Do ruky mi připutovala z daleké Číny relativně ještě novinka, osmi palcový tablet Onda V80 SE. Ten se na trhu objevil někdy na přelomu srpna/augusta a září/septembra. Jedná se o menší tablet, jehož předností se zdá být především cena. V současné době jej nabízí náš čínský partner Gearbest.com za velmi přijatelných 88,72 $. Ten nám jej také propůjčil k tomuto přezkumu.

Osmi palcový IPS OGS displej se chlubí FullHD rozlišením (1920 × 1080 pixelů) a kupodivu musím říci, že po zapnutí překvapí v dobrém smyslu slova. Panel na první dojem zaujme velmi dobrým přednesem barev a ostrostí.

Uvnitř pak nalezneme čtyř jádrový procesor Intel Atom Z3735F (Baytrail) poslední generace s taktem od 1,33 GHz do 1,83 GHz, jehož výkonnost je obstojná. Z prvního namátkou provedeného syntetického testu skrze AnTuTu benchmark vychází hodnota, kterou oplývaly ještě nedávno i ty nejlepší mobilní přístroje. A to za výsledkem stojí operační paměť s pouhými 2 GB RAM a 32 GB úložného prostoru. Ten však lze rozšířit pomocí paměťových karet microSD o dalších až 256 GB.

onda-v8-se-x001

Ke komunikaci s okolím tablet využívá Wi-Fi a Bluetooth a též standardu Wi-Di, umožňující přenos například na vašem televizoru. Nechybí ani 3,5 mm jack a klasický microUSB konektor a ještě jedna zdířka, která mi zatím zůstává záhadou. Na přední straně najdeme VGA kamerku se senzorem o rozlišení 0,3 Mpx a vzadu s 2 Mpx. Nepůjde tak s největší pravděpodobností o nějaký fotografický orgasmus, ale pro potřeby telekonferencí nebo pořízení fotografií pro účely zveřejnění na sociálních sítích dostačující.

Celé to pohání baterie o kapacitě 4200 mAh, která slibuje výdrž okolo šesti hodin, alespoň co výrobce tvrdí na svých prezentacích.

Oproti svému dražšímu a lépe vybavenému sourozenci si zde budeme muset vystačit s jedním operačním systémem, a to ještě lehce postarším Android 5.1 Lollipop.

Onda svůj hardware opět zabalila do elegantního těla, avšak oproti vybavenějšímu V80 Plus se na tento přístroj použil hlavně plast. Ten na má na zádech jemnou strukturu, což by mohlo v praxi pomoci zakrýt případné škrábance. Celé tělo se zdá být kompaktní a velmi dobře slícované. Torzní tuhost nepatří k nejlepšímu, ale to je daní za použití plastu, přesto nemohu říci, že by byla špatná.

onda-v8-se-00014

K ovládání naleznete na tabletu mechanická tlačítka na pravé hraně přístroje v klasické sestavě power tlačítko a kolébka k ovládání hlasitosti. Pokud hledáte senzorová tlačítka pod displejem, zklamu vás, nenajdete je. K ovládání tabletu zde slouží dotyková tlačítka znázorněná na dolní liště displeje.

onda-v8-se-00011

Na horní hraně najdete zdířku pro klasický micro USB konektor a také sluchátkový vstup v podobě 3,5 mm audio jacku. Na zadní straně se ještě nachází štěrbina určená k vsunutí microSD karty. Vývod reproduktoru se nachází také na horní hraně tabletu.

Tablet se prodává ve dvou odstínech růžová a indigo modrá, z obrázků je vidno, že do mých rukou doputovala ta růžová. Výbava odpovídá ceně, jednoduše je strohá. Uvnitř krabice totiž najdeme pouze samotný tablet a kabel USB, nepočítám-li dva manuály. A tak trochu postrádám originální nabíječku, ale upřímně kolik se nám jich po šuplících již válí, že ano.

Na detailnější přezkum se můžete těšit v nejbližších dnech.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.