Hodnocení recenzenta

Levný přístroj s obřím šesti palcovým displejem. Kompletní LTE. Šetřilo se ale na fotoaparátu, baterii a použitých materiálech.

7
10

Není to tak dávno, co se sešlo pár chytrých hlav ve společnosti iNew a rozhodlo se stvořit nový telefon. Ale co se nestalo. Při návrhu někdo v kanceláři otevřel okno, vznikl průvan a pomíchaly se papíry. Inženýr, který narychlo papíry srovnal – aby si toho nikdo nevšiml – ale nevědomky do složky pro nový model přimíchal i papíry ze starších modelů. Svojí chybu si uvědomil, až když vypadl první kousek z výrobní linky. A tak jediné, co se s tím dalo dělat, bylo škrtnout oblíbené fráze „Killer“ a „SuperB“ a trochu snížit cenu. Tak nějak si myslím, že vznikl tento model telefonu zčásti moderní a zčásti se závanem časů minulých.
Ale i přes určité rozpaky má tento telefon co nabídnout, zejména lidé s horším zrakem či obryně Stáni (lidé větších rozměrů) ocení velké ikony na velkém 6 palcovém displeji s HD rozlišením. A samozřejmě ti, kteří nechtějí dát za svůj nový telefon horentní sumu peněz, budou po tomto telefonu také pokukovat. Nu a nezvykle kompletní LTE, to už je dost pozitiv pro přemýšlení nad koupí. Telefon k recenzi zapůjčila společnost iNew.

O značce iNew

Společnost iNew má svojí éru slávy tak trochu za sebou (nebo ještě před sebou). Psal se rok 2014, kdy všichni „slintali“ u modelu iNew V3 – tenkého nadupaného přístroje s designem ala Sony. Mezitím tato společnost tak trochu utichla pod tíhou marketingových masáží Ulefone, Umi, Elephone a jiných čínských dravců.

Na oficiálních stránkách www.inewphone.com, kde nalézáme informace i v angličtině se můžeme dočíst, že společnost funguje již od roku 2007, přičemž konkrétně obchodní značka iNew vznikla v roce 2012. Společnost exportuje své produkty do 30 zemí světa včetně Evropy. Gramatické (ne dramatické) chyby a kusé informace bez jediné fotografie nejsou zrovna tou nejlepší vizitkou. K tomu musím přidat i technické chybky v popisu produktů. Aktuálně stránky informují o 16 telefonech.

Balení

Trošku „aušusová“ (v porovnání s prémiovými značkami), ale přesto dostatečně pevná krabice přišla obalená v bublinkové fólii a ukrytá v další krabici. V sobě pak ukrývá telefon s nalepenou transportní fólií na předním displeji. Pod telefonem jako příslušenství nalézáme nabíječku s evropskou koncovkou s nabíjecím proudem 1,5A, nejobyčejnější sluchátka s mikrofonem, co lze v Číně vyrobit. Pro milovníky lingvistiky je v balení i rychlý průvodce v několika jazycích včetně evropských.

V balení dále nalézáme obyčejnou fólii na přední sklo a plastové transparentní ochranné pouzdro, které je vcelku vkusné, ale klouže v ruce, není silikonové z čehož vyplývá, že bude velmi křehké. Dobře chrání rohy a o pikometr vystupuje nad hranu předního displeje a čočky fotoaparátu. Naopak nijak nechrání přední horní a spodní hranu.

Celé balení váží 472 gramů.

Unboxing

Design a konstrukce

Jak už jsem trochu naznačil v úvodu, tento přístroj se mi zdá spojením některých prehistorických postupů s moderními. Tak například 2.5D zakřivený displej je fenomén posledních dvou let a rozhodně ve spojení s užšími rámečky tomuto telefonu velmi sluší. Též zlatá obruba, minimálně do doby než se otříská, dodává tomuto telefonu punc designového skvostu.

Na straně druhé plast, použitý pro zadní kryt, je to nejlacinější co šlo v Číně sehnat. Plast se zdá býti velmi křehký a klouže v ruce jako had, přičemž jemné vroubkování nijak nepomáhá. Opravdu z boku a zezadu telefon vypadá jako levná hračka, pořízená na vesnické pouti. Také tloušťka telefonu 8,7 milimetrů je hodnota, kterou jsme vídali spíše před lety, a to se výrobce nemůže nijak vymluvit na baterii, která díky své mrzké kapacitě není nijak velká.

Telefon jinak při sobě drží obstojně. Mezery se nekonají. Tlačítka jdou celkem ztuha, ale nijak se neviklají. Všechno je z obyčejného levného plastu, z toho vyplývá, že pád telefonu bez pouzdra způsobí uživateli slzavé údolí. Člověk by rád napsal, že aspoň díky tomu je telefon lehčí. Tak pravda, je lehčí než například Leagoo Shark 1, ale takový třeba Xiaomi Mi Max větších rozměrů s větší baterií a daleko lepšími materiály váží podobně.

Zadní kryt lze sundat. Baterie je též vyjímatelná. A co je též skok do minulosti, je slot na SIM kartu. Jeden slot je „normální“ dnes běžný microSIM slot, ale druhý je postarší obří mini SIM. Pokud jste svojí SIM kartu vycvakli do velikosti micro, není problém za půl dolaru objednat adaptér z micro na mini. Strýček Google či baba Ali rádi pomůžou.

Co zamrzí je absence notifikační diody a podsvícení senzorových tlačítek.

Specifikace iNew U9 Plus

 • procesor Mediatek MT6735A, 1.3 GHz
 • RAM 2 GB
 • ROM 16 GB
 • baterie 3000 mAh
 • 13 MPx zadní fotoaparát s LED bleskem
 • 5 MPx přední fotoaparát
 • dual SIM (micro SIM + mini SIM)
 • LTE všechna pásma B 1/3/7/8/20
 • BT 4.0, OTG
 • Android 5.1
 • barevné varianty: černá, bílá, zlatá (v recenzi), růžová
 • rozměry: 162,5 x 83,2 x 8,7 mm
 • váha 202 g

Výkon

Ujdeto, jedeto. Mediatek MT6735A, čtyřjádro tikající na frekvenci 1,3 GHz. Nečekejte zázraky. Nicméně v Antutu téměř 30000 bodů ukazuje na bezproblémové normální používání dospělého člověka. Velikost 2 GB operační paměti, s kterou někteří zapínají postarší notebooky, bohatě postačí k chodu vícero aplikací, které mohou zůstat zaparkované. A pokud si telefon nezaplevelíte balastem, není se zde čeho obávat.

Používání telefonu je tedy bezproblémové, bez trhání a dovolí si dokonce zahrát i nějakou tu hru. Takový kultovní Osmos na velké obrazovce byl požitek, zvláště pokud připojíte lepší sluchátka. Nu, ale pokud nechcete mít utržené oko, na graficky náročné hry na plné detaily zapomeňte. Na to prostě je potřeba přihodit pár „doláčů“ a mít pod kapotou silnější motor.

Displej

Nádhera! Pokud nejste Sherlock Holmes a nebudete mobil používat s lupou není HD rozlišení žádným hendikepem. Pozorovací úhly natolik v pořádku, že si SMSku přečtete i tehdy, když budete rozpláclý na posteli a mobil bude ležet poblíž na stejné matraci. Výjimečná je pak hodnota 72% zabrané přední plochy displejem, přičemž displej není ukrojen softwarovými tlačítky (tak jako třeba u Leagoo Shark 1).

Barvy jsou trochu chladnější oproti AMOLED displeji, ale otázkou je, kdo si více hrál s barvičkami. Omalovánky alá Samsung tedy nečekejte, ale všeho s mírou, že ?!

Čitelnost na sluníčku v pořádku. Musím ale dodat, že ochrannou fólii nemám nalepenou, tak je otázka co s tím dokáže udělat další levná plastová vrstva v podobě ochranné fólie, kterou bych ale rozhodně doporučoval.

V noci, jako snad u každého telefonu, bych ocenil nižší hodnotu při minimálním jasu. Nebo, že bych měl tak dobrý jasný zrak ?!

Systém

V pořádku! Android mám rád a ve verzi 5 a výše obzvlášť. Vše už člověk intuitivně zná. Další verze výrazně nepřekvapí a uživatele výrazně neznásilňuje. Společnost iNew vsadila na často používaný UNI luncher, který osobně nemusím. Můj minimalistický přístup k věci, kdy si vystačím s 3 plochami, naráží na „rozplácanost“ tohoto luncheru, který je k vidění i na jiných čínských smartphonech. Ten totiž zástupce všech aplikací umisťuje na plochu. Navíc dodává dvě plochy pro vstup do galerie a přehrávače. iNew ještě dodává jednu plochu s nejpoužívanějšími kontakty a zprávami v čínštině a této plochy se nelze nijak zbavit. A to je jasný důvod nahradit tento pokus třeba takovým NOVA luncherem.

V telefonu, mířícím primárně někam do Malajsie, nacházíme pár aplikací pro zprávy ze světa, speciální prohlížeč přecpaný reklamou jak igelitka z Kauflandu, jednu hru. Něco jde lehce odinstalovat, něco nejde a zejména při používání nativního luncheru a nastavení mě telefon v notifikacích předhazoval v angličtině různé zprávy. Vše se mi nakonec povedlo stopnout či odinstalovat, ale i tak se nemohu zbavit pocitu, jestli v pozadí něco zbytečně nebere šťávu a výkon.

iNew U9 Plus

Při stáhnutí notifikační lišty se zobrazí oznámení, po druhém stáhnutí se objeví panel pro zapnutí/vypnutí Wi-Fi, GPS apod. Tento panel se mi nepovedlo přenastavit k obrazu svému a nepomohla ani finta z Leagoo přes ozubené kolečko.

Jako i jiné telefony i tento smartphone zvládne chytrá gesta. A tak zapnutí přístroje dvojklikem, přímý vstup do konkrétní aplikace, zapnutí svítilny není žádný problém a například poslední zmíněná funkce bude pro blížící se kratší dny velmi užitečná.

Co je od pětky Androidu milé a chytré, je možnost nastavit si dobu ztišení telefonu. Nebo si můžete zachránit pár procent naplánováním vypnutí a opětovného zapnutí přístroje. Pokud si nastavíte budík, bude fungovat i při takto vypnutém stavu (i při manuálně vypnutém telefonu). Jediné, co za vás telefon pochopitelně neudělá, je zadání PINu k SIM kartě.

iNew U9 Plus

iNew se zatím o svůj model dobře stará, v době recenze mi na telefon přistála aktualizace s datem 5.8.2016 (74,76 MB).

iNew U9 Plus

Baterie a výdrž

Bída. Žádný Galen Rupp to rozhodně není. Na maraton od elektrické zásuvky v Riu rovnou zapomeňte. Když telefon budete používat zlehka, dostanete se na nepraktický den a půl. Při vší snaze možná na dva dny (také se mi to povedlo při čtyrech hodinách zapnutého displeje SOT). Pokud ale telefon opravdu používáte naplno, počítejte s jedním dnem používání. A to je slabota. Pravda, mohlo to být ještě horší, ono skloubit šesti palcový displej s baterií o velikosti 3000 mAh je opravdu šílený krok. Zvláště v době, kdy i u 5,5″ telefonů vidíme kapacitu o hodnotě 4000 mAh.

iNew U9 Plus

Nicméně, pokud jezdíte z domu rovnou do kanceláře. Na chatě máte solární panel a na hotelu na dovolené je zásuvek až až, nemusíte se ničeho bát, snad jen, že zapomenete nabíjecí adaptér doma.

Co ale nemám rád, je nevypočítatelnost stavu baterie. Zvláště u nižších hodnot dokázal telefon skočit z minuty na minutu opravdu krutě třeba z 10% rovnou na 5%. Možná si baterie ještě sedne, mám za sebou třetí nabíjecí cyklus.

První nabíjení byl také nějaký přehmat. Nabíjení se totiž zastavilo na jedné hodnotě asi na 4 hodiny, pak najednou naskočilo 100%. Baterie ale nabitá byla, takže se zřejmě pouze zapomněla přepsat hodnota v notifikační liště. Další nabíjecí cykly již byly v pořádku.

Po 30 minutách nárůst o 20%. Kompletně nabitý mobil z počáteční hodnoty 5% jsem ze zásuvky tahal po cca 2 hodinách a 15 minutách. Což tak zhruba odpovídá nabíjecímu proudu 1,5A.

Konektivita

Super! Kompletní LTE. Spím či bdím ? Xiaomi nedávno přišel s velkou pompou se svým speciálem s kompletním LTE (jako kdyby se kvůli našim 800 a 900 MHz musela půlka Číny obrátit vzhůru nohama). A mezitím tady iNew vydá Low-end s kompletním LTE. To skoro vypadá, že by to snad nemusel být takový problém. A na brouzdání po internetu je tento telefon se svým obřím displejem přímo stvořen.

Ostatní spojení BT či Wi-Fi fungují bez problému. Telefon se bez problému spojil s HF v autě i s Pebble smartwatch. Wi-Fi též funguje obdobně jako jiná zařízení. Bez výpadků, s dobrým dosahem.

GPS jsem poprvé pustil v bytě u okna. První uvědomění telefonu, že byl převezen o pár tisíc kilometrů mu trvalo 41 vteřin. Další pokusy už byly okolo pěti vteřin. Vše bez zapnutých dat. Při navigaci pak občas jedete pár metrů mimo silnici, ale to už jsou myslím limity samotného systému GPS. Do českého Chorvatska bych se s tím nebál vyrazit.

Fotoaparát

Lehký podprůměr. Když vysvitne sluníčko, uděláte i s tímto telefonem hezké fotky. Neznámý senzor s rozlišením 13 MPx ale nadělá velkou paseku, když mu ubude světla. Nejen, že na fotkách vznikne více šumu, ale i podivné vzory, tvořící se v takových plochách, odsouvají tento fotoaparát do podprůměru. Něco podobného nacpalo i Leagoo do svého Shark 1. Troufám si tvrdit, že jde o stejný senzor. Výsledky můžete posoudit v přiložených fotografiích. Ostření je pak velmi pomalé a expozice si hraje na člena extrémistického hnutí – tzn. někdy si skáče od tmava do světla. Rozhodně doporučuji vyfotit stejnou scénu vícekrát a později vybrat ostrou fotku, která se vám bude zamlouvat.

Aplikace je pak standart bez přidané (ubrané) hodnoty. Po levé straně si můžete rychle vybrat režim živé fotografie či vícenásobnou expozici (kterou ale nelze před uložením zpracovat) či panorama. Nahoře pak rychlé přepínače pro HDR, blesk, přepnutí zadní/přední kamery a dole po klepnutí na zobáček vyjede nabídka filtrů. V nastavení nelze vypnout otravný zvuk ostření a simulace závěrky – jedinou možností je ztišení hlasitosti telefonu. A až v nastavení nalézáme utopenou nabídku scénických režimů.

Pouze dodám, že fotoaparát zvládne salvu 40 fotografií a selfie v defaultu fotí bez žehličky (tedy bez vyhlazování vrásek, což je funkce, která mě například u Samsungu neskonale vytáčí).

Fotografie v plném rozlišení zde.

Video se nese v podobné úrovni. Pořízený záznam trošku trhá oči. Telefon umí pořídit i časosběrné video (time-lapse) s rozmezím 1-10 vteřinových intervalů mezi pořízenými snímky. S expozicí si video umí dobře poradit, s ostřením mu musíte pomoci, a to tapnutím na daný objekt (v nastavení automatické ostření chybí).

Ukázka pořízeného videa.

Zvuk

Rozhodně si v nastavení pozapínejte zvýšení hlasitosti sluchátka BesAudEnh (nastavení/Zvuk a oznámení/Vylepšení zvuku) a BesLoudness pro zesílení hlasitosti reproduktoru. I tak je tento telefon trochu tišší v porovnání se Samsungem. Výrobce neuvádí žádné vylepšení zvukového výstupu a proto jde o naprostou surovinu. Zadní reproduktor hraje ploše bez basové linky. Do sluchátek se pak line sice hudba, ale audiofilovi by to přivodilo infarkt. Navíc jsem si s dodávanými sluchátky vzpomněl na nepříjemné vytahování z ucha, když se káblík i jen trochu zachytí na oděvu.

Na straně druhé, i když sluchátka mají cenu tak možná 20 Kč, ti kteří žádná sluchátka nemají ,budou velmi rádi při delších hovorech, že nemusí šesti palcové pádlo držet u ucha, což zavání maximálně zánětem šlach. A na přátelský rozhovor tato sluchátka s HF mikrofonem bohatě postačí.

Nativní aplikace pro přehrávání muziky umožňuje si se zvukem ještě trochu pohrát díky ekvalizéru.

iNew U9 Plus

Konkurence

Je to až k smíchu, když znovu a znovu zažívám jeden životní paradox. Pocit, že existují tuny telefonů ze kterých si můžeme vybírat co hrdlo ráčí, vždy ztrácím, když začnu skutečně hledat telefon s konkrétními požadavky. Pokud bychom brousili ve vodách větších plácaček, tedy 6 palců a výše, máme zde přímého konkurenta Leagoo Shark 1, dražší, pevnější s větší výdrží baterie či ještě dražší fotomobil Asus ZenFone 2 Laser.

Pokud se podíváme na české eshopy a přeskočíme Alcatel a GoClever, museli bychom si dost připlatit, abychom dosáhli na špičkový Huawei Mate 8, Sony Xperia XA Ultra, přičemž nejdostupnější by pak bylo dělo od Xiaomi Mi Max.

Závěr

Telefon iNew U9 Plus nebude žádný trhák. Pokud ale nechcete za telefon utrácet horentní sumy a pro své potřeby raději volíte univerzální phablet (kdy odpadne potřeba vlastnit menší tablet), je tento telefon dobrou volbou. Co sráží hodnocení tohoto telefonu je určitě menší kapacita baterie. Pokud tedy telefon hodně šťavíte, pořiďte si raději Leagoo Shark 1 či Xiaomi Mi Max. Naopak kompletní LTE je tahák, který zatím může nabídnout jen málo čínských telefonů. A design se v této cenové kategorii dá také snést, zvláště pokud na telefon nepohlédnete jinak než zepředu.

Za zapůjčení přístroje pro recenzi děkujeme společnosti iNew. Produkt pak můžete zakoupit v eshopu Gearbest za 110 dolarů.