Hodnocení recenzenta

Teclast Tbook 11, který můžete pořídit za necelých 170 dolarů zde, je pro mne, jako recenzenta, který úděl tabletů na světě nechápe příliš pozitivně, docela slušným překvapením. Sloučil totiž do sebe oba dva systémy, které běžně používám a oba dva mají na tabletu, díky svému vývinu, své vlastní určení a místo. Popravdě bych si s ním dokázal představit život, a to je co říci.

8
Hodnocení x/10:


Situace na trhu s tablety je v případě řešení DualBootu relativně nevyužitá. Mají vlastně vůbec dva odlišné systémy v jednom zařízení nějaké opodstatnění, nebo se jedná pouze o lákadlo, které je v praxi jen stěží využitelná funkce? Dnes recenzovaný Teclast Tbook 11 v sobě integruje jak obligátní systém Android 5.1 Lillipop, tak nejnovější přírůstek od Satya Nadelly, Windows 10.

Balení

Bílá krabice s velkým X naznačuje, že tablet, který je ukrytý v jejím vnitru, bude něco víc. Nápis „2 in 1 PC“ (a nějaké ty nezbytné čínské znaky) je předzvěstí dualbootu. Na zadní straně najdeme jakýs takýs výpis specifikací a některých podporovaných formátů multimédií, opět s několika čínskými znaky.
Po odklopení víka, které je zevnitř měkčené molitanem, aby se tablet nepoškodil, na nás vykoukne sama placka o rozměru 10,6″ s FullHD rozlišením, pod ním je přihrádka na příslušenství, které v našem případě činilo pouze nějaké ty návody a záruční list, obé v čínštině, a USB-OTG kabel a klasický MicroUSB kabel. Bohužel v balení není redukce do zásuvky a z USB se tablet nenabije. K tabletu lze samostatně dokoupit přídavný magnetický kryt s klávesnicí, kterou máme naštěstí také.

Design a ergonomie – tablet

Tablety jsou na tom, co do originality konstrukce a designu, ještě hůře než telefony. Teclast Tbook 11 je prostě velká placka, ostatně který tablet není, že? Rozměry tabletu jsou 275 x 170 x 8,4 mm a 635 gramů váhy, což jsou na 10,6″ displej celkem běžná čísla.
Zadní strana je osazená hlavním fotoaparátem, částečně slotem pro MicroSD kartu a nápisem Teclast.

20160615_183112

Vše podstatné, kromě displeje samozřejmě, je na horní hraně, pokud je tablet otočený naležato. Tam jsou zleva 3,5 mm jack na sluchátka, MicroUSB konektor, MicroHDMI konektor, kolébka hlasitosti a zapínací/vypínací tlačítko. Tlačítka jsou trochu volnější, ale stisk mají příjemně „klikavý“ s dobrou odezvou. Ovšem umístění tlačítek bych si dokázal představit určitě lepší, než tak blízko u sebe, alespoň hlasitost bych dal na bok, ale možná to jsou pouze moje preference.

20160615_183250
Hbitějším jistě neunikla skutečnost, že tablet nemá kromě jednoho MicroUSB jiný konektor pro připojení periferií. Z mého pohledu je to asi největší výtka k celému Telcastu Tbook 11. Alespoň ještě jedno, i kdyby to bylo MicroUSB.
Na bocích jsou malé reproduktory, které se snaží využívat prostorového efektu Stereo. Naspodu tabletu je pětice pinů a dva trny, které slouží pro připojení a zamčení tabletu do přídavné klávesnice.

20160615_183134
Přední stranu okupuje 10,6″ FullHD velký IPS displej, který rozeberu v jedné z dalších kapitol.

20160615_183322
V pravém rohu je červená dioda, která oznamuje nízký stav baterie a její nabíjení. Uprostřed nad displejem je pak sekundární kamerka.
Spodní strana pod displejem má na sobě logo Windows, které je k mému překvapení dotykové a skutečně funguje stejně, jako klávesa „windows“ u klasické desktopové klávesnice.

Design a ergonomie – klávesnice

Kryt je vyrobený (velmi pravděpodobně) z vnitřní plastové konstrukce, povrch je semišový, aby se tablet nepoškrábal. Výdrž  semišového povrchu je však nevalná, stačí několikero cest v kabele nebo batohu a na rozích se již objevují stopy opotřebení.
Kryt má v sobě několik magnetů, které jej dokáží držet jako stojánek nebo zavřít pouzdro ve složeném stavu.

20160615_183737

 

20160615_183654
Samotný tablet se zamkne do lišty v krytu pomocí dvou trnů a několika magnetů, tablet v zámku sedí dobře, sám nevypadne. Až při „vehementním verglování“ se vypne z magnetického zámku. Kromě pinů a magnetů jsou v liště ještě piny, které zprostředkovávají přenos informací o zmáčknutých klávesách a touchpadu.

20160615_183457
Klávesnice jako taková je malá, což samozřejmě plyne z rozměrů a má spíše desktopové rozložení kláves. Levý shift velký, enter jednořádkový, velké šipky. Snad jen umístění delete je trochu mimo standard v pravém rohu, ale nic, na co by si člověk nezvykl. Klávesy vydávají cvakavý zvuk, ostatně jedná se nůžkovou konstrukci, stejnou, jakou mají i notebooky a jsou celkem tiché při psaní.

20160615_183515
Touchpad je velký a dokonce podporuje multitouch, takže lze například měnit velikost stránek nebo obrázků v prohlížeči známým gestem „pinch-to-zoom“, scrollovat stránky a seznamy dvěma prsty souběžně atd. Ovšem druhé zmiňované gesto nefungovalo příliš dobře, většinou jsem jej musel opakovat několikrát a málokdy se mi stránky posunovaly. Celkově multitouch příliš nefunguje, tady je rozhodně místo pro zlepšení.
Trochu mi chyběla indikace CapsLock, ale to člověk zjistí naštěstí poměrně záhy.
Kryt se dá zavřít i s tabletem dohromady jako klasický notebook, ovšem zde jsem narazil na nepříjemnou vlastnost. Stačilo, abych tablet jednou přenesl v brašně a už se ochranná folie na displeji poškrábala. O dalších několik dní se situace samozřejmě ještě zhoršovala, tudíž bych doporučil při skládání tabletu dávat alespoň něco mezi klávesnici a displej, nebo na něm nechávat ochrannou folii co nejdéle.

Displej

Teclast Tbook 11 má ne až tak velký displej, jmenovitě 10,6″, přesto je osazen panelem s FullHD rozlišení. Jedná se o IPS panel, jeho pozorovací úhly i barvy jsou slušné. Bohužel, postrádá OGS technologii, takže je mezi displejem a krycím sklem mezera.
Barvy jsou naladěny do teplých odstínů žluté, trochu to odnáší červená barva, která je málo kontrastní. Díky velkém rozsahu jasu displeje nebyl problém tablet používat jak za jasného letního dne, tak v noci, kdy se jas dal stáhnout až na minimum a podsvícení nevypálilo sítnici, i když ještě nižší by se možná hodil.
Displej je chráněný sklem, ovšem jestli je to některé z tvrzených skel jako Gorilla Glass nebo Dragontrail se mi nepodařilo zjistit.
Displej je samozřejmě dotykový a digitizér pracuje nadmíru dobře. Všechny dotyky snímá přesně a bez prodlev, dokáže rozpoznat až pět prstů najednou.

20160615_183711

Hardware

Dnes recenzovaný Teclast má docela solidní hardwarovou výbavu, která zahrnuje nový procesor 64-bitový Intel Atom x5-8300, který má 4 fyzická jádra s taktem 1,44 GHz, v turbu až 1,84 GHz. Je vyrobený nejmodernější komerčně dostupnou litografií 14nm, jeho poměr spotřeba/rozměry/výkon je tedy špičkový.
Intel v tomto Atomu X5 podporuje pouze 2 GB DDR3, Teclast je ale vynalézavý a nějakým způsobem toto omezení (které nemá vlastně žádné opodstatnění a jde pouze o uměle nastavenou překážku ze strany Intelu) obešel a Tbook 11 je osazen 4 GB DDR3L-RS na 1600 MHz operační paměti. Další pamětí, která nás ve výčtu nemine, je samozřejmě interní paměť eMMC5 o kapacitě 64 GB, která se nechá rozšířit o paměťové karty typu MicroSDXC do teoretické  kapacity 128 GB. V základu je přístupných 24 GB, což tedy není moc. Ale musíme počítat s několika oddíly pro každý operační systém a každé recovery, bootsector atd zvlášť. Použitý eMMC5 čip je Hynix HCG8e.
Displej, jak jsem psal v předešlé kapitole, je 10,6″ s FullHD rozlišením.
Teclast Tbook 11 má dvě kamerky, obě mají rozlišení pouhé 2 MPx.
Baterie má poměrně slušnou kapacitu 7800 mAh, její výkony budu rozebírat v samostatné kapitole.
Hardware bych uzavřel výčtem zkratek, v prvé řadě WiFi 802.11b/g/n, BT4, MiniMHL a samozřejmě OTG.

Snímek obrazovky (5)

 

Systém 1 – Windows 10

Prvním ze systémů bych si vzal na paškál Windows 10, jelikož s nimi má tablet, alespoň z mého pohledu, smysl. Jedná se dospělou verzi Windows 10, kterou má pár milionů uživatelů ve svých počítačích. Tudíž všechny možnosti, které OS nabízí, se tedy váží už pouze na hardware. Asi nemá valný smysl popisovat OS, který používá 90% uživatelů počítačů po světě, byť v jiných verzích (W7, W8,1), jejich funkcionalita je, až na pár odlišností, stejná. Tablet mi nabídl update na nejnovější verzi Windows Home verzi 1511, se kterou jsem většinu času přístroj používal.

Běh systému jako takového byl lehce za očekáváním, někdy systém prováděl úkony déle než jsem zvyklý i ze svého postaršího plotnového disku ve stolním PC, ač je Teclast Tbook 11 osazen poměrně rychlou eMMC pamětí. Tedy ne, že by byl tablet pomalý, jen se někdy zadýchal. Nabíhání aplikací typu AIMP, VLC nebo interní aplikaci pro spouštění videí „Filmy a TV pořady“ byly svižné, bez větších prodlev.
Stahování aplikací je na Windows 10 již značně lehčí než tomu bývalo kdysi na minulých verzích tohoto operačního systému, a to díky přítomnosti obchodu, který by měl být pro všechna zařízení z univerza Windows stejný. Je zajímavé, že si můžete stáhnout aplikaci Facebook a hned vedle dospělou aplikaci, program, se kterým se setkáváme pouze u PC/Notebooků. V obchodě ale nejsou tyto aplikace rozlišeny, co je vhodné pro dotykové ovládání a co lépe využívá klasické kombo myši a klávesnice.
Systém nabídne i předinstalovaný Office 365, ten je ovšem kompletně v čínštině, takže jeho používání je nesnadné až nemožné. Proto bych doporučoval sáhnout po nějaké bezplatné alternativě typu LibreOffice, které mi fungovaly k plné spokojenosti.

Snímek obrazovky (18)
Celkově hodnotím Windows 10 na dotykovém zařízení, jako je právě tablet, spíš průměrnou známkou, jejich přívětivost pro dotykové ovládání je někdy na štíru dokonce i u systémových položek (typicky nastavení profilů spotřeby a úpravou napájení, které konceptem malinkatých řádků ve stejně malinkém okně přímo vycházejí z Windows 98), a to bych skutečně na tabletu nehledal. Ostatně překvapilo mě to i na desktopu, ale doufal jsem, že se to již mnoha updaty odstranilo. Nevím, proč si Microsoft nedokáže udělat ve svém vlastním systému pořádek a když už ho tedy tvořím sekundárně pro rozvíjející se trh dotykových placek (svého času), proč integruje takového „kostlivce“. Nicméně možnosti, které systém Windows nabízí, pravděpodobně převáží nedostatky, protože mít dospělý operační systém je pro práci daleko lepší než Android. Ať už se jedná o možnosti konvertovat si hudbu, koukat na film a brouzdat po síti v tu samou chvíli, nebo prostě možnostech dospělých Windows.
Trochu mě zarazilo, že Windows ze sebe nedokáží po připojení kabelem k PC udělat flešku nebo alespoň MTP zařízení pro přenos souborů. Protože přenášet několik GB filmů a hudby by bylo nejjednodušší a nejrychlejší, než to přetáhnout na flešku nebo se pokoušet vytvořit sdílené adresáře.
Ovšem záleží samozřejmě na zákazníkovi, každý má vlastní náhled na takovou problematiku. A tím se dostáváme k druhému operačnímu systému, který je v Teclast Tbook 11 nainstalován, tím je samozřejmě Android, zatím ve verzi 5.1 Lollipop.

Systém 2 – Android 5.1 Lollipop

Systém, který byl už od svého začátku koncipovaný pro dotyková zařízení (ano, s výjimkou alfa verze, která byla na klasickém tlačítkovém telefonu), je Android daleko lépe připraven pro ovládání dotykem a to tak, že markantně. Žádná drobná tlačítka nebo nabídky, vše je připraveno přesně pro práci s prsty. Ale to většina z nás, uživatelů Androidu, samozřejmě ví.
Systém nabízí hned několik bloatwarových aplikací, které jsou převážně v čínštině, takže pro našinec jsou zcela nepoužitelné. Naštěstí jdou všechny odinstalovat, což kvituji z povděkem. Ne vždy se dá otravných aplikací zbavit.
Android v Teclastu nabízí i služby Google a také obchod s aplikacemi Google Play. Ten mi ovšem zpočátku velmi často padal, zpravidla při pokusu vyhledat nějakou aplikaci.
Systém fungoval o poznání lépe a rychleji, než jeho protějšek s logem okna, všechny aktivity zvládá s bravurou, vše je svižné, plynulé a cokoliv jsem tabletu předhodil, nikdy se nezasekl, aplikace nepadaly, nastavení fungovalo také plynule, ne jako u Windows, kde jsem někdy čekal i 3 sekundy, než se otevře nová agenda.
Možná by se hodil již nejnovější Android 6.0 Marshmallow, který by se dobře srovnával s aktuální verzí Windows 10, zatím se však musíme spokojit se starší, ale odladěnou verzí Android 5.1 Lollipop. Hned po zapnutí na mě vykouklo okno s updatem na číslo sestavení v1.07_20160505, se kterou jsem tablet používal nejdelší dobu.
ROM, která je v Teclastu Tbook 11, je čistý Android, bez zbytečných grafických nadstaveb, bez upraveného launcheru nebo Nastavení. Jediné, co je v tabletu „navíc“, jsou předinstalované aplikace, které není problém odinstalovat.
Z důvodu použití Vanilla Androidu jsou nároky na hardware poměrně nízké, z toho také plyne plynulost celého systému. Při běžném používání jsem nebyl schopen zaplnit ani polovinu ze 4 GB RAM a většinou mi zbývalo kolem 3 GB volné paměti, tudíž je tu obrovská rezerva pro načítání aplikací do paměti.

Fotoaparát, zvuk a GPS

Teclast Tbook 11 má dva fotoaparáty, oba dva s pevným ohniskem a s rozlišením 2 MPx. Už tyto informace o jejich hardwaru dávají tušit, že snímky budou spíše nevalné a takové prohlášení není daleko od pravdy.

Zadní kamera:

Jpeg

Přední kamera:

Jpeg

Jpeg

Zvuk ze stereo reproduktorů na boku přístroje je spíše průměrný, není příliš hlasitý, ale je celkem dobře rozumět mluvenému slovu. Trochu mě kvalita zvuku mrzí, tablet, který se určitě bude používat pro sledování filmů, by mohl mít lepší výstup.
Podobné je to i se zvukem do sluchátek, který je sice překvapivě kvalitní, dynamický, má příjemnou barvu a je hlasitý, ale hodně ho ruší šum jako ze špatně odstíněného obvodu od napájení a je okamžitě a výrazně slyšet po připojení sluchátek.

Pokud by někdo tablet používal místo GPS navigace do auta, klidně tak může učinit, byť hardware sám o sobě nemá GPS čip. Alespoň ani jeden z programů jako GPS Data, GPS Test a GPS Status nenašli ani příslovečné ň, kdežto Mapy Google našly pozici vcelku přesnou po připojení na WiFi síť.

Výkon

Výkony SoC od Intelu, jmenovitě Cherry Trail X5-8300, pro mě byly vcelku záhadou. Tedy výkon CPU části je téměř stejná, jako měla minulá generace mobilních Atomů, ovšem Intel hodně zapracoval na grafickém čipu, který má nyní 12 EU (tedy jistých Execution Units, pravděpodobně shaderů), což je několikanásobně více, než měla minulá generace. Nicméně IntelHD, jak se souhrnně grafika jmenuje, má rozsah frekvencí 200-500 MHz má přiřazeny 2 GB VRAM.
Ještě pár slov k použitému CPU, jedná se o fyzické čtyřjádro bez HyperTradingu o frekvenci 1,44 – 1,84 GHz, vyrobené 14nm litografií s podporou x64/x86 bitových instrukcí.

Toto hawdwarové řešení je velmi výkonné, o tom není pochyb. Výsledky testů jsem rozdělil na klasické androidí benchmarky a na testy od Windows.

Windows:

Postarší hry, jako je Unreal nebo Dungeon Keeper se vcelku daly hrát, bohužel nemám nakoupeny hry, na kterých bych vyzkoušel výkonnost. Mám buďto příliš moderní a náročné (Metro 2033, Dead Space 2…) nebo příliš staré a nenáročné (Doom II…). Takový Half-Life 2 nebo Civilizace by se jistě hodily, tak snad příště.

Android:

Tady je situace daleko lepší, protože her, které dokáží hardware pěkně potrápit, je na Android mnohem více. Tabletu bylo jedno, jestlti jsem mu předhodil GTA 3, NFS: No limits nebo Unkilled, vše zvládal naprosto skvěle bez zádrhelů a bez zbytečných FPS dropů.

Baterie

Teclast Tbook 11 má „pod kapotou“ kromě výkonného hardwaru také velmi výkonnou baterii. Ta má velmi příjemných 7800 mAh. Zde bych opět rozdělil dění na dva tábory, Windows a Android. Protože na každém ze systémů se výdrž poměrně dost lišila a i když jsem tablet neměl dostatečně dlouho na opravdu důkladné otestování výdrže, protože u přístroje se dvěma systémy je takové testování časově velmi náročné, měly by naznačené časy vypovídat o reálné výdrži při používání.

Windows:

S Coupertinským systémem jsem měl menší obtíže, trpěl totiž samovolným vybíjením, pravděpodobně díky tomu, že se neuspával korektně. Když jsem jej večer odpojil od nabíječky po dosažení 100% nabití, uspal jsem jej a nechal ho přes noc být, ráno jsem měl třeba jen 75%, a to je za 7 hodiny v uspaném stavu skutečně hodně s přihlédnutím ke kapacitě baterie. Ono celkově je výdrž pod Windows 10 trochu zklamáním, většinou mi tablet vydržel odhadem (odhadem proto, protože jsem nenašel aplikaci, která by mi vyjela stav baterie například s grafem) 5 hodin práce, což není málo, ale určitě by to mohlo být lepší.

Android:

Systém od Google na tom byl s baterií znatelně lépe, správně se uspával a nedocházelo k takovému battery drainu. A i při intenzivní práci mi Tbook 11 vydržel klidně i 7 hodin.
„Práce“ – to jest brouzdání po internetu, prokrastinování na sociálních sítích, zkoušení her, benchmarků a celkově hraní si s přístrojem 🙂

Takže za mě je zatím lepší pro výdrž přepnout na systém Android než Windows, což se ale samozřejmě může aktualizacemi změnit, protože se oba dva systémy velmi aktivně vyvíjejí.

Závěr

Teclast Tbook 11, který můžete pořídit za necelých 170 dolarů zde, je pro mne, jako recenzenta, který úděl tabletů na světě nechápe příliš pozitivně, docela slušným překvapením. Sloučil totiž do sebe oba dva systémy, které běžně používám a oba dva mají na tabletu, díky svému vývinu, své vlastní určení a místo. Popravdě bych si s ním dokázal představit život, a to je co říci 🙂

Věcně bych chtěl pochválit možnost DualBootu a tedy dvou operačních systémů, rychlost obou systémů (s drobnou výtkou k Windows), skvělé výdrži pod Androidem, pěkný dispej, možnost připojení klávesnice i s touchpadem a samozřejmě vysoký výkon, i když se v řeči čísel z benchmarků nejdná o „trhače“.

Co mě naopak nepotěšilo, je použití pouze jednoho MicroUSB konektoru, což mě poměrně omezovalo v plnohodnotném používání, rozložení tlačítek, špatný je také zvuk, a to jak do sluchátek, tak do integrovaných reproduktorů.