Hodnocení recenzenta

Chuwi Hi10 Pro neskrývá svou inspiraci v řadě tabletů Surface od Microsoft. K dosažení jejich kvalit má Chuwi ještě před sebou pořádný kus cesty. Přihlédneme-li k ceně, což je devíza tohoto přístroje, lze bez nadsázky prohlásit, že jde o povedený přístroj. Za cenu něco přes $200 tu máme k dispozici plně vybavený tablet s klávesnicí a stylusem.

6.5
10

Recenze Chuwi Hi10 Pro se bohužel protáhla na více než dva měsíce, a to díky mé vytíženosti ať už pracovní, tak i rodinné, kdy bylo nutné po hektickém prosinci/novembri tak nějak načerpat celkově síly a nově si zorganizovat život. Nebylo tak překvapením, že některé projekty dostaly stopku a některé jsem byl nucen odložit na pozdější termín, kam se dostala i tato recenze tabletu.

Společnost Chuwi se vedle Ondy, Ramos nebo Voyo řadí mezi nejznámější producenty tabletů, rekrutující se z čínského elektronicky průmyslového velkoměsta Shenzenu. Známější je snad už jen Lenovo, kterému k věhlasu dopomohla především akvizice do společnosti IBM a také Motoroly.

Kořeny společnosti Chuwi sahají někam do roku 2004. K jejímu současnému rozmachu nejen v Číně nahrává fakt, že se jedná o jednoho z nespočetných globálních partnerů Intelu a Microsoftu. Právě díky tomuto partnerství se značce daří budovat stále lepší kredit v povědomí zákazníků. Z pozice prozatímně relativně neznámé značky tu můžeme mít v několika příštích letech dalšího globálního hráče.

recenze-chuwi-hi10-pro-0006

Zpět však k tabletu. Ten přichází s „překvapujícím“ procesorem Intel Atom X5 (Z8300) Cherry Trail a od listopadu/decembra s vylepšeným Z8350. Možná se ptáte, proč překvapujícím? Inu, čím jiným by také mohl být levný tablet z čínské produkce také vybaven, že ano. S touto nebo velmi podobnou konfigurací nás čínští producenti přímo zaplavují tabletovou vlnou. Důvod? Ten je snadný uhodnout. Pro tablety velmi dobrý poměr výkon/cena. Procesory Core M sice s mnohem lepším výkonem, ale také s takřka dvojnásobnou cenou, už nedokáží atakovat cenovku s hranicí 200 dolarů. Pro příklad náš partner GearBest.com má tento tablet zařazen v nabídce za cenu okolo $170.

Tablet Chuwi Hi10 Pro se na trhu prodává souběžně se svým starším sourozencem Hi10, od sebe se odlišují hlavně z hlediska designu a zpracování. Vnitřnosti se v obou případech téměř, ne-li úplně shodují. Chuwi Hi10 Pro navíc poskytuje flexibilní možnost volby operačního systému (dual-boot). Po zapnutí vám tak přístroj nabídne možnost, do jakého operačního systému se má nabootovat. Na výběr máte Windows 10 nebo androidní nadstavbu Remix OS.

Chuwi Hi10 Pro se prodává samostatně jako tablet, nebo s volitelným příslušenstvím v podobě klávesnice a případně i aktivním stylusem HiPen v podobě pera, čímž tablet posunete o další level výše. Z klasického tabletu se tak stává velmi konkurenceschopný pracovní konvertibl 2 in 1 ideálně určený na cesty a nezabírající moc prostoru.

Unboxing

Tablet dorazil v podlouhlé krabici z kartónu a logem navrchu. Po odklopení víka nacházíme tablet chráněn sáčkem a po boku ještě krabičku s USB kabelem typu C a nabíječkou, splňující evropské normy. Posledním složkou balení je obálka s manuály a certifikáty. Manuál je jak v čínském jazyku, tak pro nás i v tom stravitelnějším – anglickém.

Obsah balení:

  • tablet Chuwi Hi10 Pro
  • nabíječka 5V / 3A s EU vidlicí
  • USB kabel / USB Type-C
  • certifikáty, manuál v angličtině a čínštině

recenze-chuwi-hi10-pro-unboxing_1

Další komponenty v krabici nehledejte. Každopádně jde o postačující obsah. Uvítal bych snad jen, kdyby nás obchodní partner vyzbrojil již zmíněným příslušenstvím (stylus a klávesnice). Zaměřme se tedy na samotný tablet. Ten se chlubí dobrým dílenským zpracováním. Záměrně udávám dobrým, ve srovnání se současným etalonem (produkcí Apple) ještě značně zaostává. Za příklad mohu uvést slabší torzní tuhost, kdy na straně s logem Windows a zasazení celého modulu do kovové skořepiny při úchopu občas dojde k znatelnému a nepříjemnému průhybu, projevujícím se nepěkným cvaknutím.

Zadní kryt je obroben pomocí CNC technologie z hliníkových slitin, je finalizován pískováním do matného vzhledu, a to jak po celé ploše zad, tak i bočnic. Kompaktnost narušuje jen precizně strhnutá hrana, která vytváří vzhledově oku lahodící linku, a to jak na zádech tak i z pohledu z přední strany.

Rozměry 26,18 x 16,73 x 0,85 cm tak ani hmotností 562 gramů tablet Chuwi Hi10 Pro nijak nevybočuje od většiny takto velkých tabletů. Jednoduše patří ke standardu. Chuwi však mohlo v této sekci ještě lehce zapracovat a ztenčit rámečky okolo displeje.

Na zádech tabletu, uprostřed jedné z podélných hran, se v prolisu nachází VGA kamera. Do středu pak producent umístil své logo spolu se známým logem Intel Inside, pod ním najdeme ještě několik informací o přístroji či výrobci.

recenze-chuwi-hi10-pro-unboxing_3

Do hliníkového skeletu je vsazen celý modul tabletu. Ten fixují čtyři mikro šroubky po hranách přístroje. Přední straně, samozřejmě, dominuje displej s již zmíněnými zbytečně a zastarale působícími širokými rámečky. Pod displejem anebo po jedné ze stran (záleží, jakou orientaci tabletu zvolíte) nacházíme logo Windows, které současně slouží jako senzorové tlačítko Home. Na předním panelu v blízkosti power tlačítka a kolébky hlasitosti výrobce umístil ještě notifikační diodu se světelným senzorem.

Notifikační dioda nedisponuje bohužel RGB technologií, a tak se budete muset spokojit pouze s červenou barvou, signalizující průběh nabíjecího procesoru buď poblikáváním nebo nepřerušovanou indikací, to v případě plného nabití.

recenze-chuwi-hi10-pro-unboxing_4

Uprostřed rámečku najdeme ještě druhou VGA kamerku.

Přesuneme-li se na hrany přístroje, najdeme zde již zmíněná tlačítka napájení a ovládání hlasitosti. Tlačítka reagují na zmáčknutí rychlou a přesnou odezvou. Dílensky ale nepatří k tom nejdotaženějšímu. Stačí pohlédnout na vystředění nebo jejich volné uložení.

Na opačnou stranu umístil výrobce dvě dockovací prohlubně, sloužící k posazení do klávesnice. Jak bylo již psáno, ta není součásti balení. Jde o volitelné příslušenství, které zakoupíte buď samostatně nebo spolu s tabletem a případně v celé sestavě se stylusem HiPen. Klávesnice se připojí skrze magnetický pěti pinový konektor, nacházející se uprostřed mezi těmito prohlubněmi.

recenze-chuwi-hi10-pro-unboxing-2

Všechny další konektory a ostatní prvky výrobce soustředí na jednu z kratších hran. K dispozici máte jeden klasický microUSB konektor, jeden USB typu C, slot pro microSD kartu, sluchátkový audio výstup v podobě 3,5 mm jacku a konektor microHDMI. Mezi ně se ještě vklínil otvor pro mikrofon. Chybí tak klasické USB, pokud však vlastníte redukci, sloužící k propojení pomocí OTG, není nad čím zoufat. Tablet podporuje funkci On-To-Go v obou režimech. Přesto plnohodnotné USB můžete postrádat, a to například při pokusu připojit externí HDD disk. V tomto případě si jej systém osahá, ale plné využití nepodporuje, zde se tak bude třeba spokojit s „flashkou“. Pokud však bazírujete na plnohodnotném USB konektoru, tak ten najdete případně na dokoupené klávesnici.

Nemohu si však ještě odpustit  malou poznámku na adresu výrobce ve smyslu citu k detailu. Konektory se mu totiž na této hraně nepovedlo vystředit do jedné linie, a tak se kymácí od jedné hrany k druhé.

recenze-chuwi-hi10-pro-0020

Displej

Displej nabídne lehce nadstandardní rozlišení 1920 x 1200p WUXGA s poměrem stran 16:10 a velikostí 10,1 palce (od toho také číslovka v názvu). V daném segmentu se to dá označit za to lepší v porovnání s nabídkou cenově podobných produktů od známějších značek. Přesto v porovnání i se starším iPadem není přednes obrazu tak pěkně vyhlazen. Za velké zklamání považuji to, že výrobce nesáhl po vyspělejší technologii OGS. Mezera mezi sklem a samotným displejem je víc než patrná. Bohužel, ruku v ruce se s tím nesou i občasné nepřesnosti tipů, což pocítíte především v módu Windows.

Pozorovací úhly díky technologii IPS patří k současnému standardu. Intenzitu displeje výrobce posunul spíše do světlejších hodnot, což dokládá i hodnota 350 nitů. K nočnímu brouzdání bude tak lépe doinstalovat ještě nějaký filtr ztmavující intenzitu panelu s případným potlačením modré, např. f.lux . Jinak hrozí bolavé oči při delším zírání do displeje za tmy. A pozor na zapnutí za úplné tmy. Díky úvodní plně bílé obrazovce s výběrem operačního systému, si dovolím říci, že hrozí dokonce i poškození zraku.

Ačkoli by se mohla intenzita zdát dostatečná, tak s přímým slunečním svitem si jednoduše neporadí. Pomoci vám může přemístění někam do stinných prostor, pod strom, přístřešek apod. Přímé světlo mu totiž nehoví, a to i díky lesklému povrchu s vysokou odrazivostí.

Sklíčko, chránící displej, pravděpodobně nedisponuje žádným renomovaným původem, to by se zajisté o tom producent zmínil ve výpisu specifik. Na povrch však nainstaloval ochrannou fólii. Tu nanesl, tak kvalitně, že jsem ji odhalil, až když se mi ji povedlo poškrábat. Bohužel fólie zklame horší kluzností a rychlým umatláním prozrazující nedostatečné oleofobní ošetření. Doporučuji tak mít patřičný hadřík stále po ruce.

Podání barev bych označil za velmi dobré, ohodnotil bych je za přirozené bez nějakého většího nadržování některému z odstínů. Jde o velmi vyváženou paletu barev. Panel by si však zasloužil lepší homogenitu podsvícení. Na některých místech totiž nalezneme mnohem intenzivnější podsvit, což odhalíte v případě přednesu temnějších odstínů nebo při plně černé obrazovce.

Panel reaguje na povely a doteky poměrně dobře a svižně. Na druhou stranu jsem již měl možnost otestovat displeje s mnohem lepší odezvou. Multi-touch reaguje až na deset dotyků současně, bohužel ani pod jedním operačním systémem se nepotkáte s podporou gest, která by této vlastnosti využila naplno. Nejvíce bude třeba tří prstů.

Věc přesnosti naopak, díky absentující technologii OGS, spíše zaostává a jak už bylo zmíněno, především v rozhraní Windows to značně pocítíte. A pokud byste náhodou nabyli dojmu, že vše může vylepšit stylus, tak vás asi zklamu. Mnou dokoupený stylus HiPen, od kterého jsem si sliboval značné zlepšení, tak trochu zklamal. Ano, ovládání Windows v doprovodu se stylusem dostalo mnohem větší smysl. Otázkou je, jestli by tablet společně s operačním systémem neměl být odladěn tak, aby nebylo třeba dalších nástrojů, než jen našich prstů a dotyků.

Hardware

Tablet v sobě ukrývá starý známý Cherry Trail Intel Atom X5 (Z8300) o čtyřech jádrech X86 s 2 MB cache. Procesor pracuje se základním taktem 1,44 GHz a v případě potřeby se dokáže jedno jádro vyšplhat až na frekvenci 1,84 GHz. Vše doplňuje integrovaná grafická karta Intel HD Graphics osmé generace pracující s frekvencemi mezi 200 až 500 MHz a podporou 64-bitovým DirectX 11.2

Poznámka: V nabídce se již nachází lehce vylepšené Chuwi Hi10 Pro s novějším Intel Atom X5 (Z8350), který se dokáže v případě potřeby vyšplhat na takt až 1,92 GHz.

Operační paměť typu LPDDR3 nabízí 4 GB RAM. Interní úložiště eMMC se chlubí 64 GB prostorem, což může na první dojem zaujmout. Realita je však trochu někde jinde. Fyzicky totiž dosáhnete na značně nižší kapacitu, a to díky instalaci dvou operačních systémů. Především v případě Windows si systém uzme značnější část. Naštěstí tu existuje rozšíření díky slotu na microSD karty. To dovoluje přístroji pro vaše data využívat dalších až 128 GB prostoru navíc.

 

Operační systém Android 5.1 (Remix OS) a Windows 10 Home
Procesor Intel Quad Core Z8300, 1.44GHz
RAM 4 GB
Vnitřní úložiště 64 GB; rozšiřitelné až na 128 GB prostřednictvím karty TF
Displej 10,1-palcový WUXGA (1920 x 1200) displej 10-Point IPS kapacitní
Konektory slot TF karet, USB typu C, Micro USB, Micro HDMI, 3,5 mm Jack pro sluchátka
Fotoaparát 2MPx přední fotoaparát / zadní kamera
Rozměry 26,18 x 16,73 x 0,85 cm
Hmotnost 562 gramů (bez klávesnice)

 Software

Co však dělá tento tablet zajímavým je, že frčí na dvou operačních systémech (dual-boot). První odhalíte, již díky zmíněnému home tlačítku s vyobrazeným logem a je jím Windows 10 Home. Jako druhý můžete zvolit k nabootování zajímavou androidní nadstavbu Remix OS. Jde o úpravu operačního systému Android, optimalizovanou právě pro tablety a do budoucna se počítá dokonce s rozšířením na platformy laptopů a desktopů.

Nevýhoda tohoto řešení spočívá často v náročnosti na kapacitu úložného prostoru a ani v tomto případě se tomu tablet nevyhnul. Ačkoli disponuji 64 GB verzí, tak v případě Windows si dokáže systém vzít přes polovinu ve svém módu. Navíc po instalaci výroční aktualizace Win10 se ztenčí úložný prostor pro vaše data sotva na čtvrtinu. To se však dá řešit optimalizací systému a výmazem starších aktualizačních balíčků, umožňujících případný návrat k předchozím verzím systému.

Volbu operačního systému si zvolíte jednoduše hned na začátku, tedy zmáčknete-li power tlačítko. Mimochodem, zapnutí není úplně doladěné. Tlačítko musíte nějakou chvíli držet zmáčknuté. Na krátké namáčknutí tablet nereaguje. Že se zapíná poznáte rozsvícením notifikační diody.

Jakmile naskočí, přivítá vás nejprve logem Chuwi a poté obrazovkou umožňující volbu operačního systému. Máte k dispozici odpočet deseti vteřin na to si zvolit vámi požadovaný operační systém. Pokud neprovedete volbu, systém se nabootuje do předvoleného systému, který poznáte, že jeho logo je zbarveno do zelena.

Pokud tento čas nějakým způsobem prošvihnete, není nic jednoduššího než nalézt přepínač v právě otevřeném operáku a systém přepnout. V případě Windows najdete tento přepínač přímo na pracovní ploše. V Remix OS je tato možnost lehce skryta, najdete ji pod tlačítkem start a následně pod tlačítkem vypnutí.

 

Win10

Co se týče Windows, je třeba hned od základu plno věcí vyladit, aby tablet sloužil vůbec jako tablet. První kroky nás asi zavedou k počeštění celého systému. Další kroky již směřují k optimalizaci přístroje, umožňující použít jej jako tablet (například automatické zobrazování klávesnice).

Desítková okna na tabletech zatím nezdomácněla, a to přestože se snaží sebevíc, na konkurenční platformy určené do mobilních zařízení, co do ovládání jednoduše zatím nestačí. Hodně věcí usnadní aktivní stylus, již zde zmíněný, ten zpřesní tipy na určená místa displeje ve srovnání s bříšky prstů. Oceníte například v případě zavírání oken apod. Není však všemohoucí.

Windows na této platformě nezatracuji, Microsoft však bude ještě muset hodně zapracovat na tom, aby ovládání na dotykových zařízeních dotáhl do dokonalosti po stránce intuitivního ovládání. Jinak ve spojení se zmíněnými nástroji (klávesnice, stylusu, případně myši) se jedná o velmi silný nástroj konkurující menším laptopům nebo ultrabookům.

 

Remix OS

Jedná se o poměrně novou nadstavbu Androidu, která si získává čím dál více příznivců, rekrutujících se z řad uživatelů PC a tabletů. Možná, že jsme svědky budoucnosti Androidu na těchto platformách. Operační systém se uzpůsobuje právě těmto zařízením. Jak bude úspěšný napoví až čas a také vývojářský um programátorů. Určitě ještě mají na čem u tohoto nadějného projektu pracovat.

RemixOS 2.0 běží, bohužel, na starší verzi Androidu 5.1.1 Lollipop. To, jestli je příčinou jádro Androidu nebo spíše použití hardwaru v podobě Intelu uvnitř, nechám na vás třeba do níže uvedené diskuze. Rád se poučím. Osobně se přikláním k verzi související s Intelem. Alespoň tomu nasvědčuje fakt, že v této kombinaci jsem zatím nenarazil na jediný přístroj běžící na vyšší verzi Androidu než Lollipopu.

S tím mohou souviset i další případné aktualizace. Otázka zní, jestli se vůbec dočkáme upgradu na případný Marshmallow 6.0 nebo dokonce nejnověji Nougat 7.0. Reálněji zní možnost, že se dočkáme nějakého aktualizačního balíčku v rámci starého Lollipopu. Každopádně za poslední tři měsíce mé očekávání nenabylo reálných obrysů, žádná aktualizace nedorazila. Škoda, s tímto přístupem může jednou tento projekt skončit v propadlišti dějin.

Remix se ovládá dobře jak pomocí prstů, tak i stylusem či připojenou myší. Umožňuje například práci s okny i když ne v takové míře, jak to známe z Windows. S některými okny nejde například vůbec hýbat, především u aplikací přímo z Google Play. Flexibilněji se tváří aplikace nainstalované přímo skrze vestavěnou nabídkou Remix Central. Jde o jakousi alternativu ke Google Play, jenže zatím s tristní nabídkou několika aplikací a her.

Nutno poznamenat to, že Remix je stále živý projekt, který se vyvíjí a věřme, že k lepšímu. Současná verze obsahuje ještě dost nedodělků a i některých nelogických postupů v jeho ovládání. Některé detaily totiž ještě nepatří k těm nejšťastněji vyřešeným.

Zklamáním může být i flexibilita launcheru, který toho moc neumožňuje v souladu s tzv. „customatizací“, tedy přizpůsobení osobě vlastní. Chybí například taková základní vlastnost z Androidu, jako je možnost umístit jakýkoli widget někam na plochu. Ač RemixOS podporuje tzv. landscape i portrait režim, neumí si v zásadě poradit s uspořádáním ikon aplikací po přetočení z jednoho režimu do druhého.

A kde se vlastně autoři inspirovali? Tak částečně v Androidu, ale také, světe div se, u jedněch z posledních generací Windows. Poznáte to hned podle některých z převzatých prvků, jako jsou stavová lišta s tlačítkem start, skrývající se pod jakýmsi zvláštním logem. Podobně na tom je i oznamovací lišta. Tu bych však označil za zatím nedodělanou a některé detaily by chtěly ještě dotáhnout do konce.

Za dosti nešťastné také považuji uzavírání jednotlivých aplikací. Chvíli mi trvalo než jsem na to přišel. Jednoduše tahem přetáhnete otevřenou aplikaci ze stavové lišty na plochu a tím vám systém aplikaci ukončí. Další skrytou možností jak jednoduše „zabít“ apku, je táhnout prstem od horního okraje a otevře se paleta známá z Windows.

 

 

Výkon

Co očekávat od tabletu s implementovaným procesorem Intel Atom X5 a integrovanou kartou? Inu, nic nadstandardního. Bohužel v záplavě čínských tabletů s podobnou výbavou a konfigurací ani tento nijak nevybočuje. Jde o další z kancelářsky pojatých přístrojů s částečným příklonem k multimediálnímu využití.

Tablet není stavěn na složité výpočetní aplikace, jakými mohou být operace, související se zpracováním či editací videa nebo náročnější práce s velkoobjemovými fotografiemi. Své limity nalezne i v případě některých náročnějších her. Zde snad podotknu, že i díky optimalizaci se více vyřádíte spíše v režimu RemixOS.

Naopak spokojenost převládá v běžné práci s office balíky, správou fotografií, sledováním videí nebo brouzdáním po internetu. Uplatnění najde také v komunikaci s okolním světem skrze sociální sítě. Ačkoli i zde se nachází nějaké ty limity, například v případě aplikace Skype trochu naráží na limitující výkony obou kamer, ale jinak poslouží velmi dobře.

Win 10 Benchmarks:

Remix OS Benchmakrs:

 

 

Hry

Unkilled – RemixOS

Relativně dobře hratelná hra z populárního prostředí různých zombie. Ve srovnání s menšími přístroji trochu ztrácí na flexibilitě a lehkosti. Jednou z příčin je určitě váha přístroje, kdy po několika minutách hmotnost jednoduše pocítíte. Dalším limitujícím faktorem je povrch sklíčka, který nedosahuje takové kluznosti ve srovnání s mými telefony. Často tak prsty zadrhnou v nejméně očekávaný moment a … je konec.

Bohužel reakce na některé povely a dotyky ovládacích prvků zaostává, někdy je třeba i několikrát kliknout na tlačítko, aby vůbec zareagovalo.

Mortal Kombat X

Přestože se hned na začátku objevuje jakási hláška o nekompatibilitě, tak snad nejlépe hratelná hra v prostředí RemixOS, bez nějakých záseků a s pěkně vykreslenou grafikou a znovu podotýkám i s často dosti morbidní.

NeedForSpeed

Zde už si integrovaná grafika nedokázala poradit. Hra, sice hratelná, se automaticky přenastavila na skoro nejnižší detaily. „Kostičkování“ bylo více než patrné a ve vztahu k velikosti displeje celou hru degradovalo, viz níže uvedené screeny.

DeadTriger 2

Klasika velmi dobře hratelná, opět však s horší ovladatelnosti díky kluznosti fólie nanesené na povrchu sklíčka tabletu. Přesto se jeden problém našel. Ovládací tlačítka zejména v menu nastavení, ale hned také např. při vkládání přihlašovacích údajů, reaguje pod těmito ovládacími prvky. Důvod jsem nebyl schopen rozklíčovat. S přesností při samotné hře nebyl žádný problém.

Real Racing

Závodní klasika, opět bez nějakých problémů

Tablet Chuwi Hi10 Pro překvapí svým chladným postojem k náročnějším aplikacím. Jak v případě přehrávání videí nebo hraní her nemá tendenci se nikterak přehřívat. V tomto případě Chuwi v kombinaci s Intelem udělalo velmi dobrou práci.

Baterie

Uvnitř tabletu se nachází baterie o solidní kapacitě 6500 mAh. Díky nízké spotřebě procesoru se tato baterie dokáže popasovat i s více než šestihodinovou výdrží. To v případě, budete-li tablet zatěžovat méně náročnými úlohami, jako je prohlížení webových stránek, práce s dokumenty apod.

V případě streamování videí a hraní her doba úměrně klesá k využití procesoru a grafické karty. Ale i v případě této zátěže se dá dostat až k pěti hodinám sledování videí nebo i 3 hodinové herní pařbě.

Výše uvedené časy platí při zhruba 50 % nastavení jasu displeje. V případě ještě nižšího nastavení intenzity se pravděpodobně dostaneme na delší časové úseky. Nejsem si však jist, kdy bych využil takto nastavený tablet v reálném prostředí. Možná za nočního brouzdání po internetu a i v tomto případě si ale nejsem jist, jestli se někomu bude chtít civět do displeje přes šest hodin.

Za odvrácenou stranu baterie se dá prohlásit její nabíjecí proces. Ačkoli se Chuwi chlubí jakýmsi rychlo-nabíjením pomocí přiložené nabíječky 5V/3A, reálný čas do plného nabití i tak překračuje většinou 3 hodiny. Doporučuji také používat přiložený kabel USB typu C.

Použil jsem-li jiný kabel, nebyl se tablet schopen nabíjet. Důvodem se zdála délka styčné plochy na straně reverzního mikro konektoru. Není to první případ, kdy jsme se potýkal s podobnými problémy u tohoto stále tak nějak nestandardizovaného konektoru.

 Konektivita

Tablet disponuje solidní výbavou konektorů. Nalezneme zde klasický microUSB konektor i USB Typu-C, vedle toho ještě multimediální microHDMI konektor a dnes často diskutovaný 3,5 mm audio jack.

Mimo fyzické konektory lze ke komunikaci s okolím využít i bezdrátové síťové adaptéry Bluetooth 4.0 a Wifi b/g/n. Na oba radiové moduly se dá spolehnout. A ačkoli se jedná o kovovou konstrukci, překvapí i dosahem a sílou příjmu signálu. Oproti nedávno mnou testovanému Onda V80 Plus si stojí mnohem lépe. Problém nepředstavovala ani zeď nebo větší vzdálenost od zdroje signálu. Poradil si i s 20 metry od zdroje, kde se již i můj telefon ztrácel z dosahu.

Připojení skrze Bluetooth musím opět pochválit. K spárování dochází bryskně. Jedinou výjimkou byla opět má TV Philips, která si zkrátka s Intely nějak nerozumí.

Takže ač v obou operačních systémech najdeme jakousi obdobu WiFi Direct, tak ani v jednom z nich se mi nepovedlo tablet propojit s televizí.

Bohužel, co mi chybí jsou moduly s GPS a GSM/3G/4G, které by ještě zlepšili mobilitu tohoto přístroje. Takto se musíte spolehnout na připojení k internetu především skrze zmíněné Wi-Fi nebo pomocí dalšího přístroje šířícího kolem sebe další frekvenční pole v podobě hotspotu.

Fotoaparát

Ačkoli tablet disponuje dvěma VGA kamerkami, nelze je považovat za plnohodnotný nástroj. S 2 MPx se toho ani moc kvalitního pořídit nedá, což zde platí doslovně. Snímky z těchto kamer jsou jednoduše k nepoužití. K demonstraci přikládám pár snímků, pořízených jak v režimu Win tak i RemixOS. To snad jen, kdyby někdo pochyboval o nedotaženosti aplikací v některém z uvedených režimů.

Snímky z aplikace fotoaparátu RemixOS:

Snímky z aplikace fotoaparátu Win10:

Kamerky jsou tak určené maximálně k využití v různých „kecálcích“, a to ještě v případě hodně velké tolerance uživatele, nebo jako pracovní nástroj jakým je například skener čárového kódu nebo dokumentů a zde také spíše jako z nouze ctnost.

V případě videí jste odkázáni na možnost kvality nahrávání 720p/30fps. Využití opět tam, kde bylo již zmíněno v předchozím odstavci. Upřímně, výsledek jsem se ani nesnažil zde prezentovat.

Kamery celý systém degradují o stupeň níže a za mne v tomto případě o bod méně v celkovém hodnocení!!!

Reprodukce videí nepředstavovala žádný problém. Systém si poradí jak s FullHD tak i 4k při 60fps. Přehrává formáty MKV a MP4 s oběma kodeky H.264 a H.265.

Nepovedlo se mi rozchodit propojení bezdrátového přenosu obrazu na jiný monitor. Obě zařízení se sice vidí, ale k samotnému propojení nedojde, a to ani na několikátý pokus a po restartu obou zařízení.

Audio

Tablet v sobě ukrývá základní přehrávač, který má však omezené funkce s pouze základní podporou přehrávaných formátů. Nezbylo tedy než se poohlédnout po jiném přehrávači. Z minula již víme, že Intel v sobě skrývá velice dobrou zvukovou kartu. To jen potvrdil nainstalovaný přehrávač Equalizer+ podporující i jiné formáty než základní MP3.

Přednes do sluchátek bych označil za opět velmi dobrý. Tablet se s mými Koss Porta Pro hned spřátelil a spolu vytvořili povedený pár. Jak už bývá zvykem u těchto sluchátek, trochu nad vše vyčnívají basy. Ty by mohly být o něco přesnější, zde se lehce rozplývají.

To se ještě více umocnilo v případě zapojení „pecek“ od Xiaomi Mi In-Ear Pro HD s přednesem ještě hlouběji než v případě „kossů“. Navíc ubylo i přesnosti, ale to se u takto levných sluchátek dalo očekávat. To neznamená, že by se jednalo o neposlouchatelnou kombinaci. Naopak i v tomto případě považuji poslech za dobrý.

O dost lépe vše vyznělo v případě zapojení audiofilských Sennheiser HD545. Ty tablet rozehrály tak, že bychom jej mohli srovnávat i s referenčními přístroji cenově pohybujícími se o mnoho pater výše. Pevně ohraničené přesné basy, podpírající celé hudební spektrum nad ním toho je důkazem. Jednoduše radost poslouchat! Bohužel v této kombinaci se už nejedná zrovna o flexibilně přenosné zařízení.

Přehrávač si poradil jak s Bollywoodskou avantgardou v podání Kronos Quartet společně s Asha Bhosle (You´ve Stolen My Heart), tak svižnější elektronikou Moderat (živák Live nebo prvotinou tohoto projektu Moderat), ale i rockovějšími pasážemi od Riverside (Eye of The Soundscape). Pozadu nezůstalo ani v případě rytmicky laděných The XX na novinkovém I See You, které vás nenechá v klidu.

Nejlépe však tablet s těmito sluchátky exceloval u v současné době velmi populárního The Weekend, kterému ještě k větší slávě dopomohla spolupráce s hvězdným duem Daft Punk. Zde se však podepsala na výsledku parádní produkce a mix celého alba. A nezklamal ani navrátivší se perfekcionista Mike Oldfield s new-age novinkou Return To Ommadawn.

Příslušenství stylus HiPen a klávesnice

Jak už bylo nesčetněkrát zmíněno, k tabletu je nabízena klávesnice spolu s aktivním stylusem. Ani jedno z příslušenství nám partner k tabeletu neposkytl. Avšak povedlo se mi sehnat alespoň stylus HiPen.

Stylus

Celokovový stylus má špičatý hrot, což umožní přesnější tipování přímo na displeji ve srovnání s klasickým kulovým hrotem. Stylus se zapíná pomocí tlačítka umístěného v klipu. Aktivnost signalizuje modře svítící dioda pod tímto tlačítkem. Stylus v sobě skrývá akumulátor, který se nabíjí skrze microUSB konektor. Dílenské zpracování bych označil za kvalitní, ne však za precizní.

Ačkoli jde o aktivní stylus, tak postrádám odezvu na tlak. Ať popisujete po displeji tak či onak, čára zůstane vždy stejně tlustá. Přesnost a odezvu bych očekával také lepší už díky zmíněnému špičatému hrotu. Nebylo nezvyklé, že některé tipy jsem byl nucen opakovat, aby se dostavila patřičná odezva. Očekávající zlepšení přesnosti především v módu Windows s příchodem stylusu se tak nějak také vytratilo. Pravděpodobnou příčinou může být již zmíněná absentující technologie displeje OGS.

Upřímně, stylus nepřinesl kýžené zlepšení ergonomie ovládání. Asi bych se bez něho obešel.

Pro pořádek a případné zájemce přidávám i odkaz ke koupi, zde jej pořídíte za cca $17 (Original Chuwi Hi 10 Pro Active Stylus Pen).

Klávesnice

Klávesnice by přístroj povýšila jednoznačně o stupeň výše. Z obyčejného tabletu by tak vznikl právoplatný přístroj 2 in 1, nebo-li dva v jednom. Jednoznačným mínusem může být cena klávesnice ve srovnání s cenou samotného tabletu. V lepším případě ji seženete v akci pod $40. U našeho partnera GearBest.com je k nyní k dispozici lehce přes čtyřicet (Original Chuwi HI10 PRO keyboard).

Závěrem

Chuwi Hi10 Pro se dá považovat za velmi dobrou volbu v poměru, co za vydaný peníz nabízí. Jedná se o hybridní tablet, ze kterého lze dalšími investicemi vytvořit cestovní notebook, který díky své velikosti zabalíte kamkoli. Za bonus se dá považovat přítomnost dvou operačních systémů, Windows 10 Home edition a nadstavba androidní platformy, zatím rozvíjejícího se Remix OS. Škoda jen, že opět v postarší verzi Lollipop.

Na druhou stranu zklamaly implementované kamery absence GPS a GSM modulu a také lacinější technologie displeje. O kamerách se dá dokonce mluvit jako o jasné degradaci o stupínek níže, a to zamrzí.

Chuwi Hi10 Pro si najde cestu především k těm, co potřebují přenosný nástroj ke své každodenní práci, a to především na platformě Win10, kdy ve spojení s klávesnicí a stylusem dokáží nahradit často i různé ultrabooky nebo menší laptopy. Naopak pro vyznavače her bych doporučil sáhnout asi po některém z výkonnějších strojů. Procesor Intel Atom X5 s integrovanou grafikou má přece jenom své limity, přes které to zkrátka a jednoduše nejde.

Bodové hodnocení tak koresponduje s faktem, co můžete získat za vámi vydaný peníz. Poměr výkonu k hodnotě tu platí za opravdu klíčové.

I já jej nyní střídám seč svým cestovním přístrojem Jumper EzBook 2, který tímto letmým hodem posílám vstříc zážitku s nejbližší zdí. Chuwi má mouchy, ale oproti Jumper EZBook 2 se jedná o skvělý přístroj. Jumper Nevermore!

Plusy

  • v sestavě se stylusem a klávesnicí jde o velmi povedený pracovní nástroj vhodný na cesty
  • kvalitní kovové zpracování
  • Dual-boot Win10 a Remix OS

Mínusy

  • nekvalitní VGA kamery
  • nemá OGS displej – nesoucí sebou nepřesnosti
  • chybí GPS a GSM modul