Hodnocení recenzenta

Tato inteligentní váha si zaslouží pozornost, a to ať už svým jednoduchým vzhledem, tak i funkčností. Xiaomi opět sáhlo po poměrně kvalitních materiálech, čímž váze propůjčilo punc jedinečnosti. Jedná se o solidní výrobek se základními funkcemi, rozšířenými pomocí aplikace Mi Fit, která patří taktéž do ekosystému společnosti Xiaomi.

9
10

Xiaomi Mi Scale, nebo-li „inteligentní“ váha patří již do tak četného příslušenství a doplňků tohoto čínského giganta. Díky svému rozsáhlému záběru určení by se mohl jednou prosadit v nejedné chytré domácnosti. Z produkce můžeme jmenovat například chytré čističky vzduchu, vody, chytré zásuvky, osvětlení nebo v neposlední řadě třeba i chytrý rýžovar. Váha sama o sobě až taková novinka není, její uvedení na trh proběhlo někdy před více než rokem. A co se týče přívlastku chytrá, tak nebýt komunikace s již známou aplikací MiFit, nainstalovanou v našich chytrých přístrojích (telefonech, či tabletech), můžeme směle říci, že jde o normální osobní váhu.

Váha dorazila kartonové krabici z recyklovaného papíru a bez nějakých zbytečných okras. Na ni najdete pouze několik údajů v čínštině a několik značek, upozorňujících na způsob transportu. Samotné balení zajistí díky své konstrukci bezpečný transport, takže se není třeba nějak obávat újmy na zařízení. Uvnitř krabice, pak mimo váhy, naleznete ještě baterie a čínský manuál.

Obal váhy je poměrně velký a především přesahuje hmotnostní limit, který ještě prodejci akceptují k případnému zaslání zdarma. V praxi to znamená, že ačkoli váha přijde na pouhých 99 juanů (asi 15 dolarů) v oficiálním on-line obchodu Xiaomi, tak díky dopravě se hravě u většiny přeprodejců dostanete na celkové náklady běžně i přes 50 dolarů.

Při troše štěstí však můžete narazit i na levnější nabídky, jako se povedlo mně a po všech slevách se má výsledná cena za váhu od čínského přeprodejce zastavila na solidních 30 dolarech, a to i s dopravou. Daní za to vše byly menší komplikace s dopravou, kdy prodejce nezasílal do ČR, ale to se v dnešní době již dá lehce vyřešit pomocí nejmenované přeposílatelské služby.

Vraťme se však k váze samotné. Vzhled váhy koresponduje s minimalistickými vlohami společnosti. Horní panel z tvrzeného lesklého a mléčného skla s vyobrazeným logem společnosti MI uprostřed, patří k tomu nejpovedenějšímu. A pozor, kvalitu nášlapné skleněné desky potvrzuje fakt, že jde o produkt od světoznámého „sklíčkaře“, spojeného spíše s produkcí mobilních telefonů, tedy Corning Gorilla Glass 3. Samotnou kvalitu před poškozením stvrzuje společnost tím, že plochu podrobil testu volného pádu ocelové kuličky z výšky jednoho metru.

Na první pohled se může zdát, že váha nedisponuje žádným indikátorem, ukazujícím naměřenou hodnotu. Člověk by si řekl, že bude odkázán na svůj mobilní telefon a aplikaci MiFit. Xiaomi však vše umě skrylo pod mléčné sklo za použití světelných bodů, poskládaných do matice ze 161 LED diod. Ty se rozsvítí až po našlápnutí na skleněnou plochu váhy a zobrazí výslednou hodnotu. Navíc jas diod se automaticky přizpůsobí okolnímu osvětlení. Jedná se o povedený minimalismus nevtíravého vkusu.

Kompaktní rozměry váhy (300 x 300 x 28,2 mm) umožní velmi dobrou skladnost, tedy třeba i pod nějakým kusem nábytku, jako je gauč. Hmotnost zařízení se vyšplhala na 1,9 kg.

Pro spodní část pak producent sáhl po velmi kvalitním plastu. Konstrukčně tak Xiaomi Mi Scale překonává ve všech směrech třeba i velmi známého francouzského producenta Tefal, se kterým všeobecně až tak dobré zkušenosti nemám a je úplně jedno, jestli jde o váhu nebo jiný produkt této „věhlasné“ značky.

Spodní část doplňují čtyři pogumované nožky, starající se o stabilitu váhy a také dvířka, ukrývající bateriový slot. Pod dvířky nalezneme ještě přepínač, umožňující volbu mezi váhovými jednotkami jin / lb / kg (čínskými, imperiálními a metrickými jednotkami). Odejmout dvířka od bateriového slotu nepatří k zrovna lehké operaci. Ačkoli totiž posunete závlačku, tak je nutné ještě z otvoru vychýlit samotná dvířka, což není tak snadné, jak se na první pohled může zdát. Pomůže buď delší nehet, nebo také špachtlička či šroubováček.

Kilogramy – přepínač plně doprava

Čínský Jin – přepínač na středovou polohu

Libry – přepínač do levé polohy.

 

Do výdutí pak patří 4 baterie typu AA, tedy u nás více známé pod označením tužkové. Plusem může být i to, že je naleznete jako součást balení. Váha by měla vydržet, dle výrobce, minimálně jeden rok bez výměny baterií. Klesne-li však hodnota energie pod danou mez, váha vás s předstihem informuje o tomto faktu prostřednictvím displeje a také skrze aplikaci MiFit. Takže teoreticky nehrozí nějaká nečekaná nehoda v podobě znehodnocení, například díky vytečení baterií, tedy pokud nebudete výstrahu ignorovat, že ano.

Při prvním zapnutí vás váha přivítá rozsvícením displeje s nápisem HELLO, škoda jen, že to nedělá i po každém našlápnutí.

1-Mi-Smart-Scale - přivítání

K správnému zvážení je třeba chvilku na váze setrvat a nehýbat se až do doby, kdy se hodnota ustálí a přestane blikat. V té chvíli se hodnota ukládá do paměti osobní váhy a posléze posílá po spárování do vašeho chytrého telefonu.

K plnému využití potenciálu osobní váhy, jak už výše naznačuji, je třeba mít nainstalovanou aplikaci MiFit. Tu je již možné nějaký ten čas stáhnout i z obchodu Google Play.

?Mi Fit
?Mi Fit
Developer: Huami Inc.
Price: Free+

Přenos dat do chytrého telefonu se odehrává skrze bezdrátový přenos Bluetooth 4.0. A zde jsem shledal snad jediný závažnější problém osobní váhy. Jak už totiž bývá zvykem u Xiaomi, prvotní spárování mezi váhou a chytrým telefonem opět potvrdilo fakt, že zde to ještě společnost nemá stále odladěné, což většina vlastníků například i náramku Mi Band potvrdí.

Po několika neúspěšných pokusech bylo nutné aplikaci kompletně odinstalovat a následně znovu nainstalovat ze zdrojů třetích stran. Pozor, v tomto případě je nutné mít zaškrtnutou volbu v nastavení telefonu, povolit instalaci aplikací třetích stran.

Z fóra jsem dále vyčetl, že je třeba nejprve spárovat váhu a poté teprve náramek MiBand. Takže doporučuji podobný postup, pokud tedy patříte také mezi majitele fitness náramku. V tomto případě se spárováním nebyl žádný problém. Doplňuji, že vše probíhalo ještě na předchozí generaci aplikace MiFit 1.9. Nyní je již k dispozici MiFit 2.0 a po přeinstalovaní na tuto verzi a dodržení výše popsaného pořadí spárování nedošlo již k žádnému zásadnímu problému.

Jen doplňuji, že k plné aktivaci služeb je třeba mít založený účet na mi.com.

Váha si dokáže zapamatovat až 16 uživatelů a navíc má funkci baby weight, nebo-li možnost zvážit vašeho drobečka. Ta funguje na bázi rozdílu vaši váhy a váhy společné s vaším dítětem. V praxi to znamená, že nejprve na váhu vstoupíte vy a po zvážení to opakujete i s vaším mimčem v náruči. Tento režim aktivujete pomocí aplikace MiFit, kde konečnou váhu i odečtete. Samotná váha vám finální hmotnost vašeho dítěte neukáže.

Aplikace vám dovoluje si nastavit vaši cílovou váhu a sleduje vaše dílčí úspěchy v časovém diagramu. Po zadání několika fyzických údajů vám dokáže aplikace také spočítat vaše BMI (Body Mass Index).

Závěrem

Tato inteligentní váha si zaslouží svou pozornost, a to ať už svým jednoduchým vzhledem, tak i funkčností. Xiaomi opět sáhlo po poměrně kvalitních materiálech, čímž váze propůjčilo punc jedinečnosti. Tomu nahrává i skutečnost, že váhu v našich končinách, bohužel, neseženete za rozumný peníz, pokud tedy nemáte trochu štěstí. Cenu šroubují do výše poplatky za transport, a to také považuji za snad jedinou kaňku na celé osobní váze.

Někteří rejpalové by mohli namítnout, že váha neobsahuje některé funkce, jako je například měření poměru vody v těle a podobně. Ano máte pravdu, váha opravdu všemi funkcemi nedisponuje. Jedná se však o osobní váhu za cca 450 Kč, takže mi ukažte na trhu podobně vybavenou váhu za tyto peníze, spolupracující s vašim chytrým telefonem.

Dobré je také zmínit, že váhu je možno používat i bez chytrého telefonu. Váhu vám ukáže pomocí diod na skleněné desce, data si postupně uloží do paměti a až se najde příležitost ke spárování, tak je následně pošle na váš chytrý přístroj, kde je již zpracuje nainstalovaná aplikace Mi Fit.

Výrobky Xiaomi již nějaký ten čas platí za synonymum kvality za velmi výhodnou cenu. Tato rychle rostoucí společnost by se mohla jednou stát silným hráčem s tzv. chytrou výbavou pro naše domácnosti. Již dlouho neplatí, že se společnost zabývá pouze chytrými telefony, ale její stále se rozšiřující záběr nezná zatím konce. Tak uvidíme s čím se Xiaomi na nás vytasí příště.

Rozměry a technické údaje:

  • hmotnost netto 1,9 kg
  • rozměry 300 mm x 300 mm x 28,2 mm
  • přesnost 50g
  • rozsah 5kg – 150 kg
  • váží v kg nebo lbs
  • LED displej
  • platforma ze skla
  • kompatibilita s Android 4.4 a vyšší nebo iOS 7.0 a vyšší
  • Bluetooth 4.0
Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.