Hodnocení recenzenta

Chuwi Vi10 Plus není špatný tablet, bohužel Remix OS ve verzi, která se tvářila jako stabilní měla ke stabilitě poměrně daleko a práce i zábava tak celkem vázla. Pokud bych měl hodnotit tablet bez těchto otravných chyb, klidně bych přidal jeden bod k hodnocení. Protože povedený je displej, hlasité reproduktory po stranách, výstup do sluchátek, výdrž baterie také není špatná. Tablet je z dobře vyrobený a z kvalitních materiálů, a to vše za velmi příznivou cenu. Snad budoucí update systému napraví reputaci, protože tablet, i samotný Remix OS, má slušný potenciál.

7
Hodnocení x/10:

Chtěli byste tablet s Windows, ale nechcete přijít o skvělou a velmi rozsáhlou zásobu aplikací na Android? Možná je právě pro vás řešení v Remix OS, který částečně kombinuje uživatelské prostředí z Windows a větší část ze systému Android. Tablet Chuwi Vi10 Plus má právě Remix OS 2.0, je slušně vybavený a není ani příliš drahý. Jak si vede Remix OS v praxi? Je to opravdu jako pracovat s Windows a zároveň mít všechny výhody Androidu? To se dozvíte z recenze Chuwi Vi10 Plus!

Balení

Prodejní balení je strohé, najdeme v něm nabíječku se silou 5V a 3A, nějaké ty brožurky a návod. Ten je ovšem velmi vtipný a anglický překlad je opravdu perlička. V galerii přidám foto pro pobavení anglicky mluvících čtenářů.

Krabice jako taková i její vnitřek jsou vyrobeny z recyklovaného papíru, samotná krabička je velmi tvrdá a dokáže ochránit tablet od většiny nárazů při přepravě.

Design a zpracování

S designem telefonů se hýbe v posledních letech velmi málo a tak je každá drobnost vítaná. A samozřejmě od jistých „ikon“ přejímaná. Ovšem tablety, tam je situace zoufale stagnující a nikdo se ani nesnaží o nějaký jiný design nebo odlišující prvky, než jaké tu jsou už drahnou dobu. A ani Chuwi Vi10 Plus nemá moc co nabídnou, pokud se jedná o design. Je ale příjemné nedržet v rukou plastový, ale kovový výrobek, který je velmi slušně zpracovaný. Displej je správně usazený bez mezer, tlačítka nerachtají ani se nijak nepohybují, vyvrtané dírky hlasitých výdechů reproduktorů jsou také příkladně zpracovány. Celkově je z tabletu cítit kvalitní zpracování i materiály. Díky použití kovových zad je tablet pevný a neskřípe ani při větší zátěži, což je jistě příjemné.


Jak jsem naznačil, záda jsou celá z kovu, nejspíše z obvyklého hliníku a moc se na nich nenachází. Vlastně je tam, kromě všelijakých natisknutých značek, pouze jedno oko 2 MPx kamery.

Na horní hraně, bráno z pohledu „na široko“, je na pravé straně tlačítko zapínání a kolébka hlasitosti. Obě tlačítka jsou v otvorech dobře usazena a jsou velmi pevná s jistým stiskem a jsou dobře rozpoznatelná po hmatu. Nicméně jejich umístění není nejlepší z mého pohledu, raději bych je rozdělil každé na jednu stranu, možná bych je dal i na levý bok. Ale každý podle svého, samozřejmě.


Levá hrana má na sobě jen jeden výdech reproduktoru. Spodní hrana je osazena dvěma otvory pro aretaci přídavné klávesnice (kterou jsem bohužel k tabletu nedostal) a pěticí pinů pro přenos dat mezi klávesnicí a tabletem.


Levá hrana je osazena všemi konektory, které Chuwi Vi10 Plus nabízí. Jsou jimi v prvé řadě USB-C, který slouží hlavně k nabíjení, MicroUSB pro připojení například externí klávesnice nebo flešky přes OTG redukci, MicroHDMI pro připojení k televizi nebo monitoru, 3,5 mm jack pro sluchátka a konečně zdířka pro MicroSDHC kartu. Kromě konektorů a slotů je na levé straně také mikrofon a druhý výdech hlasitého reproduktoru.


A konečně přední strana, ta je osazená 10,8″ FullHD 1920 x 1280 IPS displejem, který si zaslouží jako vždy samostatnou kapitolu, ve které se mu budu věnovat. Nad displejem je 2 MPx kamerka, na levé straně je ale jedna zvláštní záležitost. Tou je logo Windows, které se chová jako Home tlačítko, ač v tabletu není operační systém z Redmontu, ale Remix OS, založený na Androidu. Asi se vyrobilo spousty tabletů s Windows, ale proč to přeznačovat, když to má „jen“ jiný operační systém, že?

Co se týče zpracování a materiálů, nemám co bych tabletu vytkl. Za své peníze nabídne sice trochu nudný vzhled, ale zato kvalitně zpracované materiály.

Hardware

Dnes to bude skromný výčet, nejedná se o vybavený tablet ve smyslu drahých přístrojů, ale o poměrně levnou variantu, která ve většině případů ale postačuje. Jedním z hlavních parametrů dnešní elektroniky je použitý procesor, v tomto případě jde o již notoricky známý Intel Atom Cherry Trail Z8300, který je osazen 4 moderními jádry, vyrobenými 14 nm liturgií a maximálním taktem při Burst režimu 1,84 GHz. To vše při průměrné spotřebě 2 W. Použitý grafický čip je klasicky IntelHD s maximálním taktem 500 MHz. Co mě ale nepotěšilo, je kapacita operační paměti. 2 GB je pro Android při FullHD 1920 x 1280 rozlišení málo a na chodu systému je to bohužel občas poznat, ale o tom až v kapitole o softwaru.
32 GB integrované paměti chvilku vystačí, naštěstí je možnost paměť rozšířit o paměťovou kartu až do kapacity 128 GB. Přítomný je i senzor gravitace pro otáčení obsahu, to se samozřejmě hodí při používání. Baterie, která je schovaná pod zadním kovovým krytem, má velmi příjemnou kapacitu 8400 mAh.

Displej

Jedinou možností, jak ovládat většinu dnešní elektroniky, je právě displej. Ten má v případě Chuwi Vi10 Plus rozměr 10,8″, což ho řadí spíše mezi větší tablety, ale na konzumaci obsahu vlastně ideální. S rozlišením 1920 x 1280 a IPS displejem se také jedná o dobrý standard mezi displeji. Je trochu škoda, že displej nemá OGS, je tedy vidět mezera mezi krycím sklem a displejem samotným. S rozsahem jasu, který je vlastně docela důležitý, protože s tabletem často lidé lehávají v posteli a čtou si, brouzdají internetem nebo koukají na filmy, jsem neměl větších problémů. Jeho rozsah stačí jak na poměrně příjemné brouzdání v noci, tak na používání za slunného dne. Automatická regulace jasu nejde zapnout/vypnout ze spodní lišty, za touto volbou se musí do nastavení. Funguje celkem slušně, ale automat se nedostane na nejvyšší a nejnižší jas, to lze pouze ručně. Barevné podání je velmi příjemné a displej nemá problém s žádnou barvou včetně bílé, která je příjemně měkce podaná. Černá je v případě LCD displeje samozřejmě horší, ale s tou se tablet popral slušně. Má velmi lehký fialový nádech, ale i při nastavení nejvyššího jasu je černá stále dobře podaná.


Podsvícení je pěkně stejnoměrné po celé ploše a nikde nejsou vidět prosvity nebo diody. Dotykový displej plní už z podstaty názvu funkci skrze dotýkání. Digitizér je poměrně přesný a reagoval dobře na povely, prodlevy byly spíše na straně systému. Bohužel krycí sklo, které je v případě 10,8″ poměrně velké a náchylné, nemá žádnou ochranu, nebo alespoň jsem nikde nezískal žádné informace o použitém skle. Takže integrovanou folii z výroby si raději nechte nějakou dobu na skle.

Systém – RemixOS

RemixOS – to je asi hlavní tahák celého tabletu. Abych uvedl v obraz i neznalé, jedná se o mix UI z Windows, ale základ zůstává stále z Androidu. Tedy zásoba aplikací, část UI a teoretické možnosti Androidu a zároveň práce s okny aplikací (pokud to aplikace podporuje), spodní lišta s právě spuštěnými aplikacemi a nabídka „Start“.
Verze systému při testování byla Remix OS 2.0 B2016080801, žádnou další mi tablet nenabídl. Tato verze je postavená, bohužel, na dnes již lehce obstarožním Androidu 5.1.1. Lollipop, to je s příchozím Android 7.0 Nougat trochu zklamání. Nicméně na stránkách výrobce Remix OS (www.jide.com/remixos) se říká, že nejnovější verze systému je již založená na Androidu 6.0 Marshmallow. Snad se tedy majitelé tabletů dočkají brzy.

Takže jaké že jsou ty odlišnosti od klasického Android UI? Abych řekl na rovinu, očekával jsem trochu lépe zvládnutou práci, těch rozdílů je totiž tak málo, že mé první setkání s tímto „novým“ operačním systémem proběhlo docela vlažně.
Launcher má podobné možnosti jako klasický launcher. Ten se bohužel nedá nahradit nějakou více přizpůsobitelnou náhradou, launchery třetích stran nejsou podporovány.
Launcher je velmi jednoduchý, dělí se na známé plochy s ikonami a nedá se v něm měnit prakticky nic, ani mřížka aplikací (4×6), velikost ikon, přiřadit aplikace gestům (protože žádná gesta nepodporuje), zobrazuje nepřečtené notifikce pouze u několika aplikací. To je i v případě Windows „launcheru“ vlastně dost málo, snad se v budoucnu podpora pro alternativní launchery změní a člověk nebude muset používat něco takového, jako je ten integrovaný . Launcher umí landscape i portrait mode, používá integrovaný pohybový senzor.

Menu aplikací je pod tlačítkem s prapodivným klikyhákem vlevo, po vzoru Windows, a po jeho stisknutí vyjede malé okénko s nainstalovanými aplikacemi. Ty se dají seřadit podle jména, data instalace nebo jejich využívání. Na levé straně okna je symbol vypnutí, pod kterým se ukrývají tři klasické volby, které známe i z PC – pohotovostní režim (tedy uspání), restart a vypnutí. Okno se bohužel nedá nijak zvětšit, takže i velká plocha 10,8″ displeje je z velké části nevyužita a člověk se musí pohybovat v okně ve svislé nabídce ikon, které by klidně mohly být v jednom delším seznamu.

Dalším rozdílem proti Androidu, je spodní lišta, ve které po vzoru Redmontského operačního systému, je tedy zmínění „start“, ovládací tlačítka z Androidu Zpět a Domů (které se dá nahradit symbolem Windows na samotném tabletu), pak je prostor pro ikony spuštěných aplikací a vpravo je část, kterou opět známe ze svých notebooků i pevných počítačů. Tedy za předpokladu, že na nich je nainstalovaný Windows, samozřejmě. Tím jsou stavové ikony, které ukazují například čas, připojení WiFi, stav baterie, volby klávesnice a pod malou šipečkou jsou volby hlasitosti, jasu, Bluetooth a čištění paměti. Úplně vpravo je pod znakem tří linek  schované, nazval bych to akční centrum, kde se objevují notifikace (zprávy, emaily, aktualizované aplikace atd), ve kterém jsou další ikony pro spuštění aplikace Nastavení, pořízení screenshotu (vážně to je potřeba?), skrývání spodní lišty, zapnutí a vypnutí rotace obrazovky a volba pro zvuky Nerušit, čímž se všechny zvuky z tabletu zapnou nebo vypnou.


Prostor v liště, kde jsou ikony právě spuštěných aplikací, se zdá být malý a v režimu na výšku vystačí na pět aplikací a další se již schovávají v posuvné liště, a to není příliš praktické. Pokud je lišta roztažená na šířku, aplikací se tam vejde 12, což už bude většině uživatelů bohatě stačit. Stejně je systém celkem limitovaný 2 GB RAM.
Spuštěnou aplikaci ukončíme tak, že na ikoně v liště dlouze podržíme prst a z lišty jí vytáhneme, na tom by se asi dalo ještě zapracovat. Další možností je použití klasického křížku vpravo, který se nachází rovnou v záhlaví u aplikací, které podporují zmenšení do okna. Ty aplikace, které jej nepodporují, jej mají v liště, která se vyvolá tahem od shora.

A tím se dostáváme k největšímu teoretickému plusu celého Remix OS a tím je právě práce s aplikacemi v oknech. Ovšem zde se nachází poměrně velký otazník, protože žádná z aplikací z Google Play s tímto módem nefunguje a pouze aplikace z Remix Central, což je obchod s aplikacemi pro Remix OS, jej dokáží využít. Jenže jich tam je opravdu poskrovnu a ani tak používané aplikace, jako je Instagram, Chrome, Google Maps a mnohé další v obchodě nejsou. Dohromady bylo v obchodě asi 46 aplikací, a to je skutečně málo na to, jak dlouho RemixOS existuje. Takže opět snad v budoucnu.

Kdo by ale očekával práci s okny ala Windows, Ubuntu nebo některé custom ROM z XDA, bude zklamaný. Některá okna se dají zmenšovat a zvětšovat, některá jsou pouze ve fullscreenu a některá jsou úplně nesmyslně pouze malá. Například zmiňovaná nabídka aplikací nebo aplikace Nastavení, kterou nejde nijak zvětšit a člověk se tak musí pohybovat v malinkém okně, kde je třetina z agend schovaná v posuvných seznamech.

Tímto bych asi uzavřel popis Remix OS. Více rozdílů, které by si zasloužily pozornost v systému není, nebo se jedná o drobnosti, které nejsou tak důležité.

Na práci s Remix OS si člověk musí trochu zvyknout, je na něm vidět, že má za sebou teprve krátký vývoj a tým vývojářů také nečítá stovky lidí. Myšlenka, ten základ fungování, není špatná, práce s okny na tabletu rozhodně smysl má, ale v současné podobě je Remix OS spíše jen ukázka možného dalšího postupu. Nicméně Android 7.0 Nougat má přijít s nativní podporou aplikací v oknech, takže se další vývoj ještě uvidí.

Co se funkčnosti a fungování při reálném používání týče, tak kromě zmiňovaných nedostatků v UI, jsem zaznamenal zvýšený počet zamrznutí a samovolných restartů, pokud byl tablet na nabíječce. Za dvě hodiny 4 zamrznutí s restartem a pokud jsem tablet chtěl zapnout, musel jsem ho vypojit z nabíječky, jinak se nezapnul. Zvláštní chyba, ale je třeba s ní počítat alespoň v té verzi systému, kterou jsem měl v době testování.
Pokud tablet v nabíječce nebyl, restarty a zamrzání spadlo o řekněme 50%, takže se někdy stávalo, že se i tak samovolně restartoval nebo zamrzl. To není úplně dobrý stav, ale naštěstí byly chvíle, kdy mi Chuwi Vi10 Plus vydržel pár dní bez zaseknutí a dalo se na něm bez problémů pracovat/prokastinovat. Ale nějaký update, který by řešil takovéto nestandardní chování by rozhodně neuškodil.

Výkon

Chuwi Vi10 Plus má pod kapotou procesor se 4 jádry vyrobenými 14 nm liturgií s taktem až 1,84 GHz a grafický čip IntelHD s maximálním taktem 500 MHz, to vše pod souhrnným názvem Intel Atom-X5 Z8300. Menší nedostatek je v operační paměti, která má jen 2 GB a teoreticky se může její nedostatek projevit při hraní náročných her. Takováto konfigurace by při použití se systémem Windows nebyla zrovna svižná a na hry téměř nemyslitelná, naštěstí je použitý Remix OS, který vychází ze systému Android, který je pro takovéto přístroje lépe navržený než dospělý Windows.
V benchmarku AnTuTu v6.2.6. dosáhl tablet na 64 494 bodů, což sice není mnoho v porovnání s čísly, která se občas objevují u telefonů střední třídy. Na druhou stranu se nejedná o nízké skóre a reálný výkon tabletu nechybí.
Herně Chuwi Vi10 Plus nestrádá a většinu her, které jsem zkoušel, zvládl bez problémů. Z náročnějších herních titulů jsem zkoušel NFS: No Limits, které se lehce zadrhávalo v menu, hra samotná pak byla bez problémů hratelná, GTA III šlo na plné nastavení plynule, dobře se hrálo i Real Racing 3, které se opět lehce zadrhávalo v menu (ale na to jsme u RR3 už zvyklí). Opravdu náročné tituly jako Mortal Kombat X nebo Asphalt Xtreme už na tom byly znatelně hůře a hry byly spíše nehratelné, snímková frekvence se pohybovala tak kolem 15-20 FPS.

Ostatní výsledky z benchmarků přikládám níže v galerii.

Baterie a výdrž

Pod hliníkem na zádech se skrývá poměrně velký akumulátor s kapacitou 8400 mAh a výsledná výdrž by tedy měla být skvělá. Bohužel díky neustálým restartům a zamrzáním jsem nebyl schopný přesně změřit výdrž ani s použitím některých programů. GSam Battery Monitor mi většinou ukázal kolem 5-6 hodin OST, tedy čas, kdy je displej skutečně zapnutý. No ale protože jsem hlava děravá, nedělal jsem screenshoty a tímto se omlouvám čtenářům.
Relativně větší úbytek procent baterie se stával v režimu spánku, za což mohlo asi i to, že jsem tablet prostě jen odložil a nechal zapnutou WiFi. Hospodařit s energií uchovanou v akumulátoru by ale Remix OS mohl celkově o trochu lépe. Reálná výdrž při sledování filmu v HD ripu (MPEG-4, 720×304, AC3, čas 2:03) s 50% jasu a 50% hlasitosti si přehrávání vzalo 33% z indikátoru nabití, tudíž tři filmy nejsou na jedno nabití nereálné. To by mělo i relativně náročným divákům stačit na menší filmový maraton.
Remix OS nemá v nastavení žádný přehledný stav vybíjení a nabíjení, nějaký graf nebo více informací, než jen samotné procentuální vyjádření nabití, takže bez externího programu se nedá zjistit vůbec nic.

Zvuk

Jestli je něco na Chuwi Vi10 Plus opravdu skvělé, tak jsou to záležitosti spojené ze zvukem, resp. jeho reprodukcí. Dva repráčky, umístěné trochu nešťastně přesně na bocích v místech držení tabletu, jsou velmi hlasité, naladěné spíše na vyšší tóny. Ale je jim skvěle rozumět a pustit si s nimi film není úplné utrpení, jako na některých přístrojích, které jsem slyšel a také testoval. Zvuk je čistý a opravdu velmi hlasitý, málokdy se mi stalo, že bych si dal hlasitost na více než polovinu.
To samé se dá napsat i o výstupu do sluchátek skrze 3,5 mm jack. Po připojení mých již lehce vousatých Audio Technica WS55 musím uznat, že výstup je prostě skvělý. Dynamika projevu je úžasná, vůbec bych nečekal, že zvukový čip od Intelu bude mít tak perfektně vyvážený přednes, který nenudí a je plný, čistý a dynamický. A hlasitost výstupu je tatáž jako u hlasitých reproduktorů. Za polovinu hlasitosti jsem se se sluchátky na uších podíval snad jen jednou.
Takže pokud máte tablet hlavně na sledování filmů někde po hotelech nebo na cestách, s Chuwi Vi10 Plus chybu neuděláte.

Závěr

Chuwi Vi10 Plus je zajímavý z několika důvodů, především je to možnost osahat si Remix OS, který je v zastoupení mezi Windows a Androidem trochu raritou. Nicméně musím poznamenat, že se z mého pohledu nejedná o nic moc zajímavého a raději bych pracoval buďto s Windows nebo s Androidem a nejlépe v DualBootu. Ovšem to je spíše věcí názoru. Ale co mi vadilo více, je odladěnost systému, kdy restarty a zamrzání systému byly na denním pořádku a značně stěžovaly práci/zábavu. Zbytečné a nelogické chyby v UI a celkově v chování systému také nepřidaly. Výběr upravených aplikací pro Remix OS z dedikovaného obchodu Remix Central je také velmi bídný, i když se samozřejmě řady aplikací rozšiřují, situace v době psaní recenze nebyla zrovna utěšená.
Výdrž baterie se špatně odhaduje, když tablet neustále zamrzal, ale přesto dokázal odsloužit i dva filmy za sebou, což není úplně špatné. Displej je také povedený s dobrým kontrastem a dostatečným rozsahem jasu.
Skvělé jsou dva hlasité reproduktory na bocích, které se hlasitého přehrávání rozhodně nezaleknou a filmy se s nimi sledují velmi pohodlně. A to samé platí i pro sluchátkový výstup, který neurazí ani náročné filmové/hudební posluchače.

Škoda těch problémů se sytémem, Chuwi Vi10 Plus není špatný tablet, má možnosti paměťových karet, USB-C, MicroUSB, dokové klávesnice, skvělých reproduktorů, kvalitního zpracování a hliníkového těla.

Za poskytnutí tabletu Chuwi Vi10 Plus děkujeme www.gearbest.com, kde si tablet i dokovou klávesnici můžete zakoupit!