Hodnocení recenzenta

7
10

Několik dní jsem své okolí šokoval používáním tohoto ryze dívčího telefonu. Růžovoučký kryt s lesklým lemováním jsem ještě doplnil srdíčkovým efektem při spouštění aplikací z plochy a bylo to dokonalé. Prezentovat by se ale tento telefon dal také obecně na cílovou skupinou pro teenagery, a to i pro chlapce, neb se dodává i v chlapské šedé (a též zlaté) barvě a místo srdíček si můžete zapnout i jiné geometrické útvary. To dosvědčuje i slogan společnosti pro tento telefon UHANS A101S: YOUNG and BEAUTIFUL (mladý a krásný). Nu a rodiče nemusí tak bolet, že telefon umřel v pračce, či při školních aktivitách, neb pořizovací cena je opravdu nízká – momentálně lze telefon získat okolo 60 dolarů.

Cena je hlavním tahounem tohoto telefonu a také nejsilnější veličinou výsledné známky, kterou jako vždy nepojímám v absolutním slova smyslu, ale právě v poměru výkon/cena.

O společnosti UHANS

Než se začtete do samotné recenze, možná by vás zajímalo nějaké info o výrobci. Oficiální stránky uhans.cc s anglickou mutací poskytují přehledné informace o aktuálně prodávaných telefonech. Těch je momentálně sedm statečných. I když se s tím společnost moc nechlubí, má přes 200 zaměstnanců a funguje od roku 2013.

Jméno společnosti UHANS v sobě skrývá 5 produktových linií:

 • U jako Unique (unikátní) s modely UHANS U100, UHANS U200, UHANS U300 (na spadnutí)
 • H jako Huge battery (obrovský) s modelem UHANS H5000
 • A jako Affordable (cenově dostupný) – UHANS A101, UHANS A101S (v recenzi)
 • N jako New technology (nová technologie) – zde zatím ticho po pěšině
 • S jako Stylish (stylový) – UHANS S1

Balení

Normální papírová krabice dobře šetří prostorem, přičemž telefon dostatečně chrání. Samotná krabice ještě dorazila obalená v bublinkové fólii. Vyjma stříbrného nápisu UHANS a nakřivo nalepeného štítku s hlavními parametry, již na krabici nic nenajdeme. Po dlouhé době, musím pochválit, že to, co výrobce uvádí v rozměrech odpovídá skutečnosti, respektive si ještě v tloušťce telefonu přidává (možná měřili i s dodávanou masivní ochrannou fólií).

Mimo telefonu můžeme v krabičce dále najít krycí fólii, která vypadá velmi kvalitně a mohla by tak sklu opravdu při pádu pomoci. Další praktickou pomocí proti poškození je silikonové průhledné pouzdro s jemným vzorem. Pouzdro drží na telefonu dobře, ale jsem zvyklý spíše na těsnější sevření. Samozřejmostí je dodaná nabíječka s evropskou koncovkou s nízkým proudem 1000 mA. Nechybí též manuál ve světových jazycích (čeština tedy chybí).

Specifikace UHANS A101S

 • procesor MT6580 32-Bit (čtyřjádro 1,3 GHz)
 • grafika Mali-400
 • RAM 2 GB
 • vnitřní paměť 16 GB
 • Android 6.0
 • displej 5″ IPS s HD rozlišením
 • fotoaparát zadní, Sony IMX 219, 8 MP (SW interpolován na 13,0 MP)
 • fotoaparát přední 2 MP (SW interpolován 5,0 na MP)
 • baterie 2450 mAh
 • barvy: šedá, zlatá, růžová (v recenzi)
 • nedisponuje LTE
 • rozměry: 143,5 x 71,2 x 9,5 mm (9,2 mm)
 • váha: 159g

Unboxing  UHANS A101S

Design a konstrukce

Smartphone UHANS A101S je opravdu levný, tomu také odpovídají použité materiály. Tělo je tedy komplet z plastu a to, žel, včetně nalakovaného obvodového pásku, který sice nyní září v barvě zad, ale pokud uživatel nebude používat silikonové pouzdro, bude tato „naleštěná krása“ brzy otřískaná. Vše je tedy plastové, na druhou stranu velmi lehké. Zadní kryt jde sundat, a to pěkně ztuha, neb velmi dobře drží. Baterii lze též vyjmout.

Díly telefonu na sebe dobře doléhají. Telefon při pokusu ho zkroutit nijak nevrže a neprohýbá se. Tlačítka umístěna na pravém boku – též plastová – jdou nahmatat i poslepu, mají standardní zdvih s adekvátní odezvou. Celá „růžovka“ se mi velmi dobře držela v ruce a to díky nízké váze, ale taky zaobleným rohům a kulatým hranám.

Zadní kryt je matný a neulpívají na něm otisky prstů. Čočka fotoaparátu mírně vystupuje. V případě používaní přiloženého ochranného pouzdra se ale nemusíte bát. Nad nápisem UHANS je jednoledkový blesk a hlavní kamera. Pod krytem se ukrývají dva sloty pro microSIM karty a slot pro paměťovou kartu microSD.

Přední plochu zabírá z 65% pěti palcový displej, což je lehký podprůměr a výrobce by mohl rámečky příště více zúžit. Pod displejem se nacházejí nepodsvícená senzorová tlačítka. V levém dolním rohu je chytře umístěn, přímo na přední ploše, mikrofon. Zdá se mi to lepší řešení, než na spodku přístroje. Tam se nachází microUSB port a repráček. Nad displejem je klasicky sluchátko, selfie kamerka, senzor světla a přiblížení. Na vrchu pak čeká na svého Jacka audio vstup.

Růžová barva mého modelu je vcelku decentní, nejde o žádného křiklouna. Z dalších barev – v některých prodejích překvapivě za vyšší cenu – lze vybírat z šedé a zlaté. V limitované edici se nachází i červená a zelená varianta.

Výkon

Levný telefon má v sobě levný procesor od Mediatek MT6580, což je 32 bitové čtyřjádro naladěné na frekvenci 1,3 GHz.

V Antutu UHANS A101S nasbíral 24503 bodů čímž se sice na žebříčků dnešních telefonů umístil propastně nízko, nicméně na normální práci s telefonem a nenáročné hry tento procesor bohatě stačí. Raději tento procesor s porcí 2 GB RAM a 16 GB vnitřní paměti, než postarší vlajkovou loď s dodělávající baterií, kde se uživatel po čase trápí s nedostatkem místa na aplikace.

Mimo běžnou práci s prohlížečem, office balíkem, poštou apod. můžete i slušně prokrastinovat u her, neb i ty méně náročné tento telefon zvládne.

Displej

Pět palců s 2.5D zakřivením, dostačujícím HD rozlišením a dobrými pozorovacími úhly. Pokud na displej nalepíte dodanou fólii, nemusíte smutnit nad absencí nějaké ochrany typu Gorilla či Dragon.

Digitizér zvládne pět doteků současně a pracoval velmi spolehlivě.

A co mě velmi mile překvapilo, fungovalo i probuzení telefonu dvojitým poklepáním na displej. Stejně jako u jiných typů, i zde bych ocenil snížit minimální jas pro práci v noci. Nu a jestli lze technologicky zvýšit jas pro práci na slunku, i to bych u tohoto telefonu přivítal. Znova dodám, stejně jako u jiných telefonů v cenové hladině do 200 dolarů.

Jako i jiní výrobci, nasadil UHANS do svého přístroje technologii MiraVision. Můžete si tak trochu pohrát s podáním barev, kontrastem apod.

Systém v UHANS A101S

Android ve verzi 6.0 není zaplevelen nežádoucími aplikacemi. Jediný krok, který UHANS udělal navíc, je nadstavba Freeme OS.

Jde ale spíše pouze o nainstalovaný chytrý launcher, který lze samozřejmě nahradit libovolnou náhradou z Obchod Play (třeba NOVA). Možná se ale rozhodnete tento launcher používat.

Mimo efekt prýštících srdíček, což ocení uživatelé blížící se věku s jednou cifrou, lze například jednoduše vypnout displej telefonu dvojklikem na volnou plochu. Ušetříte si tak buď tlačítko, či stahování aplikace ScreenOFF či jí podobné.

Lze také jednoduše pozměnit motiv, kdy se změní nejen plocha displeje, ale i ikony či efekt při otáčení ploch.

 

Plochy neslouží pouze k zobrazení všech zástupců aplikací (samostatný oddíl tedy již není k dispozici), ale můžete si například vytvořit z jedné plochy rychlý foto zápisník.

Další vyzkoumanou featurou je „čvrtkoláč“ posledních či oblíbených aplikací, který se zobrazí po přejetí z libovolného spodního rohu. Poslední vychytávkou je RecordScreen, který lze nastartovat ze systémového menu. Jak již název napovídá, jde o videozáznam toho, co se odehrává na obrazovce telefonu.

Tento launcher/systém je nainstalován jako lite verze a můžete ho najít také v některých modelech telefonů Leagoo. Více informací (ale pouze v čínštině) můžete najít na oficiálním webu Freeme OS (www.freemeos.com).

Troufnu si tedy tvrdit, že jde v podstatě o čistý Android a tomu odpovídá i bezproblémový chod systému. Telefon se mi ani jednou nezrestartoval. Žádné viditelné trhání, či bug. Lehce zapracovat na lepším překladu (někde chybí čeština, někde narazíte na gramatické chyby) v systému do našeho mateřského jazyka a neměl bych žádné námitky.

Co je příjemným bonusem jsou chytrá gesta. Můžete si tak – myslím trochu na úkor kapacity baterie – zapnout probuzení displeje dvojitým poklepáním, či přímý vstup do oblíbených aplikací nakreslením určitého písmena na displeji. Pokud často používáte screenshot, doporučuji si zapnout možnost pořídit si snímek plochy gestem shora dolů třemi prsty. Je to jistější a elegantnější než klasický dvojhmat tlačítko vypnutí a tlačítko dolů u hlasitosti, kdy si spíše pouze snížím hlasitost.

Systém je hospodárný a při běžném provozu si „ukousnul“ čtvrtku z RAM, tedy do 500 MB z 2 GB. Vnitřní paměť (výrobcem označena jako ROM) je z 16 GB k dispozici něco málo přes 10 GB pro vaše aplikace.

Systém není rootnutý.

Baterie a výdrž

Baterie od neznámého výrobce má kapacitu 2450 mAh. Což si troufnu tvrdit je pro pěti palcový telefon, osazený úsporným procesorem takový průměr – ani málo, ani hodně. Když si výdrž trochu pohlídáte, vydržíte i dva dny s tříhodinovým SoT (zapnutým displejem). Pokud se samozřejmě zaseknete v nějaké hře, „vycucáte“ baterii do několika hodin.

Systém dovoluje i naplánovat automatické vypnutí a zapnutí telefonu, čímž si můžete ušetřit ty dvě procenta baterie, které si telefon vyžádá pro svůj chod v noci. Což je mimochodem velmi dobrá hodnota.

Nabíječka nabízí proud 1A, což je opět odraz nízké ceny. Plné nabití baterie tedy zabere zhruba dvě a půl hodiny, přičemž jde o lineární nabíjení – nu aspoň se šetří životnost baterie.

Konektivita

Nejvážnější nedostatek UHANS A101S v dnešním světě kompjůtrů vidím absenci LTE 4G sítí. Jak popisuji níže, lze přihodit pár dolarů navíc a přeskočíte na jiný level. Samozřejmě i s 3G jde internet používat, ale na LTE se rychle zvyká a nerado se mi pracovalo se „slimákem“. Prostě pouze na rychlou (textovou) odpověď na sociální síti, či stáhnutí dopravní informace pro D1. Na stahování filmů zapomeňte.

Bluetooth a WiFi pracovalo standardně, bez chyb a s podobným dosahem jako ostatní telefony. Bluetooth si rozumělo s HF auta, bezdrátovým reproduktorem od Logitech i chytrými hodinkami Pebble Steel.

Fotoaparát

Hlavní (zadní) fotoaparát dodal SONY, konkrétně nízkonákladový model IMX 219, což je senzor s rozlišením 8 MP softwarově dorovnán na dnešních standardních 13 MP (a to jen proto, aby mohl zmást nákupčí při filtrování telefonů v e-shopu). Senzor je tragický. Jak si můžete všimnout na níže uvedených ukázkových fotkách bylo by potřeba zkalibrovat vyvážení bíle (ujíždí do modra), při úbytku světla se rapidně zvýší šum a ostření je kapitola sama pro sebe. Je pomalé a nepřesné. Rozhodně doporučuji vyfotit více snímků jedné scény a pak si v klidu vybrat tu fotografii, která se, pokud jste dítě štěstěny, vydařila. Málem bych zapomněl na blesk. Ta LED diodka vám možná dobře poslouží jako svítilna, ale na focení se opravdu moc nehodí. Stále ale musíme myslet na cenu telefonu a při dobrém světle lze pořídit i snímek, se kterým se můžete i pochlubit.

Odkaz na snímky v plné velikosti na úložišti Uložto.cz.

Popis natáčení videa se ponese v podobném duchu, jenom ještě přidám mizerný zvuk a jak je nedobrým zvykem i u jiných výrobců, nelze zapnout automatické ostření, musíte tak při změně objektu ťukat na displej, což se vám samozřejmě projeví otřesem ve videozáznamu. A vzhledem k tomu, že ostřící bod(y) jsou omezené, musí se objekt nacházet ve středu záběru.

Zvuk

Tento telefon neobsahuje žádný speciální audio chip. Audiofilové se sluchátky dražšími než samotný tento telefon tedy musí sáhnout po jiném přístroji. Sluchátko by pro telefonní hovory sneslo krapet vyšší hlasitost, to samé platí i pro repráček. Ten se sice snaží, ale zvukový výstup postrádá basy. Je to takový plecháček. Výstup do sluchátek pak podává lepší výsledky, ale mimo popík bych to na jiné styly neviděl. Zvuk ztrácí detaily a pásma jsou slitá v jeden celek. Prostě jen pro nenáročný poslech a samozřejmě pro mluvené slovo. Ale myslím, že mladší posluchačstvo zas tak neřeší, jestli výšky u smyčců jsou dostatečně ostré.

Konkurence

Ze dvou největších čínských e-shopů jsem vybral několik modelů s pěti palcovým displejem, které jsou dnes k dispozici. Ani jeden jsem neměl v ruce, proto níže uvedené hodnocení vychází pouze z papírových údajů.

Za podobnou cenu:

 • Leagoo M5 3G Smartphone – GOLDEN Android 6.0, 2.5D Arc, 5.0 inch Corning Gorilla Glass 4 Screen, MTK6580 1,3 GHz Quad Core, 2 GB RAM 16 GB ROM, Finggerprint Scanner, GPS, Bluetooth 4.0 – Gorilla glass ochranné sklo, čtečka otisků prstů, na druhou stranu nižší kapacita baterie a horší fotoaparát

Za 80 dolarů:

 • HOMTOM HT16 PRO, 2 GB RAM, 16 GB ROM, MTK6737 1,3 GHz Quad Core, 5.0 Inch HD Screen, Android 6.0, 4G LTE Smartphone – s LTE
 • VKWORLD T5, MTK6580 1,3 GHz Quad Core, 5.0 Inch 2.5D IPS HD Screen, Android 5.1, 3G Smartphone – horší fotoaparát, horší baterie – papírově horší volba
 • ZTE Blade A1 C880S, MTK6735 1,3 GHz Quad Core, 5.0 Inch HD Screen, Android 5.1, Touch ID, 4G LTE Smartphone – čtečka otisků prstů, nekompletní LTE, s lepším fotoaparátem

Za 90 dolarů:

 • DOOGEE X5 MAX PRO, MTK6737 1,1 GHz Quad Core, 5.0 Inch IPS HD Screen, Android 6.0, 4G LTE Smartphone s horším fotoaparátem, ale lepší baterií, čtečkou otisků prstů a LTE
 • HOMTOM HT3 PRO, MTK6735 1,3 GHz Quad Core, 5.0 Inch 2.5D IPS HD Screen, Android 5.1, 4G LTE Smartphone – s hezčím designem, větší baterií a LTE

Závěr

Obecně bych doporučil vyhnout se 32 bitovému procesoru  MT6580, kterému kompletně chybí LTE. Přihodíte jeden tisíc korun a máte LTE, větší kapacitu baterie, lepší fotoaparát a třeba čtečku otisků prstů. Pokud sáhnete po větší – dnes asi nejpoužívanější – úhlopříčce 5,5″ máte na výběr ještě další moře modelů.

Pokud vám ale jde opravdu o cenu, LTE využívat nepotřebujete a raději byste si za 30 dolarů k telefonu přihodili třeba sportovní náramek, není UHANS A101S rozhodně špatnou volbou a za své peníze dostanete přístroj, který vám dobře poslouží. A jelikož v současné době patří do kategorie nejlevnějších telefonů, musíme mu zkrátka odpustit pár prohřešků.

Za poskytnutí telefonu k recenzi děkujeme společnosti UHANS. Telefon za deklarovanou cenu 60 dolarů můžete koupit například zde a nebo tady.