Hodnocení recenzenta

8.5

UMi Plus E (E jako Extreme) je prvním dostupným telefonem této společnosti s novým procesorem Helio P20. Jde vlastně o modifikaci a vylepšení dřívějšího modelu UMi Plus. Kromě změny procesoru došlo také k navýšení paměti RAM a ke změně několika dalších záležitostí. Než se podrobněji podíváme na tuto novinku, je ještě třeba poděkovat za zapůjčení tohoto přístroje e-shopu Coolicool. Recenze UMi Plus E tedy může začít.

Balení

UMi Plus E je dodáván v plastové krabičce s lehce průhledným barevným víkem. Na víku je vyobrazení loga UMi Plus E ve stříbřité barvě. Uvnitř krabičky najdeme ochrannou folii, USB kabel typu C, rychlonabíječku, trn pro vysunutí šuplíku určeného k vložení SIM/microSD karet a uživatelský manuál.

Design a zpracování

Pokud jde o design, kovové tělo a matná černá barva jsou velmi elegantní. Přináší to ovšem také jednu nevýhodu, na telefonu jsou velice brzy vidět otisky prstů a nečistoty. Ovšem při průběžném čištění lze tělo udržovat ve slušném stavu. Samotný přístroj působí tenčím dojmem, než ve skutečnosti je, takže tloušťku 9 mm byste mu asi netipovali. Ovšem díky kovovému tělu a slušné baterii se jeho hmotnost dostala na 190 gramů při celkových rozměrech 156 x 75,8 x 9,0 mm.

Zvědavý jsem byl na ovládací prvky. Ty byly u dřívějšího modelu kvalitně provedeny, jak psal Ivan zde. Začněme tedy přední stranou. Ta je osazena 2.5D sklem, kdy pod displejem nalezneme kapacitní tlačítka a klasické fyzické tlačítko „home“ s integrovanou čtečkou otisků prstů. Tlačítko je velmi dobře provedeno, neviklá se a je optimálně citlivé. Nad displejem je stavová LED dioda, která dle typu oznámení svítí jasně červeně, zeleně nebo modře. Barvu pro jednotlivá oznámení lze nastavit dle vlastního uvážení.

Na levé hraně UMi Plus E najdeme zásobník (šuplík) pro 2 SIM karty, přičemž obě mají velikost micro. Nicméně jedna SIM karta může být nahrazena paměťovou microSD kartou. SIM zásobník je dobře provedený a zapadá do jedné roviny s rámem telefonu. Pod šuplíkem pro SIM karty najdeme programovatelné tzv. chytré tlačítko, na které můžeme asociovat námi vybranou aplikaci. Na pravé straně jsou tlačítka pro vypnutí/zapnutí přístroje a pro ovládání hlasitosti. Všechna tlačítka jsou dílensky dobře zpracována, nevržou a na stisk reagují přesně, zdvih je optimální. Horní hrana přístroje je místem pro konektor pro 3,5 mm sluchátkový jack. Mikrofon s potlačením hluku byl umístěn na zadní stranu telefonu. Reproduktor a mikrofon jsou umístěny na spodní hraně stejně jako USB konektor typu C.

Displej

Displej modelu UMi Plus E je 5,5 palcový s Full HD rozlišením 1920 x 1080 bodů. Příjemným zjištěním je, že se jedná o velmi kvalitní displej Sharp LTPS LCD (Low Temperature Poly Silicon), který zajišťuje opravdu vysoce kvalitní obraz, a to pod různými zobrazovacími úhly. Automatická změna jasu displeje funguje bez problémů. Stejně tak si můžete být jisti kvalitní reprodukcí barev, dobrým kontrastem i dostatečným jasem. Barvy si samozřejmě můžete uživatelsky přizpůsobit díky technologii MiraVision. Jako ochranné sklo bylo použito Dinorex T2X-1. Digitizér fungoval přesně a reakční doba byla bez problémů.

HW, OS a výkon

UMi Plus E je vybaven novým osmi jádrovým procesorem Mediatek Helio P20 (MT6757) taktovaným na 2,3 GHz, který je nástupcem Helio P10. Ten je doplněn grafickým čipem Mali T880 MP2. Výkon procesoru je opravdu veliký a náročná grafika je bez problému zobrazována. Díky tomu lze přehrát i hardwarově náročné hry na nejvyšší nastavení detailů grafiky.

Příjemným zjištěním je skutečnost, že díky použitému novému chipsetu výrazně klesla spotřeba baterie a UMi Plus E se jen minimálně zahřívá. Během benchmarkových testů a i po jejich skončení byl přístroj jen mírně teplý. Nový procesor také zajišťuje menší zátěž pro baterii a tím nižší spotřebu.

Dalším pozitivem je přítomnost 6 GB RAM. Takže UMi Plus E je momentálně jedním z nejlevnějších telefonů s 6 GB RAM. Díky tomu lze mít spuštěno například více her nebo aplikací a v klidu se mezi nimi přepínat. Budoucí uživatelé také jistě ocení velikost interního úložiště ROM o velikosti 64 GB, které lze pomocí microSD karty rozšířit až na 256 GB.

Co se senzorů týče všechny důležité jsou přítomny. Gyroskop a kompas pracují správně a rychle. Skener otisků prstů funguje docela dobře. Občas se však stalo, že bylo otisk nutno opakovat. Pokud bych to měl nějak vyčíslit, tak 90% pokusů o otisk dopadlo dobře.

I když UMi Plus E dostalo nový procesor, nový Android 7 Nougat chybí. Na přístroji je nainstalován starý dobrý Android 6.0.1 Marshmallow. Informace o tom, zda bude v brzké době dostupná nějaká aktualizace na Android 7 zatím bohužel nemáme. Nicméně jak jsme u UMi zvyklí, na svém přístroji nainstalovala edici Android Vanilla.

Kromě jiného zde najdeme nastavení aplikací pro chytré tlačítko, režim úspory baterie, možnost modifikace navigačního panelu nebo automatické vypínání vámi navolených procesů na pozadí. Další novinkou je například možnost v menu Baterie zvolit režim napájení procesoru. Každopádně je vidět, že UMi ještě vychytává poslední mouchy, protože během testování mi byly nabídnuty hned dvě aktualizace systému, a to via OTA. Samozřejmě výsledky syntetických testů přikládám do galerie níže:

Baterie a výdrž

UMi Plus E disponuje podle specifikací nevyjímatelnou baterií s kapacitou 4000 mAh. Nicméně díky efektivnímu procesoru v přístroji má UMi Plus E velmi dobrou výdrž. Během běžného dne, čímž mám na mysli několik hlasových hovorů denně, procházení webu za použití datového tarifu nebo WiFi, focení, e-mailovou synchronizaci, nějaká videa, komunikace na Twitteru a samozřejmě pouštění muziky do sluchátek, mi telefon vydržel zhruba jeden a půl dne a při hraní her necelý jeden den, což se dalo čekat. V pohotovostním režimu samozřejmě vydrží mnohem déle, skoro čtyři dny. UMi podporuje rychlé nabíjení, a tak se z 5% kapacity baterie dostanete na 100% přibližně za dvě hodiny, přičemž na prvních 50% budete potřebovat necelou jednu hodinu.

 

Konektivita a GPS

V bezdrátových sítích je příjem solidní, i když na větší vzdálenosti klesá poněkud rychleji než bych čekal. Bluetooth verze 4.1 dobře spolupracuje jak s reproduktory tak s ostatními technologiemi, které Bluetooth využívají (např NTB, sluchátka …). UMi Plus E podporuje GPS i A-GPS a je schopen také registrovat satelity systémů Glonass i Beidou. První spuštění GPS a jeho lokalizace byla překvapivě rychlá. Po zapnutí GPS byly satelity zaregistrovány doslova během pár vteřin.

Telefon samozřejmě podporuje sítě 2G, 3G a 4G. Co se pásem LTE týká, čeští uživatelé mohou být spokojeni, protože tento přístroj podporuje všechna naše pásma a ještě něco navíc 4G: 1/3/7/8/20/38/40/41. Co se zvuku, hlasového přenosu a hlasitosti týká, musím napsat, že reproduktor je velmi hlasitý a bez jakéhokoli zkreslení. Hlasové hovory probíhaly naprosto bez problému. Zvuk byl ve sluchátku čistý a hlasitý. Rovněž příjemce hovoru nezaznamenal žádný problém.

Fotoaparát

Telefon disponuje 13 megapixelovým snímačem Samsung 3L8 s PDAF a se clonou f/2.0. Fázové ostření je podle mě poměrně rychlé. Snímky mají vcelku slušnou barevnost, ale při horších světelných podmínkách se objevuje šum. Hlavní zadní kamera je doplněna dvoubarevným dual LED bleskem, který funguje bez problémů. Druhou, neméně důležitou funkcí hlavní kamery je režim „Pro Photo“. Tedy manuální ovládání fotoaparátu. To umožňuje nastavit veškeré atributy, jako jsou jas, kontrast, saturace, expozice, ISO a vyvážení bílé, ručně. Pro ty, kteří chtějí ponechat veškerá nastavení v režii fotoaparátu je tu plně automatický režim. Přední selfie kamera je 5 megapixelová a pro focení obrázků určených na sociální sítě je dostačující. Všechny fotografie byly pořízeny v plně automatickém režimu bez jakýchkoliv foto aplikací. V rámci nastavení samozřejmě najdete také HDR  a Panorama režim.

Závěr

UMI Plus E je telefon, který se snaží nabídnout za cenu kolem 230 dolarů co možná nejvíce. Ovšem jsou místa kde mu to moc nejde. Jaké jsou tedy jeho kladné stránky? Rozhodně je to vysoce kvalitní displej a elegantní design. Dále je to silný výkon, dostatek paměti, kvalitně zpracované tlačítko Home, slušná životnost baterie, kvalita zvuku, mikrofon s potlačením šumu nebo LTE pásma. A nyní ke slabším místům přístroje. Jde především o povrch, který je náchylný k rychlému „upatlání“ a hlavní zadní fotoaparát s horšími výsledky při snížených světelných podmínkách. Pro případné zájemce jen uvádím, že telefon můžete zakoupit na e-shopu Coolicool, který nám přístroj laskavě zapůjčil.