Kdo z nás by nepamatoval prehistorickou dobu mobilních telefonů a její fenomén s názvem Nokia? Kdo by občas nostalgicky nevzpomněl na tyto, sic „hloupé“, leč téměř nezničitelné telefony, které se navíc daly pořídit opravdu velmi levně? A kdo z nás pořád v šuplíku neschovává Nokia 3310 pro případ, že by jeho chytrý našlapaný telefon vypověděl službu? Bez mučení se přiznám, že já ano a na svou starou dobrou Nokii 3310 občas mrknu. 🙂

V roce 2014 však nastal v případě tohoto finského producenta zlom a s ním přišla i akvizice Microsoft a co bylo dál všichni víme. Zdá se však, že by se mohlo blýskat na lepší časy a finská Nokia by mohla zaznamenat návrat, těžko ovšem říci zda triumfální. Totiž už v srpnu/auguste letošního roku se cosi šuškalo o tom, že Nokia chystá několik Android přístrojů, včetně telefonů a tabletů, které by měly být uvedeny do konce roku 2016, nejpozději začátkem roku 2017. O dvou z nich se dokonce spekulovalo, že budou poháněny procesorem Snapdragon 820.

gsmarena_003

Těžko říci, co bylo nebo snad je na těchto spekulacích pravdy, ovšem v těchto dnech se na Geekbench objevil tajemný telefon s názvem Nokia D1C, který je osazen osmi jádrovým procesorem Snapdragon 430 s taktem 1,4 GHz, GPU Adreno 505 a 3 GB RAM.

gsmarena_002

V rámci testů dosáhl nejvyššího skóre kolem 628 bodů v single-core a v multi-core pak 3229 bodů. Věru, žádný zázrak to není, ale je to první snad reálný důkaz toho, že by se Nokia telefony mohly vrátit, a to se systémem Android. Věřme tedy, že toto není jen planý poplach a přístroje Nokia opět zaujmou své místo na trhu a pokud se potvrdí i spekulace o zařízeních z high-endového segmentu trhu, je určitě na co se těšit.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.