blesk. Kvalita obrazu je „krapet“ diskutabilní. Všechny fotografie táhnou lehce do modra – mluvím nyní o automatickém režimu. Podle mého, by si měl uživatel při horších světelných podmínkách přenastavit některé hodnoty před focením. Přední selfie kamera je 5 megapixelová. Všechny fotografie byly pořízeny v plně automatickém režimu bez jakýchkoli foto aplikací. V rámci nastavení samozřejmě najdete – vyvážení bílé, různé expozice, rozlišení, režim scény, ISO (Auto, 100, 200, 400, 800, 1600) a třeba také nastavení pro panorama. Ti z vás, kteří rádi fotíte například sportovní aktivity určitě uvítáte sekvenční snímání a na své si přijdou i milovníci HDR. Jinak video záznam je zaznamenáván ve FullHD kvalitě.

ZVUK A MULTIMÉDIA

Smartphone si s multimédii poradil velmi dobře stejně jako většina zařízení, která běží na čtyř jádrovém procesoru MediaTek MT6737T. Zvuk z reproduktorů je solidní a hlasitý, a to i vzhledem ke konstrukci telefonu a jeho ochranným prvkům. Sluchátka/pecky zní bezproblémově. Ovšem ruku na srdce, jakou kvalitu sluchátek lze vlastně očekávat ve standardním prodejním balení? Asi těžko můžeme uvažovat o sluchátkách, jež by cenou byla na stejné úrovni jako přístroj sám. Audio formáty/kodeky, které běžně přehrajete jsou: AAC, AMR, eAAC+, MIDI, MP3, MPEG-2, WMA, WAV, … Co se týká videa, jde o: 3GPP, AVI, H.263, MKV, MP4, WMV a další.

RECENZE StrongPhone G4 – ZÁVĚR

StrongPhone G4 je v kategorii odolných telefonů velice příjemným překvapením. Designově je povedený a konstrukcí drží trend odolných telefonů. Jedná se o model, který můžete klidně využít pro běžné denní nošení a stejně tak na trekingovou tůru.

Jaké jsou tedy jeho kladné stránky? Plus dostává rozhodně elegantní design. Dále je to slušný výkon na to, že se bavíme o odolném telefonu, dostatek paměti, slušná životnost baterie, kvalita zvuku, mikrofon s potlačením šumu nebo LTE pásma. A nyní ke slabším místům přístroje. Jde především o hlavní zadní fotoaparát s horšími výsledky při snížených světelných podmínkách a absence notifikační diody, která je ovšem nahrazena zvukovým upozorněním. Co dodat víc? Snad ještě poděkování společnosti Evolveo za zapůjčení tohoto modelu.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.