Hodnocení recenzenta

Teclast X80 Pro pak nabízí slušné parametry za ještě slušnější cenu, ale v mých očích mírně ztrácí neatraktivním designem a zpracováním.

7
Celkové hodnocení

Mateřský jazyk je věc krásná a po delší odmlce je mi ctí, státním svátkem a vepřovými hody mít možnost se pustit do recenze pro naši českou odnož Gizchiny. Jak už to tak s mými recenzemi zhusta bývá, tak se jedná o tabletový kousek, a to konkrétně malý osmi palcový Teclast X80 Pro, poskytnutý našimi obvyklými dodavateli z Gearbestu. Tak vzhůru do toho, nic není hotovo.

Balení

Bílá krabice s výrazným „X“ neskrývá ani Marvelovského hrdinu, ani filmy pro dospělé, ale nový kompaktní tablet kousek od Teclastu, i když přímo na krabici aby člověk přesné označení modelu pohledal. Po rozbalení a chvíli marného hledání s údivem zjišťuji, že absurdní móda nepřibalování nabíječky už dorazila i do Číny a v krabici tak najdeme jen manuál s rozsypaným čajem, USB kabel a OTG redukci/kabel. Toto řešení nepokládám za úplně nejšťastnější, protože i když se většině z nás doma obvykle povalují haldy rozličných nabíjecích adaptéru, tak se povětšinou jedná o méně výkonné kusy, určené primárně pro baterie telefonů.

Vzhled a konstrukce

Teclast se rozhodl s modelem X80 Pro (a samozřejmě i X80 Plus, který se liší pouze nižším rozlišením displeje) vsadit na nudnou usedlost a klasiku celobílého plastového provedení bez jakéhokoli zapojení kovové konstrukce. Tablet působí bytelně a masivně, pravděpodobně zejména vzhledem k 10 mm tloušťce. Když už jsme u rozměrů, tak doplňme kompletní sestavu – 208 x 126 x 10 mm a 309 g váhy. Zadní strana je mírně zaoblená a díky zdrsnělému povrchu textury se dobře drží, nic neklouže a nepadá z rukou.

Přední straně dominuje 8″ displej s poměrně výraznými rámečky, Teclast se sice v reklamních materiálech chlubí 5,5 mm šířkou těchto bezelů, ale realita je drobátko jiná. Nad displejem se nachází centrálně umístěná čočka přední kamerky a v rámci šetření se nedostalo na nic jiného, kromě malé červené LED diody, indikující nabíjení, takže žádné senzory přiblížení nebo automatické regulace jasu. I když se jedná původně o čistě Windowsácký tablet, tak pod displejem nenajdeme obvyklé kapacitní Home tlačítko s Wokenním logem. Zadní strana se s tím také moc nemaže a kromě čočky fotoaparátu v levém horním rohu, svislého průduchu reproduktoru a popisků na ní není zhola nic zajímavého.

Ovládací prvky jsou koncentrované na pravé hraně tabletu, jak tlačítko Power, tak i tlačítka ovládání hlasitosti jsou opět pouze plastová, ale s poměrně přesným a pohodlným stiskem. Jejich viklavost je na přijatelné úrovni, takže slušná práce Teclastu. Na levé hraně pak najdeme pouze nekrytý vykrojený slot na microSD kartu a na spodní hraně pak jen titěrný mikrofon. Horní hrana je pak konektorová, osamělý a jediný microUSB je sdílený jak pro nabíjení, tak pro OTG a připojení periferií, dále je pak přítomen 3,5 mm jack a microHDMI. Jak je zvykem u menších tabletů, tak i X80 Pro nedisponuje magnetickým dokovacím konektorem pro klávesnici, což opět nutí pohledat nějakou Bluetooth klávesničku, protože bez ní je pohodlnost ovládání Windows poloviční.

Displej

Osmi palcový IPS displej je krytý sklem (pravděpodobně bez jakékoli ochranné technologie typu Gorilla Glass) a nejedná se o OGS řešení, takže mezi sklem a samotným displejem je několik milimetrů proluky. Jinak však tento displej nabízí k dané úhlopříčce jemné rozlišení 1920 x 1200 pixelů (tedy poměr stran 16:10) se slušnou ostrostí a barevným podáním, ačkoliv to je trochu studenější. Maximální jas je lehce nadprůměrný, ale jak již bylo zmíněno v minulé kapitole, tak kvůli absenci automatické regulace se vše nastavuje manuálně. Digitizér podporuje pouze 5 dotyků současně, i když na menší úhlopříčce to asi až tak nevadí, přes to se jedná o malý krok zpět.

P60525-153244_result

Hardware

Éra platformy Bay Trail je už za námi a veškeré čínské levné tablety přezbrojily na modernější Cherry Trail, vyráběný 14 nm technologií. Ani X80 Pro není výjimkou a nabídne obvyklou nejnižší verzi, tedy čtyř jádrový Intel Atom X5-Z8300 s maximálním taktem 1,84 GHz. Modernizace se dočkalo i grafické jádro a Intel HD Graphics Gen8 papírově nabízí výrazný narůst výkonu oproti minulé generaci. Paměti máme k dispozici 2 GB DDR3L RAM a 32 GB eMMC úložiště z produkce čínského BIWIN, tomu se podíváme podrobněji na zoubek v benchmarkové kapitole. Konektivita je obstarána pomocí Wi-Fi 802.11 b/g/n a Bluetooth 4.0, obojí zajištěny moduly Realteku. Z konektorů najdeme zmíněné microUSB, microHDMI a microSD slot, podporující oficiálně karty pouze do velikosti 32 GB. Dvojice kamerek jde ruku v ruce a s 2 MPix rozlišením ohromí asi jen cestovatele časem z přelomu milénia. Kapacita baterie je na první pohled velmi nízká s 3800 mAh, ale Cherry Trail by měl teoretický být energeticky úspornější než předchozí platforma, realitu uvidíme za chvíli v testech.

Systém

Původně Teclast X80 Pro existoval v čistě Windowsové verzi, ale ta se již nevyrábí a plně ustoupila dualboot řešení Windows 10/Android 5.1. Výběr mezi systémy je řešen jednoduchým menu při zapnutí a jak Android, tak Widle pak mají speciální aplikaci/ikonu na pohodlné nabootování do druhého systému. Diskové oddíly jako obvykle na sebe nevidí, takže sdílená data musí uživatel bezpodmínečně nechávat na microSD kartě pro oba systémy. Rozdělení 32 GB úložiště je rozumně nakloněno ve prospěch Windows, Android dostal do vínku pouze 8 GB partition, ze které je po prvním zapnutí k dispozici necelých 5 GB. Windows pak pracuje zhruba na 20 GB prostoru, ale pro uživatele je volných jen zhruba 9 GB, což není mnoho.

Capture8_result

Android 5.1 Lollipop je nainstalován v poměrně čisté verzi, čínského bloatwaru není mnoho a zbytečně neobtěžuje. Vzhledem k absenci hardwarových tlačítek včetně kapacitního Windows Home je vše řešeno dolní lištou se softwarovými tlačítky pro vše potřebné. Co se týče Windows 10, tak tam jde opravdu o masivní krok správným tabletovým směrem v porovnání s předchozími tragickými Windows 8.1 a „desítky“ disponují spoustou vylepšení a vychytávek pro kvalitu a pohodlí dotykového ovládání. Stále se však trochu vzpírám označit jakýkoli Windows tablet jako plně ovladatelný k naprosté spokojenosti pouze s dotykovým ovládáním, myš a klávesnici prostě nenahradíte a dříve nebo později stejně připojíte. Moje Windowsy trpěly několika dětskými nemocemi, otřesný prohlížeč Microsoft Edge zpomaloval bezdrátovou síť a celý systém mi během testování asi dvakrát bezdůvodně havaroval. Ale to se koneckonců u produktů Microsoftu tak nějak stejně očekává 🙂

Výkon a používání

Obvyklou sadu benchmarků jsem byl donucen, zejména ve Windows části, lehce inovovat, ale šlo většinou o změny k lepšímu, u kterých se pokusíme zůstat i u příštích recenzí. Moje zvědavost na porovnání výkonu Cherry Trailu s minulou generací rychle vyprchala po provedení prvních testů, protože je zcela zřejmé, že si obě platformy v hrubém výkonu procesoru mohou podat ruce a rozdíly oproti tak populárnímu Atomu Z3735/6 jsou minimální (pro porovnání mrkněte například na starší recenzi Chuwi Hi8). To se však nedá říct o grafickém jádru, kde je nárůst výkonu opravdu evidentní. Použitá eMMC paměť z produkce čínských BIWIN sice má daleko do rychlosti čtení 150 MB/s jak se Teclast chlubí v promo materiálech, ale naměřené hodnoty jsou poměrně slušné a rozhodně lepší než u zmíněného staršího Chuwi. Atomy však stále hodně topí a při dlouhodobější zátěži dochází k výraznému zahřívání horní poloviny tabletu, stejně tak jako k podtaktování (throttlingu) jako reakci na přehřívání a následně tak propad ve výkonu.

Android :

Windows :

V herních testech jsem se tentokráte držel zpátky, zejména kvůli konstantnímu nedostatku místa pro Windows a s ním spojené aplikace, ale pořád jde označit Teclast X80 Pro za slušný herní stroj. Hry pro Android neměly problém a jak testovaný Asphalt 8, tak Modern Combat 5 běhaly na nejvyšší nastavení jako po másle. U Windows her bych i přes nárůst grafického výkonu pořád zůstal opatrný a primárně se zaměřil na starší kusy, protože opravdové 3D hry to prostě uspokojivě nemá šanci rozběhnout. Ale na partičku Counter Striku Teclast stačí, i když 8″ displej dá vaší střelbě asi zabrat 🙂

Co se týče citlivosti a výkonu bezdrátového adaptéru, tak střídavě oblačno. V blízkosti routeru byl signál excelentní a všechno šlapalo jako na drátkách, ale už při vzdálení se do vedlejší místnosti následoval výrazný pokles signálu i rychlosti. Vzhledem k celoplastové konstrukci jsem očekával asi lepší Wi-Fi představení, takto mohu hodnotit jen jako lehce podprůměrné. Bluetooth spojení pak fungovalo bez problému, ať už v kombinaci s klávesnicí, reproduktory nebo sluchátky.

Baterie a výdrž

Můj pesimismus při pohledu na 3800 mAh baterii se naštěstí tak úplně nepotvrdil, protože X80 Pro dosáhl v PC Mark Battery Testu slušných 4h11m a loop videa na zhruba poloviční hodnotu jasu se dokulhal na 4h56m. Hodnoty to nejsou nijak závratné, ale zcela v rámci mezí a podobných tabletů konkurence. Při plném zatížení grafické části však procenta baterie letěla dolů výrazně rychleji a výkonnější GPU se, bohužel, projeví i na spotřebě a pak i výdrži. Kol a kol je baterie průměr a určitě by jí slušela minimálně, řekněme, o 1000 mAh vyšší kapacita ke spokojenosti. Tak třeba příště.

Screenshot_2016-05-23-14-23-30_result

Fotoaparát a zvuk

Kapitola o fotoaparátu je u levných čínských tabletů v podstatě zbytečná, protože je dopředu úplně jasné jak verdikt dopadne. Ano, Teclast X80 Pro fotí naprosto otřesně, jak přední tak zadní kamerkou a na cokoli jiného než nouzové momentky bych si ho netroufl použít. Fotky jsou rozostřené, barevně rozpité a posunuté, zašuměné a dohromady prostě bídné. V horších světelných podmínkách jsem se radši ani neodvažoval fotit, protože by na obrázku nejspíše nebylo vidět vůbec nic vzhledem k absenci blesku. To stejné samozřejmě u videa, prostě na něj raději zapomeňte. Zvuk je na tom o něco lépe, sluchátkový výstup je „jen“ podprůměrný s plochým a bezbarvým podáním. Reproduktor pak trpí nízkou maximální hlasitostí, takže pro lepší prožití doporučuji pořízení nějakého externího.

Recenze Teclast X80 Pro – hodnocení a závěr

Ačkoliv malé širokoúhlé tablety prošly za poslední rok hardwarovým faceliftem, tak se v podstatě procesorový výkon skoro nezměnil a výrazný posun k lepšímu je tak jen v softwarové oblasti, kde Windows 10 jsou jednoznačně lepší volbou než starší verze. Samotný Teclast X80 Pro pak nabízí slušné parametry za ještě slušnější cenu, ale v mých očích mírně ztrácí neatraktivním designem a zpracováním. A čemu, že to říkám parádní cena ? Pokud budete číst tuto recenzi v řádu dní po jejím publikování, tak budete mít možnost sehnat tento tablet u našeho partnera Gearbestu za skvělých 79,99$, tedy v přepočtu asi 1900 Kč. To se pak hned všechny výtky a malé nedostatky přehlíží mnohem lépe a radostněji, protože univerzální kompaktní dualboot tablet za podobnou cenu je prostě lákavá nabídka.