O novém odolném skle Corning Gorilla Glass 5 psal kolega Martin již před měsícem. Mezitím se však objevilo video testera s nickem „JerryRigEverything“, které ukazovalo, že nejnovější ochranné sklo Gorilla Glass 5 je velice lehce poškrábatelné. Bylo tedy jen otázkou, jak se k tomuto zjištění postaví firma Corning. Pojďme se tedy podívat na ono video i na odpověď výrobce.

Jedním z prvních telefonů, které byly osazeny ochranným sklem Gorilla Glass 5 byl Samsung Galaxy Note 7. Není to popravdě nejlevnější telefon a právě ten si ke svému testu vybral JerryRigEverything. Připravil si rydla s hroty podle tzv. Mohsovy stupnice tvrdosti a již při tvrdosti 3 udělal do skla vryp nebo chcete-li, škrábanec. To je velice slabý výsledek a sklo by mělo vydržet minimálně až do tvrdosti 5. Ostatně vše můžete vidět na videu níže.

A co na to výrobce skla Corning? Ten vydal prohlášení, ve kterém uvádí, že zkušební test JerryRigEverythinga nesplňuje průmyslové standardy. Dále, že materiály různých tvrdostí byly použity nekontrolovaným způsobem. To znamená skutečnost, že pro testování byla použita pokaždé síla, což má vliv na výsledek testu. Mluvčí společnosti dále veřejnost ujistil, že při jejich testech sklo Gorilla Glass 5 vykazovalo tvrdost 5 až 6 podle Mohsovy stupnice a je tedy více odolné proti poškrábání než předchozí generace tohoto skla.

Co tedy dodat závěrem? Asi jen, že průmyslové standardy testování jsou opravdu trochu jiné a sofistikovanější, než doma použité hroty různé tvrdosti.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.