Hodnocení recenzenta

Kamera, která kromě designu ničím nezaujala. Software má k dokonalosti hodně daleko, stejně jako kvalita výstupu.

3
Hodnocení recenzenta

Kamerka Kehan CubeCam se neřadí mezi akční kamery, ale je výrobcem označena jako wearables kamera. Musím potvrdit, že díky malým rozměrům o ní ani nebudete vědět, ať už si ji připevníte kamkoliv. Musíte na ni ale dávat pozor. Kamera totiž nesplňuje žádný ze standardů odolnosti, což je škoda.

OBSAH BALENÍ

Malinká krabička v bílém provedení naznačuje co na nás čeká uvnitř. Na předním víku lze vidět obrysy kamerky Kehan CubeCam a na jednom z boků jsou vytisknuty QR kódy, které odkazují na aplikaci do smartphonu. Na krabičce už nic zajímavého není, takže můžeme nakouknout dovnitř.

Po otevření krabičky najdeme následující:

– kamera Kehan CubeCam

– klip

– USB kabel

– návod

– záruční list

Jelikož zatím není ke kameře dostupné žádné příslušenství (a asi ani nebude), musíte si vystačit s klipem v balení, díky kterému připevníte kameru například k oblečení. Je škoda, že výrobce neudělal podobný klip se stativovým závitem.

Specifikace:

Rozměry

41 x 41 x 13 mm

Světelnost

f/2.5

Úhel záběru

120˚

Váha

24,5 gramů

Paměť

Micro-SD karta až do velikosti 64 GB, Class 6 a vyšší

Výdrž na baterii

2,5 hodiny

Rozlišení videa

1920 x 1080 (15 fps), 1280 x 720 (30 fps)

Rozlišení fotografie

1280 x 720, JPEG

Konektivita

Micro-USB 2.0, WiFi 802.11b/g/n

Aplikace

Kehan App pro iOS 8.0 a vyšší, Android 4.0 a vyšší

DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Přestože není kamera Kehan CubeCam zrovna můj šálek kávy, tak nelze zpracování nic vytknout. Přední i zadní strana je opticky rozdělena na dvě části. Menší pás s čočkou je vroubkovaný a dominantní hladká plocha má jemnou texturu. Celkově kamera nevypadá špatně, ale vzhledem k malým rozměrům se kamera špatně drží a ještě hůře ovládá.

Slot pro paměťovou kartu se nachází na levém boku. Naproti, tedy na pravém boku, je dvojice tlačítek, která slouží pro zapnutí/vypnutí kamery, zapnutí/vypnutí Wi-Fi a změnu módu (foto/video). Nad tlačítky je pak malý otvor, který umožní průchod zvuku k mikrofonu. Na vrchní hraně je tlačítko, jež slouží jako spoušť. V něm je umístěna dvoubarevná dioda, informující o aktuální činnosti kamery. Čočka je v těle dostatečně zapuštěna, což ji chrání před poškrábáním.

OVLÁDÁNÍ A FUNKCE

Ovládání kamery není nijak složité, ale citelně mi chybí displej. Alespoň malý se základními údaji. Displej u CubeCam sice nahrazuje LED dioda v horním tlačítku, která svítí dvěma barvami, ale pořád to není ono.

Modré podsvícení horního tlačítka znamená, že je Wi-Fi aktivní, červená pravý opak. Pokud tlačítko pomalu bliká, znamená to, že kamera je v režimu video a nahrává. Změna módu (foto/video) se provádí bočním tlačítkem označeným písmenem M.

Kromě klasického nahrávání videa má kamera zvládat i slow-motion záběry. Jak a kde se tato funkce aktivuje se mi ale nepodařilo zjistit. V aplikaci je na výběr jen mezi 15 fps (FullHD) a 30 fps (HD).

APLIKACE

Aplikace je ke stažení zdarma a dovede vás k ní QR kód z krabice. Po spuštění je na výběr ze čtyř možností jak kameru propojit se smartphonem, ale fungují jen první dvě (viz obr.1). V aplikaci je možnost připojení kamery i pokud ji nemáte zrovna u sebe. Lze ji tak využít jako bezpečnostní kamerku v domácnosti. Tato volba však funguje jen s kamerou Kehan CubeCam Plus. Funkční je klasické propojení skrze Wi-Fi a pak také prostřednictvím hotspotu vytvořeného smartphonem. Telefon je tak možné použít jako vzdálený displej.

Možnosti připojení kamery (obr. 1)

Možnosti připojení kamery (obr. 1)

V aplikaci lze rovněž nastavit rozlišení a také sekvenční snímání. Vybrané záběry si můžete v aplikaci rovnou stáhnout do mobilu a sdílet je na sociální sítě. Podle výrobce by mělo jít kameru použít i k živému vysílání na Facebook a Youtube. Pokusy o zprovoznění ale končili neúspěchem.

FOTO A VIDEO

Konečně se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu, a to je kvalita výstupu. Než vám ale ukážu to, co se mi podařilo zvěčnit, řekneme si co by kamera Kehan CubeCam měla zvládnout.

Výrobce se chlubí, že kamerka zvládá FullHD rozlišení, což sice je pravda, ale video s 15 snímky za sekundu je nepoužitelné a nedokážu si představit k čemu, kromě marketingu, vlastně je. HD záznam už si poradí s 30 snímky za sekundu. Video se ukládá na kartu ve formátu .rec a je problém ho v PC přehrát. Jedním z řešení je video stáhnout přes aplikaci do smartphonu. Pak se totiž uloží v použitelném formátu MP4 a lze jej přehrát kdekoliv. Na stránkách výrobce je ke stažení program do PC, který si má poradit s dekódováním videa, ale antivirus mi ho vyhodnotil jako potencionální hrozbu a tak jsem jej z pochopitelných důvodů nevyzkoušel.

Kapacita baterie není nikde uvedena, ale dle výrobce by měla být výdrž až 2,5 hodiny. Ve skutečnosti ale počítejte s maximálně 90 minutami.

Bohužel, některé videa, které jsou na kartě aplikace nevidí a tak je nemůžu do recenze přidat. Myslím ale, že obrázek o kvalitě si uděláte i z toho mála, co tu najdete.

Fotografie mají na sobě vodoznak, který nejde alespoň prozatím, vypnout. Doufám, že vývojáři aplikace přidají možnost jej odstranit v následující aktualizaci aplikace.

Záběry z kamery Kehan CubeCam jsou neostré a značně šumí. I po mnoha pokusech se mi nepodařilo pořídit pěkné video. Záběry za šera jsou dost tmavé a na slunci zase přepálené.

ZÁVĚR

Co říct závěrem? Kamera působí rozporuplným dojmem. Kvalitní zpracování sráží na zem kvalita výstupu a nedodělaná aplikace. O ukládání na kartu v nepoužitelném formátu ani nemluvě. Sám bych si kameru Kehan CubeCam nekoupil, protože bych pro ni nenašel žádné využití. Mohla by ale posloužit někomu, kdo potřebuje příležitostně něco natočit a mít při tom volné ruce. Například policistům, záchranářům a nebo třeba studentům, kteří si chtějí pořídit záznamy přednášek, kde tolik nezáleží na kvalitě záznamu. Osobně ale raději sáhnu po smartphonu.

Chtěli bychom poděkovat společnosti Kehan za poskytnutí vzorku pro naši recenzi a pokud vás kamerka zaujala můžete o ní najít více informací na oficiálních stránkách, kde se dá hned i koupit za $99,99. Nebo vlastně za méně, protože pro vás máme $15 slevový kupón C90IT15, platný do 30.listopadu/novembra 2016. Případně můžete nakoupit i na Amazonu a $15 slevový kupón je AZKHC90B.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.